Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Biciclete de aluminiu vs. Biciclete de otel ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Şi eu tind să prefer mai degrabă HiTen decât aluminiu pentru XC la buget mic. Este încă un caz unde o componentă mai scumpă (dar nu suficient de scumpă) face mai mult rău decât bine (şi e mai scumpă). Cazul clasic este furca cu suspensie ieftină, care va fi în general o experienţă mai neplăcută decât furca rigidă cu anvelope groase. La fel, un cadru din aluminiu care nu vine şi cu o suspensie adecvată va oferi o experienţă mai neplăcută decât unul din oţel, chiar şi HiTen.

Din păcate aici sunt mulţi alţi factori, cum ai spus, şi faptul că un cadru HiTen e în general o fundătură dpdv upgrade le limitează folosirea doar la biciclete recreative, create artizanal sau de tranziţie până se poate cumpăra ceva mai scump.

Însă nu trebuie neglijat potenţialul. Un MTB cu cadru din oţel din anii '80 sau '90 se poate găsi destul de simplu la SH şi ieftin, şi se poate face din el o bicicletă recreativă mai comodă şi mai bună decât ce se poate cumpăra nou cu buget echivalent (inclusiv pentru XC şi competiţii de popularizare cum sunt cele de pe lângă Bucureşti).

#38
Rauli

Rauli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.10.2014
Eu am un DHS de 21kg cu care am facut pana acum 18.000 km in 7 ani.

Edited by Rauli, 24 October 2014 - 21:32.


#39
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Sa presupunem ca 2 frati gemeni isi cumpara 2 biciclete, unul isi ia o bicicleta de 12 kg, iar celalalt una de 17 kg. Diferenta ar proveni din cadru ( aluminiu vs otel ), celalalte specificatii sunt identice.
Primul biciclist are o greutate ( proprie ) mai mare cu 5 kg decat al doilea. Amandoi au exact aceeasi cadenta.
Care biciclist va avansa mai rapid si de ce?

#40
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
dhaneey: Mai mult de 2kg nu ai diferenta intre cadre similare de otel si aluminium.
12 vs 17 este fantasmagorie pura!

#41
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
ok, atunci avem diferenta de 2 kg intre biciclete si 2 kg intre greutatea biciclistilor, celelalte date raman identice. Deci, care va fi mai rapid?

#42
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Cel care este mai bine pregatit fizic. E absurda intrebarea!

#43
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
amandoi sunt la fel de bine pregatiti

#44
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
nu exista, unul a dormit mai bine noaptea precedenta, e mai motivat, prinde startul mai bine etc etc

Oricum ideal e sa dai jos de pe tine inainte sa incepi cu bicicleta.
Un "experiment" similar

Totusi din experienta as zice ca e mai complicat, cand eram tanar si eu impingeam mtb pe asfalt, cum multi inca fac Posted Image , si asta nu era deloc placut, fiecare iesire era mai degraba efort decat placere.
Cand am trecut la ceva adecvat era o placere sa ies la plimbari, ture de oras, mergi mult mai departe..

In principiu as zice:
- daca ai cateva kile peste greutatea ideala poti sa cauti piese mai usoare pt bicicleta, daca utilajul merita si e potrivit pt tine si utilizare, nu bagi bani in trabant... mai bine il schimbi.
- daca ai mult peste greutatea ideala, prioritatea e burta... dar nu strica sa mai arunci un ochi pe olx daca stii sa vezi ofertele.. poate te motiveaza
Iar daca ai multi bani ia bicicleta usoara, asa te vei simti prost fiind gras pe bicicleta high-end Posted Image

Inca un aspect, initial aveam anvelope grele pe bicicleta de oras, accelerarea era greoaie, cum le-am schimbat cu unele mai usoare (minus 600gr in total) s-a schimbat total feelingul... luate sh cu 70lei (super oferta), cele vechi le-am dat cu 80, deci Posted Image
Cea mai imare diferenta se simte de la roti - cauciucuri, nu m-as apuca sa schimb suruburile cu unele de titaniu pt cateva grame, nu simti diferenta.
Dar daca ai nevoie de pedale mai bune cauta sa fie si usoare.
Daca vrei alt ghidon poate gasesti mai usor... etc

Edited by sirgoofy, 15 August 2017 - 11:33.


#45
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
am 80 de kg, nu asta e problema, ci mai degraba as zice, merita sa dai 200 de lei in plus doar pt ca e bicicleta cu 2 kg mai usoara? Iti ofera un plus de viteza ( considerabil ) asta? 2kg mi se pare fix nimic, renuntat la masa de seara cateva zile, o tura pe la baie si aia e...

#46
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
as da diferenta fara sa clipesc !

Edited by sirgoofy, 15 August 2017 - 11:35.


#47
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
ok, de ce?

#48
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
fiindca alea 2kg chiar se simt, nu vorbim de 100-200gr.
De fiecare data cand o iei in mana (Posted Image .... Posted Image ), cand o cari pe scari, la orice accelerare, cand pleci de la semafor, cand ai putina panta, cand franezi....

Acum nu stiu de ce vrei tu bicicleta, daca o vrei ca sa ai inca un lucru atunci da, nu prea conteaza.
Daca intentionezi sa o folosesti conteaza.

Edited by sirgoofy, 15 August 2017 - 11:56.


#49
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
locuiesc la casa, asa ca nu o voi lua in mana prea des.
Mi-am mai luat o bicicleta in urma cu cativa ani, MTB, aluminiu, am iesit de cateva ori cu ea si cam atat. Pana la urma am vandut-o ca ma impiedicam de ea.
Dar na, mai sunt zile cand ai chef de o iesire cu bicicleta, sau primesti o invitatie la o iesire cu bicicleta... Pt astfel de situatii as lua-o...
Am inchiriat si din parc, dar nu-mi plac...

#50
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
am inteles situatia, sincer as pune banii si as lua origin, altceva nu pot face.

Mergi la magazinele din lista, vezi ce au, fa cateva poze la bicicletele care ti se par interesante si revii, mai mult nu stiu.

#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdhaneey, on 15 august 2017 - 11:23, said:

am 80 de kg, nu asta e problema, ci mai degraba as zice, merita sa dai 200 de lei in plus doar pt ca e bicicleta cu 2 kg mai usoara? Iti ofera un plus de viteza ( considerabil ) asta? 2kg mi se pare fix nimic, renuntat la masa de seara cateva zile, o tura pe la baie si aia e...
Daca mergi 100 km si te intereseaza performanta, conteaza, dar in rest, un NU hotarat. 2 kg inseamna un bidon cu apa si gentuta cu scule/pompa. Eu merg cu un rucsac destul de aprovizionat in spate, apa/fructe, o haina de ploaie, inca o camera de rezerva, o gustare, etc, se aduna oricum mai mult de 2kg incat sa nu mai conteze efectiv greutatea bicicletei.

#52
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Conteaza cand o ridici de jos. In rest, nu.

#53
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Depinde cum mergi, ce asteptari ai.

[ https://media.treehugger.com/assets/images/2011/10/bike-messenger-riding-fixed-gear-bike.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
Daca vrei dinamism si viteza greutatea conteaza mai mereu.

[ https://contents.mediadecathlon.com/p166045/550x550/elops-300-city-bike-black.jpg?k=f3abeed33b06d25d5bb8f03c1190f3fc - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca mergi la plimbare de acord, greutatea e mai putin importanta.

Edited by sirgoofy, 23 August 2017 - 21:10.


#54
Lexuca

Lexuca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.11.2016
Mie mi s-a pus pata pe o bicicleta Pegas. Imi aduce aminte de copilarie, mi se pare si foarte frumoasa... Dilema mea are legatura cu topicul acesta. Sa fie de aluminiu sau de otel? Sunt doua modele asemanatoare, nu difera foarte mult ca pret, numai ca una este din aluminiu si cantareste vreo 14 kg, iar cealalta din otel si cantareste vreo 17 kg. Pentru o femeie care vrea doar sa se plimbe prin oras sau sa pedaleze pana la servici, care o recomandati?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate