Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22121 replies to this topic

#17785
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Sa revenim la Sobe. Cum ramane cu intrebarea din aceasta postare de ieri? Posted Image  
  https://forum.softpe...8#entry22974658

 andreilesan, on 28 mai 2018 - 20:17, said:

.. Cine poate sa enumere detaliile care denota ca aceasta este o soba construita recent, chiar daca arata ca una de epoca ?Posted Image


#17786
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
😁😁
Clapeta de reglaj al admisiei de aer din exterior. Centru jos.
😁

La prima vedere.
😁😁

Si parca vad si un snur ceramic de etansare a geamului pe usa, ce arata ca e o usa moderna facuta sa para veche
Efortul a fost mare banuiesc.
😁

Edited by silenced, 29 May 2018 - 17:30.


#17787
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 silenced, on 29 mai 2018 - 17:27, said:

Clapeta de reglaj al admisiei de aer din exterior. Centru jos.

Si parca vad si un snur ceramic de etansare a geamului pe usa, ce arata ca e o usa moderna facuta sa para veche.
Posted Image Posted Image  In atasament se poate vedea Schema aductiunii aerului de sub focar.

Si, inca un indiciu se mai poate? Haide, ca e tot in acea zona... Posted Image

Attached Files


Edited by andreilesan, 29 May 2018 - 17:40.


#17788
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Aer preincalzit fante lamelare parca.
Perdea aer ptr spalare geam usa.
Daca mi.ati aratat desenul e mult mai usor.

😁😁😁

Am raspuns greu ca acum am vazut mesajul. Nu ptr ca era mult de cautat dupa ce ne.ati dat schita.

Elevul slab trebuie ajutat. Multumesc.😁😁

Edited by silenced, 29 May 2018 - 19:08.


#17789
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 silenced, on 29 mai 2018 - 18:50, said:

Daca mi.ati aratat desenul e mult mai usor.
Am raspuns greu ca acum am vazut mesajul. Nu ptr ca era mult de cautat dupa ce ne.ati dat schita.
Posted Image Schita am prezentat-o doar drept confirmare ca focarul este unul cu aductiune de aer si usa cu geam termorezistent.
Dar ce se vede prin acel geam termorezistent ?

#17790
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Vad flacarile in partea de sus a geamului.
Pare o ardere superioara.

Ptr mine e o imagine normala a focului. M.am obisnuit sa aprind asa si poate de aceea nu mi se pare ceva deosebit.

Attached Files


Edited by silenced, 29 May 2018 - 19:51.


#17791
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 silenced, on 29 mai 2018 - 19:30, said:

Vad flacarile in partea de sus a geamului.
Pare o ardere superioara.

Ptr mine e o imagine normala a focului. M.am obisnuit sa aprind asa si poate de aceea nu mi se pare ceva deosebit.
Bravo ! Posted Image  In focare gen Eko-Plus cu vatra opaca se practica doar arderea superioara. In alte tari aceasta metoda de ardere este promovata pe larg.
Iata un exemplu prezentat de Asociatia sobarilor din Germania : http://www.richtighe...uenden-von-oben
Posted Image

#17792
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Posted Image Si ca sa incheiem cu necesitatea aductiunii de aer din exterior va prezint Abordarea colegilor sobari din Elvetia.
Dupa cum se va putea observa mai multe elemente ce tin de asigurarea confortului habitatului se pot combina armonios.

Poate cineva sa enumere elementele mentionate in imaginea atasata ?
Posted Image

Attached Files



#17793
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Nu stiu germana dar din poze vad pompa de caldura, agregatul de incalzire cu lemne si admisie aer din exterior si evacuare normal tot in exterior, se vede frumos schitat cum agregatul ia aer din exteriorul casei si il scoate tot in exterior, nu are legatura cu interiorul, asa e logic, panouri solare si magazia de lemne.

Edited by silenced, 30 May 2018 - 12:54.


#17794
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 tonyst, on 29 mai 2018 - 13:01, said:

Cat de jos poti fi , si e f. greu sa stai aproape de mine . Sa stii ca eu nu am ramas dator fata de nimeni si nu cred ca ma murdaream cu ceva valori de acolo , daca ele au existat .

Eu am vorbit cu reprezentantul firmei respective , am cartea lui de vizita  , am incercat cu jena sa i dau 100 lei pentru sacul acela de ciment refractar ,
binenteles ca m a refuzat , in schimb a ramas sa ma recompensez cand vine pe litoral .
Nu inteleg ce rol a ti avut voi cu marfa omului , dar de fapt e de inteles .
I am facut gaura in buget patronului ? Oricand pot sa i dau 100 lei ...
D-le Ion...din cate va stie lumea e clar ca ati  vrut sa cumparati acel sac de ciment  ..acolo era o societate comerciala .erau mai multe de vanzare din cate am inteles  pe langa caramizi sau adus si usi de soba si alte accesorii...

Edited by Daco_Get, 30 May 2018 - 14:43.


#17795
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

 ciobi_mar, on 30 mai 2018 - 13:43, said:

D-le Ion...din cate va stie lumea e clar ca ati  vrut sa cumparati acel sac de ciment  ..acolo era o societate comerciala .erau mai multe de vanzare din cate am inteles  pe langa caramizi sau adus si usi de soba si alte accesorii...
Asa cum am discutat , vor fi in jurul nostru numai oameni de calitate , am citit raspunsurile date de Vali , un inginer deosebit am inteles , de apreciat si in acelasi timp
sa dam totul pe tinerete si lipsa de experienta .

Edited by Daco_Get, 30 May 2018 - 14:42.


#17796
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Posted Image Sa revenim, totusi, la sobe.

 silenced, on 30 mai 2018 - 12:50, said:

Nu stiu germana dar din poze vad pompa de caldura, agregatul de incalzire cu lemne si admisie aer din exterior si evacuare normal tot in exterior, se vede frumos schitat cum agregatul ia aer din exteriorul casei si il scoate tot in exterior, nu are legatura cu interiorul, asa e logic, panouri solare si magazia de lemne.
Corect Vali. Ar mai fi de precizat ca:
- panourile pot fi si photovoltaice (acolo scrie pentru prepararea de ACM);
- magazia de lemne - pune accentul pe folosirea lemnelor doar uscate si pe asigurarea securitatii energetice a locuintei (in caz de o forta majora nu esti nevoit sa accepti orice);
- pompa de caldura - in zone climatice cu ierni mai blande si cladiri cu necesar termic mai mic, pompele de caldura pot fi si aer-apa, nu numaidecat care sa implice lucrari cu pamantul (sol-apa si apa-apa).
Ar mai fi doua elemente ""nediscifrate'".Posted Image  Se mai implica cineva?
Posted Image

#17797
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Are un subsol grozav.  Unde se pastreaza vinul cel mai bine ??  Da palinca ?? Ati ghicit,  la subsol, temperatura constanta, tu esti singur pe acolo, trai nenicule...
Devine tot mai greu sa urci din sufragerie pina la dormitorul tau , apoi puradeii, care au crescut , sunt ``importanti`` , nu mai incap de tine prin casa. Batrane, du-te mai incolo, batrane du-te deacolo....  
Subsolul e cel mai important lucru la casa aia...   parerea mea...

#17798
ollydi

ollydi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.11.2009
Ventilatia  controlata si izolatia casei

#17799
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ollydi, on 30 mai 2018 - 16:38, said:

Ventilatia  controlata si izolatia casei
Bravo! Posted Image Posted Image
Astea doua sunt responsabile pentru reducerea consumului de energie aferent asigurarii confortului interior. Consum redus care adus in cadrul subiectului topicului inseamna mai putina padure defrisata si dimensiuni mai reduse pentru soba cu acumulare. Atasez link-ul filmuletului care prezinta mai multe aspecte al Abordarii elvetiene in privinta incalzirii cu lemne si nunumai.
''Gusturile nu se discuta, ele, insa, se educa .'"  Avem foarte multe de invatat, dragilor.
Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Xgll6Eg1Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17800
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010
Sunt cazuri, tot mai des, cand si de aceste instalatii si detalii trebuie sa tinem cont inca in faza de proiectare a sobei.

Edited by csomi, 30 May 2018 - 20:03.


#17801
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Nu stiu ce sunt. Pe teava mare scrie vacuum system..

Una ar putea fi drenajul la schimbator, cea mica, dar cea mare?


Cea maro poate fi admisia de aer exterior.

#17802
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010
Este instalatia sistemului de  aspirare (de praf) centralizat ...da asa este , cea maro este admisia de aer pt soba...aprenta sobei trebuie marcata exact , si din timp... si la propriu si la figurat (cu rosu),  ...pt a se putea lucra si la proiectele de instalatii , in mod normal cam asa decurg lucrurile,  de la caz la caz...

Edited by csomi, 30 May 2018 - 20:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate