Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Porunci Dumnezeiesti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
553 replies to this topic

#19
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

 archaeus5, on 30th January 2012, 23:18, said:

Te crezi singurul? Nu ai idee prin ce au trecut altii fara prieteni imaginari. Dar nu la mine ma referea, ci in general la umanitate. Nu e un topic dedicat problemelor personale. Mai citeste si tu stirile ...

Transformand niste ipoteza si niste experiente personale in certitudini servite cu garnitura de manipulare emotionala? Nu prea cred ...

Tu chiar nu iti dai seama ca nu esti produsul credintelor tale, ci al mediului in care traiesti? Altii nu au parte de asa ceva ... Zi mersi ca nu te-ai nascut femeie in Iran, de exemplu ... Nu cred ca aveai acelasi avant in a apara superstitiile ...

Asa, si? De ce ar fi o problema ca unii isi usureaza suferintele prin credinta in "prietenul imaginar"? Ce pierde umanitatea daca individul X sufera mai putin in fata mortii crezand ca se duce la dumnezeu sau in nirvana?

Presupunand ca te afli in fata cuiva condamnat la moarte din cauza unei boli incurabile, iar persoana respectiva isi gaseste o oarecare consolare intr-o credinta religioasa. Ai numi manipulare emotionala incercarea ta de a o convinge ca e captiva unor superstitii penibile?

Credintele sunt la randul lor modelate de mediu. Zi si tu mersi ca nu ai trait in Cambodgia lui Pol Pot ori in China lui Mao. Poate ca ai fi pus mai mult pret pe dreptul de a alege sa fii ateu sau credincios sau agnostic sau incult pur si simplu.

#20
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 ioana_c, on 31st January 2012, 08:49, said:

Asa, si? De ce ar fi o problema ca unii isi usureaza suferintele prin credinta in "prietenul imaginar"? Ce pierde umanitatea daca individul X sufera mai putin in fata mortii crezand ca se duce la dumnezeu sau in nirvana?

Presupunand ca te afli in fata cuiva condamnat la moarte din cauza unei boli incurabile, iar persoana respectiva isi gaseste o oarecare consolare intr-o credinta religioasa. Ai numi manipulare emotionala incercarea ta de a o convinge ca e captiva unor superstitii penibile?

Credintele sunt la randul lor modelate de mediu. Zi si tu mersi ca nu ai trait in Cambodgia lui Pol Pot ori in China lui Mao. Poate ca ai fi pus mai mult pret pe dreptul de a alege sa fii ateu sau credincios sau agnostic sau incult pur si simplu.

Ai pus punctu pe J.

Cica, zic ei, credinciosenia este un by-product al evolutiei, dar cum stim ca evolutia nu opereaza cu categorii de tipul bine/rau ci numai cu the fittest trebuie sa admitem ca ateistii nu sunt the fittest ci un reziduu evolutionist.

#21
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

 Mount_Yermom, on 31st January 2012, 09:28, said:

Ai pus punctu pe J.

Cica, zic ei, credinciosenia este un by-product al evolutiei, dar cum stim ca evolutia nu opereaza cu categorii de tipul bine/rau ci numai cu the fittest trebuie sa admitem ca ateistii nu sunt the fittest ci un reziduu evolutionist.


:D Si agnosticii ce-s?

Eu prefer o abordare din perspectiva culturala a chestiei.

#22
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 ioana_c, on 31st January 2012, 09:39, said:

Si agnosticii ce-s?

Onesti.

#23
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 Mount_Yermom, on 31st January 2012, 09:28, said:

Ai pus punctu pe J.

Cica, zic ei, credinciosenia este un by-product al evolutiei, dar cum stim ca evolutia nu opereaza cu categorii de tipul bine/rau ci numai cu the fittest trebuie sa admitem ca ateistii nu sunt the fittest ci un reziduu evolutionist.
Evolutia e un proces dinamic. Ceea ce ieri a fost "the fittest", astazi sau maine poate sa nu mai fie.

#24
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
*Cunoaste-te pe tine insuti
* Nu-ti bate capul cu toti prostii.

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006
Citind urmatoarea insiruire de replici:

 archaeus5, on 30th January 2012, 17:28, said:

E usor sa scrii asta cand nu ai de suferit sau nu iti dai seama


 richelieu, on 30th January 2012, 19:40, said:

Nu stii tu ce am eu de suferit, sau ce am suferit eu in trecut ;) .


 archaeus5, on 30th January 2012, 23:18, said:

Te crezi singurul? Nu ai idee prin ce au trecut altii fara prieteni imaginari. Dar nu la mine ma referea, ci in general la umanitate. Nu e un topic dedicat problemelor personale. Mai citeste si tu stirile ...

realizez ca ai probleme grave la mansarda...no offence.  
Sau ai probleme si mai grave de exprimare..... Eu unul, chiar nu ma pot intelege cu tine, in concluzie din acest moment voi refuza sa mai port vreun dialog de orice fel cu tine.  Am spus-o de mai multe ori si am revenit asupra deciziei mele, dar de data asta chiar e definitiva.
Indiferent ca ai buba la cap, sau ca ai doar probleme in a te exprima coerent in limba romana, e prea mare si inutil efortul de a ma bate cu morile de vant.

#26
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 TOPCATBV, on 31st January 2012, 09:46, said:

Evolutia e un proces dinamic. Ceea ce ieri a fost "the fittest", astazi sau maine poate sa nu mai fie.

Desigur, ne uitam in jur si constatam ca in orice populatie, la orice nivel istoric, procentul de ateisti ramane quasi-constant.

Probabil singurii oameni ateisti en masse au trait acum sute de mii de ani.

Erau oameni dar nu erau sapiens.

Mai apropiati genetic de rudele lor, cimpanzeii bonobo.

#27
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 madalina26, on 31st January 2012, 10:48, said:

*Cunoaste-te pe tine insuti
* Nu-ti bate capul cu toti prostii.
Cand ajungi sa te cunosti intr-o oarecare masura nu-i mai judeci pe ceilalti in termeni de destepti si prosti.
Pana atunci insa, e de inteles, chiar daca de multe ori poti  gresi. :rolleyes:

#28
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011
Oamenii se pot cunoaste pe ei insisi ?
Eu nu cred ca avem ce cunoaste,ne schimbam dupa cum bate vantu (parerea mea ).Ca ne place sa ne dam complecsi e altceva

#29
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 richelieu, on 31st January 2012, 11:07, said:

Citind urmatoarea insiruire de replici:









realizez ca ai probleme grave la mansarda...no offence.  
Sau ai probleme si mai grave de exprimare..... Eu unul, chiar nu ma pot intelege cu tine, in concluzie din acest moment voi refuza sa mai port vreun dialog de orice fel cu tine.  Am spus-o de mai multe ori si am revenit asupra deciziei mele, dar de data asta chiar e definitiva.
Indiferent ca ai buba la cap, sau ca ai doar probleme in a te exprima coerent in limba romana, e prea mare si inutil efortul de a ma bate cu morile de vant.

Scuza-ma,  dar nu vad despre ce vorbesti. Fragmentezi frazele ca sa incerci sa dovedesti ceva?  <_<

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006
Nu incerc sa dovedesc nimic. Nu am nimic de dovedit nimanui. Am depasit de mult inclusiv orgoliul, care ma mai determina sa "dovedesc" cate ceva pe forumuri.  Deci nu e cazul.
Eu doar incerc sa inteleg. Atat. Si ...eu asta am inteles. Daca am gresit, atunci arata-mi unde am gresit si ...reformuleaza intr-un fel inteligibil. Inseamna ca nu esti cu capul, ceea ce ma bucura, ci doar ca ai o problema in a te exprima coerent in limba romana. Nu-i bai, reformuleaza in engleza ce vrei sa zici, dar fa-ma sa inteleg ce vrei sa exprimi.
Deci, chiar daca nu fragmentam fraza, ce era de inteles din fraza intreaga? :huh:

#31
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

 Mount_Yermom, on 31st January 2012, 09:28, said:

Cica, zic ei, credinciosenia este un by-product al evolutiei, dar cum stim ca evolutia nu opereaza cu categorii de tipul bine/rau ci numai cu the fittest trebuie sa admitem ca ateistii nu sunt the fittest ci un reziduu evolutionist.
Daca credinta in zei e un produs secundar (byproduct), inseamna ca selectia nu a fost facuta pentru ea, ci pentru altceva. Astfel, teistii sunt produsele secundare, adica reziduurile, dupa cum zici tu.

Eu nu cred ca evolutia a selectat pentru religie/teism. Cred ca a selectat pentru un anumit tip de creier si religia/teismul sunt produse secundare. Spre exemplu, degetele nu au evoluat pentru a ti le baga in nas, dar multi oameni isi baga degete in nas. Sa zici ca cei care nu-si baga degetele in nas sunt primitivi e cam aiurea. :)

Edited by mcmlxxxvi, 31 January 2012 - 12:08.


#32
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 richelieu, on 31st January 2012, 12:04, said:

Nu incerc sa dovedesc nimic. Nu am nimic de dovedit nimanui. Am depasit de mult inclusiv orgoliul, care ma mai determina sa "dovedesc" cate ceva pe forumuri.  Deci nu e cazul.
Eu doar incerc sa inteleg. Atat. Si ...eu asta am inteles. Daca am gresit, atunci arata-mi unde am gresit si ...reformuleaza intr-un fel inteligibil. Inseamna ca nu esti cu capul, ceea ce ma bucura, ci doar ca ai o problema in a te exprima coerent in limba romana. Nu-i bai, reformuleaza in engleza ce vrei sa zici, dar fa-ma sa inteleg ce vrei sa exprimi.
Deci, chiar daca nu fragmentam fraza, ce era de inteles din fraza intreaga? :huh:


Clar? Nu ma refeream la altceva ... Ci la inconstienta ta.

 archaeus5, on 30th January 2012, 17:28, said:

E usor sa scrii asta cand nu ai de suferit sau nu iti dai seama din cauza confuziei creata de "pregatiri" pe care fiecare le intelege altfel si care se adauga la destulele probleme care le avem deja fara a mai baga in ecuatie si niste [auto]potentati de catre zei fantomatici carora tu le dai apa la moara ... Ti-as da totusi doar unele indici: autorespect si onestitate intelectuala. Daca nu vrei totusi sa te gandesti si la altii ...

 archaeus5, on 30th January 2012, 23:18, said:

Tu chiar nu iti dai seama ca nu esti produsul credintelor tale, ci al mediului in care traiesti? Altii nu au parte de asa ceva ... Zi mersi ca nu te-ai nascut femeie in Iran, de exemplu ... Nu cred ca aveai acelasi avant in a apara superstitiile ...


#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006
I give up....:). O tii ca muta pe mere.  Back to ignore.

#34
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 richelieu, on 31st January 2012, 12:13, said:

I give up....:). O tii ca muta pe mere.  Back to ignore.
Bine macar ca Neortodox a inteles ...

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006
Ce-a inteles? Partea cu supersitiile si produsul mediului? Aia e atat de puerila incat am ignorat-o din start.  Are o oarecare logica, dar tot puerila e.
Deocamdata ramasesem la prima fraza, pe care te rugasem s-o reformulezi, nu sa-mi bolduiesti doua cuvinte...din ea.
Poate, intr-adevar, am eu o problema de perceptie, nu e exclus. M-ar mira, deoarece inteleg pe toti de aici, cu exceptia ta....:), dar e totusi posibil. Nu imi acorzi acest act de bunavointa sa reformulezi?

#36
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 ioana_c, on 31st January 2012, 08:49, said:

Asa, si? De ce ar fi o problema ca unii isi usureaza suferintele prin credinta in "prietenul imaginar"?
Ce pierde umanitatea daca individul X sufera mai putin in fata mortii crezand ca se duce la dumnezeu sau in nirvana?

Presupunand ca te afli in fata cuiva condamnat la moarte din cauza unei boli incurabile, iar persoana respectiva isi gaseste o oarecare consolare intr-o credinta religioasa. Ai numi manipulare emotionala incercarea ta de a o convinge ca e captiva unor superstitii penibile?

Credintele sunt la randul lor modelate de mediu. Zi si tu mersi ca nu ai trait in Cambodgia lui Pol Pot ori in China lui Mao.
Poate ca ai fi pus mai mult pret pe dreptul de a alege sa fii ateu sau credincios sau agnostic sau incult pur si simplu.
Iti place sa te scalzi in lumea ta mica si sa crezi ca daca tu nu iti dai seama ca nu afecteaza pe cei din jur inseamna ca chiar nu se intampla nimic, nu?
Ce pierde? Depinde de puterea bombei si amplasare...

Hai sa vedem doar partea care ne convine a lucrurilor ... :rolleyes:

Nu cumva erau inspirate de o divinitate sau ceva de genul asta? Deci pana la urma credintele chiar sunt antromorfizarea naturii plecand de la niste erori de interpretare? :naughty:
Am zis eu ceva de dreptul ta de a alege? Eu imi exercit, la randul meu, dreptul de a imi exprima in mod liber opinia ...

 richelieu, on 31st January 2012, 12:20, said:

Ce-a inteles? Partea cu supersitiile si produsul mediului? Aia e atat de puerila incat am ignorat-o din start.  Are o oarecare logica, dar tot puerila e.
Deocamdata ramasesem la prima fraza, pe care te rugasem s-o reformulezi, nu sa-mi bolduiesti doua cuvinte...din ea.
Poate, intr-adevar, am eu o problema de perceptie, nu e exclus. M-ar mira, deoarece inteleg pe toti de aici, cu exceptia ta....:), dar e totusi posibil. Nu imi acorzi acest act de bunavointa sa reformulezi?

 archaeus5, on 30th January 2012, 17:28, said:

E usor sa scrii asta cand nu ai de suferit din cauza "pregatiri"

Edited by archaeus5, 31 January 2012 - 13:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate