Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#127
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Culorile nu sunt tocmai alese la intamplare. E prevazut in I7 rosu pentru faza L1, galben pentru faza L2, albastru pentru faza L3. Mai exista un standard european cu maro, negru si gri fazele si albastru nulul.

Edited by nightmare392, 07 August 2010 - 23:43.


#128
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
cu permisul domunului anaki am sa sui niste poze , chiar daca nu toate sunt pt. topic. sper sa nu deranjez....     aaaa si nu e facut de mine :).

Attached Files


Edited by freightliner, 07 August 2010 - 23:54.


#129
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnightmare392, on 7th August 2010, 23:42, said:

Culorile nu sunt tocmai alese la intamplare. E prevazut in I7 rosu pentru faza L1, galben pentru faza L2, albastru pentru faza L3. Mai exista un standard european cu maro, negru si gri fazele si albastru nulul.
Corect, :) inainte erau notate R-rosu,S-galben,T-albastru

#130
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

View Postnightmare392, on 7th August 2010, 21:42, said:

Culorile nu sunt tocmai alese la intamplare. E prevazut in I7 rosu pentru faza L1, galben pentru faza L2, albastru pentru faza L3. Mai exista un standard european cu maro, negru si gri fazele si albastru nulul.
AICI AM VRUT SA AJUNG ,dar cum toti fac ce vor in tara lor, sunt deacord cu culorile tricolorului. :) , rau e ca se poate confunda, astfel nulul cu faza.

#131
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Greu de confundat daca se folosesc standardele. Daca gasesti maro, negru, gri si albastru intr-o instalatie, e destul de clar ca albastrul e nulul, daca gasesti rosu, galben, albastru, negru (sau negru cu dungi) e clar care e nulul si aici. Daca nu, creionul de tensiune e sfant :)

#132
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfreightliner, on 7th August 2010, 23:51, said:

AICI AM VRUT SA AJUNG ,dar cum toti fac ce vor in tara lor, sunt deacord cu culorile tricolorului. :) , rau e ca se poate confunda, astfel nulul cu faza.
Se recomanda sa se tina cont de normativele tarilor respective  pana la armonizarea lor completa.

View Postnightmare392, on 7th August 2010, 23:53, said:

Greu de confundat daca se folosesc standardele. Daca gasesti maro, negru, gri si albastru intr-o instalatie, e destul de clar ca albastrul e nulul, daca gasesti rosu, galben, albastru, negru (sau negru cu dungi) e clar care e nulul si aici. Daca nu, creionul de tensiune e sfant :)
Problema este ca unii nu respecta nici unul dintre standarde,iar mai indicat este totusi aparatul de masura,dar si creionul te mai lamureste!

View Postfreightliner, on 7th August 2010, 23:48, said:

cu permisul domunului anaki am sa sui niste poze , chiar daca nu toate sunt pt. topic. sper sa nu deranjez....     aaaa si nu e facut de mine :).
Nu trebuie nici o permisiune,posteaza foto cu lucrari executate de tine sau altii,cu aparatura ,cu orice are legatura cu topicul!

#133
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
nu se distribuie si nulul in sistemul trifazic?
faza - nul 230V, faza -faza 400 V ...  ?

Attached Files


Edited by freightliner, 08 August 2010 - 00:06.


#134
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfreightliner, on 8th August 2010, 00:03, said:

nu se distribuie si nulul in sistemul trifazic?
faza - nul 230V, faza -faza 400 V ...  ?
Ba da,dar contorul ala din poza este monofazat.Conductorul ala rosu-visiniu este nul de protectie?

Edited by anaki, 08 August 2010 - 00:12.


#135
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

View Postanaki, on 7th August 2010, 22:10, said:

Ba da,dar contorul ala din poza este monofazat.Conductorul ala rosu-visiniu este nul de protectie?
nu poza nu are legatura cu intreabarea ...  am gresit eu..
am vasut in poza ta un de aveai protectia magentoermica si cei 3 fuzibili, dar nu am vazut intrarea nulului. de la transformator.

Attached Files


Edited by freightliner, 08 August 2010 - 00:27.


#136
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfreightliner, on 8th August 2010, 01:18, said:

nu poza nu are legatura cu intreabarea ...  am gresit eu..
am vasut in poza ta un de aveai protecia si cei 3 fuzibili, dar nu am vazut intrarea nulului. de la transformator.
Are si nulul ,priveste cu atentie ,iar nulul de protectie vine din priza tehnica de pamant.
De cand esti in Spania ?

#137
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

View Postanaki, on 7th August 2010, 22:29, said:

Are si nulul ,priveste cu atentie ,iar nulul de protectie vine din priza tehnica de pamant.
De cand esti in Spania ?
.. de ceva timp ...
nu doresc sa dau detalii...


am facut o scola ¨tecnica¨ 2 ani ...(dupa cum spuneam pe aici pe forum)
cu mai multa teorie decat practica si vad ¨chestii diferite¨ aici in topic




....condusctorul ROSU este pentru schimbu la tarifa nocturna, pt cei care folosesc mai mult dupa ora 22.00 si pana la 8.00 (aproximativ)

Attached Files


Edited by freightliner, 08 August 2010 - 01:11.


#138
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

View Postanaki, on 7th August 2010, 22:10, said:

-- nul de protectie?
e de culoare galben-verde.

in poza cu contorul . ¨cablul de impamatare trece sin spatele tabloului ( ¨nu este la vedere¨).

#139
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfreightliner, on 8th August 2010, 01:45, said:


....condusctorul ROSU este pentru schimbu la tarifa nocturna, pt cei care folosesc mai mult dupa ora 22.00 si pana la 8.00 (aproximativ)
Am crezut ca folosesc si ei cum se folosea la noi,la blocuri,alimentarea cu aluminiu si pt  nulul de protectie se folosea un conductor de cupru cu izolatie rosie .


View Postfreightliner, on 8th August 2010, 02:20, said:

e de culoare galben-verde.
in poza cu contorul . ¨cablul de impamatare trece sin spatele tabloului ( ¨nu este la vedere¨).
Pai asta este si culoarea standard peste tot in lume.

Edited by anaki, 08 August 2010 - 02:16.


#140
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am si eu o intrebare,

Am cumparat un teren in Fundulea cu o casa batraneasca pe el. Casa are curent pe ea (instalatie absolut noua de la stalp pana la contuar inclusiv) dar in primavara anului viitor va trebuii sa o daram pt a incepe constructia casei mele.
Ce fac cu contoarul daca daram casa ?
Baraca care o voi construii din OSB pt muncitorii trebuie sa indeplineasca anumite conditii pt a putea pune contorul temporar pe ea ?
Trebuie intai sa le arat un plan celor de la ENEL pt a-m aproba mutarea temporara a contoarului ?
Ce taxe se platesc pt aceasta operatiune, inclusiv repunerea contoarului pe "noua" casa.

Multumesc...

#141
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Conductorul rosu se foloseste asa cum a spus mai sus pt. schimbul la tarifa nocturna .
Tarifa nocturna reprezinta o tarifare redusa ( pe timp de noapte era inainte de la 23.00 la 07.00 ) care in acest moment este de la 21.00 la 11.00 in timp de iarna si de la 22.00 la 12.00 in timp de vara .

Aceasta tarifare a fost un avantaj pt. cei care nu pot incalzi casele cu gaz si folosesc pt. incalzire acei acumuladori care reprezinta niste radiatoare electrice care au in componenta lor niste " pietre " in care se acumuleaza caldura pe timpul de noapte cand se conecteaza automat cu ajutorul unui contacor din tablou si al programadorului orar pus de companie in locul unde este situat contorul .
Au si dezavantaul ca au o greutate foarte mare , ajung sa depaseasca si 100 de kilograme , insa odata ce este fixat pe locul unde se doreste nu mai exista probleme .
Acei acumuladori au practic nevoie de 7 ore pt. a incarca " pietrele "cu caldura si degaja caldura apoi toata ziua in cazul in care casa este izolata normal si afara nu ai o temperatura mai mica de 0 grede .
Daca temp. ext. scade se reduce si timpul in care degaja caldura .
Eu detin asa ceva in casa si sant foarte bune .

Iar pretul kilowatului pe durata cand se aplica tarifa nocturna este de 0.04 euro pe kilowat/ora .
Pretul normal al kilowatului este de 0,12 euro pe kilowat/ora .
In tara care este pretul unui kilowat ?

#142
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postteknotronik, on 9th August 2010, 10:00, said:

Conductorul rosu se foloseste asa cum a spus mai sus pt. schimbul la tarifa nocturna .
Tarifa nocturna reprezinta o tarifare redusa ( pe timp de noapte era inainte de la 23.00 la 07.00 ) care in acest moment este de la 21.00 la 11.00 in timp de iarna si de la 22.00 la 12.00 in timp de vara .

Aceasta tarifare a fost un avantaj pt. cei care nu pot incalzi casele cu gaz si folosesc pt. incalzire acei acumuladori care reprezinta niste radiatoare electrice care au in componenta lor niste " pietre " in care se acumuleaza caldura pe timpul de noapte cand se conecteaza automat cu ajutorul unui contacor din tablou si al programadorului orar pus de companie in locul unde este situat contorul .
Au si dezavantaul ca au o greutate foarte mare , ajung sa depaseasca si 100 de kilograme , insa odata ce este fixat pe locul unde se doreste nu mai exista probleme .
Acei acumuladori au practic nevoie de 7 ore pt. a incarca " pietrele "cu caldura si degaja caldura apoi toata ziua in cazul in care casa este izolata normal si afara nu ai o temperatura mai mica de 0 grede .
Daca temp. ext. scade se reduce si timpul in care degaja caldura .
Eu detin asa ceva in casa si sant foarte bune .

Iar pretul kilowatului pe durata cand se aplica tarifa nocturna este de 0.04 euro pe kilowat/ora .
Pretul normal al kilowatului este de 0,12 euro pe kilowat/ora .
In tara care este pretul unui kilowat ?
Sunt preturi diferite in functie de abonament!

Attached Files



#143
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc .
Iata cum arata acumuladorul de calor :

Attached Files



#144
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postteknotronik, on 9th August 2010, 10:36, said:

Multumesc .
Iata cum arata acumuladorul de calor :
Nu am vazut sistemul asta in Romania.Chestiile alea incalzesc o casa?Unde sunt amplasate?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate