Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#91
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Cateva extrase dintr-un ATR ,care va pot ajuta sa va faceti o idee despre pretul unui bransament.

Attached Files



#92
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 anaki, on 5th July 2010, 11:04, said:

Ti-am raspuns ,si ti-am trimis si un model ca sa stii cum se stabileste pretul! B)

Multumesc frumos
:arigato:

#93
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 anaki, on 5th July 2010, 11:14, said:

Cateva extrase dintr-un ATR ,care va pot ajuta sa va faceti o idee despre pretul unui bransament.

Si cand ma gandesc ca eu anul trecut aveam aviz pe monofazic la 4900 lei

#94
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
:helpsmilie:

Salutare tuturor  !
Am tot intrebat in stanga si dreapta si se pare ca pt. ce sistem de incalzire vreau sa-mi fac in casa...este nevoie de trifazic.
Deci...trebuie sa depun cererea pt. trifazic si nu prea stiu cat sa cer.
Ma puteti ajuta cu un calcul ...sa stiu ce scriu in cererea respectiva ?

Calculul ar fi acesta pentru o casa p+m , 74 mp/nivel, in zona Ilfov :
1. Panouri radiante infra - conf. oferta...am nevoie de 5,01 KW - putere instalata (din nefericire nu sunt gaze in zona  :crying: ....deocamdata se afla la 400 ml conducta si firma ce are zona respectiva...nu prea are chef de extinderi)
2. Pompa submersibila - aici nu prea stiu cat consuma ( din grafic inteleg asta : P1 KW - 0,95; Consum A - 4,1)
3. Automatizari
4. Corpuri de iluminat  interior /exterior ( in bucatarie 1 corp fl. cu 4 tuburi de 20; in bai 2 corpuri cu 2 tuburi de 20; in cele 3 dormitoare cate un bec de 60 w si cate o veioza ; in sufragerie ...nu m-am hotarat inca, pe colturile casei sa zic maxim 4 felinare cu becuri de 60 w; doua proiectoare mici)  
5. Televizoare - 3 buc.
6. Radio          - 1 buc.
7. Cuptor electric - 1 buc
8. Masina de spalat - 1 buc
9. Ap de aer conditionat 3 buc. de 12000 BTU
10. Ventilator baie - 2 buc.
11. In viitor un sistem solar cu boiler de acumulare , totul automatizat

Multumesc anticipat, tuturor celor ce-mi dau o informatie si chiar va rog sa-mi spuneti daca am uitat ceva.
Cu respect,
:arigato:

Edited by linc73, 08 July 2010 - 10:04.


#95
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
:habarnam:
Salutare tuturor !
Am tot intrebat in stanga si dreapta si se pare ca pt. ce sistem de incalzire vreau sa-mi fac in casa...este nevoie de trifazic.
Deci...trebuie sa depun cererea pt. trifazic si nu prea stiu cat sa cer.
Ma puteti ajuta cu un calcul ...sa stiu ce scriu in cererea respectiva ?

Calculul ar fi acesta pentru o casa p+m , 74 mp/nivel, in zona Ilfov :
1. Panouri radiante infra - conf. oferta...am nevoie de 5,01 KW - putere instalata (din nefericire nu sunt gaze in zona  ....deocamdata se afla la 400 ml conducta si firma ce are zona respectiva...nu prea are chef de extinderi)
2. Pompa submersibila - aici nu prea stiu cat consuma ( din grafic inteleg asta : P1 KW - 0,95; Consum A - 4,1)
3. Automatizari
4. Corpuri de iluminat interior /exterior ( in bucatarie 1 corp fl. cu 4 tuburi de 20; in bai 2 corpuri cu 2 tuburi de 20; in cele 3 dormitoare cate un bec de 60 w si cate o veioza ; in sufragerie ...nu m-am hotarat inca, pe colturile casei sa zic maxim 4 felinare cu becuri de 60 w; doua proiectoare mici)
5. Televizoare - 3 buc.
6. Radio - 1 buc.
7. Cuptor electric - 1 buc
8. Masina de spalat - 1 buc
9. Ap de aer conditionat 3 buc. de 12000 BTU
10. Ventilator baie - 2 buc.
11. In viitor un sistem solar cu boiler de acumulare , totul automatizat

Multumesc anticipat, tuturor celor ce-mi dau o informatie si chiar va rog sa-mi spuneti daca am uitat ceva.
Cu respect,
:arigato:

#96
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 linc73, on 8th July 2010, 11:00, said:

:helpsmilie:

Salutare tuturor  !
Am tot intrebat in stanga si dreapta si se pare ca pt. ce sistem de incalzire vreau sa-mi fac in casa...este nevoie de trifazic.
Deci...trebuie sa depun cererea pt. trifazic si nu prea stiu cat sa cer.
Ma puteti ajuta cu un calcul ...sa stiu ce scriu in cererea respectiva ?

Calculul ar fi acesta pentru o casa p+m , 74 mp/nivel, in zona Ilfov :
1. Panouri radiante infra - conf. oferta...am nevoie de 5,01 KW - putere instalata (din nefericire nu sunt gaze in zona  :crying: ....deocamdata se afla la 400 ml conducta si firma ce are zona respectiva...nu prea are chef de extinderi)
2. Pompa submersibila - aici nu prea stiu cat consuma ( din grafic inteleg asta : P1 KW - 0,95; Consum A - 4,1)
3. Automatizari
4. Corpuri de iluminat  interior /exterior ( in bucatarie 1 corp fl. cu 4 tuburi de 20; in bai 2 corpuri cu 2 tuburi de 20; in cele 3 dormitoare cate un bec de 60 w si cate o veioza ; in sufragerie ...nu m-am hotarat inca, pe colturile casei sa zic maxim 4 felinare cu becuri de 60 w; doua proiectoare mici)  
5. Televizoare - 3 buc.
6. Radio          - 1 buc.
7. Cuptor electric - 1 buc
8. Masina de spalat - 1 buc
9. Ap de aer conditionat 3 buc. de 12000 BTU
10. Ventilator baie - 2 buc.
11. In viitor un sistem solar cu boiler de acumulare , totul automatizat

Multumesc anticipat, tuturor celor ce-mi dau o informatie si chiar va rog sa-mi spuneti daca am uitat ceva.
Cu respect,
:arigato:
Cauta o firma autorizata sa rezolve situatia.

#97
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 anaki, on 9th July 2010, 19:40, said:

Cauta o firma autorizata sa rezolve situatia.

Ma poti ajuta te rog frumos, cu o firma de incredere ? Si inca ceva.....daca mi-a expirat Avizul de amplasament...trebuie s-o iau de la capat ?
Cu respect,
:peacefingers:

Edited by linc73, 12 July 2010 - 10:29.


#98
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 anaki, on 4th July 2010, 21:23, said:

Da.

Am o veste....am dat banu"...si ?...surpriza, ..dupa aproape 3 saptamani de cand firma a luat cei 200 Ron  ....surpriza.  :surprise: oamenii au plecat in CO, iar dosarul meu zacea in acelasi loc pe coltul biroului, unei ..."profesioniste". Firma de firma,..unde naiba ii gasesc frateeee, parca sunt facuti de aceasi mama... :habarnam:
Drept urmare, mi-am luat actele...mi-am recuperat banii si pa ! Parca sunt blestemat cu bransamentul asta ! Simt ca ma apuca toate alea...
Ma poti ajuta pe pm, cu o firma serioasa ?
:helpsmilie:

Apropo, mi-a expirat si Avizul de amplasament.....o sa am probleme ?

Edited by linc73, 13 July 2010 - 07:09.


#99
lightsb

lightsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2006

 linc73, on 13th July 2010, 08:05, said:

Am o veste....am dat banu"...si ?...surpriza, ..dupa aproape 3 saptamani de cand firma a luat cei 200 Ron  ....surpriza.  :surprise: oamenii au plecat in CO, iar dosarul meu zacea in acelasi loc pe coltul biroului, unei ..."profesioniste". Firma de firma,..unde naiba ii gasesc frateeee, parca sunt facuti de aceasi mama... :habarnam:
Drept urmare, mi-am luat actele...mi-am recuperat banii si pa ! Parca sunt blestemat cu bransamentul asta ! Simt ca ma apuca toate alea...
Ma poti ajuta pe pm, cu o firma serioasa ?
:helpsmilie:

Apropo, mi-a expirat si Avizul de amplasament.....o sa am probleme ?

Stai linistit la mine a durat ~ 4 luni cu avizele + tot ce era de facut pentru a baga cablul in pamant + a il duce pana la casa (~ 200 ml). Si eu imi pierdusem speranta dar se pare ca asa se misca cei de la electrica .. ideb sau cum draq se numesc ei. Din pacate fara o firma nu izbavesti sa faci o asemenea lucrare.

bafta.

#100
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 lightsb, on 13th July 2010, 09:55, said:

Stai linistit la mine a durat ~ 4 luni cu avizele + tot ce era de facut pentru a baga cablul in pamant + a il duce pana la casa (~ 200 ml). Si eu imi pierdusem speranta dar se pare ca asa se misca cei de la electrica .. ideb sau cum draq se numesc ei. Din pacate fara o firma nu izbavesti sa faci o asemenea lucrare.

bafta.


Salut,
deja ma simt ..."tare nelinistit"...mai bine zis " spre ..."nervos". Esti din Bucuresti ? Ma poti ajuta cu o firma de bunsimt (cam greu in tara aste de KK) ? Cam cat te-au costat actele pt. bransare ( ce tip , mono, trifazat)  si ulterior,..ce costuri au mai fost ?
Multumesc anticipat
:peacefingers:

#101
lightsb

lightsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2006

 linc73, on 13th July 2010, 12:21, said:

Salut,
deja ma simt ..."tare nelinistit"...mai bine zis " spre ..."nervos". Esti din Bucuresti ? Ma poti ajuta cu o firma de bunsimt (cam greu in tara aste de KK) ? Cam cat te-au costat actele pt. bransare ( ce tip , mono, trifazat)  si ulterior,..ce costuri au mai fost ?
Multumesc anticipat
:peacefingers:

Sunt din Bucuresti dar trasul (trifazat) curentului a fost pentru Domnesti .. ilfov. costurile per total ... parca au fost pe undeva la 90 mil de lei (~ 210 ml de cablu .. numai asta a fost in jur de 3500 Lei iar restu' parca actele + comisionul firmei).
Acum sunt la munci si nu mai stiu sigur cat a costat dar daca te intereseaza iti pot da un numar de telefon de contact. Ideea e ca cel care mi-a facut lucrarea lucreaza la o firma dar ca idee, imaginea lui + cea a firmei lasa de dorit .. nici nu iti vine sa te apuci de treaba cu ei. Acum tu hotaresti cum faci.

#102
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 lightsb, on 13th July 2010, 13:52, said:

Sunt din Bucuresti dar trasul (trifazat) curentului a fost pentru Domnesti .. ilfov. costurile per total ... parca au fost pe undeva la 90 mil de lei (~ 210 ml de cablu .. numai asta a fost in jur de 3500 Lei iar restu' parca actele + comisionul firmei).
Acum sunt la munci si nu mai stiu sigur cat a costat dar daca te intereseaza iti pot da un numar de telefon de contact. Ideea e ca cel care mi-a facut lucrarea lucreaza la o firma dar ca idee, imaginea lui + cea a firmei lasa de dorit .. nici nu iti vine sa te apuci de treaba cu ei. Acum tu hotaresti cum faci.

In concluzie...esti multumit de prestatie, s-au nu ? Daca zici ca nu merita...mai bine mai caut.
Oricum , multumesc frumos pentru informatie si daca e posibil , trimite-mi te rog nr de telefon al "meseriasului".
Cu respect,
:OK:

#103
lightsb

lightsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2006

 linc73, on 13th July 2010, 14:57, said:

In concluzie...esti multumit de prestatie, s-au nu ? Daca zici ca nu merita...mai bine mai caut.
Oricum , multumesc frumos pentru informatie si daca e posibil , trimite-mi te rog nr de telefon al "meseriasului".
Cu respect,
:OK:
ai pm.

#104
alexis976

alexis976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2010
va salut  !  imi poate spune cineva ce trebuie sa fac ptr a face bransamentul si contractul cu enelul eu impreuna cu cei doi vecini ai mei am dus cablurile la poarta pe marginea dr de servitute prop privata ce este in cota indiviza ; ei au deja de cativa ani contract  si energie electrica eu am treminat instalatia in casa panou sigurante  tot impecabil  am tras si curentul in tablou mai trebuie doar sa imi puna si mie un post de contor la drumul principal - icbratiananu in balotesti  distanta intre stalpul enel si cutia contoarelor vecinilor mei este de cativa metri .. rugamintea mea este sa ma indrumati care ar fi urmatorii pasi ce trebuie facuti si poate un estimativ cat m ar costa ? va multumesc   alexis

#105
alextafalogu

alextafalogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.07.2008

 alexis976, on 19th July 2010, 02:18, said:

va salut  !  imi poate spune cineva ce trebuie sa fac ptr a face bransamentul si contractul cu enelul eu impreuna cu cei doi vecini ai mei am dus cablurile la poarta pe marginea dr de servitute prop privata ce este in cota indiviza ; ei au deja de cativa ani contract  si energie electrica eu am treminat instalatia in casa panou sigurante  tot impecabil  am tras si curentul in tablou mai trebuie doar sa imi puna si mie un post de contor la drumul principal - icbratiananu in balotesti  distanta intre stalpul enel si cutia contoarelor vecinilor mei este de cativa metri .. rugamintea mea este sa ma indrumati care ar fi urmatorii pasi ce trebuie facuti si poate un estimativ cat m ar costa ? va multumesc   alexis

Trebuie sa mergi la ENEL cu: copie CI, act de proprietate, certificat de urbanism, aviz de amplasament, autorizatie de construire in copii si original.
Acolo completezi o cerere in care specifici ce putere ai nevoie, dupa care astepti sa iti dea avizul de racordare.
Cand ai avizul ceri contract de racordare si platesti tariful.Dupa plata gasesti o firma sa execute lucrarea.Dupa care depui cerere pentru contract de furnizare si gata contorul.
Astea sunt etapele in mare, am sarit cateva detalii.
Succes

#106
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 alexis976, on 19th July 2010, 01:18, said:

va salut  !  imi poate spune cineva ce trebuie sa fac ptr a face bransamentul si contractul cu enelul eu impreuna cu cei doi vecini ai mei am dus cablurile la poarta pe marginea dr de servitute prop privata ce este in cota indiviza ; ei au deja de cativa ani contract  si energie electrica eu am treminat instalatia in casa panou sigurante  tot impecabil  am tras si curentul in tablou mai trebuie doar sa imi puna si mie un post de contor la drumul principal - icbratiananu in balotesti  distanta intre stalpul enel si cutia contoarelor vecinilor mei este de cativa metri .. rugamintea mea este sa ma indrumati care ar fi urmatorii pasi ce trebuie facuti si poate un estimativ cat m ar costa ? va multumesc   alexis
Si in plus fata de ceea ce s-a scris ,planul de situatie la scara sau schita de amplasament,studiu de solutie daca  a fost facut,si mai sunt..

#107
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 linc73, on 12th July 2010, 11:27, said:

Si inca ceva.....daca mi-a expirat Avizul de amplasament...trebuie s-o iau de la capat ?
Cu respect,
:peacefingers:
Trebuie scos altul.

#108
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 virgil1971, on 29th June 2010, 15:24, said:

. Apoi vad ca se discuta in contradictoriu daca cablul sa aiba 4 sau 5 conductori (separarea nulului de lucru de nulul de protectie




Quote

Cablu de cupru CYAbY 5x10 mmp iti recomand eu.

Ma arunc si eu aiurea in discutie ; fara sa am vreo experienta.


Nu cumva nulul de protectie trebuie realizat la fata loculului? 

Mi se pare absurd sa existe un nul de protectie oferit de distribuitorul de energie.

Nu imi amintesc sa fi vazut pe undeva sistem de transport al en el cu 5 cabluri.

In cazul de fata; daca aveam cablu cu 5 conductoare; al  5-lea conductor unde se lega?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate