Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Cu masina catre Croatia, prin Serbia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#163
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 MirceaDWC, on 09 martie 2015 - 15:32, said:

De la Brela la Belgrad, care ar fi o ruta recomandata - prin Zagreb (mai lung) sau prin Sarajevo, mai scurt si virajat?

Prin Zagreb e ocoleala multa si costurile mai mari.
Am facut anul trecut aprox acelasi traseu si am primit cu insistenta sfaturi ptr urmatorul traseu care a fost foarte liber.
De la Belgrad mergi pe autostrada spre Zagrab pana la Okucani si de acolo cobori catre Banja Luka (55km autostrada noua nouta libera) si mai departe cobori pe R411 spre Cadavica > Livno si punct de trecere frontiera Arzano care este iarasi liber si asta e important ptr ca vara sunt unele puncte de trecere ultra aglomerate.
Anul trecut am plecat pe la 10:30 si la 14:30-15:00 mancam in Brela cu pauze de cafea si alimentare de motorina in Bosnia ptr ca este mai ieftin.
Traseul este f pitoresc si ai cateva serpentine dupa Banja Luka dar nimic de speriat, chiar ai grija la radare mai ales in localitate.
Nnenea proprietarul de la pensiunea din Croatia mi-a garantat ca prin Sarajevo (asa cum voiam sa merg eu intial) as face cu minim 2 ore mai mult ptr ca e aglomerat cu tiruri.
Vacanta placuta !

LE1: https://www.google.r...d43.3685696!5i1
LE2: presupun ca stiti despre posibilitatea ca unele zone din Bosnia sa mai aiba mine active si sa nu va aventurati pe campuri daca vedeti indicatoarele cunoscute.

Edited by atupi, 19 April 2015 - 23:08.


#164
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc si eu pentru idee, atupi.
Am sa iau si eu in considerare vara asta (Brela again).

#165
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 atupi, on 19 aprilie 2015 - 22:42, said:

Prin Zagreb e ocoleala multa si costurile mai mari.
Am facut anul trecut aprox acelasi traseu si am primit cu insistenta sfaturi ptr urmatorul traseu care a fost foarte liber.
De la Belgrad mergi pe autostrada spre Zagrab pana la Okucani si de acolo cobori catre Banja Luka (55km autostrada noua nouta libera) si mai departe cobori pe R411 spre Cadavica > Livno si punct de trecere frontiera Arzano care este iarasi liber si asta e important ptr ca vara sunt unele puncte de trecere ultra aglomerate.
Anul trecut am plecat pe la 10:30 si la 14:30-15:00 mancam in Brela cu pauze de cafea si alimentare de motorina in Bosnia ptr ca este mai ieftin.
Traseul este f pitoresc si ai cateva serpentine dupa Banja Luka dar nimic de speriat, chiar ai grija la radare mai ales in localitate.
Nnenea proprietarul de la pensiunea din Croatia mi-a garantat ca prin Sarajevo (asa cum voiam sa merg eu intial) as face cu minim 2 ore mai mult ptr ca e aglomerat cu tiruri.
Vacanta placuta !

LE1: https://www.google.r...d43.3685696!5i1
LE2: presupun ca stiti despre posibilitatea ca unele zone din Bosnia sa mai aiba mine active si sa nu va aventurati pe campuri daca vedeti indicatoarele cunoscute.

Eu fac traseul invers, de la Brela spre Belgrad, la intoarcere. La dus merg prin Budapesta. Multumesc de sfaturi, am notat traseul, deci trebuie sa o iau din Brela catre Banja Luka, iar la Okucani ma urc pe Autostrada in directia Belgrad. Conform Google, ar trebui sa fac 570 km in 7 h si un pic.

#166
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Autostrada in Bosnia este intre Banja Luka si frontiera cu Croatia.(Gradiska) apoi vei reintra pe autostrada Zagreb-Belgrad. Mie mi-a placut ptr ca este un drum liber, variat cu peisaje si frumoase si liber. Singura bucata mai aglomerata era in zona orasului Banja Luka dar nimic de speriat. De asemenea calitatea asfaltului era neasteptat de buna pentru niste drumuri de rang mic.

La intoarcere am plecat din zona Sibenik si am "taiat-o" drept prin Knin tot spre Banja Luka si pana seara am ajuns si innoptat langa Pozarevac dar de data asta am mers destul de greu caci a plouat fantastic de mult prin Serbia (daca va mai amintiti ploile din vara-toamna trecuta din zona balcanica)

Pe aici mai exact: https://www.google.r...d43.9071991!3e0

Edited by atupi, 20 April 2015 - 14:30.


#167
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Dar de la Belgrad spre Dubrovnik, ce recomandati? Inteleg ca pe la Sarajevo e cam aglomerat, sa aleg o variata prin Muntenegru? E  vorba de luna iulie, inca sunt in faza de documentare
Multumesc

#168
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
@Atupi, da, am inteles asta. Oricum, scutesti vreo 200 km pe varianta asta.

Edited by MirceaDWC, 20 April 2015 - 14:53.


#169
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 virgil67, on 20 aprilie 2015 - 14:47, said:

Dar de la Belgrad spre Dubrovnik, ce recomandati? Inteleg ca pe la Sarajevo e cam aglomerat, sa aleg o variata prin Muntenegru? E  vorba de luna iulie, inca sunt in faza de documentare
Multumesc
De la Bucuresti nu cred ca mai are rost sa treci prin Belgrad. Eu am facut odata  drumul asta Bucuresti-Dubrovnik dar cu trecere prin Portile de Fier dar acum cu podul de la Calafat pe aici as merge.
Cum spuneam am venit pe aici: https://www.google.r...d42.6506606!3e0

Pe oriunde ai lua-o as zice ca e drum de 2 zile

Edited by atupi, 20 April 2015 - 15:16.


#170
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
multumesc de sugestie, dar deja ne-am decis sa dormim o noapte in belgrad de aceea ma legasem de capitala serbiei
mai studiez

#171
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Pai in cazul asta varianta cu Banja Luka ptr destinatia Brela poate fi o varianta si ptr tine sau varianta cea mai scurta prezentata si de google prin Visegrad Foca dar nu stiu cum e bucata din Serbia. Poti de asemenea sa mergi numai pe autostrada croata insa costurile sunt semnificativ mai mari si ca timp nu stiu ce sa zic pentru ca in sezon se fac cozi f mari atat la frontiera sarbo-croata cat si la tunelurile croate. Aici e si o chestiune de optiune personala, daca ma intrebi pe mine autostrazile astea superlungi ma obosesc f rau dar stii cum e fiecare cu preferintele si prioritatile lui.

Edited by atupi, 21 April 2015 - 10:57.


#172
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
vad o varianta prin Valjevo, Cajetina, Kokin Brod, Prijepolje, Zabljac,Trubjela, Risan. Dar observ un drum superior (teoretic) prin Podgorica. Pana la Banja Luka nu m-as duce pare muuult mai lung.
Deci as zice sunt 3 variante de luat in calcul, Sarajevo, Podgorica si asta de mai sus care se termina la Risan....

#173
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Varianta scurta Valjevo, Cajetina, Kokin Brod, Prijepolje, Zabljac,Trubjela, Risan ar putea fi tentanta dar mergi exclusiv printr-o zona f greoaie muntoasa cu multe serpentine si diferente de nivel (observati cilorile de pe google maps). Varianta Uzice-Podgorica este intradevar drumul principal (european) catre Muntenegru (l-am parcurs) dar este si cel mai circulat de camioane ca si cel de Sarajevo. De asemenea am facut drumul Uzice-Mokra Gora- Gorazde-Foca-Risan care a fost mult mai necirculat si cu curbe largi si diferentele de altitudine nu asa nasoale (practic indicatoarele de Dubrovnik e aici te ghideaza).
Eu v-am expus experientele personale, o varianta net avantajoasa nu exista ci doar variante de compromis. De vreo 2 ani sa taiat panglica la autostrada Belgrad-Bar dar nu stiu daca au si realizat ceva din ea. http://en.wikipedia....
In balcani drumul cel mai scurt nu este si drumul cel mai rapid sau cel mai putin obositor.

Edited by atupi, 21 April 2015 - 19:20.


#174
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Dupa 20 iunie voi face si eu drumul Mostar - Belgrad si vad ca Google maps imi da varianta Mostar-Jablanica-Sarajevo-Olovo-Karakaj-Lesnica-Sabac si apoi urcare pe autostrada pana la Belgrad. Asta e drumul prin Sarajevo de care spuneai ca e aglomerat cu camioane etc?
Si noi venim de la Dubrovnik dar am zis sa stam o noapte in Mostar sa vizitam orasul (plus apoi 2-3 ore Sarajevo), deci de la Dubrovnik mergem pe coasta pana la Neum, apoi Stolac si Mostar - pe urma pana la Belgrad pe ruta indicata de Google Maps.

Imi recomanzi o alta varianta? Sigur c-o prefer pe cea mai putin obositoare pentru sofer.
Ce stii despre vama Bosniaca-Sarba de langa Loznica, e aglomerat, se sta mult?

Multumesc.

Edited by alecsus27, 22 April 2015 - 07:41.


#175
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am preferat sa imi petrec o noapte in Sarajevo si doar cateva ore in Mostar, practic am plecat dimineata din sudul Croatiei si la pranz ne-am oprit la MOStar. Mi s-a parut ca Sarajevo a avut mai multe de  oferit din pct de vedere turistic.
Aglomerate sunt toate drumurile principale ce vin si pleaca de la Sarajevo pentru mine jumatatea drumului Mostar-Sarajevo a fost mai aglomerata si un fel de Valea Oltului in sensul ca era mai greu cu depasirile.
Eu de la Sarajevo am mers catre Zenica pentru ca au facut si acolo o bucata de autostrada iar dupa Zebica spre Doboj relieful incepe sa devina mai domol si condusul e mai lejer chiar daca si asta e un drum destul de circulat.
Ref la plecarea de la Dubrovnik catre Mostar eu stiu ca si asta vara anuntau cozi imense la PCTF Metkovic asadar eu iti recomand sa te interesezi de la oamenii din zona pentru ca sunt mai multe puncte de trecere si unele drumuri care pe harta par mai secundare pot fi in stare excelenta, nu te baza doar pe ce spun eu sau altii pe forum, ia informatii de la localnici.
Tin minte ca atunci cand eu am plecat de la Trogir catre MOstar voiam sa o iau pe un drum principal si nenea de la pensiune ne-a indicat un drum secindar care tocmai il finalizasera de asfaltat, a fost excelent.

Nu am trecut niciodata pe la Loznica si nu stiu cat poate fi de aglomerat.

#176
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Da, pai de asta vom trece pe la Neum pentru ca sa evit alte treceri mai aglomerate de frontiera croata-bosniaca - la intrarea in pasajul ala de coasta maritima bosniaca am inteles ca se circula destul de lejer.
Ma mai gandesc daca sa schimb noaptea la hotel din Mostar cu una in Sarajevo. E adevarat ca Sarajevo e mai mare, dar as ajunge in oras mai tarziu (ca ne-am opri si in Mostar cateva ore) si oricum ne-ar ramane prea putin timp pentru vizitat. Iar a doua zi ar trebui sa plecam de dimineata spre Belgrad ca sa fiu sigur ca nu ajungem pe seara acolo - sa-mi ramana cateva ore de vizitat -, pentru ca in ziua urmatoare plecam iar de dimineata sa ne ajunga timpul pana la...Sibiu, unde stam o noapte si a doua zi plecam spre Iasi.

De asta caut ruta cea mai lejera pentru ca ma astept sa fie foarte obositor drumul in aceste ultime 3 zile (daca se impune, o sa mai stam o noapte in Resita - nu intram in tara pe la Portile de Fier ci pe la Moravita) mai ales ca e spre sfarsitul unei calatorii mai lungi de 20 zile, ca voi fi singurul sofer si ca autostrazi vom avea doar cel mult vreo 200 km (portiunea de 100 km pana la Belgrad, plus Deva-Sibiu) pe partea finala Dubrovnik-Mostar - Belgrad-Sibiu-Iasi.

#177
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008
Stie cineva ceva de vreo interdictie referitoare la folosirea camerei de filmare la bord prin Serbia și Croația?

#178
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Sunt in Croatia, la Trogir, de pe 24.07 si joi, 28.07 plec spre Muntenegru. Am venit din Viena cu masina personala si vreau sa va spun cateva pareri, poate sint cuiva de folos.

Autostrazile din Austria sunt intr.o stare mediocra. Cel putin inspre Graz si spre granita cu Slovenia au denivelari nepermise pentru un stat cu pretentiile Austriei. Pacat de peisaje, nici drumurile din Viena nu sunt prea grozave. Benzina in austria 1,10-1,15 euro

In Leibnitz, inainte de vama am gasit o benzinarie de unde am alimentat, care vindea benzina de 91(?) 95 si diesel.

In Slovenia, vignetta pe 7 zile costa 15 euro. Mai exact, am platit acesti bani pentru cca doua ore de mers si una de stat la granita, fiindca se face control la pasapoarte, iar drumul pana la punctul de control este in lucru, circulatia desfasurandu.se pe o singura banda. Nu am alimentat in Slovenia.

In Croatia am platit de la intrarea in tara si pana la Trogir, adica 400km, 28,5 euro pentru o autostrada destul de valurita, pe alocuri foarte buna dar in mare parte prost executata.

In Trogir traficul este catastrofal. Am facut o ora pe 2 km, intre insula Ciovo si Seget Donji, sunt doar doua poduri care leaga insulele si traficul este nedirijat, mergandu.se la mica intelegere intre popoarele vecine si prietene.

Drumul din Trogir pana la Split este iarasi un dezastru, fiindca se lucreaza pe un sens spre Split si am facut pe 5 km aproape jumatate de ora. Nenzina la INA cam 9 kuna dar voi corecta ulterior daca informatia nu e corecta.

Opinia mea este ca lucrurile nu arata deloc bine in partea aceasta de Europa. Preturile sunt exagerat de mari (ca sa va faceti o idee, o portie de paste la Viena a fost 8 euro, la Trogir 10 euro, ma rog, sarantocii de croati au nevoie de finantare...), plajele sunt supraaglomerate, mie unul imi cam pare rau ca am dat Grecia pe Croatia., sper sa mai salvez ceva din concediul asta cu MNE...

Edited by takis, 26 July 2016 - 21:40.


#179
redpeppery

redpeppery

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2005
Salut,
As vrea sa plec din Bucuresti pe Hvar trecere cu bacul din Drvenik. Google imi da si varianta asta scurta pe care am mai vazut-o partial confirmata si pe alte site-uri.
https://www.google.r...d43.1560519!5i1
Bucuresti – Vidin (Vama) – Cacak – Uzice- Krmna- Mokra Gora – Vardiste - – Foca – Drvenik
A fost cineva pe acest traseu, cum este?
Multumesc

#180
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Pana la Uzice e ok, dupa aia nu pot sa ma pronunt pt ca noi am mers prin Muntenegru pe la Zabljak (drum bun dar destul de virajat).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate