Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

WIN2K SERVER - inca o necunoscuta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cezar

cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.12.2001
Am instalat win2K server pe un calculator cu rol de DOMAIN CONTROLLER. Setat astfel, sistemul are aproape toate setarile din DOAMIN CONTROLLER SECURITY POLICY nedefinite.
Problema:
Doresc sa acord drepuri de logare locala unui utilizator. Cele doua optiuni sunt DENY LOGON LOCALLY si LOGON LOCALLY.
daca le setez numai pe acestea, utilizatorul tot nu se poate loga. Am observat ca aceasta situatie se schimba daca setez si optiunile DENY LOGON AS A SERVICE si respectiv LOGON AS A SERVICE.

   DE CE??????

#2
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
ca sa dai dreptul unui utilizator sa se logheze pe domain controllere trebuie sa te duci la Doamin Controller Security Policy, expandezi Security Settings, Local Policy, User Rights Assignment si te duci la optiunea log on localy si pui userul care vrei sa se logheze.

#3
cezar

cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.12.2001
Facuta-i treaba asta ! si tot nu vru sa se logheze decat daca permiteam acces ca SERVICE !!

#4
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
destul de dubios
dupa ce dai la user log on localy forteaza politica sa se aplice cu
secedit /refreshpolicy machine_policy

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
scoate-l shi din Deny log-on locally ... Optiunile de DENY au prioritate fatza de allow ...

#6
cezar

cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.12.2001
Am activat optiunea DENY , dar fara a preciza nici un utilizator sau grup in lista de restrictii.( cu alte cuvinte nimeni nu are accesul interzis)

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
ia stai asha mah ... cumva e Small Bussiness? Ca ala vine cu presetari pe enforce security policy ... shi nu te lasa daca eshti user obishnuit ... O sa studiez un pic problema in seara asta ... poate gasesc ceva!

#8
cezar

cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.12.2001
Din cate stiam eu sunt trei variante de server:
Server, Advanced Server si data Center Server.
Eu am varianta Server.
Multumesc de interesul aratat

#9
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
mai exista si win 2000 server care vine in pachetul SBS care are anumite limitari

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Da mah, sunt 3 variante ... + cele pentru 64 bits ... dar nu asta este important

Pe SBS 2k vine win 2k server care are instalarea un pic mai "restransa" shi vine cu presetari pentru policy-uri ... unele destul de drastice ...

Am intzeles ca ai 2k Server edition ... ok ... o sa imi mai bat shi eu kapu' ... Shi sper ca afirmatia cu 3 variante de server sa nu fie cu tenta de mishto' pe care o simt eu ... nu de alta, da' ...

Spor!

#11
cezar

cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.12.2001
Fara nici un misto! Am precizat doar pozitia mea vizavi de variantele de SERVER (poate mai exista o varianta de care u aveam habar -ca dovada completarea lui CECIU).
Merci inca o data!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate