Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

atrocitati ateiste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
251 replies to this topic

#235
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
IN NUMELE RELIGIEI.
Voi sunteti nebuni?
In numele lui nemesis fac ceva?
Ce-i asta?

#236
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Nemesis-, on 3rd February 2012, 23:22, said:

Habar n-am cine-s aia, ....

.... Nu stiu care erau zeii la moda pe atunci in "sevastia", dar nu cred ca e important, asa-i?

A, da, pareri de habarnista...

#237
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Draga eu doar ti-am aratat ca aberezi cu propriul tau material :)

#238
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Takumi, on 3rd February 2012, 23:16, said:

Corect. Ateismul e o faptura care educa oamenii.
O faptura.
Nu, oamenii se educa intre ei, dar unii au nevoie de un Bau Bau care sa le confere o autoritate pe care ei nu sunt in stare sa o dobandeasca pe calea argumentari rationale si dovezilor concrete.

Edited by archaeus5, 03 February 2012 - 23:50.


#239
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Nemesis-, on 3rd February 2012, 23:35, said:

Draga eu doar ti-am aratat ca aberezi cu propriul tau material :)

Lasa ca n-ai aratat decat ca esti doar o habarnista, stii tu, "N-am habar..", "Nu stiu cine-s...",... In asemenea conditii n-ai sanse decat sa tragi concluzii idioate cu mult, mult spor, asa cum ai mai facut si in alte dati. :console:

 archaeus5, on 3rd February 2012, 23:41, said:

Nu, oamenii se educa intre ei, dar unii au nevoie de un Bau Bau care sa le confere o autoritate pe care ei nu sunt in stare sa o dobandeasca pe calea argumentari rationale si dovezilor concrete.

Ce sa-i faci daca alti oameni nu reusesc sa-i sperie, asa cum ai patit tu probabil... B)

#240
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 archaeus5, on 3rd February 2012, 23:41, said:

Nu, oamenii se educa intre ei..
Pe ce lume traiesti?
Oamenii se mananca intre ei, vise frate, vise. Stai sa vezi cand n-au mancare cum fac.
Poti sa fii mai exact cum se educa oamnenii intre ei?
Daca citesc Drepturile Omului sunt mai altfel?

Edited by Takumi, 04 February 2012 - 00:30.


#241
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Takumi, on 4th February 2012, 00:30, said:

Pe ce lume traiesti?
...

Sa stii ca si eu ma mir, mai ales cand vad ce clanta mare are...

#242
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Sa revenim la subiect ...
Comunistii au incercat sa elimine religia din tarile lor pentru ca o invinovatea, pe buna dreptate, o unealta de manipulare a aristrocratiei si monarhiei cu care biserica a fost complice si de pe urma careia a profitat din plin. Dar si pentru ca era concurenta la castigarea "inimilor" si mintii oamenilor ... Nu a fost decat o lupta pentru popularitate si putere aspra maselor.  Si cu totii stim ca religia le-a controlat dintotdeauna in favoarea sau in defavoarea unui grup sau altul ...

Quote

Tsar Nicholas II of Russia, born in 1868 as Nikolai Alexandrovich into the House of Romanov, was the emperor of the Russian Empire from 1894 until the February Revolution of 1917. Around age 48 (in 1916) his wealth was valued at up to US$ 881 million, which equals US$29 billion in today's money. He is seen as the wealthiest monarch and head of state in history and further as the wealthiest saint as the Russian Orthodox Church declared him, his wife and his children martyrs after being murdered in 1918 by the Bolsheviks.

In afara tarii lucrurile stateau altfel deoarece nu ii afecta in conditiile in care tarile comuniste erau izolate si autosuficiente.

Quote

Stalin had a different policy outside of the Soviet Union, he supported the Communist Uyghur Muslim separatists under Ehmetjan Qasim in the Ili Rebellion against the Anti Communist Republic of China regime. He supplied weapons to the Uyghur Ili army and Red Army support against Chinese forces, and helped them establish the Second East Turkestan Republic of which Islam was the official state religion.
http://en.wikipedia....Stalin#Religion

Cand a avut nevoie de religie ... a schimbat placa caci de fapt pe el nu il interesa decat puterea si era dispus sa faca orice pentru ea.

Quote

Stalin had a complex relationship with religious institutions in the Soviet Union.[303] Historians Vladislav Zubok and Constantine Pleshakov have suggested that "[Stalin's] atheism remained rooted in some vague idea of a God of nature."[304] One account states that Stalin's reversal on bans against the church during World War II followed a sign that he believed he received from heaven.[305]

During the Second World War Stalin reopened the Churches. One reason could have been to motivate the majority of the population who had Christian beliefs. The reasoning behind this is that by changing the official policy of the party and the state towards religion, the Church and its clergymen could be to his disposal in mobilizing the war effort. On 4 September 1943, Stalin invited Metropolitan Sergius, Metropolitan Alexy and Metropolitan Nikolay to the Kremlin and proposed to reestablish the Moscow Patriarchate, which had been suspended since 1925, and elect the Patriarch. On 8 September 1943, Metropolitan Sergius was elected Patriarch.

The CPSU Central Committee continued to promote atheism and the elimination of religion during the remainder of Stalin's lifetime after the 1943 concordat.[306] Stalin's greater tolerance for religion after 1943 was limited by party machinations. Whether persecutions after World War II were more aimed at certain sections of society over and above detractors is a disputed point.
http://en.wikipedia....ude_to_religion

Si atat Stalin, cat si clerul s-au prefacut ca nu s-a intamplat nimic ... Stalin dorea sa puna stapanire pe cat mai mult teritoriu, iar preotimea ca de obicei se da de parte celui mai puternic caci sunt la fel de lasi si tin la fel de mult la viata asta amarata ca si restul in ciuda protectiei divine si promisiunilor de vesnicie si fericire ale zeului, asa ca fac pactul cu diavolul Stalin.  

Quote

Stalin's role in the fortunes of the Russian Orthodox Church is complex. Continuous persecution in the 1930s resulted in its near-extinction as a public institution: by 1939, active parishes numbered in the low hundreds (down from 54,000 in 1917), many churches had been leveled, and tens of thousands of priests, monks and nuns were persecuted and killed. Over 100,000 were shot during the purges of 1937–1938
Deci religie egal cu zero. Omul face orice numai ca sa isi satisfaca in functie de situatia curenta nevoile fundamentale dintre care cea mai puternica e supravietuire ... Se adapteaza pe baza calculelor evolutioniste ...   :rolleyes:

 Takumi, on 4th February 2012, 01:30, said:

Pe ce lume traiesti?
Oamenii se mananca intre ei, vise frate, vise. Stai sa vezi cand n-au mancare cum fac.
Poti sa fii mai exact cum se educa oamnenii intre ei?
Daca citesc Drepturile Omului sunt mai altfel?
Cine a zis ca educatia de intotdeauna roadele sconate sau ca e intotdeauna ... pozitive?   :rolleyes:
Si talibanii au modul lor de a educa ... Si mafia are ...

#243
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 archaeus5, on 3rd February 2012, 23:44, said:

Deci religie egal cu zero.

Ia zi-mi de ce esti asa de suparat pe religie ?
Mie preotul imi cere tot timpul sa donez bani pentru biserica, cand ajung acasa, dar tie ce ti-a facut ?  :lol:

Edited by chaosss, 04 February 2012 - 00:49.


#244
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 karuna, on 4th February 2012, 01:28, said:

Ce sa-i faci daca alti oameni nu reusesc sa-i sperie, asa cum ai patit tu probabil... B)
Tocmai ca pe mine nu ma sperie cum ar dori astfel incat sa imi pierd ratiunea si simtul critic pentru a ma pierde contactul cu realitate trimitandu-ma intr-o lume iluzorie  ...  
Somnul ratiunii naste monstrii, iar frica e cel mai puternic inhibator al ratiunii.


 chaosss, on 4th February 2012, 01:47, said:

Ia zi-mi de ce esti asa de suparat pe religie ?
Mie preotul imi cere tot timpul sa donez bani pentru biserica, cand ajung acasa, dar tie ce ti-a facut ?  :lol:
Nimic direct. Trebuie sa imi faca neaparat ceva? Trebuie intai sa te jefuie hotii ca sa incui usa sau tu nu denunti un furt daca se intampla la vecini?  :rolleyes:
Gandesti numai in cliseuri sau esti pur si simplu naiv ...

#245
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

 nuda, on 3rd February 2012, 22:53, said:

vezi, asta e cusurul tau, bertrand russell, idolul tau, te face prost de-a binelea:

"Problema cu lumea este ca proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli."

ps: hai ca mai ai o sansa: sau fanatic.
Citez "Daca est teist,tocmai te-ai facut prost"(Nemesis de aici de pe forum.)
Vezi,asta e problema.Drept căcăcios(creotardocios),ajungi sa folosesti citate care au fost "designed" impotriva teistilor.Intr-o lume dominata de religiopenibilismoitate,Bertrand Russel era uimit cum de fanaticii(religiosii bineinteles ..) erau atat de siguri ca kristos in timp ce inteleptii erau foarte nesiguri.
Cum e specific pentru organizatiile religioase/religiosi sa scoata din context la greu,v-as ruga frumos sa nu mai folositi citatu pentru sustinerea teista(nici nu a fost conceput pentru asta ...) ca deveniti treptat cu pasi uriasi penibili.

Edited by moartelaprosti, 05 February 2012 - 02:44.


#246
aluboz

aluboz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 03.02.2012

 moartelaprosti, on 5th February 2012, 02:42, said:

in timp ce inteleptii erau foarte nesiguri.

Care intelepti?
De exemplu cat de intelept ai fost tu atunci cat ti-ai ales nickul asta profund imbecil care pe langa asta incalca si cele mai elementare norme gramaticale care la randul lor spun ca dativul raspunde la intrebarea cui? si nu accepta prepozitia imbecila la?


 moartelaprosti, on 5th February 2012, 02:42, said:

v-as ruga frumos sa nu mai folositi citatu pentru sustinerea teista

In momentul in care un imbecil este 100% convins ca nu exista o cauza a aparitiei vietii pe pamant asa cum o stim citatul are aplicabilitate la fel de buna in cazul acelor imbecili fanatici si retardati, nu stiu de ce te mira. De exemplu dupa atitudinea ta eu sunt ferm convins ca citatul ti se muleaza exact pe corp, pune in evidenta fiecare grupa de muschi.

 archaeus5, on 4th February 2012, 00:59, said:

Nimic direct.

La cate fac preotii dinrect...omul te-a intrebat si el ca sa gaseasca o explicatie rezonabila pentru inversunarea de catar cu care combati anumite lucruri. Doar stii bine ca multe lucruri din copilarie ne marcheaza pe toti intr-un fel sau altul, ca adulti.

Edited by aluboz, 05 February 2012 - 03:33.


#247
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 aluboz, on 5th February 2012, 04:30, said:

La cate fac preotii dinrect...omul te-a intrebat si el ca sa gaseasca o explicatie rezonabila pentru inversunarea de catar cu care combati anumite lucruri. Doar stii bine ca multe lucruri din copilarie ne marcheaza pe toti intr-un fel sau altul, ca adulti.
Eu nu am avut de a facere cu preotii sau calugarii. Poate ca tu fiind teist ... Ai auzit de sindromul Stockholm? Ar explica atasamentul irational fata de religie fara a arunca o umbra neplacuta asupra intelegentei tale, desi daca privetesc si randurile de mai sus incep sa am indoieli.

#248
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

 aluboz, on 5th February 2012, 03:30, said:

Care intelepti?
De exemplu cat de intelept ai fost tu atunci cat ti-ai ales nickul asta profund imbecil care pe langa asta incalca si cele mai elementare norme gramaticale care la randul lor spun ca dativul raspunde la intrebarea cui? si nu accepta prepozitia imbecila la?




In momentul in care un imbecil este 100% convins ca nu exista o cauza a aparitiei vietii pe pamant asa cum o stim citatul are aplicabilitate la fel de buna in cazul acelor imbecili fanatici si retardati, nu stiu de ce te mira. De exemplu dupa atitudinea ta eu sunt ferm convins ca citatul ti se muleaza exact pe corp, pune in evidenta fiecare grupa de muschi.
Intelepti sunt aia care-si folosesc mintea si nu traditia nesimtita pentru a stabili adevaruri de un asa rang.
Papițoi,mai citeste niste Bertrand Russel si apoi discutam.

Edited by moartelaprosti, 05 February 2012 - 19:16.


#249
Cristina_hsw

Cristina_hsw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 06.07.2011

 moartelaprosti, on 5th February 2012, 20:15, said:

Intelepti sunt aia care-si folosesc mintea si nu traditia nesimtita pentru a stabili adevaruri de un asa rang.
Papițoi,mai citeste niste Bertrand Russel si apoi discutam.
Deci orice prost care se increde in mintea lui devine  intelept? Bun asa..
Cine e Russel asta, Dumnezeu?

Edited by Cristina_hsw, 06 February 2012 - 10:37.


#250
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 moartelaprosti, on 5th February 2012, 19:15, said:

...mai citeste niste Bertrand Russel si apoi discutam.

Tu ma faci sa cred ca daca le-ai lua ateilor literatura ateista [de pe Internet - majoritatea nu folosesc cartile fara poze] ar incepe sa se exprime prin semne

#251
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

 Mount_Yermom, on 6th February 2012, 15:08, said:

Tu ma faci sa cred ca daca le-ai lua ateilor literatura ateista [de pe Internet - majoritatea nu folosesc cartile fara poze] ar incepe sa se exprime prin semne
Si chiar daca as fi citit literatura ateista exlusiv de pe net,toata literatura crestinoida nu face nici 1 % din ce reprezinta literatura ateista.

 Cristina_hsw, on 6th February 2012, 10:37, said:

Deci orice prost care se increde in mintea lui devine  intelept? Bun asa..
Cine e Russel asta, Dumnezeu?
Da,pentru mine Russel e un dumnezeu.Mai presus decat toti dumnezei care au existat ...prin puterea cuvantului.(stii tu cum e cu "puterea cuvantului",o folosesti des ..)

Edited by moartelaprosti, 06 February 2012 - 15:31.


#252
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 moartelaprosti, on 6th February 2012, 15:24, said:

Si chiar daca as fi citit literatura ateista exlusiv de pe net,toata literatura crestinoida nu face nici 1 % din ce reprezinta literatura ateista.

Da,pentru mine Russel e un dumnezeu.

Atunci, ce sa mai zic?

Bine ca exista Internetul ca sa-ti dea si tie prilejul sa pari un ateu cultivat ca altfel ajungeai un ateu prost si atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate