Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Telecomanda RF

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
alex12345

alex12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.10.2005
uite o poza cu masinuta  :D

Attached Files



#20
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

 alex12345, on Oct 21 2005, 16:28, said:

pai am vazut la magazin un magazin o camera care avea emitatorul montat si am inteles ca imaginea o "prinzi" direct pe tv. se alimenteaza cu o baterie de 9 v.
Poți să-mi spui unde anume și la ce preț?

#21
alex12345

alex12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.10.2005
la un magazin pe langa sediu connex de la apaca nush exact cum ii zice.e intr-o casuta pe langa statia de autobuz si trolebuz (de pe bd Iuliu Maniu pe partea cu connexu). pretu parca era in jur de 2 mil da nu sunt sigur

#22
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

m-marian said:

Sper să reușesc până deseară să scanez schemele...
Deocamdată trimit arhiva ZIP cu schema emițătorului (format GIF) și cu descrierea lui (format HTML). Necesită dezarhivarea în același director/folder.

Attached File  ER1.zip   29.61K   395 downloads


Schema și partea de descriere a receptorului încerc să o postez mâine seară.

#23
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005
Am terminat şi descrierea receptorului.

Attached File  ER2.zip   35.27K   271 downloads


Procedezi ca pentru ER1.zip, folosind acelaşi director/folder.

Edited by m-marian, 21 October 2005 - 22:00.


#24
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Din cate am observat asa fugitiv schema emitatorului, se pare ca nu o sa poti folosi doua sau mai multe comenzi simultan ca nu se stie ce va rezulta.Deci daca ai inainte sau inapoi , nu ai directie, cand ai  directie nu vei avea inainte inapoi.
Dar daca mai cauti pe forum , s-a m-ai discutat problema si exista  scheme cu mai multe 'dotari'..

#25
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

 Sir_Vaska, on Oct 22 2005, 22:47, said:

... se pare ca nu o sa poti folosi doua sau mai multe comenzi simultan...
Evident, apăsând două sau mai multe butoane simultan, rezistența echivalentă de încărcare a TUJ-ului scade și implicit apare o nouă frecvență de modulație care nu va fi sesizată de nici unul dintre filtre. Omul nostru însă nu are mari pretenții, a și menționat că vrea stație de telecomandă neproporțională (adică secvențială)!

#26
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
neproportionala nu inseamna secventiala.
E vb de modul in care se comanda motoarele , care la telecomenzi neproportionale (in general jucarii ) se actioneaza numai in starea  ON-OFF pe cand la cele proportionale (de modelism ) comanda e progresiva pe fiecare canal (cu potentiometre !! ) si in afara de asta  pot fi actionate si toate canalele simultan.
Ma indoiesc ca o sa-l multumeasca comenzile in mod secvential , mai ales ca la orice  jucarie din comert gaseste telecomanda cu  comenzi care lucreaza cel putin doua simultan, si schema e cam la fel de simpla da cu alt circuit integrat.

#27
yo5bdm

yo5bdm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.12.2006
caut de ceva vreme o schema simpla si cu cat mai putine componente pentru o radiocomanda cu 4 canale pentru run avion telecomandat. receptorul de fapt trebuie sa fie asa, emitatorul poate fi un pic mai complex, si daca se poate sa aiba o raza de actiune de maxim 500m. am gasit o schema la adresa: http://www.triindia....resources/?p=50 unde se folosesc doar 2 integrate si un rezistor. dar intrebarea mea este daca se gasesc pe la noi astfel de integrate... de fapt nici nu scrie de care sunt, seria/modelul/firma... multumesc mult celor ce raspund.

#28
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Codul circuitelor este specificat in desen
HT12E si HT12D
http://www.ipic.co.j...files/ht12e.pdf
Modulele de RF se gasesc si la noi dar au puteri limitate.

#29
yo5bdm

yo5bdm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.12.2006
pe mine ma intereseaza de fapt seria modulului RF... schema e foarte usor de construit, chiar si cea cu 8 canale, presupun ca are si o dimensiune si greutate foarte mica, puterea ma intereseaza mai putin, daca ajunge la o raza de 300m pentru inceput sunt multumit enorm. un magazin online cu module RF exista? multumesc mult de raspunsuri...

#30
rob3rtyn0

rob3rtyn0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2007
In primul rand tin sa va salut deoarece sunt nou pe acest forum.Am niste intrebari la care sper sa ma ajutati.Problema consta in faptul ca de curand timp am achizitionat o barcuta si vreau s-o transform in barca de nadire la pescuit.In ce consta transformarea:
1.in primul rand radiocomanda are raza de actuine de max 100metri -  cum fac sa maresc aceasta raza?
2.barca are o anumita turatie a elicelor -  cum fac sa reduc aceasta turatie?
3.as vrea sa construiesc in spatele barcii o cuva care sa debaraseze momeala dar sa fie radiocomandata -  cum fac aceasta radiocomanda a cuvei?

Pentru inceput cam astea ar fii intrebarile mele.Iata si cateva poze cu barcuta.MULTUMESC ANTICIPAT.

[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0005.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0008.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0007.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0006.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rob3rtyn0, 27 May 2007 - 23:28.


#31
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
1.in primul rand radiocomanda are raza de actuine de max 100metri -  cum fac sa maresc aceasta raza?Nu stiu dar cred ca peste aceasta distanta va trebuie autorizatie.Puteti incerca cu o antena mai mare la emitator.
2.barca are o anumita turatie a elicelor -  cum fac sa reduc aceasta turatie?Prin reducerea tensiuni de alimentare.
3.as vrea sa construiesc in spatele barcii o cuva care sa debaraseze momeala dar sa fie radiocomandata -  cum fac aceasta radiocomanda a cuvei?Ce comenzi aveti(si cate)?

Edited by miron1947, 28 May 2007 - 00:16.


#32
rob3rtyn0

rob3rtyn0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2007
1.o sa incerc cu o antena mai mare
2.cum reduc tensiunea de alimentare mai exact? trebuie montat pe firul de alimentare un releu ceva?(nu prea ma pricep)
3.asta e problema.pe emitator nu am decat 3 comenzi-inainte stanga dreapta.eu am si comanda inapoi dar la mine nu functioneaza.nu stiu daca este defecta sau nu merge.
sa va explic cum vreau sa fac cuva actionata din telecomanda.deci o sa montez o cuva in spatele barcii.cuva o sa aiba un arc ca atunci cand o eliberez sa basculeze mecanic.deci vreau doar un motoras sau altceva mai practic ca atunci cand i-l actionez sa lase cuva libera si arcul se va ocupa de basculare.ma intelegeti?
iata o schema:
[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/pozza.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DECI:cuva este desenata cu rosu si basculeaza cum indica sageata.cu galben este desenata momeala iar cu ROZ arcul care basculeaza cuva.cu albastru este desenat un opritor al cuvei sa nu basculeze iar opritorul este radiocomandat de un dispozitiv care as vrea sa-l pun pe barca(asemanator cu un motoras de inchidere centralizata) deci eu vreau acel dispozitiv(marcat cu verde)sa retracteze acel opritor de la dreapta spre stanga lasand arcul sa basculeze cuva.sper ca m-am facut inteles.

BTW-multumesc pentru raspunsul rapid si va astept in continuare cu idei :)

Edited by rob3rtyn0, 28 May 2007 - 00:43.


#33
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Tensiunea o reduceti cel mai simplu cu rezistente inseriate cu motoarele(prin tatonari atat a valorii lor cat si a puterii suportate).
Daca nu aveti decat comenzile respective nu aveti cum s-a comandati inca un motor.
Incercati daca nu puteti obtine efectul prin scuturare,cu manevre foarte rapide stanga dreapta.
Inteleg ca din telecomanda nu puteti regla viteza.

Edited by miron1947, 28 May 2007 - 09:47.


#34
rob3rtyn0

rob3rtyn0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2007
"Tensiunea o reduceti cel mai simplu cu rezistente inseriate cu motoarele(prin tatonari atat a valorii lor cat si a puterii suportate)" -  Cum fac acest lucru? Imi puteti da o schema ceva si ce rezistente sa folosesc?

"Daca nu aveti decat comenzile respective nu aveti cum s-a comandati inca un motor" -  Pai nu se gaseste pe la mag de electronice de la Conex un montaj ceva sa construiesc o radiocomanda si un receptor? Eu am facut liceul de electronica industriala si ma pricep cat de cat sa lipesc niste piese pe o placa.Adica as putea alcatui asa ceva daca se poate dar sa am lista cu piesele care imi trebuiesc si o schema de lucru.

"Incercati daca nu puteti obtine efectul prin scuturare,cu manevre foarte rapide stanga dreapta" -  Nu pot face acest lucru.

"Inteleg ca din telecomanda nu puteti regla viteza" -  NU.

Edited by rob3rtyn0, 28 May 2007 - 15:35.


#35
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Tensiunea o reduceti cel mai simplu cu rezistente inseriate cu motoarele(prin tatonari atat a valorii lor cat si a puterii suportate)" -  Cum fac acest lucru? Imi puteti da o schema ceva si ce rezistente sa folosesc?La ce tensiune sunt alimentate motoarele si ce curent consuma?

"Daca nu aveti decat comenzile respective nu aveti cum s-a comandati inca un motor" -  Pai nu se gaseste pe la mag de electronice de la Conex un montaj ceva sa construiesc o radiocomanda si un receptor?Asta nu cunosc.
Cum comanda directia, prin actiunea motoarelor sau actioneaza carma?
Din foto nu am vazut comanda carmei.

Edited by miron1947, 28 May 2007 - 17:04.


#36
ghimpe--

ghimpe--

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 12.08.2006
Exista posibilitatea ca receiverul sa suporte 4 comenzi (inclusiv inapoi, dar fiindca nu era necesara aceasta comanda pentru o barca, nu au fost realizate conexiunile necesare). Eu zic ca se merita sa faceti o mica investigatie pentru a determina acest lucru.

Atentie la greutatea maxima pe care o poate duce barcuta. Ceea ce aveti de gand sa adaugati s-ar putea sa fie mai mult decat poate sa duca ambarcatiunea. Eventual puteti realiza un fel de remorca pentru momeala... B)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate