Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3349
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postnoxious30, on 03 noiembrie 2023 - 10:03, said:

Nu vad nici o legătură între diametru și eficienta.
Pompele de caldura au nevoie de debit mare pentru a functiona eficient.
Intr-o mai mica masura, debitul mare ajuta si la centrale pe gaz in condensatie.
Daca functioneaza la debit mare, instalatia are dT mai mic si poate functiona cu temperatura tur mai mica.

View Postnoxious30, on 04 noiembrie 2023 - 20:10, said:

În al doilea rand și cel mai important, calculezi în funcție de diametrul interior
Posted Image
Ansamblul apa + teava pierde caldura spre mediul inconjurator prin suprafata exterioara a tevii.

#3350
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 15.10.2006

View Postnoxious30, on 05 noiembrie 2023 - 07:01, said:

Pentru ca agentul termic circulă prin interior. Agentul termic este "sursa" de căldură, iar PPR devine "izolatie" Te-ai prins? Spor la calcule atunci..
Cand compar cu peretii casei, prin interiorul lor nu curge apa ci sta aerul care este un foarte bun izolator termic.
Daca vrei sa intelegi care e diferenta, incalzesteti mana cu un feon la 50 de grade si pt. comparatie baga pe urma mana in apa incalzita la 50 de grade si incearca sa o si misti rapid exact cum ai avizat tu regimul te curgere a apei prin teava subdimensionata.
Daca rezisti incearca si la 60 de grade.

#3351
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010

View Postkolfleading, on 05 noiembrie 2023 - 08:45, said:



Ansamblul apa + teava pierde caldura spre mediul inconjurator prin suprafata exterioara a tevii.
Am zis eu că pierde căldură prin interior?
Am zis ca interiorul trebuie luat in calcul, pentru ca dacă iei în considerare doua țevi cu același interior(sa zicem 30mm), una din Cu de 1mm grosime și una din PPR de 10mm grosime (ma refer la pereți), pierderile sunt mai mari la cea de Cu, deși suprafata exterioara e mai mică.

View Postcipaul, on 05 noiembrie 2023 - 10:24, said:


Cand compar cu peretii casei...
Nu mai compara cu pereții casei.
Țevile se pot izola foarte ok, nu am inventat eu izolarea țevilor.
Se practică de mult...

#3352
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postnoxious30, on 05 noiembrie 2023 - 11:42, said:

Am zis eu că pierde căldură prin interior?
Tu ai comentat mai sus de suprafata luata in calcul.

Teava pierde caldura spre mediu prin suprafata exterioara.
Nu poti calcula pierderile prin suprafata exterioara considerand aria suprafetei interioare. Este un nonsens.

Suprafata care trebuie luata in calcul este cea a exteriorului tevii.

Temperatura care trebuie luata in calcul este tot a exteriorului tevii si care este mai mica decat temperatura apei, tocmai din cauza ca materialul din care este facuta teava are o anumita conductivitate termica si care poate fi mai mica (PPR) sau mai mare (Cu). In peretele tevii apare un gradient de temperatura de la temperatura apei pana la temperatura la suprafata tevii.

View Postnoxious30, on 05 noiembrie 2023 - 11:42, said:

Nu mai compara cu pereții casei.
Sunt aceleasi procese fundamentale.

Edited by kolfleading, 05 November 2023 - 11:56.


#3353
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010

View Postkolfleading, on 05 noiembrie 2023 - 11:55, said:


Temperatura care trebuie luata in calcul este tot a exteriorului tevii si care este mai mica decat temperatura apei, tocmai din cauza ca materialul din care este facuta teava are o anumita conductivitate termica si care poate fi mai mica (PPR) sau mai mare (Cu).
Exact asta spun și eu.
Nu poți sa desfășori exteriorul unei țevi și sa consideri ca aceea este suprafata prin care au loc pierderile, ca și cum toată suprafata ar avea temperatura agentului termic.
Dacă iau o țeavă ppr cu interiorul de 2cm și exteriorul de 30cm, suprafata desfășurată este foarte mare, dar nu are temperatura agentului termic, asa cum a calculat colegul cipaul.
Ca sa ne apropiem de adevăr, am putea desfășura o țeavă de cupru, care nu are capacitatea de a izola termic, și al cărei diametru exterior este apropiat de cel interior.
Dar nu e valabil și la ppr.

Asta am vrut sa spun, a înțeles fiecare ce-a vrut..

View Postcipaul, on 04 noiembrie 2023 - 09:18, said:


26 metri de teava de 32 mm au o suprafata de 2,6 mp.

Temp. teava vs. demisol 55-10 = 45 grade

.

#3354
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postnoxious30, on 05 noiembrie 2023 - 14:26, said:

Exact asta spun și eu.
Tu ai spus ca trebuia sa ia in calcul diametrul interior, ceea ce este la fel de gresit.

#3355
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 15.10.2006
Hai sa iti explic cum e cu polipropilena si coeficientul ei de izolatie termica care apare benefic in prospecte.
Am instalate tevi de polipropilena in polistirenul de 5 cm de sub sapa pentru apa calda si coloanele la etaj care sunt izolate cu burete din ala cu aluminiu la exterior.
Se racesc f. repede de la sapa care a ajuns in locasul unde sunt instalate.
Dai drumul la baterie si astepti pana vine apa calda dupa care daca opresti apa calda 5 minute vine la inceput apa calda de pe coloana izolata pe urma din nou vine apa dezmortita pana se incalzesc din nou tevile din sapa.
Cam asta e izolatia polipropilenei din prospecte.
Sa stii ca se fac si serpentine colectoarea de energie din teava PEX si functioneaza destul de bine, sunt doar 2...3 ori mai putin eficiente ca si cele din cupru pentru ca zona exterioara nu poate transmite bine caldura spre apa de data asta stationara atat la cupru cat si la PEX

#3356
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010
Va mai dau un singur exemplu, apoi ma las păgubaș.
Avem o țeavă de ppr, în care introducem o țeavă metalica fix cât diametrul interior. Acea țeavă metalica are grosimea peretelui de 0,01mm. Adică neglijabil.
Practic, ppr-ul devine izolație. Bun sau prost, nu asta contează.
Dacă vrem sa obținem o suprafață desfășurată a țevii prin care circulă agentul termic, pe care o luăm în calcul? Pe cea din ppr? Sau pe cea metalica care are diametrul egal cu diametrul interior la țevii de ppr?
Dacă înțelegeți ce vreau sa spun, bine.


#3357
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 15.10.2006
Daca vrei sa studiezi un pic problema transferului poti accesa linkul urmator:
https://www.engineer...ient-d_434.html
Asa introductiv si vezi la inceput ca o placa de polipropilena are transferul termic de 3,9 KW vs otel sau aluminiu care au 4 kW asta in aer.
Deci diferenta de 0,25% adica chiar nesemnificativ.
Iar cei 3 mm de polipropilena fac cca. 1 mm de polistiren.
Ce ai scris mai inainte e cam trist daca e adevarat ca ai vazut multe situatii similare.
Dar se poate corecta daca este vointa.

#3358
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010
Te-am întrebat ceva în postul anterior.
Dacă poți sa răspunzi, chiar te rog.
Altfel, subiectul este încheiat.

Colegul kolf a spus clar că în funcție de materialul țevii (PPR in cazul discutat) , temperatura la exterior este mai mică decât a agentului termic.
Iar tu ai calculat ca și cum ar fi identică exterior/interior.
Ai plecat greșit!
Dacă scopul tău e sa-ti dai singur dreptate, asta e! Eu mă retrag.
Poți sa te contrazici mai departe cu kolfleading, pentru ca părerea lui e diferita de a ta. Succes!

#3359
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010

View Postcipaul, on 04 noiembrie 2023 - 09:18, said:

Nu prea ai cum sa iti imaginezi de amploarea pierderilor pana nu te lovesti de ele.

Deci suprafata echivalenta de 2,6x30x2 = 156 mp vs. 300 mp la pereti, tavan si geamuri pt. locuinta de 100 mp.

Deci tevușca aia bine izolată din subsol, are pierderi mai mari decât jumătate din pierderile casei...
Dacă dublez lungimea tevuștii, depășesc suprafata casei.
Oare mai am căldură în casa? Sau ma bag în beci și dorm cu țevușca în brate?

#3360
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010

View Postcipaul, on 05 noiembrie 2023 - 16:48, said:

...o placa de polipropilena are transferul termic de 3,9 KW vs otel sau aluminiu care au 4 kW asta in aer.
Deci diferenta de 0,25% adica chiar nesemnificativ.

Eu zic sa faci cât mai repede un credit cu buletinul, sa te apuci de producție calorifere din PPR.
Sunt la fel de eficiente ca cele din aluminiu, deci n-ai cum sa dai greș!

#3361
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 15.10.2006

View Postnoxious30, on 05 noiembrie 2023 - 22:06, said:

Eu zic sa faci cât mai repede un credit cu buletinul, sa te apuci de producție calorifere din PPR.
Sunt la fel de eficiente ca cele din aluminiu, deci n-ai cum sa dai greș!
Sunt si panouri solare cu apa cu colectori din PPR, asa ca fapt divers. Sunt si din tevi de Polietilena, policarbonat etc.
Daca chiar te intereseaza rezultate mai exacte, am o gresela in calcul, de fapt pierderile sunt cam duble fata de ce am scris.
Am inteles cat poti intelege, nu are rost sa te mai agiti. Daca vrei sa inveti e alta discutie, citeste linkul pus mai sus care e o introducere si te pot ajuta suplimentar.

#3362
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010
Thermal conductivity - k - for some typical materials (not that conductivity is a property that may vary with temperature)

Polypropylene PP : 0.1 - 0.22 W/(m K)
Stainless steel : 16 - 24 W/(m K)
Aluminum : 205 - 250 W/(m K)

View Postcipaul, on 05 noiembrie 2023 - 16:48, said:


Asa introductiv si vezi la inceput ca o placa de polipropilena are transferul termic de 3,9 KW vs otel sau aluminiu care au 4 kW asta in aer.
Deci diferenta de 0,25% adica chiar nesemnificativ.

De ce nu spui adevărul? Sau citești fără sa-ntelegi?

"An air to air plate exchanger with area 2 m2 and wall thickness 0.1 mm can be made in polypropylene PP, aluminum or stainless steel."

Placa ta de polipropilena are 0,1mm grosime!!!
Pai tu dai exemplu de transfer termic la o foaie de ppr?
Vezi mai sus cifrele: aluminiu conduce căldură de 2000 (doua mii) de ori mai bine decât ppr.
Și tot nu vrei sa-mi raspunzi la întrebare. A, da.. pentru că nu vrei sa recunoști când greșești

Edited by noxious30, 06 November 2023 - 07:09.


#3363
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 15.10.2006
Hai sa faci tu corect acum, am recunoscut ca am gresit, acum poti gasi greseala.
Bagi in formula grosimea de 3 mm si dif. De temp. De 40 grade, asta ar fi cazul unui perete de teava, poti la cele 3 materiale.
Pe urma calculezi cu 150 mm de polistiren si diferenta de 20 grade, peretele real.
Dupa care sa vad daca te prinzi de greseala mea cea mai mare, ceva cu aer stationary vs. Apa in regim de curgere laminar Sau turbulent.

#3364
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010

View Postcipaul, on 05 noiembrie 2023 - 22:16, said:


Daca chiar te intereseaza rezultate mai exacte, am o gresela in calcul, de fapt pierderile sunt cam duble fata de ce am scris.

Daca vrei sa inveti e alta discutie, citeste linkul pus mai sus care e o introducere si te pot ajuta suplimentar.
Pai înainte ai scris ca pierderile țevilor echivalează cu jumate din pierderile casei.
Acum spui ca de fapt sunt cam duble, deci echivalează cu necesarul de căldură al întregii case, de 100mp.
Deci poți sa incalzesti toată casa cu doua țevi de 13m metri. Și alea izolate cu burete de 6mm.
Ce calorifere, ce IPAT....
Nu nene! Doua țevi din ppr și stai în chiloți.
Tu nu treci un pic prin filtrul gândirii înainte sa scrii pe-aci?

#3365
Dooku

Dooku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 28.01.2007
Saluare,

Am achizitionat si eu produsl din imagine si acum un domn instalator mi-a atras atentia ca o sa am problema cu parul, si cu scurgerea in general.
Mi-a recomandat o sita ca oricare alta, doar ca, acum am observat ca sitele alea nu sunt bune in contextul preaplinului si a scurgerii pe care o am eu.

https://www.neakaisa...mat.html<br />https://freeimage.ho....host/i/JIY4cMl

Ce imi recomandati pentru a evita parul/murdaria/etc sa se scurga direct acolo?

Multumesc anticipat.

#3366
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010
Probleme cu părul au toate.
Trebuie doar sa ai acces facil la sifon, sa-l poți curăța. La 1÷2 ani sau cam asa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate