Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Aparat radio

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Salut! Vreau sa-mi cumpar un aparat radio/system cat de cat de calitate si as opta intre un Sony ( http://www.sony.ro/p...hnicalspecs#tab ) si acest JVC ( http://www.jvc.ro/pr...ts#product-tabs ). Ma intereseaza mai mult partea de receptie radio in FM, stau intr-o zona in care unele posturi din FM se receptioneaza slab, cu bruiaj si in general am observat asta la cele publice gen RRA, celelalte private au destul de buna receptia. Am observat ca acel Sony nu are intrare pt antena FM de 75 ohmi( mufa ca la TV) pe cand acel JVC are asa ceva. Cineva mi-a zis ca cele care au mufa ca la TV pt FM sunt mult mai bune la receptia semnalului pt ca poti mufa un cablu de 75ohmi si scos la geam, astfel calitatea sunetului devenind mult mai buna + receptie canale din departare. Ambele vad ca au frecventa si acord digital + memorie posturi. M-ar avantaja mai mult sony din motivul ca este portabil si poate fi folositor la picnicuri, etc . Voi care sunteti mai cunoscatori ce ziceti ca ar fi mai bine sa cumpar. Conteaza chiar asa de mult mufa acea de 75 Ohmi? Multumesc!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- antena conteaza, e esentiala as zice
- ambele in mod sigur nu sint fantastice la partea de FM, dar pe de alta parte in mod normal nu-ti trebuie cine stie ce scula pentru radio
- pe de alta parte conteaza natura bruiajului, e posibil sa nu poti imbunatatii nimic nici cu cea mai tare scula
- in alta ordine de idei posturile respective nu emit si pe internet?

#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostKLAU_B, on 24th February 2012, 11:27, said:

tabs"]http://www.jvc.ro/pr...ts#product-tabs[/url] ). Ma intereseaza mai mult partea de receptie radio in FM, stau intr-o zona in care unele posturi din FM se receptioneaza slab, cu bruiaj si in

În ORICE aplicație de radiorecepție, îmbunătățirea recepției în caz de semnal slab se face folosind o antenă din ce în ce mai bună. Deci, aparatul cu conector de antenă externă îți permite asta, în timp ce la cel fără conector e mai greu (deși nu imposibil căci poți să te conectezi de antena "incorporată" în anumite condiții).

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai nu mai bine iti iei un laptop mic, abonament internet mobil si asculti radiourile pe net?
arunca un ochi si la cei de la sangean http://www.sangean.eu/first/first.asp

#5
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007

View Postrich1974, on 24th February 2012, 12:32, said:

pai nu mai bine iti iei un laptop mic, abonament internet mobil si asculti radiourile pe net?
arunca un ochi si la cei de la sangean http://www.sangean.eu/first/first.asp


Exact la asta m-am gandit si eu. O sa-mi iau mai bine un laptop slab la second hand( am vazut ca sunt si la 300lei) pe care sa-l folosesc doar pe post de radio, adica o sa am instalat pe el doar windows-ul si winamp-ul atat si o sa-l las sa isi faca treaba, fara sa il folosesc la altceva. Va rezulta ca o sa am mii de posturi fara batai de cap cu semnalu si alte alea..., si asa eu ascult mult radio numai de pe internet: reteaua di.fm sau 1club FM, :)

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai daca e vorba de radio.....nu mai bine instalezi un linux, de ce sa te omori cu un windows piratat. totusi, iti recomand un laptop nou la 1000 ron...sau vezi ce gasesti.
ar mai fi si varianta cu o tableta cu android. asta te-ar duce mai ieftin. dar nu stiu cum ai conecta modemul la ea, in cazul in care nu are modem incorporat.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Linuxul l-as recomanda mai ales ca practic ruleaza pe orice si poti sa-l instalezi pe stick/SD/CD/etc in caz ca nu vrei sa te joci si cu un hdd vechi de 100 de ani (care eventual mai face si zgomot).
Nu recomand tablete unde n-ai nevoie de portabilitate si unde ai nevoie de flexibilitate, poate vrei o placa audio mai meseriasa, poate vrei sa-l faci jukebox de pe un hdd extern enorm, etc.

#8
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007

View Postf300, on 24th February 2012, 15:17, said:

Linuxul l-as recomanda mai ales ca practic ruleaza pe orice si poti sa-l instalezi pe stick/SD/CD/etc in caz ca nu vrei sa te joci si cu un hdd vechi de 100 de ani (care eventual mai face si zgomot).
Nu recomand tablete unde n-ai nevoie de portabilitate si unde ai nevoie de flexibilitate, poate vrei o placa audio mai meseriasa, poate vrei sa-l faci jukebox de pe un hdd extern enorm, etc.

Am PC destul de bun, de laptop nou chiar si la 10mil nu am nevoie, pt ca o sa-l folosesc doar pe post de radio, diversele posturi online....atat. E ceva secundar. Nu vreau sa folosesc un PC(consuma si curent mult)/laptop nou sa ruleze non-stop doar ca ascult eu radio, PC-ul in folosesc in alte scopuri. Am vazut la 300 lei la SH laptop numai bun pe post de radio, chiar prea bun pt ce vreau eu :)

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
da, dar la 300 de ron nu stiu ce durata de viata mai are in fata laptopul ala...chiar daca vrei tu sa rulezi doar posturi de radio, laptopul tot trebuie sa functioneze in parametri, nu mai vorbesc de faptul ca bateria sigur e dusa.

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002
Eu am un router ASUS WL 500 GP, pe care ruleaza o distributie de Linux: Openwrt. Am instalat o placa de sunet unul din cele 2 porturi USB si un player MPC; este suficient sa deschid statia de amplificare pentru ca radioul online sa se auda. Costuri: 150 lei routerul la mana a doua, 20 lei placa de sunet si 2 seri pentru instalare si configurare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bp26xFBwrJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate