Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22120 răspunsuri în acest subiect

#19927
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 13:20, said:


e bine asa ..
Da e bine asa.

View Postgheorghe1mihai, on 21 ianuarie 2019 - 13:31, said:


Cubul va fi in focar sau in afara lui, pe traseul fumului?
Va fi amplasat unde da randament dupa ce ne sfatuim aici. Adunam scadem...doar pentru randament termic si economic la lemne.

#19928
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 22.12.2010
Schimbatorul cu cea mai buna mentenanta, ti-am facut o simulare asa cum vad eu treaba, majoritatea colegilor folosesc schimbatoare care se curata doar prin demolarea zidariei....nr de tuburi trebuie calculat dupa nevoi.

uitasem peria Posted Image

Fișiere atașate


Editat de giorgio2one, 21 ianuarie 2019 - 14:03.


#19929
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postalin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 13:56, said:

Da e bine asa.


Bun ... mai sus ai scris asa ..""un cazan cu apa de 50*70*35""Focarul cazanului e.mic . Are 20l /30L si 40h.""


deci care sunt masurile exterioare pe cubul nostru ...

Editat de ciobi_mar, 21 ianuarie 2019 - 14:08.


#19930
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 23.04.2016
DD-40 CM
DC-50 cm
BC-65 cm
Am masurat acum mai exact.
Focarul este mic...nu stiu si nici nu pot masura ca nu am acces acolo.

Editat de alin-asavoaie, 21 ianuarie 2019 - 14:18.


#19931
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postgiorgio2one, on 21 ianuarie 2019 - 13:58, said:

Schimbatorul cu cea mai buna mentenanta, ti-am facut o simulare asa cum vad eu treaba, majoritatea colegilor folosesc schimbatoare care se curata doar prin demolarea zidariei....nr de tuburi trebuie calculat dupa nevoi.

uitasem peria Posted Image
Ce nu stii tu si nici nu ai inteles pana acum ...  e ca acele schimbatoare aratate de tine  nu vor functiona niciodata   la sobe cu tiraj natural ...sunt pentru tiraj fortat ..si aici pe topic se vorbeste de sobe , cazane cu tiraj natural ...

View Postalin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 14:15, said:

DD-40 CM
DC-50 cm
BC-65 cm
Am masurat acum mai exact.
Focarul este mic...nu stiu si nici nu pot masura ca nu am acces acolo.
Ok ... nu e nevoie ..vroiam sa stiu care sunt cotele fata de  pozitia   intrararii gazelor ,iesirii , si a tevilor de tur si retur ...intrebare ...
Ai putea schimba tevile de tur si retur pe alta latura ,  a cubului ... findca e posibil sa ne incurce ...de ce zic asta ......fii atent ,,, schimbam pozitia  cubului , il intoarcem cu gura in jos  , il rasucim ..ca iesirea gazelor sa  intre in soba ... la iesire vom pune un subar ....  
Cand facem foc sub cazan ...si subarul e deschis   focul va circula prin cazan ... daca inchidem subarul de la cazan ...focul   o va lua putin in jos  si pe langa cazan  va  urca in sus  va trece peste cazan si pe sub plita si va intra in soba ...

Fișiere atașate


Editat de ciobi_mar, 21 ianuarie 2019 - 14:41.


#19932
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 14:18, said:

Ce nu stii tu si nici nu ai inteles pana acum ...  e ca acele schimbatoare aratate de tine  nu vor functiona niciodata   la sobe cu tiraj natural ...sunt pentru tiraj fortat ..si aici pe topic se vorbeste de sobe , cazane cu tiraj natural ...
Totusi, ideea de a avea acces la registru, deschizand doar o usa, este de luat in seama. In primavara, voi aplica si eu o usa de acces la registru. Mai exact, o foaie de tabla de 4 mm dimensionata in asa fel incat sa permita si scoaterea registrului. Va fi prinsa in prezoane si fi izolata in interior cu fibra ceramica. Voi posta imagini la momentul respectiv.
P.S. ideea am preluat-o de undeva de pe topic. Posted Image

Editat de gheorghe1mihai, 21 ianuarie 2019 - 14:29.


#19933
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Diferenta dintre tevile de tur si retur e de 25 cm...

#19934
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postgheorghe1mihai, on 21 ianuarie 2019 - 14:27, said:

Totusi, ideea de a avea acces la registru, deschizand doar o usa, este de luat in seama. In primavara, voi aplica si eu o usa de acces la registru. Mai exact, o foaie de tabla de 4 mm dimensionata in asa fel incat sa permita si scoaterea registrului. Va fi prinsa in prezoane si fi izolata in interior cu fibra ceramica. Voi posta imagini la momentul respectiv.
P.S. ideea am preluat-o de undeva de pe topic. Posted Image


Posted Image

#19935
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postalin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 14:32, said:

Diferenta dintre tevile de tur si retur e de 25 cm...
Nu inteleg! Tevile de tur si retur n-ar trebui montate la limita superioara, respectiv limita inferioara a schimbatorului?

#19936
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postgheorghe1mihai, on 21 ianuarie 2019 - 14:39, said:


Nu inteleg! Tevile de tur si retur n-ar trebui montate la limita superioara, respectiv limita inferioara a schimbatorului?
asa ar trebui...dar asa sunt.

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 14:23, said:


Ce nu stii tu si nici nu ai inteles pana acum ...  e ca acele schimbatoare aratate de tine  nu vor functiona niciodata   la sobe cu tiraj natural ...sunt pentru tiraj fortat ..si aici pe topic se vorbeste de sobe , cazane cu tiraj natural ...


Ok ... nu e nevoie ..vroiam sa stiu     care sunt cotele fata de  pozitia   intrararii gazelor ,iesirii , si a tevilor de tur si retur ...intrebare ...
Ai putea schimba tevile de tur si retur pe alta latura ,  a cubului ... findca e posibil sa ne incurce ...de ce zic asta ......fii atent ,,, schimbam pozitia  cubului , il intoarcem cu gura in jos  , il rasucim ..ca iesirea gazelor sa  intre in soba ... la iesire vom pune un subar ....  
Cand facem foc sub cazan ...si subarul e deschis   focul va circula prin cazan ... daca inchidem subarul de la cazan ...focul   o va lua putin in jos  si pe langa    cazan  va  urca in sus  va trece peste cazan si pe sub plita si va intra in soba ...
nu pot schimba...nu am la cine la suda,gauri si proba.

#19937
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postalin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 14:47, said:

asa ar trebui...dar asa sunt.

nu pot schimba...nu am la cine la suda,gauri si proba.
Bun ...atunci il putem lasa asa , dar focarul il putem amplasa in T  fata de  soba  mare (avans cum ii zici tu )

Editat de ciobi_mar, 21 ianuarie 2019 - 14:53.


#19938
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 14:23, said:


Ce nu stii tu si nici nu ai inteles pana acum ...  e ca acele schimbatoare aratate de tine  nu vor functiona niciodata   la sobe cu tiraj natural ...sunt pentru tiraj fortat ..si aici pe topic se vorbeste de sobe , cazane cu tiraj natural ...


Crezi ca lumea se invarte doar in zona ruseasca? induci lumea in eroare, daca vrei  iti umplu topicul cu sobe avand schimbatoare tubulare  si tiraj natural, de departe este cel bun la capitolul mentenanta, soba mea este aproape facuta dar regret de spatiul ala ptr ptr schimbator, pana nu se demonstreaza afirmatiile tale ...eu nu le pot lua in serios, doar esti patit nu?

ps. Poate boierul japonez daca este pe aici sa ne confirme sau sa ne infirme cele spuse...la cata pregatire are in zona sobelor, si ai uitat de denumirea topicului...diverse sobe, o iei pe urma formatorului AL

#19939
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.985
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgheorghe1mihai, on 21 ianuarie 2019 - 12:42, said:

Posted Image Evident ca, ma refeream la aerul "captiv" ca material izolator. Porothermul si BCA-ul (sa dau alte exemple), functioneaza cu succes pe acelasi principiu.
Tavanul "fals" este utilizat eficient de catre unii constructori, astfel incat sa constituie o bariera termica. Majoritatea, de pe la noi, folosesc tehnica tavanului "fals" doar pentru estetica.

Porohtermul sau BCA  cu acelasi succes , ca si o vata bazaltica ?  valorile(postate si de Addy) spun parca altceva daca este sa fim mai exacti,  sunt ceva diferente, nu ?


coeficient de transfer termic
Caramida porotherm - 0,2-0,3W/mK
BCA 0,25-0,45W/mK
Vata bazaltica: - 0.037W/mK

Tavanul fals se mai poate folosi si ca pod in unele cazuri .

Eu nu am schimbator tubular in soba, peaici in schimb cu ceva vreme in urma nu mai retin la cine am vazut postat parca unul, gata de pus pe pozitie pt teste din cate am inteles . Ei sunt mai in putere de a se da cu parerea pt aceste aplicatii .

Editat de csomi, 21 ianuarie 2019 - 15:54.


#19940
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Eu as vrea sa iasa ceva de genul asta
http://curvetube.com...9_UNH6NwU.video
doar ca ar fi plita pe partea dreapta...si nu pe lungime cum e in clip ci pe latime...
Si in locul cuptorului negru sa fie amplasat schimbatorul.

Editat de alin-asavoaie, 21 ianuarie 2019 - 15:54.


#19941
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postalin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 15:45, said:

Eu as vrea sa iasa ceva de genul asta
http://curvetube.com...9_UNH6NwU.video
doar ca ar fi plita pe partea dreapta...si nu pe lungime cum e in clip ci pe latime...
Si locul cuptorului negru sa fie amplasat schimbatorul.

Sa inteleg ca pe partea cu soba (nu plita) nu vrei usa...ci doua pe partea cu plita

#19942
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postgiorgio2one, on 21 ianuarie 2019 - 15:52, said:



Sa inteleg ca pe partea cu soba (nu plita) nu vrei usa...ci doua pe partea cu plita
Da. Pentru ca daca as folosi focarul plitei nu ar da randament,pentru ca o cantitate imensa de caldura o preia plita...spre deosebire daca as face focar separat si as face focar cu ardere curata si schimbatorul situat deasupra. Poate chiar si asa nu as avea randament la schimbator dar poate o fi mai bine daca as pune schimbatorul in prelungirea focarului sobei pentru ca ar arde direct in el...

#19943
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.985
  • Înscris: 08.01.2010

View Postalin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 15:45, said:

Eu as vrea sa iasa ceva de genul asta


Candva si eu imi doream multe... dar dupa ce adun inmultesc si analizez,  imi mai trece Posted Image  Spor la treaba !

Editat de csomi, 21 ianuarie 2019 - 17:57.


#19944
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcsomi, on 21 ianuarie 2019 - 15:35, said:

Porohtermul sau BCA  cu acelasi succes , ca si o vata bazaltica ?  valorile(postate si de Addy) spun parca altceva daca este sa fim mai exacti,  sunt ceva diferente, nu ?
se refera la faptul ca aerul in aceste materiale imbunatateste coef acestora de izolatie fata de aceleasi materiale, virgine; vezi beton versus BCA sau porotherm vs caramida plina... ; nu neaparat ca le-ar aduce la performantele vatei...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate