Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Telecomanda RF

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
rob3rtyn0

rob3rtyn0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2007
"Exista posibilitatea ca receiverul sa suporte 4 comenzi (inclusiv inapoi, dar fiindca nu era necesara aceasta comanda pentru o barca, nu au fost realizate conexiunile necesare). Eu zic ca se merita sa faceti o mica investigatie pentru a determina acest lucru" -
cum fac sa vad daca functia inapoi la receiver merge? deci barcuta merge doar inainte stanga dreapta.daca dau inapoi nu merge(cel putin barcuta nu merge) poate radiocomanda da comanda inapoi dar barcuta nu vrea.deci cum fac sa vad daca functioneaza comanda inapoi??


"Atentie la greutatea maxima pe care o poate duce barcuta. Ceea ce aveti de gand sa adaugati s-ar putea sa fie mai mult decat poate sa duca ambarcatiunea. Eventual puteti realiza un fel de remorca pentru momeala" -  
asta nu ar fii o problema ca nu vreau sa pun 1 kg de momeala.o sa pun cca 300gr max in cuva :)

Edited by rob3rtyn0, 28 May 2007 - 17:37.


#38
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Dl. cred ca are dreptate cu comanda nefolosita, dar eu cred ca din alt motiv si anume,
avand doua elice, pentru a nu avea tractiuni diferite motorele au un regulator de turatie,iar aceste este realizat cu un montaj electronic incorporat in motor, care nu poate fi alimentat cu polaritate inversa, in consecinta inversarea sensului de rotatie al motoarelor nu este posibila.

#39
rob3rtyn0

rob3rtyn0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2007
deci inseamna ca la radiocomanda merge functia inapoi doar ca barcuta nu preia aceasta comanda.cum verific daca radiocomanda da comanda inapoi si merge si cum pot monta pe barcuta un receiver care sa preia comanda "inapoi" a radiocomandei in asa fel incat sa elibereze cuiul albastru din poza si cuva sa basculeze?

Attached Files


Edited by rob3rtyn0, 28 May 2007 - 17:51.


#40
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Ideal ar fi s-a aveti schema.daca nu,ar  trebuii ridicata.

#41
OldMann

OldMann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2007
parerea mea personala este sa lesi barca asa cum este, are dimensiuni prea mici pentru o barca de nadit, apoi pentru ceea ce vrei tu sa faci ai nevoie de un motor suficient de puternic, cu turatie mica si nezgomotos(ca altfel sperii pestii)
Pentru comanda ai nevoie de un receptor cu minim 4 canale, un speed regulator pentru comanda motorului, acumulatori buni si un emitator care sa bata minim 400m.

Comanda motoarelor la barca din imagine este totul sau nimic, nu poti pleca de pe loc cu o viteza mica pentru ca apoi sa poti sa o maresti. Directia o schimba prin alimentarea sau nealimentarea unuia sau celuilalt motor, ceea ce la o barca pentru nadit nu se preteaza, are nevoie de servo care sa actioneze o carma

Ceea ce vrei tu sa afli daca are comanda pe inapoi, sigur nu are pentru ca nu poate comanada ambele motoare si sa mai modifice si turatiile pentru a schimba directia.

Dar cel mai bine si mai multe detalii cauta pe net

Edited by mister_rf, 29 May 2007 - 06:20.


#42
rob3rtyn0

rob3rtyn0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2007
NEW NEWS:deci partea cu , cuva actionata de radiocomanda s-a rezolvat.am gasit prin casa o masinuta mai veche cu telecomanda si o sa folosesc virajul stanga dreapta pt ce-mi trebuie mie.Mai ramane partea cu MARIREA RAZEI de actiune dintre radiocomanda si receptor si micsorerea turetiei elicelor cu 50%. Am pus o poza cu placa receptorului poate va e de ajutor.

Edited by rob3rtyn0, 28 May 2007 - 22:00.


#43
rob3rtyn0

rob3rtyn0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2007
[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0007-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0001-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
iata si poza acumulatorului(btw stiti pe unde gasesc un acumulator aemanator dar de mai mare capacitate?)

#44
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Mi-am facut si eu acum cativa ani o barcuta de nadire. Pentru cuva, ca sa nu ma chinui, am adoptat o solutie mecanica: de sistemul de blocare al cuvei am agatat ... carligul de la lanseta. Oricum, degeaba duci nada la 100m daca nu nimeresti locul. Cand ajungeam la locul dorit, trageam usor de lanseta, montura cadea si elibera si nada. In acest fel aveam si montura, si nada in acelasi loc. Nu mi-a trebuit o raza de actiune mai mare decat o avea barcuta (oricum nu stiu cat este). Si barca mea are si posibilitatea de a merge inapoi. Am comanda pentru fiecare motor (inainte si inapoi). Ce-i drept, telecomanda mea merge pe 44MHz. S-ar putea sa aiba o raza de actiune ceva mai mare.
A, cuva era remorcata. Facuta din 2 sticle PET de 2l.

#45
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006
Pentru marirea razei de actiune, schimbi transistorul ( si polarizarile ) final de emisie sau adaugi un etaj final mai puternic ( atentie mare la circuitul de cuplaj cu antena, are mare importanta ! )

Edited by mister_rf, 19 August 2008 - 21:24.


#46
rob3rtyn0

rob3rtyn0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2007

 betamax3, on May 30 2007, 18:27, said:

Pentru marirea razei de actiune, schimbi transistorul ( si polarizarile ) final de emisie sau adaugi un etaj final mai puternic ( atentie mare la circuitul de cuplaj cu antena, are mare importanta ! )

nu o sa ma complic asa de mult.eu am pus o antena mai mare la radiocomanda si am pus o miniantena pe barcuta.sper sa maresc cu 10-20m raza se actiune.
[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0005-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i47.photobucket.com/albums/f156/rob3rtyn0/IMG_0002-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


pt micsorarea vitezei elicelor o sa iau un acumulator de 6v si sper sa nu fie probleme cu semnalul de la radiocomanda la receiver.

#47
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
micsorarea vitezei elicelor o sa iau un acumulator de 6v si sper sa nu fie probleme cu semnalul de la radiocomanda la receiver.
Daca sunt cum cred eu cu regulator de turatie incorporat,nu va merge mai incet cu reducerea tensiunii,incercati s-a inseriati cu motorul un beculet si vedeti ce efect are, innainte s-a dati bani pe alt acumulator.

#48
rob3rtyn0

rob3rtyn0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2007

 miron1947, on Jun 3 2007, 15:31, said:

micsorarea vitezei elicelor o sa iau un acumulator de 6v si sper sa nu fie probleme cu semnalul de la radiocomanda la receiver.
Daca sunt cum cred eu cu regulator de turatie incorporat,nu va merge mai incet cu reducerea tensiunii,incercati s-a inseriati cu motorul un beculet si vedeti ce efect are, innainte s-a dati bani pe alt acumulator.

nu are regulator.oricum are un tov un acumulator de 6v si o sa incerc cu al lui sa vad daca se reduce turatia.daca nu o sa inseriez pana la urma un bec.

#49
Messerschmitt Bf 109

Messerschmitt Bf 109

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2007
Buna ziua. Vreau sa fac o radiocomanda cat mai simpla pr un automodel. Nu am mai facut asa ceva, asa ca mai multe nu pot sa cer. Ideea e sa fie simplu si sa fie cu piese cat mai putine( nu am loc pe sub caroserie) .  Multumesc anticipat. Orice schema m-ar ajuta...

#50
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Despre acest tip de  aplicatii  au mai fost discutii
http://forum.softped...hl=radiocomanda
http://forum.softped...hl=radiocomanda
http://forum.softped...;hl=telecomanda
Realizarea unui astfel de sistem de radiocomanda in miniatura nu este chiar asa de simpla, deoarece ai nevoie de transmiterea a cel putin 2-3 comenzi independente.
Si mai trebuie sa te incadrezi in benzile de frecventa special alocate telecomenzilor, ideal este ca frecventa purtatoarei sa fie  cat mai stabila si de aceea se impune folosirea cristalelor de quartz pentru oscilatoare.

#51
Messerschmitt Bf 109

Messerschmitt Bf 109

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2007
Multumesc. Am mai gasit eu o solutie:
Am gasit alta masinuta radiocomandata care e "fier vechi"  :proud:  am sa incerc sa iau circuitele si sa le mut pe automodel.
Numai bine.

#52
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Salut.. poate sa ma ajuta cineva cu niste documentatie despre cum funtioneaza emitator/receptor radio?

Sunt incepator si vreau sa fac o masinuta care are 2 motoare telecomandat de la distanta (sa inteleg principiu de funtionare)

#53
alkalin

alkalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2008
puteti sa ma ajutati va rog cu niste scheme pentru telecomanda si receptor rf pe 3 canale, am nevoie pentru un automodel.
ms anticipat

#54
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007

 rob3rtyn0, on May 28 2007, 23:03, said:

(btw stiti pe unde gasesc un acumulator aemanator dar de mai mare capacitate?)
Pai 7,2V = 6x1,2 , asadar poti sa rezolvi cu acumulatori de putere mai mare (2500 mA).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate