Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Demisie programare

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006

 GigiMaciuca, on 2nd March 2012, 20:59, said:

Mie mi se pare ca hartiile care le-ai semnat n-au fost inregistrate nicaieri, deci lucrezi la negru. Ai vreo copie dupa vreun contract inregistrat undeva? Ti-au cerut sa inregistrezi vreo hartie la fisc? Daca nu, poti sa-i lasi balta linistit, incepand de maine :)

Da, contractul indiv. de munca pe care am minimul pe economie trecut. Restul de bani nici nu cred ca o sa-mi mai vad de la ei, dar nici nu-i vreau, sa-i pastreze. Prefer sa ma scap cat mai rapid decat sa semnez contractul cu pfa si sa mai raman 3 luni. Cam asta e concluzia. Amenintarile sunt doar povesti..

Practic firma a pierdut ca i-a plecat un angajat dupa o luna si avea planuri cu el, iar angajatul a muncit aproape gratis luna aia..

#20
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003
Parerea mea:
1 - Incearca sa te faca sa semnezi contract ca PFA ca sa te aiba la mana dpdv juridic. Daca semnezi o sa urmeze altele si mai rele, deja pot sa te dea in judecata ca persoana juridica ptr. diverse motive cum ca nu ti-ai indeplinit contractul sau cine stie ce li se nazare.
2 - deja e amenintare si santaj in toata regula. NU exista ca nu are cine sa-ti primeasca cererea, sunt pasibili ei de a fi pedepsiti daca nu o fac. Al doilea contract e ilegal atata timp cat nu ai o copie semnata si ce crezi ca in dreptul muncii angajatorul, adica ei trebuie sa dovedeasca ca ti-au dat o copie. Si nici nu exista asa ceva cum bine a zis cineva mai sus, si nici nu prea e legal sa ai doua contracte diferite daramite sa nu fie nici unul pe PFA.
3 - Eu nu as semna nimic, m-as opri direct la ITM intr-o dmineata unde le-as povesti ca refuza sa-mi preia cererea de demisie, ca mi-au cerut sa semnez la inceput si un contract de prestari servicii cu care ma ameninta acuma ca il semneaza retroactiv si ca o sa-mi faca si o sa-mi dreaga
4 - daca vad ca ITM traganeaza treaba as vorbi cu un avocat, sau as pleca pur si simplu in alta parte fara sa ma uit in urma si fara sa mai sper sa iau  un ban de la ei.
5 - daca chiar ma calca pe bataturi, internetul e mare, as publica apoi pe forum (aici) intreaga poveste, cu numele firmei, numele persoanelor de la acea firma samd. Chiar de aici au fost de-a lungul timpului povesti ajunse pe Hotnews si mai departe, vei fi surprins dar poate mai sunt si altii care au lucrat acolo si au un cuvant de zis, clientii lor merita sa aiba informatia, etc. Tu care din punctul lor de vedere esti un nimeni, ai putin de castigat dar si putin de pierdut, ei au mult mai mult de pierdut.

Apropo, cartile de munca s-au desfiintat, eu o am pe a mea acasa. Evidentele salariatilor se tin electronic, se trimit regulat la ITM, circulatia informatiilor de la ITM spre firme nu functioneaza, cred ca e greu sa afle o firma oarecare de la ITM in ce conditii ti-au desfacut altii contractul de munca, apropo, se poate contesta in instanta desfacerea contractului de munca.
Despre ITM, am avut mai de mult probleme cu un coleg care a venit la noi si aia de unde venise nu-i dadeau cartea de munca, ca trebuie sa mai scrie nu stiu ce, ca alea ca alealalte, de cateva luni bune. S-a dus la ITM si a reclamat, au trimis aia o adresa la vechea firma ca in termen de 15 zile sa depuna la ei cartea e munca a lui X si uite asa si-a ridicat omu' cartea in 2 saptamani.

PS. Firma nu a pierdut nimic, tu ai produs acolo timp de o luna, ei au facut sau fac bani pe urma ta.

Edited by mihaicris, 02 March 2012 - 21:46.


#21
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006
Asa e, mihaicris, ei au iesit in castig ca munca mea a fost mai valoroasa decat m-au platit.

Dar nu e stres, am trecut si prin asta si incrementez experienta. Pe viitor ma uit mai atent la firmele cu care am de-a face.

Multumesc mult pt. sfaturi.  :)

#22
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006

 mihaicris, on 2nd March 2012, 21:41, said:

Parerea mea:
1 - Incearca sa te faca sa semnezi contract ca PFA ca sa te aiba la mana dpdv juridic. Daca semnezi o sa urmeze altele si mai rele, deja pot sa te dea in judecata ca persoana juridica ptr. diverse motive cum ca nu ti-ai indeplinit contractul sau cine stie ce li se nazare.
2 - deja e amenintare si santaj in toata regula. NU exista ca nu are cine sa-ti primeasca cererea, sunt pasibili ei de a fi pedepsiti daca nu o fac. Al doilea contract e ilegal atata timp cat nu ai o copie semnata si ce crezi ca in dreptul muncii angajatorul, adica ei trebuie sa dovedeasca ca ti-au dat o copie. Si nici nu exista asa ceva cum bine a zis cineva mai sus, si nici nu prea e legal sa ai doua contracte diferite daramite sa nu fie nici unul pe PFA.

Abia acum dupa ce au trecut 12 ore de la eveniment am analizat in detaliu si imi dau seama ca s-a intamplat exact ce spui tu. Imediat dupa ce as fi semnat contractul pe PFA m-ar fi dat in judecata. Incredibil cum n-am putut sa vad asta pana acum si mi-ai spus-o pe tu net. Ai tot respectul meu.

Mi s-a parut dubios ca trebuie sa semnez un contract apoi sa intru in preaviz direct si ca ma santajau ca sa fac asta, e ilogic sa faci asa ceva ca firma, cum spunea si neagu_laurentiu, dar planul lor nu era sa ma tina doar in perioada de preaviz. A fost planificata chestia in cel mai mic amanunt sa ma dea in judecata.

Culmea e ca asa se explica si atmosfera de mormant ce s-a asternut printre colegi si "iesirile la tigara" urgente imediat dup-aia, unde ma intrebau toti foarte serios daca am semnat sau nu. Iar colegul cu care lucrez (cu el m-am "imprietenit" oarecum ca toata ziua eram impreuna) a rasuflat usurat si a inceput sa-mi zambeasca atunci cand i-am spus ca nu. Practic ei stiau ce se intampla din moment ce lucrau de ani de zile acolo.

N-am mai fost intr-o situatie ca asta..

De luni nu ma mai duc. Sa stea cu ochii in soare si clientii lor la fel.

Edited by Ratzian, 03 March 2012 - 05:11.


#23
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

 Ratzian, on 3rd March 2012, 04:50, said:

De luni nu ma mai duc. Sa stea cu ochii in soare si clientii lor la fel.

Trimite prin posta cu confirmare de primire demisia, sa nu ai probleme mai incolo. Oricum ar fi tu trebuie sa poti dovedi ca ti-ai dat demisia.
Desi mai corect e sa mergi la ei, si sa dai telefon de fata cu ei la ITM ca nu iti primesc demisia.
Si le faci si reclamatie scrisa la ITM.

Altfel nu vor invata, vor crede ca pot face orice.
Poate daca iau una doua amenzi isi mai schimba atitudinea.

#24
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
@ Ratzian: parca vad ca pana luni iti trece avantul si tot o sa mergi :)  Am citit tot topicul si nu vreau sa te superi dar...si au cam gasit fraierul cu tine. Probabil esti o persoana mai "moale" din fire si isi permit sa te frece cum vor ei. Sincer imi pare rau pt tine. Esti exact ca un sclav in epoca moderna... Fa ce faci si lasa i gramada.

#25
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006

 FLORIN_MX, on 3rd March 2012, 22:15, said:

@ Ratzian: parca vad ca pana luni iti trece avantul si tot o sa mergi :)  Am citit tot topicul si nu vreau sa te superi dar...si au cam gasit fraierul cu tine. Probabil esti o persoana mai "moale" din fire si isi permit sa te frece cum vor ei. Sincer imi pare rau pt tine. Esti exact ca un sclav in epoca moderna... Fa ce faci si lasa i gramada.
Am vorbit cu avocatul si mi-a spus exact ce mi-ai zis si tu. Aproape cuvant cu cuvant. Maine iar ma intalnesc cu el sa stabilim ce facem mai departe.

Cei de la firma au semnat si stampilat conventia civila, contractul intre persoana fizica si firma apoi m-au santajat iar, cu ea semnata de data asta. Am fost doar pt. 30 de min sa discut cu ei si la inceput nici n-au vrut sa recunoasca faptul ca nu era semnat contractul vineri. Nu e inregistrat nicaieri. Am ramas ca ma "decid" pe maine daca sa semnez sau nu pe PFA cu conditia sa pun una langa alta contractul pe PF si cel de PFA sa vad ca nu "baga clauze in plus" etc.

Avocatul imi spune ca principala lui grija e ca nu stie ce e scris pe hartia aia (nici morti nu vor sa-mi dea o copie cei de la firma).

Daca ma duc maine iar pot sa iau hartia aia cu mine si sa o duc direct avocatului?  <_< Ce mi-ar putea face daca pur si simplu ma car cu ea la avocat?

Edited by Ratzian, 05 March 2012 - 20:48.


#26
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
De ce te complici daca nu-i nimic inregistrat nicaieri? Lasa-i cu ochii in soare si sa fie sanatosi! Daca erai angajat te dadeau afara, dar asa, cand nu esti nici macar angajat ce-or sa faca? Crezi ca sta cineva sa te dea in judecata? Sa obtina ce de la tine, avand in vedere ca esti "angajat cu salariul minim"?

Edited by GigiMaciuca, 05 March 2012 - 21:36.


#27
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006

 GigiMaciuca, on 5th March 2012, 21:32, said:

De ce te complici daca nu-i nimic inregistrat nicaieri? Lasa-i cu ochii in soare si sa fie sanatosi! Daca erai angajat te dadeau afara, dar asa, cand nu esti nici macar angajat ce-or sa faca? Crezi ca sta cineva sa te dea in judecata? Sa obtina ce de la tine, avand in vedere ca esti "angajat cu salariul minim"?

Pai sunt angajat, am CIM cu ei..

Later edit: Daca stau bine sa ma gandesc, ar fi doar timp si nervi pierduti.. Ii las si gata.

Edited by Ratzian, 05 March 2012 - 21:45.


#28
Ramona_M

Ramona_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.06.2010
Buna!

Contractul meu este pe perioada determinata si are clauza "Perioada de proba este de 15 zile calendaristice." Intre timp, eu am gasit un alt job mai bun si as vrea sa plec. Mai este nevoie sa stau cele 20 de zile de preaviz? Va multumesc mult!

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca scrie ceva in contract de preaviz ! El se incheie de la sine dupa cele 15 zile sau mai devreme cu acordul partilor.

Edited by neagu_laurentiu, 14 March 2012 - 23:20.


#30
Ramona_M

Ramona_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.06.2010

 neagu_laurentiu, on 14th March 2012, 23:13, said:

Nu cred ca scrie ceva in contract de preaviz ! El se incheie de la sine dupa cele 15 zile sau mai devreme cu acordul partilor.


Uf, ce bine ar fi, ca imi fac zile amare de cand le-am zis ca plec. Dar de platit o sa ma plateasca pentru zilele lucrate?

#31
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Eu cand mi-am dat demisia, cu multi ani in urma, s-a lasat cu haos amenintari si evident cu neplata ultimului salariu.
Cu toate pilele lor de la ITM, caci aveau pile, tot au trebuit sa il achite (prin posta)... si de ciuda (cred) directorul executiv a facut infarct  :coolspeak:

Oricum primul pas in orice disputa de munca este chiar ITMul, la urma urmelor pentru asta sunt platiti. Consiliere si ajutor in caz de nevoie.

#32
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

 Ramona_M, on 14th March 2012, 21:35, said:

Buna!

Contractul meu este pe perioada determinata si are clauza "Perioada de proba este de 15 zile calendaristice." Intre timp, eu am gasit un alt job mai bun si as vrea sa plec. Mai este nevoie sa stau cele 20 de zile de preaviz? Va multumesc mult!

Daca nu au trecut cele 15 zile din perioada de proba, poti sa pleci chiar de azi:

Codul muncii, Art said:

Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.


#33
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006
Salut. Fac un update, au trecut cateva luni si s-au linistit apele..

Pana la urma nu m-am mai dus si m-au concediat disciplinar. Acum lucrez la o firma mai mica (~200 angajati) unde sunt tratat ca om, nu ca proprietate :)

Softvision se numeste firma cu care am avut problema, din Cluj-Napoca. E o ferma cu sclavi, ai intrat si nu mai iesi. E o lectie invatata pentru mine, sper.
Pe langa preaviz de 90 de zile pe PFA te pun sa semnezi si NDA cum ca nu o sa lucrezi la clientii lor 3-5 ani dupa ce pleci de la ei. Iti fac ei o lista si ti-o actualizeaza cu firmele care sunt clienti la care nu poti lucra. Orice angajat e obligat sa semneze NDA-ul asta.

Daca aveti legaturi cu ei, aveti grija, managerii de departamente impreuna cu tipele de la juridic sunt in stare de orice.

Am plecat pentru ca era foarte stresanta atmosfera, multe strigate si injuraturi. O studenta care lucra part time a integrat odata cod fara sa ruleze testele si managerul de proiect a maturat pe jos cu ea, striga ca nebunul... Tot etajul a ramas mut, speechless.
Ce vreau sa spun e ca se " da cu paru' ", asta expresia altuia care facea scandal pe-acolo.

Sunt si oameni de treaba in firma aia, care nu te calca in picioare, dar nu ei sunt problema.

Acum e ok unde sunt si ma bucur ca am scapat de ei.

Multumesc pentru ajutor, everyone. Bafta!  :console:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate