Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Achizitie Bicicleta Veche

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Buna Ziua!

Poate multi dintre noi nu stiu asta pentru ca umblu mai mult pe aria Terminale Mobile, dar sunt un pasionat de ciclism :) Cum afara este iarna m-am gandit sa imi scot bicicleta mea Giant Brass 2 pe hol si sa o sterg putin de praf, caci mi se rupe sufletul sa o vad asa...2000RON+ Aruncati intr-un garaj pana la primarava...biciclistii pasionati stiu ce spun :) .

Revenind la subiectul topicului: Obisnuiesc de multe ori sa plec pt drumuri scurte (de exemplu sa platesc facturi) pe bicicleta. Ma misc destul de usor prin capitala, ajung repede, platesc, si am plecat...
Aici intervin 2 probleme:
1. Trebuie sa cobor bicicleta pt drumuri relativ scurte (nu ca m-ar deranja, mai mult a 2a chestie), eu stand la bloc.
2. Trebuie sa imi sucesc gatul mereu dupa ea si sa fiu stresat ca va veni cineva sa-mi taie antifurtul sa o ia...se intampla zilnic in bucuresti, mai ales la bicicletele scumpe, nu?

Cerinta mea: O bicicleta de maxim 1-200 ron, cat mai simpla (single speed eventual) si mai usoara, cu o sea comoda. Intr-o conditie cat de cat ok din pct de vedere tehnic, dar din pct de vedere estetic, sa arate destul de rau incat hotii sa creada ca e mai scump antifurtul decat ea, intelegeti ideea. :lol:

Am cautat asa pe net dar nu am gasit mare lucru (sa se vanda modele vechi). Targurile iarna nu prea au biciclete asa ca probabil pe la primavara o sa dau o tura si pe acolo...

Ceva modele insa, va vin in cap? Asa orientativ...
La ce sa ma uit cand achizitionez o astfel de bicicleta? Nu vreau sa bag bani in ea dupaia...vreau doar sa mearga, atat vreau de la ea :)

Multumesc Anticipat!

Edited by Steauaboy95s, 05 February 2012 - 19:47.


#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Ai putea sa ii montezi un camuflaj din ala vintage :lol:
Poti sa iei o bicicleta din aia ruginita din piata.

#3
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Bine bine, sa fie ruginita, dar nici sa nu trag de ea ca hamalul ca are butucii stricati sau sa franez sa imi cada maneta :lol: Cam asta era ideea...
Iar prin piata am vazut ca oamenii cer mult pe "fiare vechi". Vazusem intre 3 si 400 ron asemenea biciclete...nu ca sunt fan First Bike/DHS, dar decat fiare vechi mai bine dalea...

Edited by Steauaboy95s, 05 February 2012 - 19:56.


#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Ce model visezi prietene la 100-200 de lei?

La banii aia gasesti un cadru sudat la cooperativa cu doua roti prinse cu piulite de 13 si o sa infipta in cadru si stransa bine tot cu niste suruburi si piulite de 10-13.

La banii aia gasesti un calorifer la care mai mult vei regla decat vei pedala.

Eu zic sa te chinui in continuare cu bicicleta in lift ca sunt mii si mii de oameni care fac asta.

Si eu merg cu bicicleta sa rezolv una- alta, si am bicicleta scumputa. Eu o leg de copac sau de vreun semafor (loc foarte vizibil) sau ceva solid si greu de taiat, o leg cu un cablu ABUS cu cifru clasa de securitate 6 si imi iau roata din fata cu mine. Uneori si saua.

Dintr-un foc ai descurajat 95% din ciorditori. Nu sta nimeni sa fure o bicicleta ca sa fuga cu ea in spate.

Da, arati penibil cand intri in magazin si stai la coada cu roata de la bicicleta in mana, dar mie personal imi pasa foarte putin spre deloc de ce crede lumea.

Edited by Arkouda, 05 February 2012 - 19:56.


#5
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
In alte tari bicicletele/lucrurile vechi sunt lasate la marginea drumului intr-o anumita zi a anului iar statul le aduna si organizeaza licitatii...vanzand biciclete in stare foarte buna la 4-8 euro...

Dupa cum am scris, nu e vorba de chinuit cu bicicleta in lift (fiind o pasiune). Era vorba ca daca ma grabesc spre exemplu risc sa o zgarii in lift...in fine, motivul principal era mai mult al 2lea.

Unui prieten i s-a furat bicicleta (fara sa si cele trebuincioase) din fata marelui magazin unirea, unde, culmea, patrulau 2 politisti!
Faza cu roata este o idee foarte buna, insa eu pe fata nu am butuc "easy on" ca sa folosesc o expresie a-la Durex :lol: Ci din ala normal. Sa schimb butucul? Da, posibil, insa abia am dat 330 RON pe un OctaneOne pe spate (ca ala l-am spart cand am ferit un caine si a intrat un prieten in roata din spate)

Si mie imi pasa foarte putin de ce crede lumea, si mie mi-ar place sa merg cu "mandra" mea oriunde, dar o solutie de genul asta e mult mai simplista...

PS: Gasesti calorifere de 200 ron si noi, cu garantie...pe mine ma interesa ceva vechi si simplu, ca sa nu-mi fuga plasticele de pe ea cum merg, cum ar fi cu Rich Bike si alte balarii..

#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
pai in primul rand ca sa nu iti fure de la ea trebuie sa ai prindere clasica cu piulita, nu prinderea rapida cu maneta. dupaia lant baban si un lacat calumea.
ia-ti un dhs ordinar. eu am dat 250 lei pe unul cu frane disc fata spate dar de atunci am cumparat mai multe piese la ea.

Attached Files


Edited by rasistu, 05 February 2012 - 20:07.


#7
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Corect! Insa daca ai doar pe fata si pleci cu roata dupa tine, nu are ce sa mai fure, daca restul e "legat" la copac cu un lacat si un lant de calitate superioara..
Asta voia el sa zica :)

Edited by Steauaboy95s, 05 February 2012 - 20:07.


#8
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009

View PostArkouda, on 5th February 2012, 19:55, said:

Ce model visezi prietene la 100-200 de lei?

La banii aia gasesti un cadru sudat la cooperativa cu doua roti prinse cu piulite de 13 si o sa infipta in cadru si stransa bine tot cu niste suruburi si piulite de 10-13.

La banii aia gasesti un calorifer la care mai mult vei regla decat vei pedala.

Eu zic sa te chinui in continuare cu bicicleta in lift ca sunt mii si mii de oameni care fac asta.

Si eu merg cu bicicleta sa rezolv una- alta, si am bicicleta scumputa. Eu o leg de copac sau de vreun semafor (loc foarte vizibil) sau ceva solid si greu de taiat, o leg cu un cablu ABUS cu cifru clasa de securitate 6 si imi iau roata din fata cu mine. Uneori si saua.

Dintr-un foc ai descurajat 95% din ciorditori. Nu sta nimeni sa fure o bicicleta ca sa fuga cu ea in spate.

Da, arati penibil cand intri in magazin si stai la coada cu roata de la bicicleta in mana, dar mie personal imi pasa foarte putin spre deloc de ce crede lumea.


prin londra am mai vazut ca tine....e ceva normal acolo....

#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Vezi pe http://bykeservice.com la "biciclete SH". Alege-ți ce vrei că ai de unde. Vezi să ți se potrivească mărimea în funcție de ce înălțime ai. Zi-le să o convertească la single speed dacă asta vrei, sau ce modificări vrei, și să îți facă o ajustare de preț. Ei le echipează pe toate cu dinam, faruri, portbagaj și aripi, dacă nu-ți trebuie toate astea se pot scoate și mai reduce prețul. Atenție că unele modele sînt chiar antice și au schimbătoare pe cadru, orientează-te spre ceva mai modern.

Ca greutate, mă tem că orice bicicletă echipată cît de cît de oraș tot o să bată în 15kg.

De furat se fură orice, indiferent cum arată, dacă apare ocazia. Deci investește și într-un antifurt decent. Ceva de genul ăsta e un bun compromis. Deși preferabil ar fi să cumperi de afară că-s [mult] mai ieftine (exemplu la ei 90 RON la noi 125, exemplu la ei 250 RON la noi 390).

Edited by wirespot, 06 February 2012 - 00:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate