Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#4357
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Articolul este scris de o femeie.


#4358
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
mondtrulet pt doamne daca beau domnii sau cum...... :)

cs best treatment pt ambele sexe

#4359
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostQuickSpeed, on 12 aprilie 2017 - 11:07, said:

Articolul este scris de o femeie.


Sa vezi acum manifestari feministe pe forum si mesaje gen "Toti barbatii e porci...."

#4360
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Ei na! Discutia este despre vin si despre ce ne place sau nu. Io-s mai acra pentru ca iubesc vinul si povestile lui. Si pentru ca stiu ca in lumea asta sunt foarte multe femei pricepute (si la baut si la facut vin).

#4361
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostCorinaP1, on 12 aprilie 2017 - 11:30, said:

Ei na! Discutia este despre vin si despre ce ne place sau nu. Io-s mai acra pentru ca iubesc vinul si povestile lui. Si pentru ca stiu ca in lumea asta sunt foarte multe femei pricepute (si la baut si la facut vin).

pacat ca nu esti si regalista...stii la ce ma refer!

#4362
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Noi știm că în P1 sunt multe femei "pricepute".
Plus că se pricep la chimie...

#4363
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
pai si reclama de la chardonnay de Simburesti sau cabernet a fost acuzata de "feministe" . e o granita tare subtire

#4364
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Simburesti e in Olt?

#4365
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postcristian_e, on 10 aprilie 2017 - 08:58, said:

Eu am baut de Florii o Feteasca Regala de Recas, gama Castel Huniade. Vinul e demisec, 11,5% alcool, an 2016, pret 14,5 lei. Un vin fresh si racoritor, printre cele mai bune FR de la noi si merge de luat cu baxul. Este peste FR din gama Schwaben Wein ce e o best buy a gamei. A fost consumata alaturi de niste creveti la gratar.
O sa mai iau si eu, nu am mai baut de mult. Am cam renuntat sa cumpar Recas, nu pentru ca nu imi mai plac, ci pentru ca sunt in cautare de vinuri pe care nu le-am baut pana acum, stiluri si crame noi sau insuficient studiate de mine.

View Postcristian_e, on 10 aprilie 2017 - 12:23, said:


din ce gama e? pretul? tipul: sec/demi?
Budureasca Standard. 19 lei. A fost foarte bun.

#4366
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View PostQuickSpeed, on 12 aprilie 2017 - 15:26, said:

Simburesti e in Olt?
dap, administrativ e in judetul Olt, e zona limitrofa intre olt arges valcea

#4367
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Chardonnay nu e un vin cu care sa ma impac bine, chiar mi se pare ca e prea fructat si feminin pentru gustul meu, dar hei ... vine pastele, iar cozonacul si pasca nu vreu sa le inec in vreo grasa de cotnari ce este obositoare pentru papilele mele gustative.
Am cumparat un alt produs Recas-Castel Huniade de la un chiosc de cartier, un vin demidulce, un Chardonay ca alte vinuri nu ma incantau (cotnari, vincon, etc). Vinul are 12,5% alcool, demidulce, an 2016, pret 18,5 lei. Are o aciditate destul de ridicata, fructat (cum altfel!) si onctuos. Cum merge bine cu salate de fructe, torturi etc, eu unul l-am consumat alaturi de niste crema de branza Almette cu verdeata, in  fond branzeturile merg consumate alaturi de fructe ce sunt dulci si aromate, nu? Vinul este bine lucrat ca toate produsele recas, dar este sub FR de mai sus (sau poate nu ma impac eu bine cu soiul asta). Totusi, un Chardonnay ce mi-a placut este cel din gama Sole usor baricat, dar aici vorbim de alti bani - 50 de lei precum si de chestii moderniste (vinuri albe baricate). Recas si Budureasca sunt doi giganti ce fac vinuri moderne a la lumea noua (australia, chile, noua zeelanda, california, africa de sud, argentina, etc). Pe gustul meu dintre cei doi este Recas.

P.S. Se pare ca Murfatlar a iesit din insolventa ca am primit un sms ca de sarbatori ai la crama murfatlar promotie 6l+4l gratis la orice vin al lor la bib. Deci cei care aveti musafiri multi si se bea la greu cu invitati gen unchiul costica si matusa aneta, merge de luat asa ceva.

Attached Files



#4368
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Murtaflaru asta 6+4 e adus tot cu cisterna din Spania?

#4369
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Nici eu nu ma impac bine cu Chardonnay-ul, mai ales cu cel agresiv baricat.

#4370
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostQuickSpeed, on 14 aprilie 2017 - 10:49, said:

Murtaflaru asta 6+4 e adus tot cu cisterna din Spania?


hahah, da se cheama produs in  UE si de regula e spania sau macedonia

#4371
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Da, albele baricate prea tare sunt dificile si de multe ori neplacute. Un alb baricat care mi-a placut este Diamant de la Villa Vinea - feteasca regala + feteasca alba. Nas exotic si final bine echilibrat intre aciditate si mineralitate.

Vinurile dulci imi sunt cam nesuferite, dar sunt necesare cateodata. Intre romanesti imi place cel de la Vitis Metamorfosis (cred ca scrie si ECO pe el) din muscat ottonel - e vioi si zglobiu, nu se pune pe dinti si cerul gurii, stie bine de miere si e si usurel la pret. Celalalt este Contessa, tot de la Villa Vinea, e facut din goldmuskateller si kerner, mai elegant si mai domol decat celalalt, bun cu branzeturile cu mucegai. Mai scump.

#4372
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postcristian_e, on 14 aprilie 2017 - 11:47, said:



hahah, da se cheama produs in  UE si de regula e spania sau macedonia
De cand e Macedonia in U.E?



Da, Corina, de acord cu tine. Eu sunt fan Vitis Metamorfosis.

#4373
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostHitmaker, on 14 aprilie 2017 - 14:52, said:

De cand e Macedonia in U.E?



Da, Corina, de acord cu tine. Eu sunt fan Vitis Metamorfosis.


ma rog, se pregateste sa intre si ea....Posted Image
Probabil au un pre-acord de asociere ca sa-i ajute ca pe basarabeni...(desi nu prea cred in urmatorii 20 de ani mai intra cineva in ue)

#4374
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Feteasca Regala de Averesti, un vin demisec, 12% alcool, an 2014, pret 10 lei. Un vin lejer si racoritor...slab acidulat, dar corect si baubil.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate