Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Suzuki Vitara '91 - consum urias

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
olly2612

olly2612

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2011
Buna am cumparat si eu un Suzuki Vitara din 91 benzinar motor de 1600...problema este ca imi consuma aproape 40 litri pe suta de km...extraordinar de mult....am fost la servis dar nimeni nu stie ce sa fac...motorul se aude foarte bine....daca puteti sa imi dati un sfat mas bucura....mersi oricum

#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,976
  • Înscris: 17.10.2003
De unde stii? Nu cred. N-ar avea cum sa functioneze motorul, iti dai seama ca s-ar ineca in benzina? Vezi sa nu-ti arunce pe undeva.
Nici TIR-urile nu consuma atat si au 12000 cmc.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 olly2612, on 18th January 2012, 18:58, said:

Buna am cumparat si eu un Suzuki Vitara din 91 benzinar motor de 1600...problema este ca imi consuma aproape 40 litri pe suta de km...extraordinar de mult....am fost la servis dar nimeni nu stie ce sa fac...motorul se aude foarte bine....daca puteti sa imi dati un sfat mas bucura....mersi oricum

Cate masuratori plin-plin ai facut ca sa-ti dai seama cat consuma ca presupun ca nu are computer bord la un model din 91. Gazele de esapament nu miros a benzina ? Vreo scurgere pe undeva ?
Nu prea ar avea cum sa consume 40/100 un motor de 1.6,  decat daca poate mergi cu viteza 1 peste tot. Apropo, e automata masina ?  poate daca era vreun Hemi  :naughty:  as fi crezut sa consume atat...

#4
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011
40 la suta ?!?!? Da ce e frate avion? Sigur e ceva dar vorba cuiva depinde si de cum mergi.

#5
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 tzibman, on 18th January 2012, 19:39, said:

40 la suta ?!?!? Da ce e frate avion? Sigur e ceva dar vorba cuiva depinde si de cum mergi.
Doar nu o merge cu prima viteza non-stop.Poate doar daca o supra turezi si mergi foarte agresiv cu ea ... adica sa o duci cu turatiile pana aproape de rosu in fiecare treapta ... altfel banuiesc ca poate pierde pe undeva.

#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,976
  • Înscris: 17.10.2003
am facut un calcul si ar iesi cu conditia sa parcurga aia 100km intr-a intaia la 5000 rot/min.

#7
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
am mers cu o masina acum ceva ani lincon, avea afisare automata a consumului, la urcare spre Sinaia de la Bucuresti lua intre 30 si 70% (atat indica el). deci mai exista si astfel de masini :)

#8
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
40% consuma o masina sport puternica, nu e nevoie sa fie TIR sau Avion, nu e cazul la 1600cmc evident.

Edited by alex-softpedia, 20 January 2012 - 13:46.


#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Una-i consumul instant si alta e sa-ti goleasca un rezervor in 100 de km.

Ce sa-ti zic, pune-i gpl ca e mai ieftin :)

#10
olly2612

olly2612

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2011
pai ce  sa spun cu siguranta nu e avion.....dar am facut plinul si am mers aproape 100 km si iara am facut plinul si de aici am observat cat consuma....am mers la servis si mia spus ca e din cauza filtrului,intradevar filtru era inbaxit de praf....si cu siguranta nu pierd pe la rezervor....nustiu am sa incerc pe la alte servisuri...oricum mersi de rasp....

#11
danamada

danamada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2009
Daca e pe carburator vezi ca mai are obiceiul sa se blocheze socul automat. Ce motor e 1,6 8V sau 16V?

#12
ulise_vitara

ulise_vitara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2012

 olly2612, on 18th January 2012, 18:58, said:

Buna am cumparat si eu un Suzuki Vitara din 91 benzinar motor de 1600...problema este ca imi consuma aproape 40 litri pe suta de km...extraordinar de mult....am fost la servis dar nimeni nu stie ce sa fac...motorul se aude foarte bine....daca puteti sa imi dati un sfat mas bucura....mersi oricum


Iti recomand sa iei legatura cu:
Soso- 0745.359.798/ 0766.246.474

Iti va rezolva problema.

#13
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 olly2612, on 18th January 2012, 19:58, said:

Buna am cumparat si eu un Suzuki Vitara din 91 benzinar motor de 1600...problema este ca imi consuma aproape 40 litri pe suta de km...extraordinar de mult....am fost la servis dar nimeni nu stie ce sa fac...motorul se aude foarte bine....daca puteti sa imi dati un sfat mas bucura....mersi oricum

nu cumva merge si extrem de incet? ca viteza ma refer...  poate e cuplat reductorul  :confuzzled: ...asta daca zici ca motorul se aude OK si nu sunt scurgeri.

am un unchi care a mers de la Baia Mare la Cluj cu un Mitsubishi Pajero Pinin cu reductorul cuplat....tot motor de 1.6...si i-a iesit vreo 30% consum....   se plangea ca "dom'le e lenesha rau masina asta!", asta zicea un mos de 65 ani, deci iti dai seama ca il depaseau si carutele...

#14
covaciusorin

covaciusorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.04.2007
[quote name='l_stoian79' date='28th March 2012, 17:16' post='11294322']
nu cumva merge si extrem de incet? ca viteza ma refer...  poate e cuplat reductorul  :confuzzled: ...asta daca zici ca motorul se aude OK si nu sunt scurgeri.

Silviu ce faci? Ai cuplat mrl-urile? Cum stai cu consumu' in offroad?
Un filmulet cu Silviu(l_stoian79') incercind sa urce cu o Toyota LJ fara
sa cupleze mrl-u':


si aici dupa ce o cuplat si mrl-ul:


Legat de consum depinde unde e folosita Vitara.

Edited by covaciusorin, 10 June 2012 - 00:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate