Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#17749
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postcsomi, on 24 mai 2018 - 12:05, said:

" membru  special "... interesant.  Dar cu " Pascalii"   cum ramanem ?
Asta cu pascalii este ca si cu Tichelmanul de care uzati voi ( vezi Doamne suntem destepti ) , pacat ca batranii nostri sobari nu au uzitat de ele  , ca acum puteam sa taiem paduri intregi
fara sa ne intrebe nimeni , si caldura in prostie .

#17750
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 24 mai 2018 - 09:40, said:

De pe s****l.com  

Bun, dar in captura '"membrul special'" specifica: "Dupa exemplu dat lui Flavius de la pagina 4'".. Se poate afla cine a dat lui Flavius exemplul ? Posted Image
Ca fapt divers, au trecut aproape 6 ani de cand s-au dat exemple, oare chiar degeaba?

View Postcsomi, on 24 mai 2018 - 12:05, said:

.. Dar cu " Pascalii"   cum ramanem ?
Posted Image .. "Ca-n gara'"..
Daca se oferea si calculul gazodinamic gratis inainte de a fi exclusi de pe acea platforma , acum era de unde sa se ofere cunostinte, dar asa.. Sanatosi sa fim cu totii.
Posted Image

#17751
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Posttonyst, on 24 mai 2018 - 17:06, said:


Asta cu pascalii este ca si cu Tichelmanul de care uzati voi ( vezi Doamne suntem destepti ) , pacat ca batranii nostri sobari nu au uzitat de ele  , ca acum puteam sa taiem paduri intregi
fara sa ne intrebe nimeni , si caldura in prostie .

Am vrut sa scriu uzitati , si calculul gazodinamic alta gogoasa ? Aveti calculatoare si noi le avem , orientativ ne ghidam dupa ele , dar nu facem o inginerie intreaga pentru niste caramizi
puse unele peste altele .

Edited by tonyst, 24 May 2018 - 18:04.


#17752
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Nu suntem la fel. Pot fi abordari si viziuni diferite.

Edited by csomi, 24 May 2018 - 22:55.


#17753
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postcsomi, on 24 mai 2018 - 22:42, said:

Nu suntem la fel. Pot fi abordari si viziuni diferite.
Cred ca gunoiul este sub pres , o tragi cu abordari si viziuni  , ce te faci cu pascalii  daca nu trage cosul sau are omul lemne nu f. uscate ?

#17754
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postandreilesan, on 24 mai 2018 - 17:26, said:

Bun, dar in captura '"membrul special'" specifica: "Dupa exemplu dat lui Flavius de la pagina 4'".. Se poate afla cine a dat lui Flavius exemplul ? Posted Image
Ca fapt divers, au trecut aproape 6 ani de cand s-au dat exemple, oare chiar degeaba?
Se pare ca userul banat:
Attached File  Capture.PNG   55.15K   49 downloads

Edited by Kendo, 25 May 2018 - 16:41.


#17755
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View PostKendo, on 25 mai 2018 - 16:41, said:


Se pare ca userul banat:
Attachment Capture.PNG
Deci cuvantul a inceput tot de la Andrei?
Dar s.a uitat citarea sursei.
Nostim.. 😊

Au trecut 6 ani de la inceputuri?

Ce trece timpul si ce cai nebanuite au apucat fiecare dintre noi cei ce ne.am intalnit atunci.
Pacat ca acest conflict nu se opreste.

Dupa atatia ani nici nu mai sper la conciliere.

Va doresc sanatate si înțelepciune tuturor.

😊

Edited by silenced, 25 May 2018 - 18:24.


#17756
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postsilenced, on 25 mai 2018 - 18:22, said:

Deci cuvantul a inceput tot de la Andrei?
Dar s.a uitat citarea sursei.
Nostim.. ��

Au trecut 6 ani de la inceputuri?

Ce trece timpul si ce cai nebanuite au apucat fiecare dintre noi cei ce ne.am intalnit atunci.
Pacat ca acest conflict nu se opreste.

Dupa atatia ani nici nu mai sper la conciliere.

Va doresc sanatate si înțelepciune tuturor.

��
Vali , noi toti le am deschis orizonturile si toti ne am expus experientele proprii .
Rusinos ca ne arata pe toti cu degetul si vrem sa urmarim  ceva facut de oamenii astia , sa demonstreze ca au dreptate .
Am vrut sa vedem " copilul" nu s a putut , minciuni peste tot , in schimb , nimic concret .

Edited by tonyst, 25 May 2018 - 22:13.


#17757
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Cu "pascalii " ce facem ?  Ii punem la bataie ...ii luam deaici , ii punem acol... micsoram, marim sectiuni pana cand si un cos care " nu trage " devine functional la anumiti parametrii  si conditii de lucru. Cum am mai spus si acest domeniu este destul de vast se pot discuta multe si marunte la un nivel strict technic... dar daca toate astea se cred " balarii, gunoaie, gogoase, minciuni etc, etc"  atunci... ma opresc aici.
Sanatosi sa fim...

Edited by csomi, 25 May 2018 - 22:29.


#17758
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postcsomi, on 25 mai 2018 - 22:22, said:

Cu "pascalii " ce facem ?  Ii punem la bataie ...ii luam deaici , ii punem acol... micsoram, marim sectiuni pana cand si un cos care " nu trage " devine functional la anumiti parametrii  si conditii de lucru. Cum am mai spus si acest domeniu este destul de vast se pot discuta multe si marunte la un nivel strict technic... dar daca toate astea se cred " balarii, gunoaie, gogoase, etc, etc"  atunci... ma opresc aici.
Sanatosi da fim...
Aratatile oamenilor ceva concret

#17759
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Mai tu esti concret... sau...Posted Image

#17760
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Sa revenim la sobe

View Postandreilesan, on 28 martie 2016 - 21:46, said:

Va prezint aici niste sobe interesante si foarte vechi, realizate in culele boierilor olteni.
  

Sunt curios daca exista o descrierea a sistemului convectiv undeva prin muzee al acestor sobe cu olane, oare a existat interes si pentru astfel de cercetari? Am impresia ca aceste sobe se realizau din elemente ceramice prefabricate..

Aceste sobe vazute deaproape par sa reprezinte sistemul convectiv "contraflow"  cu racordul la cos in partea inferioara a sobei, focarul imi aminteste de o "raketa", binenteles este o parere subiectiva...oricum interesant ce fel de abordari aveau Mesterii acelor vremuri. Respect.Posted Image

Edited by csomi, 28 May 2018 - 08:05.


#17761
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Posttonyst, on 25 mai 2018 - 21:44, said:

.. , noi toti le am deschis orizonturile si toti ne am expus experientele proprii .
Posted Image Interesanta abordare cu '"noi toti'".. Se poate afla cine sunteti "voi toti'"?
Este adevarat ca am colaborat cu vre-o cativa colegi si am efectuat experimente impreuna, insa colegul @tonyst nu s-a numarat niciodata printre acei colegi. Si cei care il incurajeaza cu aprecieri - la fel.

View Posttonyst, on 25 mai 2018 - 21:44, said:

Rusinos ca ne arata pe toti cu degetul si vrem sa urmarim  ceva facut de oamenii astia , sa demonstreze ca au dreptate .
Ca sa se demonstreze daca avem dreptate sau nu si daca suntem consecventi, cititi cele publicate de mine acum 6 ani in urma si citate mai sus cu privire la determinarea valorii debitului de aer necesar combustiei si comparati cu cele prevazute in SR EN 15 544 din 2009. Acest Standard nu este scump se poate obtine la doar  44,22 lei.

View Posttonyst, on 25 mai 2018 - 21:44, said:

Am vrut sa vedem " copilul" nu s a putut , minciuni peste tot , in schimb , nimic concret .
Posted Image Beneficiarii lucrarilor realizate inclusiv in apropierea orasului dvs de resedinta, mai intrand din cand in cand pe forum, - nu accepta sa va primeasca. Nu pot sa nu le respect decizia.

Am scris astea de mai sus ca sa mai clarificam un pic lucrurile.
Posted Image Cu colegul @csomi suntem promotorii sobelor performante pe aceste meleaguri si reprezentam o Asociatie profesionala din Romania, membra VEUKO  http://www.veuko.com...m_medium=social
Pe cine reprezentati dvs cand va exprimati '"noi toti'" ? Posted Image



View Postcsomi, on 28 mai 2018 - 08:02, said:

Aceste sobe vazute deaproape..
Posted Image Ai avut posibilitatea sa te uiti in interiorul lor?

View Postcsomi, on 28 mai 2018 - 08:02, said:

..par sa reprezinte sistemul convectiv "contraflow"  cu racordul la cos in partea inferioara a sobei..
Sistemele convective fara canale (din care face parte si contracurentul) sunt foarte vechi.. Posted Image

View Postcsomi, on 28 mai 2018 - 08:02, said:

..interesant ce fel de abordari aveau Mesterii acelor vremuri..
Istoria are foarte multe nebuloase..Posted Image

#17762
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Fir intins !

#17763
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobi_mar, on 28 mai 2018 - 18:34, said:

Subscriu...total .,
este un subiect inchis despre si pentru  sobe ..nu vedem decat .. descalificarea  userilor prin truncherea raspunsurilor in tot felul de aliniate  cu scop.....  si limbajul de lemn ...gen..

View Postciobimar, on 24 septembrie 2014 - 16:08, said:

...singurul dezavantaj major ar fi calculele .....
Posted Image Chiar sa nu fiti in stare sa gasiti pana in 50 de lei sa cumparati acel standard unde sunt oferite formulele de calcul pentru dimensionarea sobelor cu acumulare si sa puteti trage o concluzie daca este necesara aductiunea de aer la focarul sobei sau nu? Dar daca nici cu calculatorul elaborat gratuit pentru dimensionarea sobelor nu reusiti sa aveti o abordare unica - atunci lasati Domeniul acesta frumos si prindeti peste, faceti turism si bucurati-va de viata...Posted Image

Da, eu am interes sa promovez sobele performante si deaceea incerc sa fiu activ si aici. La congresul VEUKO 2018 s-au prezentat mai multe rapoarte care au aratat ca Sobaritul intr-o societate educata este o meserie respectata. Iar cu atitudini ca aceasta:

View Posttonyst, on 24 mai 2018 - 18:01, said:

.. si calculul gazodinamic alta gogoasa ? ... nu facem o inginerie intreaga pentru niste caramizi puse unele peste altele .
nu se aduce nici-o plus valoare prestigiului meseriei, ci denota cat de departe sunteti de realitate. Mai mult decat atat, cum Sa educi este mai greu decat sa interzici, ne putem astepta ca sobele vor fi interzise in Romania. (Vezi Strategia Energetica )..Posted Image

View Postlisapet, on 01 decembrie 2011 - 21:22, said:

.. daca considerati ca nu vreti sa mai fiti util ..si sa incurajati pe cei care abea afla de acest domeniu vast - macar nu incurcati.
Posted Image

P.S. Atasez imaginea unei sobe din revista de specialitate a colegilor din Cehia (gazda congresului din 2019). Cine poate sa enumere detaliile care denota ca aceasta este o soba construita recent, chiar daca arata ca una de epoca ?Posted Image

Attached Files


Edited by andreilesan, 28 May 2018 - 20:31.


#17764
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Posttimestamp=, on 28 mai 2018 - 20:17, said:

..in gluma ca unul din dezavantaj la  instalatiile arhaice in termosifon descoperite in secolul trecut sunt greoaie din cauza calculelor..in afara de multe alte neajunsuri din cauza caruia a renuntat toata planeta demult la acest sistem  greoi si consumator de energie ,din cauza tevilor grosolane consumul mare de combustibil de a incalzi marea cantitate de apa din tevile groase si pierderile mari ca se lucreaza cu temperaturi mari ...instalatii  ce nu se mai iau in  serios de nimeni ...nu ,mai prostiti lumea cu lucruri expirate ..sobe rusesti, termosifon ..izolatii aberante ..

Subiect inchis.Am pierdut destul de mult timp  .....sa asist la un limbaj de lemn..

""Această sintagmă, "limbaj de lemn" se referă în general la construcţiile bombastice, pline de formă dar cu foarte puţin sau total lipsite de fond. Practic, este o combinaţie de clişee plus lipsă de consistenţă a cuvintelor, dând naştere în final, de multe ori, la construcţii complicate care nu înseamnă absolut nimic sau prea puţin...""

Edited by Daco_Get, 30 May 2018 - 14:45.


#17765
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobi_mar, on 28 mai 2018 - 20:28, said:

.a fost o afirmatie demult ..in gluma ca unul din dezavantaj la  instalatiile arhaice in termosifon descoperite in secolul trecut sunt greoaie din cauza calculelor..in afara de multe alte neajunsuri din cauza caruia a renuntat toata planeta demult la acest sistem  greoi si consumator de energie ,din cauza tevilor grosolane consumul mare de combustibil de a incalzi marea cantitate de apa din tevile groase si pierderile mari ca se lucreaza cu temperaturi mari ...instalatii  ce nu se mai iau in  serios de nimeni ...nu ,mai prostiti lumea cu lucruri expirate ..sobe rusesti, termosifon ..izolatii aberante ..

Subiect inchis.Am pierdut destul de mult timp  .....sa asist la un limbaj de lemn..
Din cauza calculelor unele modele fizice au ajuns a fi expirate.. Acum societatea progresiva nu mai face nici-un calcul, ci se arunca cu ochii inchisi inainte..  ? Oare? Mie mai mult mi se pare a parere de vulpe la vie.. Posted Image

Sa revenim la sobe.
Atasez doua imagini cu doua agregate termice diferite realizate de colegii sobari cehi. La amandoua agregate se poate observa cate o maneta a clapetei aductiunii de aer.
Soba pentru incalzire este construita intr-o casa din lemn masiv. Cu toate acestea profesionistul nu s-a culcat pe ureche ca ""fiind incaperea mare ar avea de unde sa consume aer'". Chiar si un copil de clasa a 6-a stie ca pentru a se scurge fluidul dintr-un recipient sunt necesare doua cai de comunicare cu atmosfera: una prin care sa se scurga fluidul si cealalta prin care sa fie inlocuit fluidul cu aer.
Daca valoarea debitului de aer necesar combustiei nu este asigurata - calitatea arderii nu poate fi garantata.
Posted Image

Attached Files


Edited by Daco_Get, 30 May 2018 - 14:45.


#17766
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postciobi_mar, on 28 mai 2018 - 20:28, said:

..a fost o afirmatie demult ..in gluma ca unul din dezavantaj la  instalatiile arhaice in termosifon descoperite in secolul trecut sunt greoaie din cauza calculelor..in afara de multe alte neajunsuri din cauza caruia a renuntat toata planeta demult la acest sistem  greoi si consumator de energie ,din cauza tevilor grosolane consumul mare de combustibil de a incalzi marea cantitate de apa din tevile groase si pierderile mari ca se lucreaza cu temperaturi mari ...instalatii  ce nu se mai iau in  serios de nimeni ...nu ,mai prostiti lumea cu lucruri expirate ..sobe rusesti, termosifon ..izolatii aberante ..

Subiect inchis.Am pierdut destul de mult timp  .....sa asist la un limbaj de lemn..

""Această sintagmă, "limbaj de lemn" se referă în general la construcţiile bombastice, pline de formă dar cu foarte puţin sau total lipsite de fond. Practic, este o combinaţie de clişee plus lipsă de consistenţă a cuvintelor, dând naştere în final, de multe ori, la construcţii complicate care nu înseamnă absolut nimic sau prea puţin...""
Doar asa vor gasi  " gaina grasa "  , i au umplut subsolul celui de la Techirghiol cu caramizi , poate mergem amandoi sa vedem " cele mai secrete  minuni bomba " .
Aproape similar cu Tulcea .

Edited by Daco_Get, 30 May 2018 - 14:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate