Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#145
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Dupa cum vezi dimensiunea lor sant de puteri diferite .
Incepand cu 800 de W , apoi 1600 , 2400 , 3200 deci au 1-2-3-4 rezistente de 800 de W .
Nu stiu daca sant si mai mari , mi se pare ca exista si de 4000 dar nu sant sigur .
Se instaleaza in fiecare incapere cate unu , lipiti de perete in locul unde se amplaseaza o priza special pt. acest aparat din constructia instalatiei electrice sau odata cu instalarea lor se reface instalatia electrica si se suplimenteaza cu circuitele necesare aparatelor respective .

Se calculeaza necesarul in functie de suprafata incaperii si se instaleaza un aparat de putere corespunzatoare .

Asa cum am spus in BMP instaleaza compania un programador orar care cu ajutorul acelui fir rosu actioneaza contactorul situat in tabloul locuintei la ora la care incepe tariful nocturn si deconecteaza la ora cand acest tarif se intrerupe .

Exista si radiadoare de " calor azul " , au un lichid in interior care preia repede caldura de la rezistente si o elibereaza la fel de repede in aer si de aceea se considera ca sant economice , nu sant ca vechile radiadoare pe ulei care se incalzesc greu .
Este drept asa zisele de calor azul nu inmagazineaza caldura ca acumuladoarele pe durata de functionare ca apoi sa o elimine treptat pe perioada cand nu sant alimentate .

O alta particularitate a acestui sistem , de cand s-a schimbat orarul de la 8 ore la 14 ore , este ca majoritatea persoanelor care beneficiaza de acest sistem au modificat tabloul electric pt. a cobori la o tarifare inferioara .
Asadar cine avea contractat de exemplu 9,2 kw deoarece doar acumuladorii consumau sa spunem 5600 de wati au pus in tablou un programador orar cu doua programari astfel incat un grup de jumatate din acumuladori intra in functiune de la 21.00 pana la 04.00 iar celalalt grup intra de la 04.00 pana la 11.00 astfel ca , consumul total al casei nu depaseste niciodata 6.4 kw , inclusiv mai putin si au recontractat un program de tarifare de 5,5 kw , care are pretul la kw mai mic .

Nu stiu daca m-am facut inteles dar ma rog , am incercat .

Acesta este radiadorul de calor azul .

Attached Files



#146
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Am inteles sistemul,destul de ingenios.Si la noi exista tarif de noapte,doar ca nu am vazut sistemul asta de incalzire pe camere.

#147
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Am uitat sa spun ca la modificarea din tablou se mai pune inca un contactor , unul pt. fiecare grup de acumuladori .

#148
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 teknotronik, on 9th August 2010, 11:41, said:

Am uitat sa spun ca la modificarea din tablou se mai pune inca un contactor , unul pt. fiecare grup de acumuladori .
Destul de simplu,dupa contactori se mai pun si relee termice?

#149
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
In toate modificarile pe care eu le-am vazut nu era pus nici un releu termic .

Nu stiu , dar nu este suficienta protectia magnetotermica a automatului ?

Eu am facut un alt tip de modificare , unui prieten , nu am umblat deloc in tablou , am desfacut toti acumuladorii si am sustituit rezistentele de 800 de w cu altele de 400 de w  .
Se incalzeau mai greu dar fiind numarul de ore de functionare dublu , 14 in loc de 7 cu noua tarifare  , ajungeau sa inmagazineze aceiasi cantitate de caldura .
Iar ca avantaj , reducerea cheltuielilor cu 2 contactoare si un programador orar dublu rezistentele fiind mult mai ieftine , si faptul ca acumuladorii erau alimentati 14 ore si ramaneau 10 ore din zi in care trebuiau sa elimine caldura fara tensiune .

Practic mi-a spus ca nu apuca sa se raceasca toata iarna acumuladorii deoarece cand trec cele zece ore fara tensiune sant inca , calzi .

Referitor la BMP , iata cum arata unul pt. o casa , sau doua lipite una de alta .
Se incastreaza in zidul exterior la strada si sant incuiate .

Attached Files


Edited by teknotronik, 09 August 2010 - 12:27.


#150
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 teknotronik, on 9th August 2010, 12:22, said:

In toate modificarile pe care eu le-am vazut nu era pus nici un releu termic .
Nu stiu , dar nu este suficienta protectia magnetotermica a automatului ?
Deci se pune cate un automat!In interiorul lui ,in afara de contactor are si un releu termic.
Si la noi se practica asta ,dar in prima instanta cand tragi bransamentul si amplasezi (BMP)T-ul, de obicei gardul nu este inca facut,si numai dupa aceea mai poti sa-l incadrezi in gard.Asta daca nu face pe nebunul vreun proiectant enel!

Edited by anaki, 09 August 2010 - 12:38.


#151
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Cand am spus automat ma refeream la siguranta automata .

M-am exprimat eu gresit .
Recapitulez ; din diferential in siguranta magnetotermica si apoi in contactor care este comandat de unul din circuitele programadorului orar .

Acum au efectuat modificari cei de la companie deoarece firul rosu care actiona contactorul in tablou era conectat inaivte de contor si existau persoane care furau curent asa ca l-au conectat dupa contor ca sa se inregistreze si acest consum .
Imagineaza-ti ca aveai in tablou un fir , de 1,5 mm ce-i drept , care-ti dadea tensiune toata noaptea fara a fi inregistrata .

Daca privesti poza aceea cu firul rosu vei vedea ca se conecteaza din bornele contorului si este foarte probabil ca cineva sa conecteze la borna in care se conecteaza faza care intra in loc de borna care iese .

Edited by teknotronik, 09 August 2010 - 12:46.


#152
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 teknotronik, on 9th August 2010, 12:32, said:

Cand am spus automat ma refeream la siguranta automata .
M-am exprimat eu gresit .
Recapitulez ; din diferential in siguranta magnetotermica si apoi in contactor care este comandat de unul din circuitele programadorului orar .
Asta este altceva,disjunctorul(siguranta) indeplineste conditiile de protectie electromagnetica,adica la scurtcircuit, si termica,adica la suprasarcina.


 teknotronik, on 9th August 2010, 12:32, said:

Acum au efectuat modificari cei de la companie deoarece firul rosu care actiona contactorul in tablou era conectat inaivte de contor si existau persoane care furau curent asa ca l-au conectat dupa contor ca sa se inregistreze si acest consum .
Imagineaza-ti ca aveai in tablou un fir , de 1,5 mm ce-i drept , care-ti dadea tensiune toata noaptea fara a fi inregistrata .
Daca privesti poza aceea cu firul rosu vei vedea ca se conecteaza din bornele contorului si este foarte probabil ca cineva sa conecteze la borna in care se conecteaza faza care intra in loc de borna care iese .
Si conductorul ala trebuie dimensionat in functie de consumatorii respectivi.Am auzit ca in anumite comunitati se fura curent la greu.Cred ca i-a disperat pe spanioli! :)

#153
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Asa este trebuie dimensionat , dar imagineaza-ti ca acel fir de 1,5 suporta fara probleme frigiderul , televizorul si cateva becuri cu care poti face o reducere la factura lunara .

Cred ca se fura ca peste tot .

Apropo de furat , am si eu cateva anunturi in internet , si ma suna un spaniol acum cateva zile sa ma intrebe daca pot sa-i spun cat l-ar costa conectarea si cablul (aproximativ 200 de metri , nici nu mi-a spus de ce putere are nevoie doar ca de sant se ocupa el ) in camp unde are el o crescatorie de caini , fara contor direct de la un transformator care l-a vazut el pe un stalp .
Am crezut ca este gluma dar apoi mi-am dat seama ca nu cand omul a inceput sa-mi spuna , dupa ce l-am refuzat si i-am spus ca este ilegal ce vrea sa faca , ca nu se intampla nimic deoarece el are cativa prieteni care au facut acelasi lucru si nu au patit nimic .

Si am mai intalnit un caz unde practic nu este furt , la un magazin unde am facut instalatia electrica acum un an , s-au depus actele in minister au iesit fara inspectie ( la magazine cam 30 % din instalatii cade inspectie aleatoriu iar la apartamente cam 10 % ) , proprietarul are certificatul aprobat , are curent si urma sa vina cei de la companie sa puna contorul .
Nici in ziua de azi nu au venit , si cazuri ca asta stiu ca mai sant iar intr-un final vor veni si-l vor pune .

#154
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 teknotronik, on 9th August 2010, 21:37, said:

Cred ca se fura ca peste tot .
fara contor direct de la un transformator care l-a vazut el pe un stalp .
:lol: :lol:  
Sigur nu era ,spaniol" din ferentari!?Peste tot in lume sunt aceeasi naravuri,numai noi suntem asa tampiti de ne dam in cap unul altuia.Imi spunea cineva ca oamenii din comunitatile romanesti de afara sunt printre cele mai putin unite!Cand ma uit la chnezii astia cum sunt ca furnicile isi fac cartierul lor,soselele lor,scolile lor...

 teknotronik, on 9th August 2010, 21:37, said:

Si am mai intalnit un caz unde practic nu este furt , la un magazin unde am facut instalatia electrica acum un an , s-au depus actele in minister au iesit fara inspectie ( la magazine cam 30 % din instalatii cade inspectie aleatoriu iar la apartamente cam 10 % ) , proprietarul are certificatul aprobat , are curent si urma sa vina cei de la companie sa puna contorul .
Nici in ziua de azi nu au venit , si cazuri ca asta stiu ca mai sant iar intr-un final vor veni si-l vor pune .
Tot furt se numeste chiar daca are toate avizele.Momentul furnizarii energiei electrice trebuie sa inceapa odata cu montarea contorului ,dar in viata reala se mai intampla si asa.Au fost ani intregi in care strazi intregi au avut curent,fara contract,culmea e ca in acte ele nici nu mai figurau,erau rase,noroc ca a venit revolutia si au scapat.
Cred ca nici acum multe dintre casele de acolo nu au contracte deoarece nu au autorizatie de constructie,asa au apucat din anii 90.

#155
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Nu se poate numi furt .
In momentul in care prezinti toate actele necesare in minister si ies aprobate , compania da dreptul instalatorului sa conecteze in BMP pt. a da servici clientului urmand ca in zilele urmatoare sa vina o echipa sa instaleze contorul .
Dupa cat timp o fac nu este problema nici a clientului nici a instalatorului .

Cat despre daca santem sau nu uniti , ar fi multe de spus , dar in mare este adevarat ceea ce spui .
Despre chinezi nu se pot vorbi multe lucruri deoarece este comunitatea de emigranti cea mai inchisa , practic nu transpira nimic de la ei .
Si un lucru de care toata lumea se mira , si despre care toata lumea stie , nu au inmormantari .
Nu se stie ce se intampla cu ei , se duc in China cand li se apropie ceasul sau se mananca intre ei .

Edited by teknotronik, 09 August 2010 - 22:18.


#156
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 teknotronik, on 9th August 2010, 22:13, said:

Nu se poate numi furt .
In momentul in care prezinti toate actele necesare in minister si ies aprobate , compania da dreptul instalatorului sa conecteze in BMP pt. a da servici clientului urmand ca in zilele urmatoare sa vina o echipa sa instaleze contorul .
Dupa cat timp o fac nu este problema nici a clientului nici a instalatorului .
Si cum stie compania cata energie electrica consuma clientul in zilele alea?
In Romania,NUMAI dupa instalarea contorului se poate conecta beneficiarul.

#157
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Practic nu stie compania , dar da dreptul de a conecta si abia apoi vine si pune echipa aparatul de masura .
Deasemenea sant cazuri in care deja exista contor si atunci energia consumata este inregistrata .

Corect ar fi asa cum spui ca se practica in Romania , insa atata timp cat ai acceptul companiei pt. a face acest lucru nu vad nici o problema .

O diferenta mare este intre Spania si Romania este ca aici exista organisme care se ocupa cu inspectarea instalatiilor electrice asa cum am mai spus in momentul in care se prezinta actele aleatoriu intre 10 si 20 % din instalatii sant inspectate si se fac verificari de functionare , instalare , protectie .
In tara nu cred ca exista inca asa ceva , nu ?

Edited by teknotronik, 09 August 2010 - 22:27.


#158
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 teknotronik, on 9th August 2010, 22:20, said:

Practic nu stie compania , dar da dreptul de a conecta si abia apoi vine si pune echipa aparatul de masura .
Deasemenea sant cazuri in care deja exista contor si atunci energia consumata este inregistrata .
In oricare dintre situatii,este bine sa fii acoperit de acte.

#159
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Ai dreptate , insa cunosc destui electricieni autorizati care fac acest lucru la toate instalatiile si nimeni nu a avut nici o problema .
Pt. instalatiile pe care le fac eu un spaniol prezinta documentele in minister si in momentul in care cel de la calculator spune ca nu ne-a cazut inspectie si are certificatul in mana ma suna si-mi spune ca pot conecta cu sau fara contor .
Daca avem inspectie deasemenea se conecteaza deoarece echipa care efectueaza inspectia trebuie sa gaseasca instalatia alimentata cu energie .

#160
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 teknotronik, on 9th August 2010, 23:34, said:

Ai dreptate , insa cunosc destui electricieni autorizati care fac acest lucru la toate instalatiile si nimeni nu a avut nici o problema .
Pt. instalatiile pe care le fac eu un spaniol prezinta documentele in minister si in momentul in care cel de la calculator spune ca nu ne-a cazut inspectie si are certificatul in mana ma suna si-mi spune ca pot conecta cu sau fara contor .
Daca avem inspectie deasemenea se conecteaza deoarece echipa care efectueaza inspectia trebuie sa gaseasca instalatia alimentata cu energie .
E bine ca ei accepta modalitatea asta!

#161
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 anaki, on 7th August 2010, 16:40, said:

Sper ca te-ai interesat temeinic,deoarece iti vor acorda maxim 6,5 kw,iar in momentul in care vei vrea sa ai trifazat te va costa cu mult peste 4000 roni!
Da, mi-am facut  niste calcule .Daca voi avea  caderi de tensiune importante (mai ales iarna ) imi voi cumpara un stabilizator de tensiune  mai mare, de 5kw .Am vazut unul de 5kW la 1300 RON la Ded...n.

#162
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 mcbos, on 11th August 2010, 13:43, said:

Da, mi-am facut  niste calcule .Daca voi avea  caderi de tensiune importante (mai ales iarna ) imi voi cumpara un stabilizator de tensiune  mai mare, de 5kw .Am vazut unul de 5kW la 1300 RON la Ded...n.
Nici un stabilizator nu poate acoperi la fel de bine ca un bransament trifazat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate