Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#955
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Daca nu este ingrijit (udat, sapat, mutat din pamantul saracit) topinamburul face tuberculi foarte mici, cam cat un arpagic, improprii consumului - pentru a fi buni acestia ar trebui sa fie cat pumnul (sau cat un cartof mare) ca sa poata fi razuita coaja lemnoasa si sa ramana doar miezul.
In livada ar fi ok daca are bariera naturala de jur imprejur, din ce am observat nu se intinde deloc sub pomi ca nu e soare. Si mai e o planta in zona care ii sufoca, murul salbatic, ca e agatator si se intinde pe deasupra si il lasa fara lumina - din pacate murul nu isi revine suficient de repede dupa arat si topinamburul recupereaza.

Edited by Oxigen1234, 16 January 2014 - 09:38.


#956
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
La mine stau intre urzici sau sub un strat consistent de paie asa ca nu-i sap, nu-i mut si-i ud trecator si foarte rar...totusi, cea mai mare parte a tuberculilor sunt mari si foarte putin raman mici.

#957
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Sa va povestesc ce "desteapta" sunt:  azi mi-am bagat nasul prin cutia cu seminte si am dat peste un plic de seminte de Allium fistulosum. Eu am cumparat aceste seminte anul trecut pe post de ceapa esalota, ca pe plic, in romaneste scria 'esalota' si pe urma mi-a trimis anknic ceapa esalota de pus direct in pamant si nu m-am mai complicat cu semintele ca toata lumea m-a descurajat.
Asa ca azi, dand cu ochii de plic m-am gandit la @subway_guru si am zis ia sa vad eu ce e fistulosum asta...surprise, wikipedian imi spune alta denumire, in engleza si anume Japanese bunching onion.   Asa ca o sa am si eu ceapa de-asta smechera, na! :))))))

#958
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Ce soi? ... Sau e no name!...


#959
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
No bine @guru, acu' vrei sa fie si de firma Posted Image    N-are nici un nume...lasa ca la nestiutori ca mine e buna si no name Posted Image

#960
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Nu-i bai! Jumpin-bunching sa fie si e binie!
:)

Edited by subway_guru, 21 January 2014 - 21:14.


#961
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 subway_guru, on 21 ianuarie 2014 - 20:57, said:

Ce soi? ... Sau e no name!...

stai ca azi m-am uitat pe plic si vad ca scrie "Freddy"  :))

#962
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Cu Mercury asta n-am avut de-a face...

#963
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Lasa ca anul asta facem cunostinta cu el...sper sa fie la fel de bun ca si Queen :)))))

#964
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
mai stimati colegi, era pe aici pe undeva un referat al lui guru cu privire la tipurile de cepe, imi puteti da vreo indicatie pe unde sa nu orbecai 5 ceasuri citind toate topicurile?
PRoblema este asa, anul asta mi s-a nazarit pe fistuloasele astea verzi, vreau musai ceapa verde din samanta sa vaza si ochiu meu care e treaba.
Parca mai am ceva samanta, ishikura de la agrosel din cate imi amintesc, dar oricum nu asta e important...Vreau sa mai cetesc odata zisele gurului sa stiu la ce ma astept.
Daca va mana amabilitatea pot sa si intreb din nou, asadar:
CE pot insamanta foarte devreme, cum ar fi chiar acum? CE soiuri se preteaza pentru consum total in primavara si ce soiuri pot ramane pe loc (o parte din plante) in vederea infratirii, impuierii, consumului ceva mai tarziu in vara, se pot tine balariile pe loc pana la terminarea crizei , imbatranesc, se clocesc, se fustesc sau ce mama lor fac?
Docomentatie ceva?
Am asa o frustrare pentru ca anul trecut am pus ceapa foarte tarziu, n-am avut vreme de d'astea si arpagicul clasic a facut ce a facut, dar amaratele astea din seminte au rasarit haaat, cand deja eu ma pregateam sa pun niste ardei pe locul ala, asa ca au fost decimate inainte sa apuc sa le gust...

Ajutati va rog un biet sarman Posted Image

#965
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Baga acum Ishikura in brazda, va rasari cand i-o veni sorocul, intre-timp gasesti si documentatia!
:)

#966
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Gasit, cetesc. Maine inainte de marea inzapezeala bag, si asa am mai gasit niste capatani de usturoi  si vreau sa scap si de alea.
Treaba dracu ceapa astaPosted Image

#967
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@ grurm adica io pot sa trabtesc acu' in pamant ciudatenia asta de ceapa, si ea cand o s-o bata soarele in cap suficient o sa rasara, fara ca eu sa trebuiasca sa fac intai rasaduri? Posted Image

#968
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Absolut!
Singura problema e ca ar fi optim sa semeni cu semanatoarea de precizie ca sa le pui la distanta prescrisa si nu la 'plezneala'...tehnologia cu rasad tocmai asta iti asigura, fiecare fir la locul lui si ceva prcocitate fata de cum da Dumnezeu!

Edited by subway_guru, 23 January 2014 - 19:59.


#969
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
No lasa ca o sa seman samanta cu samanta cu degetelele mele finute si precise, ca tot mi se pare mai comod decat sa trec prin procesul tehnologic cu rasaduri  Posted ImageSi daca mai nimeresc vreuna in plus le raresc dupa rasarire

Edited by claudia313, 23 January 2014 - 20:05.


#970
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Bon appétit!

P.S.

"Il ne suffit pas d'avoir de l'appétit, il faut aussi avoir de l'estomac."

Edited by subway_guru, 23 January 2014 - 20:16.


#971
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Am gasit si eu mercury in lidl.plic mic,1 ron.

#972
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
No bun, facem schimb de ...experienta :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate