Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#937
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Cred ca asa ceva cauti!

#938
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Sau asa!

Attached Files



#939
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
vreau si io!

imi trebe una buna, pt.seminte de la salata la arpagic si sa aiba putine reglaje si f.clare...ca pt.blonde :)

#940
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Numai ce am terminat convorbirea cu furnizorul.
Arpagic si usturoi nu poate semana.

Poate lucra cu seminte mici, pana la dimensiunea celor de porumb si fasole. Pretul destul de piperat, cea mai ieftina (una pentru un singur rand, cu roti paralele, pentru teren bine maruntit), costa cam 540 lei cu TVA inclus.
Cea din poza din mijloc (cu rotile in linie, tot pentru un singur rand si recomandata pentru terenuri mai bolovanoase), costa "numai" 738 lei.

Pentru facturi peste 150 Euro, transportul de la Cluj la beneficiar se ofera sa-l plateasca ei.

Edited by carprom, 04 December 2013 - 09:14.


#941
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Da' intr-adevar cam scumpe si nu prea am incredere ca nu se strica ceva la ele. Cred ca asa ceva ar fi mult mai simplu de folosit :)

De fapt in timp ce scriu acum, imi dau seama ca se poate face una foarte simplu, dintr-o teava de scurgere apa, taiata in sectiune pe diametru si apoi gaurita la distanta si marimea corespunzatoare. Nu stiu daca v-a functiona da' cred ca merita incercat.

PS - vedeti ca cei de la TEI au tradus o carte cu mici unelte si scule care pot fi confectionate acasa de micul gradinar. Acu' am gasit-o si n-am apucat s-o rasfoiesc da' sper sa fie ceva folositor in ea

#942
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Cea mai buna e aia care ingroapa samanta, cea mai simpla e aia prima postata, o simpla roata 'pe batz'.
Desi visez la una din aia 'complexa', am una din astalalta si sunt foarte multumit de ea, are doua reglaje, unul pentru marimea semintelor, celalalt pentru distanta de plantare.
Am gasit-o acum ceva vreme la brico.

Edited by subway_guru, 24 December 2013 - 16:00.


#943
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu am una Ukraina Cibulka ... a fost vreo 200 ron cu transport, si e oarecum reglabila cu niste perii rotative (se pot pune toate sau se scoate din ele sa fie samanta mai rara) si o roata cu gauri mai mari si mai mici. Dar tot cu mana e mai sigur semanatul...

#944
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
De unde ai luat-o...ca la o prima cautare, nu-mi apare nimic :(

#945
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Cauta semanatoare manuala SR1 - sunt mai multe magazine online, costa vreo 200 ron, vine demontata prin fan courier

#946
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am scos ieri din pamant  topinamburul, scosesem un cuib in octombrie si au mai ramas 4, asa ca l-am scos si am replantat in alt loc 2 cuiburi. Dar aseara, dupa ce am gugalit putin si am gasit tot felul de articole despre cat e de sanatoasa leguma asta, parca-mi vine sa mai plantez cateva.
Dar ma bucur ca l-am scos, ca la ce cantitate de tuberculi am gasit, anul viitor cred ca aveam jungla! Cred ca asta e solutia ca sa nu devina invaziv, sa fie scos tot si replantate atatea cuiburi cat ai nevoie!
Cititi si voi daca vreti despre beneficiile topinamburului:
https://sites.google...ante/topinambur
http://hobbygradina....stos/#more-5951

Edited by claudia313, 11 January 2014 - 20:47.


#947
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
esti sigura ca l-ai scos tot-tot? un sfert de cartofior daca ramane iese iar :)

#948
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Oi vedea eu la primavara, Anca! Da' oricum, o bucatica nu e juma' de galeata, cum am scos acum de la fiecare planta!

#949
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postclaudia313, on 11 ianuarie 2014 - 20:45, said:

Eu am scos ieri din pamant  topinamburul, scosesem un cuib in octombrie si au mai ramas 4, asa ca l-am scos si am replantat in alt loc 2 cuiburi. Dar aseara, dupa ce am gugalit putin si am gasit tot felul de articole despre cat e de sanatoasa leguma asta, parca-mi vine sa mai plantez cateva.
Dar ma bucur ca l-am scos, ca la ce cantitate de tuberculi am gasit, anul viitor cred ca aveam jungla! Cred ca asta e solutia ca sa nu devina invaziv, sa fie scos tot si replantate atatea cuiburi cat ai nevoie!
Cititi si voi daca vreti despre beneficiile topinamburului:
https://sites.google...ante/topinambur
http://hobbygradina....stos/#more-5951

Din ce am mai vazut pe la altii, tulpinile / betele se taie toamna si se folosesc ca biomasa, mulci etc. apoi primavara se scot bulbii si se replanteaza cat iti trebuie. Surplusul se mananca sub forma de salate, suc, muraturi ( de preferinta a fi puse toamna ) sau se poate pastra deshidrata.

#950
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Atentie! Topinamburul (napi porcesti) este extrem de invaziv. De 3 ani ma chinui sa curat un teren si nu se vad sperante sa reusesc. Nu va jucati cu el, mai bine plantati in ghiveci/butoi/ceva inchis. Tuberculii pot ajunge la peste 1 metru andancime si se intind pe lateral pana la 7 metri de planta. Am incercat cu ierbicid total (glifosat), cu motosapa de 5-6 ori pe vara, cu plugul anual, cu motocoasa la cateva saptamani, nu mai am idei, nu pot sa cern 2500 metri cubi de pamant. Si pe terenurile cultivate cu grau reapare anul urmator. Langa satul meu sunt zeci de hectare infestate cu topinambur.
Sa nu ziceti ca nu ati fost avertizati!

Edited by Oxigen1234, 14 January 2014 - 16:31.


#951
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Eu le-sm zis ca pirul e minciuna pe langa spurcaciunra asta...

#952
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Si eu am vazut pe langa Ploiesti zone infestate cu planta asta, pe langa niște culturi de rapita, pare ca le va cuceri. Dar, fara suparare, de ce va chinuiti cu numele asta ciudat, ca doar e cunoscut de cand lumea ca nap porcesc?

#953
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Nu chiar "de cand lumea" ca e adusa de curand din America Centrala. Poate de aceea nu are inca dusmani naturali care sa o mai stavileasca...

#954
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Din "pacate" este f.f.f. hranitoare, plina de de toate dar si foarte invaziva.
Cine o are si si apreciaza gustul, va "aprecia" ca a scapa de aceasta planta este destul de greu.
Am plantat-o intr-o portiune din livada, unde pamantul era plin de radacini dar desi neudata in perioada de vara calda , a suprarvituit.
Fiind in primul an de plantare, m-am hotarat sa scot o mare parte din ce am plantat.
Am observat ca este foarte prolifica, este buna la murat, gustoasa, plina de vitamine si hranitoare in "verde".
Cu respect, Vasile Met

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate