Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pana unde poate merge o acuza5...

lipsa simtului realitatii in poli...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#23185
CatalinDumi1979

CatalinDumi1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2014
Eu inteleg ça cei care au cumparat apartamente in acest Militari asa zis "Residence", sau mai bine zis Ilfov, ca Bucuresti nu este,  incearca sa isi caute scuze. Totusi, ce este super ieftin, este de super proasta calitate. Am murit de ras cand am vazut topic-uri de "cum gasim locuri de parcare mai bune" sau "apartamentul meu e din caramida sau al meu e din gips carton", etc.
Oameni buni, acestea nu sunt probleme reale avand in vedere ca locuiti intr-un cartier de carton.
Cred ca voi locatarii ar trebui sa aveti alte griji. Cum sa vindeti apartamentele mai repede ca sa nu cada pe voi.
- blocul e construit in 5 minute. Intrebati un inginer de structura in cat timp se construieste in bloc.
- compartimentarile sunt dezastruoase
- suprafetele sunt mici
- finisajele sunt de proasta calitate
- locatia e mizerabila, desi ia ochii cu magazinele si facilitatile din zona. Bronzatul nu e prost.
In concluzie, banii economisiti acum vor aduce mari cheltuieli in timp, asta daca nu cade blocul.
Romanul cauta ieftin. Nu este ciudat ca apartamentele sunt mai ietine decat blocurile vechi?
A cerut cineva proiectul de rezistenta al blocului inainte sa cumpere? Sunt sigur ca nu. Deoarece expira "promotia" probabil. Nu mai era timp. :)

Eu prefer sa cumpar blocuri vechi decat cartier construit de stiti voi cine. Cititi prima pagina de pe acest forum. Sunt decat 1288 de pagini. :)
Ma bucur ca nu fac parte din aceasta comunitate.

#23186
CatalinDumi1979

CatalinDumi1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2014
Ia uitati ce am mai gasit in cautare de apartamente:

"Uite ce am scris eu chiar pe sectiunea dedicata Militari Residence.Am fost "mustrat" imediat.Oricum mare parte din ce am scris se poate verifica.Doar ca interesele de pe acea sectiune sunt incredibil. Cum zice cineva ce nu ar fi bine, sa vezi cum sar sacalii. Pana la urma fiecare gandeste cu creierul lui, si nu are nevoie de sfaturile altcuiva.
Si eu cand scriam asta :
----------------
Buna ziua !
Nu vreau sa supar pe nimeni cu parerile mele, as vrea doar sa va impartasesc informatiile obtinute de mine(informatii ce pot fi dovedite mai mult sau mai putin).
1. Dezvoltatorul a dat spaga ca sa primeasca avizul de la inspectoratul pentru siguranta in constructii. Blocurile sunt construite foarte prost. Aceasta afirmatie se poate verifica daca
se face o expertiza profesionala a blocurilor din mijloc(primele blocuri).A folosit fier mai subtire decat era prevazut in proiect si nu l-a montat corect(adica infipt in pamant pana la
adancimea prevazuta de lege).
Caramizile folosite sunt "dubioase"(nu sunt porotherm wiener, ci sunt "la vrac" de o firma low-cost).
Dupa ce a ridicat primele blocuri(cele din mijloc, mai mici), pamantul scos l-a depozitat unde se gasesc blocurile din stanga drumului pentru a inalta terenul. In contiunare a
facut aceeasi manevra cu pamantul scos catre ultimele blocuri. Problema este ca nu a construit in "pamant bun" ci in pamant adaugat si tasat. Intrebati orice constructor daca este in regula
acest lucru.
Am vazut pana acum zeci de blocuri nou construite. La toate aproape era strat destul de gros de ciment intre caramizi. La Military Residence (asa cum probabil ati observat si dumneavoastra cand erau in constructie) abia se vedea cimentul si am vazut foarte multe locuri fara ciment de loc(plus caramizi sparte, randuri de caramizi strambe,etc.). Desigur acest lucru nu se mai vede, dupa ce a pus "izolatia". Stalpii blocului sunt mai subtiri decat cei ai unui amic, care-si face casa.
2.Nu am vazut in viata mea un ghetou mai mare ca MR !!! Mi se pare inuman sa traiesti intr-un loc in care distanta intre blocuri sa fie mai mica decat in hulitele blocuri ceausiste.Efectiv acolo te uiti in apartamentul vecinului.
Dupa ce o sa vanda mare parte din apartamente, viata acolo o sa fie iad(vezi acces, parcat masina, inexistenta trotuar).
Pe multi i-a "vrajit" cu piscina,spa,etc dar conditiile decente de viata le-a omis(blocuri unul langa altul, ca la nebuni.nu cred ca exista in lume o asemenea bataie de joc fata de clienti,ala e parc??? la un ditamai ghetoul??). Mi se pare incredibil cum ti-ai putea dori sa locuiesti acolo.
Toata lumea invoca pretul bun. Treziti-va ! Piata imobiliara este in cadere libera ! Cititi articole pe aceasta tema.Informati-va. Pentru multi dintre noi , achzitia unui apartament se face pentru o viata. Chiar credeti ca meritati sa locuiti in ghetou ?? Am vazut ca a fost repede data uitarii parerea omului ce a cumparat aici(culmea,cash, nu ca majoritatea dintre noi cu credit pe 30 de ani, si ii parea rau pt ca si-a dat seama ca piata imobiliara se reseteaza si va continua sa mearga in jos pana la preturi de 20-25.000 apartamentul in bloc ''80).
Deci nu, pretul nu e mic. E foarte mare, pentru un bloc prost construit, la mama dracului (sfatul expertilor din real estate location,location,location) in camp, nu in Bucuresti, intr-un GHETOU !
Stiti ca viitoarea sosea expres va trece la 50 m de blocuri ??? Imaginati-va: si in camp, si in ghetou, si cu larma continua a masinilor, si cu credit pe 30 ani. Super !
Incercati sa faceti un pas inapoi, si sa ganditi "la rece".
Recomand sa se achizitioneze in 2011-2012 . (Uitati-va ce se intampla cu dobanda, cu EURIBOR-ul).
Daca cineva mi-ar fi dat mie aceste sfaturi as fi fost recunoscator deplin, de aceea as vrea sa fac si eu un bine si sa va spun toate aceste lucruri. Stiu ca "multi vor sa fie si ei in randul lumii", si sa "aiba casa lor" (ca sa folosesc cliseele la moda), dar eu cred ca paguba inca unui an de chirie este INFINIT mai mica decat teapa de a-ti cumpara acum apartament(si mai ales la MR).
Numai bine tuturor !
------------------
Mi se spunea ca "sunt de la aia de la style"(eu nu sunt de la "nici unii",), ca de unde stiu, ca n-am dreptate.
Sunt pur si simplu un om interesat de cumpararea unei locuinte, ce nu am facut altceva decat sa inspectez santierul sa vad cum se construieste.Modul cum au construit acesti domni "pe persoana fizica", ca majoritatea "dezvoltatorilor de pe Dambovita", este INFIORATOR. Recomand celor care au cumparat sa faca o expertiza de analiza a constructiei(luat probe din fundatie,ziduri de rezistenta,etc) platita de ei.Nu trebuie sa ma creada nimeni pe cuvant. O sa se lamureasca singuri. Pur si simplu evidenta de ghetou nu este cea mai grava problema. Siguranta oamenilor este pusa in pericol.Daca ar fi o tara normala si s-ar autosesiza Inspectoratul pentru Siguranta in Constructii, si s-ar trimite alta comisie(decat cea ai carei membrii au luat mita pentru a trece cu vederea toate neregulile) ar iesi la iveala toate lucrurile ce le scriu eu aici si pentru care sunt acuzat ca reprezint pe nu stiu cine sau vreau sa deranjez oamenii de pe acest forum.
Intotdeauna cand apare un om care spune lucrurilor pe nume, au baietii de pe forum grija sa arunce cu mizerii in el.
Mie sincer imi pare rau pentru cei care li s-a parut ca nu au alta solutie(decat sa cumpere blocuri in camp ca or fi de la MR,style sau alti infractori-->cand incalci legea te numesti infractor,e o chestiune de calitate a tarii in care te afli daca vei fi prins si dovedit sau nu).
Timpul le va dovedi pe toate. Postul acesta va ramane aici.
Oamenii saracii se vaita ca finisajele sunt cam proaste(amuzant realmente,in comparatie cu dezastrul constructiilor).Dupa ce se vor vinde cotetele(cu balcon care inconjoara zidul exterior-->apropos, unde ati mai pomenit oameni buni o placa nezidita,neintegrata in cladire sa poarte numele de balcon si care sa se considere mp utili;faceti comparatie chiar si cu blocurile ceausiste; cu hol avand functie de bucatarie, si daca vrei si ziduri "costa") atunci sa vedem cum o sa iasa din complex,avand in vedere densitatea sufletelor din ghetou.
La un eventual cutremur (7 Richter) stiu cu siguranta un bloc care se va prabusi. Atunci o sa fie oameni interesati sa ma intrebe de unde am stiut. Acum voi fi acoperit de laturile "binevoitorilor" pentru ca le stric hotia,pardon afacerea."

Nu stiu cine e nenea asta …. dar e la mintea cocosului ca are dreptate.

#23187
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 CatalinDumi1979, on 25 iulie 2014 - 22:18, said:

Eu inteleg ça cei care au cumparat apartamente in acest Militari asa zis "Residence", sau mai bine zis Ilfov, ca Bucuresti nu este,  incearca sa isi caute scuze. Totusi, ce este super ieftin, este de super proasta calitate. Am murit de ras cand am vazut topic-uri de "cum gasim locuri de parcare mai bune" sau "apartamentul meu e din caramida sau al meu e din gips carton", etc.
Oameni buni, acestea nu sunt probleme reale avand in vedere ca locuiti intr-un cartier de carton.
Cred ca voi locatarii ar trebui sa aveti alte griji. Cum sa vindeti apartamentele mai repede ca sa nu cada pe voi.
- blocul e construit in 5 minute. Intrebati un inginer de structura in cat timp se construieste in bloc.
- compartimentarile sunt dezastruoase
- suprafetele sunt mici
- finisajele sunt de proasta calitate
- locatia e mizerabila, desi ia ochii cu magazinele si facilitatile din zona. Bronzatul nu e prost.
In concluzie, banii economisiti acum vor aduce mari cheltuieli in timp, asta daca nu cade blocul.
Romanul cauta ieftin. Nu este ciudat ca apartamentele sunt mai ietine decat blocurile vechi?
A cerut cineva proiectul de rezistenta al blocului inainte sa cumpere? Sunt sigur ca nu. Deoarece expira "promotia" probabil. Nu mai era timp. Posted Image

Eu prefer sa cumpar blocuri vechi decat cartier construit de stiti voi cine. Cititi prima pagina de pe acest forum. Sunt decat 1288 de pagini. Posted Image
Ma bucur ca nu fac parte din aceasta comunitate.

Dar de ce esti asa agitat si inversunat? :) Nimeni nu te obliga sa cumperi, foarte bine, cumpara-ti un apartament vechi, pentru ca se stie ca muncitorii adusi de la coada vacii de nea Nicu erau instruiti ca la carte iar sefii de santier se stie ca nu furau materiale ca in codru :)
Este in regula, un apartament comunist vechi de peste 40 de ani cu siguranta va avea o mare valoare peste inca 20, cand blocului o sa i se puna bulina si o sa lasi mostenire copiilor praful de pe toba. Din cauza asta multe blocuri comuniste arata ca niste ghetouri, pentru ca se cunoaste calitatea si confortul oferit de la o posta :)
Mai ales cu spoiala numita reabilitare, e ca si cum ai polei un rahat cu aur, tot rahat ramane.

PS: Nu locuiesc in Militari Residence, ci intr-un ansamblu rezidential din sud. Calitatea materialelor folosite in prezent (ma refer in principal la structura de rezistenta, fier-beton) este incomparabila cu cea de acum 40-50 de ani, cand nea Nicu dadea ordin sa se construiasca cu drag si spor cutii de chibrituri peste noapte, ca sa aiba muncitorii patriei unde sta.

PS2: Pentru cultura ta generala: http://media.imopedi...rile-21134.html
http://www.romaniali...dul-zero-175232

"Bucureştiul este un oraş bătrân în care peste 35% din clădiri sunt mai vechi de 70 de ani. Însă expuse sunt şi blocurile amplasate pe marile bulevarde, construite înainte sau după 1977 chiar dacă structura acestora este îmbrăcată în beton, spune arhitectul Roguski. El îşi aminteşte că în anul 1988 s-a făcut o testare cu câteva astfel de blocuri şi s-a constatat că multe au fierul din fundaţie macerat.
"Sarea care se aruncă pe bulevarde iarna ca să topească zăpada s-a dus spre clădiri, a intrat şi în fundaţia blocurilor şi a corodat fierul care e macerat în proporţie de 25%", spune arhitectul."

"Succesuri" in cautarea apartamentului de vis! Posted Image

#23188
bereneagra33

bereneagra33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 06.06.2014
Patty da blocurile astea noi cu ce muncitori sunt construite? Nu adusi tot de la tara, de la coada vacii?

Eu in 5 minute maxim pe ceas, la orice ora, sunt la serviciu. Tu faci inca juma de ora... Asta doar dus.

Cand o sa fii pe patu de moarte sa imi spui daca anii pierduti pe drumuri au meritat cateva mii de euro economisiti...

#23189
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Bereneagra, nu inteleg ce vrei sa spui cu faptul ca in 5 minute ajungi la serviciu. Probabil traversezi strada. Nu vad relevanta.
Nu toti am crescut in puf de gasca la fantanile de la Unirii, ca tine, si nu ne curge sange albastru prin vine :)

#23190
bereneagra33

bereneagra33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 06.06.2014

 patty1, on 27 iulie 2014 - 12:07, said:

Bereneagra, nu inteleg ce vrei sa spui cu faptul ca in 5 minute ajungi la serviciu. Probabil traversezi strada. Nu vad relevanta.
Nu toti am crescut in puf de gasca la fantanile de la Unirii, ca tine, si nu ne curge sange albastru prin vine :)
Mi-as fi dorit eu sa fie asa...

#23191
serpantes

serpantes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 09.02.2006
bereneagra am impresia ca faci ca vulpea la struguri....sunt cam acre pentru tine apartamentele, sau care-i faza? vad ca ai aceeasi parere si pe alte topicuri
iar parerile unui user (CatalinDumitru) cu fix doua postari in softpedia...mi se par irelevante. si cu 99 as putea sa comentez, tinand cont ca foarte putine sunt de fapt pertinente
ca fapt divers, stau din 2011 in acest cartier, dpdv al constructiei nu am avut nici o problema majora (fisuri sau alte infiltratii), iar ce a fost a fost remediat rapid. ca finisajele folosite nu sunt cele mai cele, da, e adevarat, dar exista o vorba, "cat dai, atata face". cat priveste aberatii cu inclinarea unor blocuri sau ca se vedeau oamenii pana la brau in gropile pentru fundatie....ati intrat cumva in groapa sa vedeti la nivel cu pamantul pana unde intra omul respectiv? pe bune acu' , se vedeau foarte clar camioanele care erau sub nivelul solului si voi credeti aberatii de genul
cat priveste viteza de construire, indiferent de anotimp....va reaminitesc ca traim in sec XXI si ca amestecurile de beton de azi permit turnarea si la temperaturi sub zero grade. dar....e o chestie, nu va place, nu va mutati. e simplu.

Edited by serpantes, 27 July 2014 - 22:11.


#23192
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Buna dimineata tuturor!

Conform site-ului dezvoltatorului, exista un apartament de 2 camere cu suprafata totala de 65,25 m2 la pretul de 48950 euro. Are cineva un pla al acestui apartament?
De asemenea, daca ar fi sa-l cumpar cu credit prima casa, la ce pret s-ar ajunge?

Multumesc!

#23193
ElLupe

ElLupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 08.01.2010
lordrevan, cel mai bine ar fi sa ceri la biroul de vanzari
tot pt carcotasi, va aduc si eu la cunostiinta faptul ca sala diamond (proprietate a dezvoltatorului) s-a construit din octombrie pana in martie, iar betonul s-a turnat cam de fiecare data pe ploaie

#23194
vepman

vepman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.07.2005
Se filmeaza noua emisiune pentru Kanal D , in aer liber la piscina , un zgomot fenomenal pana la 00:30 in fiecare zi .
Lumini, reflectoare pe ferestrele noastre , zgomote , tipate ...ce sa mai vorbim .. Standarde Europene !!! ziua muncesti pentru rata care o ai pe 30 de ani si pe seara  incerci sa te odihnesti pentru a doua zi , doar ca unii nu te lasa , probabil suma de bani pe care a incasat-o pentru apartamentul de standarde europene dezvoltatorul nu la satisfacut  si profita de piscina sa scoata alti bani , dar uita ca aceasta este situata in mijlocul cartierului ..  ce sa mai vorbim .. Din Respect pentru cei din cartier .. poftim un nou studio media gen Kentaurus , dar de data asta in aer liber !!!!!

#23195
CatalinDumi1979

CatalinDumi1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2014

 serpantes, on 27 iulie 2014 - 22:10, said:

bereneagra am impresia ca faci ca vulpea la struguri....sunt cam acre pentru tine apartamentele, sau care-i faza? vad ca ai aceeasi parere si pe alte topicuri
iar parerile unui user (CatalinDumitru) cu fix doua postari in softpedia...mi se par irelevante. si cu 99 as putea sa comentez, tinand cont ca foarte putine sunt de fapt pertinente
ca fapt divers, stau din 2011 in acest cartier, dpdv al constructiei nu am avut nici o problema majora (fisuri sau alte infiltratii), iar ce a fost a fost remediat rapid. ca finisajele folosite nu sunt cele mai cele, da, e adevarat, dar exista o vorba, "cat dai, atata face". cat priveste aberatii cu inclinarea unor blocuri sau ca se vedeau oamenii pana la brau in gropile pentru fundatie....ati intrat cumva in groapa sa vedeti la nivel cu pamantul pana unde intra omul respectiv? pe bune acu' , se vedeau foarte clar camioanele care erau sub nivelul solului si voi credeti aberatii de genul
cat priveste viteza de construire, indiferent de anotimp....va reaminitesc ca traim in sec XXI si ca amestecurile de beton de azi permit turnarea si la temperaturi sub zero grade. dar....e o chestie, nu va place, nu va mutati. e simplu.
Deci e clar ca esti irecuperabil. Din 2011 nu a fost niciun cutremur serios. Daca iti place sa mirosi vaca la coada ca sa spui ca stai in Bucuresti, este trist. Dupa cum am spus, nu poti sa spui ca este prostie de cartier din moment locuiesti acolo. Este ca si cum ai recunoaste ca ai facut o mare greseala. Si nimeni nu face acest lucru.

 LordRevan, on 28 iulie 2014 - 08:06, said:

Buna dimineata tuturor!

Conform site-ului dezvoltatorului, exista un apartament de 2 camere cu suprafata totala de 65,25 m2 la pretul de 48950 euro. Are cineva un pla al acestui apartament?
De asemenea, daca ar fi sa-l cumpar cu credit prima casa, la ce pret s-ar ajunge?

Multumesc!
Noi, romanii, ne meritam soarta. Alergatura dupa IEFTIN ne omoara.

 CatalinDumi1979, on 29 iulie 2014 - 00:46, said:

Deci e clar ca esti irecuperabil. Din 2011 nu a fost niciun cutremur serios. Daca iti place sa mirosi vaca la coada ca sa spui ca stai in Bucuresti, este trist. Dupa cum am spus, nu poti sa spui ca este prostie de cartier din moment locuiesti acolo. Este ca si cum ai recunoaste ca ai facut o mare greseala. Si nimeni nu face acest lucru.


Noi, romanii, ne meritam soarta. Alergatura dupa IEFTIN ne omoara.
Si inca ceva… Sunt sigur ca la Militari Residence Posted Image au folosit beton aditivat sa construiasca juma de cartier cu 8-10 etaje (sau cate au etaje astea) in 2 luni. Posted Image
Ca isi permit. Adica pretul de vanzare e mare si acopera si aditivul. Posted Image))))
Si oricum, inca o data intrebati un inginer: s-a inventat aditivul sa construiesti blocul in 5 minute???? Posted Image))))
E super caraghios acest post sau e chiar asa zisul "dezvoltator". Ce sa spuna si el…. Posted Image))
Lipsa de educatie este dezastruoasa in tara noastra. Se vede la vizionare. Cascati ochii bine si va dati seama singuri!!!! Posted Image

Edited by CatalinDumi1979, 29 July 2014 - 01:12.


#23196
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Mai ales cand n-ai somn si postezi mesaje la miezul noptii, deoarece gandul ca s-ar fi folosit beton aditivat in Militari Residence nu te lasa sa dormi! Posted Image
Pe cine vrei sa convingi? Cineva care a hotarat sa nu se mute intr-un ansamblu rezidential nu e asa agitat si nu ar trebui sa ii pese daca s-a folosit beton aditivat sau nu, daca blocurile vor fi moloz la primul cutremur de 6 grade sau nu, pentru ca el nu va face parte din respectiva comunitate.
Asadar calmeaza-te, trage aer in piept, pentru ca apartamentele se vor vinde in continuare cu sau fara parerile tale. Se poate extrapola pentru orice ansamblu rezidential! Posted Image

 vepman, on 28 iulie 2014 - 23:41, said:

Se filmeaza noua emisiune pentru Kanal D , in aer liber la piscina , un zgomot fenomenal pana la 00:30 in fiecare zi .
Lumini, reflectoare pe ferestrele noastre , zgomote , tipate ...ce sa mai vorbim .. Standarde Europene !!! ziua muncesti pentru rata care o ai pe 30 de ani si pe seara  incerci sa te odihnesti pentru a doua zi , doar ca unii nu te lasa , probabil suma de bani pe care a incasat-o pentru apartamentul de standarde europene dezvoltatorul nu la satisfacut  si profita de piscina sa scoata alti bani , dar uita ca aceasta este situata in mijlocul cartierului ..  ce sa mai vorbim .. Din Respect pentru cei din cartier .. poftim un nou studio media gen Kentaurus , dar de data asta in aer liber !!!!!

De ce nu faceti plangere la politia de proximitate pentru depasirea nivelului fonic?

 CatalinDumi1979, on 29 iulie 2014 - 00:50, said:

Daca iti place sa mirosi vaca la coada ca sa spui ca stai in Bucuresti, este trist.



Bun, prin urmare asta e problema ta. Coada vacii. Poate nu ai aflat ca in ultimii ani au aparut cartiere intregi la periferie, in tot Bucurestiul, un proces evolutiv perfect normal pentru o capitala europeana. Pentru cultura ta generala, intereseaza-te cu cat s-a marit populatia Ilfovului. Sau cati bucuresteni isi vand apartamentele comuniste (niste grote, de altfel, care iti ofera doar confortul sa nu te ploua in cap), si isi cumpara vile/apartamente noi la periferie. La coada vacii, unde tie iti miroase.
De ce nu te duci sa iti cauti in buricul targului, ca sa scapi de frustrarea (probabil) de provincial si de sentimentul de a fi plecat de la coada vacii si a fi ajuns tot la coada vacii? Posted Image

Edited by patty1, 29 July 2014 - 07:02.


#23197
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005

 patty1, on 29 iulie 2014 - 07:02, said:

De ce nu faceti plangere la politia de proximitate pentru depasirea nivelului fonic?
Si daca faci crezi ca vei rezolva ceva? Eu am incercat asa ceva in urma cu doi ani si in afara de a ma lovi de un zid facut din betoane aditivate cu coruptie nu am reusit nimic. Garda de mediu te duce cu vorba, primaria nu are treaba cu asa ceva si te trimite la Directia de Sanatate Publica iar acestia din urma te trimit la Garda de mediu. Un cerc perfect.  Statistic vorbind nivelul de poluare sonora este depasit prin simpla functionare a hotelor imense de la restaurante asa ca ce sa mai vorbim emisiunile celor de la Kanal.

#23198
vepman

vepman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.07.2005
Primaria lea dat autprizatie de spectacol pt 6 saptamani si a incadat o taxa destil de mare, doar ca in autorizatie se specifica zgomotul in limita admisa de lege.

#23199
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

 CatalinDumi1979, on 29 iulie 2014 - 00:50, said:


Noi, romanii, ne meritam soarta. Alergatura dupa IEFTIN ne omoara.


Spune-mi te rog tu unde stai? In alt ansamblu rezidential concurent sau intr-un bloc vechi, de pe vremea lui Ceausescu? De asemenea, da-mi exemplu de apartament de doua camere care sa se incadreze urmatoarelor cerinte: sa fie intr-un ansamblu rezdential, spatiu total minim 55-60 m2, cam la acelasi pret si sa nu fie situat in sudul sau estul capitalei.
Ai vreo certitudine ca la NewTown (cel de la Dristor)  - spre exemplu - unde preturile pornesc de la 90000 euro nu s-au folosit aditivi? Doar pentru ca pretul este mai mare, nu inseamna ca si calitatea creste proportional; poate chiar din contra, pentru ca profitul sa fie si mai mare.

Apropo, de ce iti dai quote si comentezi propriile mesaje?

#23200
serpantes

serpantes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 09.02.2006

 CatalinDumi1979, on 29 iulie 2014 - 00:50, said:

Deci e clar ca esti irecuperabil. Din 2011 nu a fost niciun cutremur serios. Daca iti place sa mirosi vaca la coada ca sa spui ca stai in Bucuresti, este trist. Dupa cum am spus, nu poti sa spui ca este prostie de cartier din moment locuiesti acolo. Este ca si cum ai recunoaste ca ai facut o mare greseala. Si nimeni nu face acest lucru.


Noi, romanii, ne meritam soarta. Alergatura dupa IEFTIN ne omoara.


Si inca ceva… Sunt sigur ca la Militari Residence Posted Image au folosit beton aditivat sa construiasca juma de cartier cu 8-10 etaje (sau cate au etaje astea) in 2 luni. Posted Image
Ca isi permit. Adica pretul de vanzare e mare si acopera si aditivul. Posted Image))))
Si oricum, inca o data intrebati un inginer: s-a inventat aditivul sa construiesti blocul in 5 minute???? Posted Image))))
E super caraghios acest post sau e chiar asa zisul "dezvoltator". Ce sa spuna si el…. Posted Image))
Lipsa de educatie este dezastruoasa in tara noastra. Se vede la vizionare. Cascati ochii bine si va dati seama singuri!!!! Posted Image

Vorbesti fara sa ai habar de hotarele capitalei. cartierul E la tara (provincie, daca vrei), am buletin de chiajna. cat despre cutremure....pe bune, chiar asa sigure sunt apartamentele lui ceausescu? hai sa fim seriosi, alea au 30+ ani vechime, fierul din ele nu mai indeplineste demult conditiile actuale de sigurante. iar la cate gauri s-au dat in acele blocuri.....ma mir ca nu au picat pana acum. oricum, sunt cam 4000 de apartamente deja vandute, nu stiu de ce am impresia ca multi au venit cu inginerii dupa ei si au continuat sa cumpere. oare asa multi prosti sa fie, tu avand adevarul absolut?

iar bloc construit in 2 luni, cu tot cu dare in folosinta, inca n-am prins in astia 3 ani....oare de ce? sau iti place sa schimbi termenii ca sa dea bine la tine, ca pe vremea lui ceausescu?

si da, alergam dupa IEFTIN in cazul caselor, pentru ca stim cat costa, de fapt, un bloc (cam jumatate din pretul cerut). vrei scump, te duci in complex de lux unde platesti partial costul mai mare la cumparare, iar restul catre firma de administrare care-ti ia suta de euro lunar. adica dai cat nu face, cu ce profit vrei tu.
asa ca...nu ne mai vinde gogosi

Edited by serpantes, 30 July 2014 - 01:06.


#23201
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Ai uitat sa mentionezi de frenezia cu care s-au demolat peretii in blocurile ceausiste (inclusiv cei de rezistenta), ca sa isi faca tot romanul open-space, cum a vazut in filme :)
Multi dintre cei care au cumparat apartamente au venit cu ingineri si multi sunt chiar ingineri! Am o cunostinta care si-a cumparat 2 apartamente in Militari Residence, inginer civil cu experienta de 15 ani, inclusiv in strainatate, si omul chiar a verificat totul de la A la Z.
Unii care isi baga banii de-o viata in betoane ceausiste expirate chiar isi merita soarta!

 LordRevan, on 29 iulie 2014 - 09:39, said:


Apropo, de ce iti dai quote si comentezi propriile mesaje?

Omul e un ghem de nervi, ii tremura mana pe tastatura in timp ce posteaza.
Recomand XANAX! Posted Image

#23202
serpantes

serpantes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 09.02.2006
voiam sa ma abtin, dar nu pot. cred ca omul are, de fapt, un apartament de vanzare in bloc ceausist fara imbunatatiri, vechi de 20 ani+, la pret de cel putin un apartament nou utilat complet si cu finisaje de lux la noi in cartier, si se oftica ca il ocoleste lumea...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate