Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#4375
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
De 2014? Pai a iesit deja cel de 2016. Vinurile astea pierd pe masura ce trec anii. Adica nu, daca sunt cuceriri ale chimiei, raman stabile.

#4376
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Fii mai explicita, te rog. La ce te referi cand zici cuceriri ale chimiei?

#4377
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 CorinaP1, on 15 aprilie 2017 - 12:41, said:

De 2014? Pai a iesit deja cel de 2016. Vinurile astea pierd pe masura ce trec anii. Adica nu, daca sunt cuceriri ale chimiei, raman stabile.


De obicei nu scriu de vinurile oxidate ca nu are sens si daca era stricat lua drumul chiuvetei....Vinul e recolta 2014 si scos in data de 10 decembrie 2015 deci "aproape" 2016....Mai se nimeresc si vinuri ce nu sunt stricate...M-am "riscat" la suma de 10 lei si am castigat...

Attached Files


Edited by cristian_e, 15 April 2017 - 17:12.


#4378
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Cu apa, zahar, drojdie selectionata , alcool, arome si coloranti se face un vin de 1 leu litrul. Din pacate, de multe ori sint adaugate si alte chimicale. Vinul adevarat care implica costuri mari nu are cum sa castige batalia cu cel falsificat. Iar pretul foarte mic este un indicator al calitatii indoielnice. Nu risti 10 lei, iti risti sananatea.

Edited by CorinaP1, 16 April 2017 - 08:34.


#4379
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da acela de 10 lei este natural?acela de la magazinele din mall cele care vand vin la cutii de carton.
este 10 lei litru ,dar este natural??

#4380
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Nu stiu sa iti spun. Nu sunt documentata prea bine pentru ca nu cumpar vin decat la sticla si de la producatori despre care am informatii bune.

#4381
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 CorinaP1, on 16 aprilie 2017 - 08:33, said:

Cu apa, zahar, drojdie selectionata , alcool, arome si coloranti se face un vin de 1 leu litrul. Din pacate, de multe ori sint adaugate si alte chimicale. Vinul adevarat care implica costuri mari nu are cum sa castige batalia cu cel falsificat. Iar pretul foarte mic este un indicator al calitatii indoielnice. Nu risti 10 lei, iti risti sananatea.

Crama averesti este printre putinele ce fac vinuri din gama entry-level la un pret de 10 lei. La fel si recas gama schwaben wein. Aici nu vorbim de vinuri ciudate gen premniat, eticheta neagra, sange de taur sau puterea ursului...
Crede-ma ca stiu pe ce sa-mi cheltuiesc banii din portofel si asta dupa ani de zile in care mi-am luat si eu teapa si am invatat.
Dupa tine e normal ca fiecare om sa nu poata bea un vin decat daca e de la 50 de lei in sus. Vinuri de masa si doc de consum zilnic se gasesc si sub 20 de lei, trebuie doar sa stii sa le cauti. Mai e si faza cand se scoate pe piata un vin de 30 de lei, nu se vinde, cresc stocurile si apoi il poti lua la "oferta" de 10 lei. La asta nu te gandesti?

 CorinaP1, on 16 aprilie 2017 - 09:05, said:

Nu stiu sa iti spun. Nu sunt documentata prea bine pentru ca nu cumpar vin decat la sticla si de la producatori despre care am informatii bune.

E bine asta, dar daca ai invitati la masa cam 10 insi, mai bine iei un bib recas de 10 litrii si stii ca e vin nu altceva. La fel poti lua Vinarte, Averesti, Panciu, Garboiu, etc....Trebuie sa te uiti si la data imbutelierii ca la bib rezita mai putin ca la sticla.
O carafa pe masa in curte si niste pahare arata frumos. Eu stand la curte am multi prieteni ce vor sa evadeze de la bloc si mai imi fac cate o vizita, un gratar, etc si... niste vin...

 silesax, on 16 aprilie 2017 - 08:40, said:

da acela de 10 lei este natural?acela de la magazinele din mall cele care vand vin la cutii de carton.
este 10 lei litru ,dar este natural??


Trebuie mai degraba sa fii atent la producator. Daca producatorul e serios si vinul e la fel: Nu vei gasi la bib comori caci producatorul nu e prost, dar de ce sa dai pe o sticla de 0.75l 10-12 lei de ex recas schwaben cand poti lua cu 10 lei un litru din acelasi vin. Eu unul daca nu am nevoie de o cutie de 5-10 litri, cumpar un  pet de 2 si acasa il torn in sticla naturala de 2 litri si il bag la frigider. La pet nu se pastreaza nici apa ca se strica...
Contraexemplu e in piata obor ce se vinde vin din niste butoaie de inox cu pretul intre 3-5 lei litrul, acolo e o problema si politia sanitara trebuie sa vada ce se vinde acolo ca vin nu poate fi. Nu spun ce cozi si ce cantitati se vand datorita saraciei generale.

Edited by cristian_e, 16 April 2017 - 09:25.


#4382
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Dupa mine e normal sa fii atent la sanatate. Chiar si cu buget limitat. Treaba cu ofertele speciale este adevarata, dar stocurile pot creste nu doar din cauza pretului, ci si din cauza calitatii slabe a vinului sau a faptului ca, dupa 2 ani de la producere, este deja in picaj. Vinul ala l-ai gasit la 10 lei tocmai pt ca intre timp a iesit vinul proaspat.

Ce conteaza este ca tu esti multumit. Eu una as mai fi pus 10 lei si mi-as fi luat vinul din 2016. Cat despre pret... sunt prima care recunosc ca am avut surprize placute cu niste vinuri cam la 25 de lei. Naspa este ca au fost cam rare.

#4383
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 CorinaP1, on 16 aprilie 2017 - 09:17, said:

Dupa mine e normal sa fii atent la sanatate. Chiar si cu buget limitat. Treaba cu ofertele speciale este adevarata, dar stocurile pot creste nu doar din cauza pretului, ci si din cauza calitatii slabe a vinului sau a faptului ca, dupa 2 ani de la producere, este deja in picaj. Vinul ala l-ai gasit la 10 lei tocmai pt ca intre timp a iesit vinul proaspat.

Ce conteaza este ca tu esti multumit. Eu una as mai fi pus 10 lei si mi-as fi luat vinul din 2016. Cat despre pret... sunt prima care recunosc ca am avut surprize placute cu niste vinuri cam la 25 de lei. Naspa este ca au fost cam rare.

Corina, pai daca vinul din 2014 l-au scos in 10 decembrie 2015, cum poti spune ca l-au scos deja pe cel din 2016? (ma refer la averesti). In mod normal il vor scoate in decembrie 2017. Sau scot loturi diferite si asta l-am nimerit eu.
Nu uita ca cu replatarile din ultima vreme vom avea o supraproductie ce chiar daca ai vinuri bune, stocurile si concurenta te vor presa sa scazi pretul de raft.
Ca un vin alb e considerat batran dupa 2 ani, sunt de acord cu tine, dar mai poti avea si noroc.
Legat de sanatate si aerul ce-l respiram e toxic, detergentii sunt periculosi, deodorantele provoaca cancer de la aluminiu si uite asa...ar trebui sa mergem in fundul gol si mirosind a transpiratie ca sa avem grija de sanate.

Uite aici un vin facut de Bucium Iasi adica un fel de Cotnari. Vinul e din 2007-Muscat Ottonel si a fost luat la plesneala de pe raftul magazinului in 2014, dar surpriza a fost excelent si a luat 88 de puncte. Cel mai important blogger de vin de la noi George Mitea, a fost impresionat de el. Te risti mult la chestii din astea, dar si cand o nimeresti e de bine. Asta e frumusetea vinului, in fiecare an ai altceva, din fiecare loc al pamantului tarii ti se ofera ceva diferit.

http://lucruribune.b...ana-acum-i.html

Edited by cristian_e, 16 April 2017 - 09:41.


#4384
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
E soare si primavara  si vinul roze e la moda, desi eu unul nu ma omor dupa el. Am luat un roze produs de Casa de Vinuri Husi, gama Castelul dintre vii. Vinul e un Merlot DOC-CMD Babadag, sec, 13% alcool, an 2015 cu o medalie de aur la IWCB 2016. Un vin placut, tonic cu adieri de fructe rosii de padure: fragi, zmeura. Pret 19 lei.

Attached Files



#4385
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Un pahar de Prieure Barsanne Languedoc AOC, roşu, sec, dar blînd cu carne de miel la cuptor şi un pahar de Hubert de Tursac, Côtes de Bergerac, AOC, alb, molatic si dulce pt standardele mele cu o felie de tort diplomat. Un vin pe care o să-l duc şi prietenilor mei din Ro, că pînă acum le-am dus doar vinuri seci (f bune de altfel) şi am primit numai critici. Obiceiul pămîntului şi asta e.
Un vin, oricît ar fi de bun, asociat cu un fel de mîncare impropriu  e un fiasco. Am impresia că mulți consumatori nu acordă suficientă importanță acestui detaliu capital.

Referitor la prețuri, că tot s a discutat în ultimile postări, mă întreb cum poate să vîndă francezul vinuri bune la 3 euro şi ceva litrul? Cînd salariu minim orar e de 9, 65 €/h. Calculați la 35 h/săptămînă +taxele plătite la stat+altele? Iar românul nu poate la 1200 de lei+taxe? Or fi şi vinurile astea contrafăcute? Sau pur şi simplu e vb de economia de scară?
Chestiunea asta mă depăşeşte puțin.

Oricîți detractori m-ar contrazice, deocamdată rămîn la ideile mele: vinuri, brînză, coniac din Franța, bere belgiană, ţuică de Banat, vodcă rusească şi rom din Caraibe. Nu ai cum să dai greş.
Ştiu că topicul e despre vinuri, dar băutori de vin sunt în general amatori de lucruri bune.
Paşte Fericit vă doresc.

P.S din puțina mea experiență cu vinurile româneşti, vinul de Jidvei mi a rămas la inimă. Mă refer că au nişte vinuri f seci  şi f bune şi care nu văd pt ce s-ar complica să le mînărească.

#4386
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Tuica din Banat nu se chema cumva Slibovita? (denumire sarbeasca). In Maramures/Salaj, ardeal e Horinca, in oltenia e tuica.  Mai sunt versiuni gen tescovina in sud din resturi de la ciorchinii de struguri. Rachiu e in moldova ce e tot o tescovina.

Edited by cristian_e, 16 April 2017 - 16:28.


#4387
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 silesax, on 16 aprilie 2017 - 08:40, said:

da acela de 10 lei este natural?acela de la magazinele din mall cele care vand vin la cutii de carton.
este 10 lei litru ,dar este natural??
Depinde de producător. Daca e unul respectabil, da.

#4388
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
@cristian_e

In Banat îi zice simplu: "răchie", urmat de fructul din care e facuta, de prune, de mere, de dude, sau "răchie dă bucace", pe domnește rachiu de bucate,  adică un soi de whiskey distilat din cereale fermentate. La tescovină îi zice "răchie dă loză", loza fiind ce ramane din struguri dupa stoarcerea mustului!
Ce am pus între ghilimele e în grai bănățean!
Aseară, după ce am venit de la înviere am baut un pahar de pelin roze!
Acum, nu pot sa spun ca beau, mai degraba mănânc, un whiskey de 7 ani, Booker's, e îmbuteliat în sticlă asa cum a iesit din butoi, are 63.7 grade, e incredibil de dens, pur si simplu poti sa-l mesteci! Gustul e incredibil, e mult mai intens si postgustul e mult mai persistent decat orice vin pe care l-am baut! Cred ca de aia imi plac mai mult bourbonurile decat vinurile!

#4389
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013

 cristian_e, on 16 aprilie 2017 - 09:37, said:

Corina, pai daca vinul din 2014 l-au scos in 10 decembrie 2015, cum poti spune ca l-au scos deja pe cel din 2016? (ma refer la averesti). In mod normal il vor scoate in decembrie 2017. Sau scot loturi diferite si asta l-am nimerit eu.

Adica au tinut la maturare vinul alb timp de 1 an?! Pt vinurile albe usurele io stiu ca se recolteaza toamna si se imbuteliaza in februarie. Io am acu in fata un pahar de sauvignon 2016. :)

#4390
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
@cristian_e: slibovita e o batura sirbeasca, tot tuica, de fapt, schaps pe germana, eaux-de-vie pe franceza, fruit-brandy pe engleza, adica bautura distilata din fructe.
calvados-ul e un fel de palinca distilata din mere, facuta in reg Normandia, iar armangnac-ul e aceeasi chestie ca si coniacul, numai ca e distilat in afara zonei care beneficiaza de "drepturile de autor", vinars pe romaneste.

#4391
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 CorinaP1, on 16 aprilie 2017 - 18:10, said:

Adica au tinut la maturare vinul alb timp de 1 an?! Pt vinurile albe usurele io stiu ca se recolteaza toamna si se imbuteliaza in februarie. Io am acu in fata un pahar de sauvignon 2016. Posted Image


asa e...si eu am baut pe 2016 cum e FR de mai sus. Asa cum am spus sunt loturi diferite. Daca il imbuteliaza rapid pe tot si sta in raft la vreun magazin in soare vreo 6 luni e mai bine? Asa direct din butoi e altceva.
Ideal e sa fie cat mai proaspat, dar nu depinde de ei ci de conditiile de retail, daca au retururi, daca s-au vandut cele vechi, stocurile, etc
Putini imbuteliaza in februarie ca in martie e inca frig si se merge pe rozeuri, albele se baga la greu incepand cu luna mai.
Mai e si faza ca consumatorul roman habar nu are de vinuri si se ghideaza dupa aspect si pret, iar astia ca noi sunt prea putini ca sa influenteze piata.

Edited by cristian_e, 16 April 2017 - 19:09.


#4392
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 04.03.2014

 CorinaP1, on 16 aprilie 2017 - 18:10, said:


Adica au tinut la maturare vinul alb timp de 1 an?! Pt vinurile albe usurele io stiu ca se recolteaza toamna si se imbuteliaza in februarie. Io am acu in fata un pahar de sauvignon 2016. :)

In Italia sunt multi(sa nu zic o mare parte) producatori de vin alb care le matureaza cat de cat,  si de obicei ies cu ele pe piata la 9-12 luni de la recolta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate