Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

SISTEMUL JURIDIC PENTRU ROMANIA!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postskandal, on 18th January 2012, 15:34, said:

Stiu dom'le ca e izvor de lege, atat am invatat si io in facultatea aia. Da' pedeapsa, punitiv, pana mea, unde ar fi, in Sharia poate, unde altundeva? In toata lumea civilizata e vorba, ma rog, macar teoretic, de reeducare.
repet, nu cred ca s-a referit la asta!
sa posteze el si vedem ce vrea exact.

#20
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postbuleala, on 18th January 2012, 14:20, said:

sunt doua mari sisteme de drept in lume: cel bazat pe lege; ex romania
cel bazat pe jurisprudenta; ex SUA
Ambele sunt bazate pe lege ;) (gândește-te că, în lipsa legii, nu pot exista hotărâri judecătorești :)).

View Postbritishpub, on 18th January 2012, 14:43, said:

orice sistem de justitie are ca element central pedeapsa.
Foarte fals.
Justiție inseamnă restaurarea drepturilor persoanei în forma de dinaintea producerii nedreptății.

Sistemul pe care mi-l doresc este unul în care jusrisprudența capătă putere de lege - în anumite condiții - iar magistrații răspund pentru hotărârile adoptate.

Edited by lmk, 18 January 2012 - 16:09.


#21
rbruma

rbruma

    Active Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 19.10.2010
"Prefer legi rusesti aplicate dupa procedura americana, decat legi americane aplicate dupa procedura ruseasca"  :rolleyes:

Nu legile sunt proaste, enforcement-ul e prost. Daca legea nu se aplica, degeaba scrie in ea ceva.

#22
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postlmk, on 18th January 2012, 15:51, said:

Ambele sunt bazate pe lege ;) (gândește-te că, în lipsa legii, nu pot exista hotărâri judecătorești :)).
ei...izvor de lege


uite asa incepem polemica de naiba mai intelege.
las-o cum am spus-o eu

#23
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrbruma, on 18th January 2012, 16:04, said:

Nu legile sunt proaste,
Sunt pline tribunalele de oameni care sunt de acord cu tine :naughty:

#24
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Nu poti schimba radical sistemul juridic fara sa schimbi si Constitutia. Noi, din pacate, am adoptat ca model Constitutia franceza asa ca am putea lua ca model sistemul juridic francez care mie nu mi se pare chiar stralucit tocmai din cauza birocratiei si al procedurilor greoaie.
Daca vrem un sistem apropiat de al nemtilor ne trebuie o Constitutie similara cu a lor !

#25
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,696
  • Înscris: 10.08.2009
Mie principala problema a sistemului de justitie - bun sau rau cum o fi el nu sunt de meserie este LIPSA TOTALA DE RESPONSABILITATE  a acestei bresle.
Asta vine si din inversunarea cu care se opun magistratii sa raspunda pentru greselile lor.( marea majoritate voite si interesate)

#26
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkos_funny, on 18th January 2012, 17:51, said:

Nu poti schimba radical sistemul juridic fara sa schimbi si Constitutia. Noi, din pacate, am adoptat ca model Constitutia franceza asa ca am putea lua ca model sistemul juridic francez care mie nu mi se pare chiar stralucit tocmai din cauza birocratiei si al procedurilor greoaie.
Daca vrem un sistem apropiat de al nemtilor ne trebuie o Constitutie similara cu a lor !
Cred ca ai dreptate..... inaintea sistemului juridic ar trebui o constitutie neinterpretabila :cursing:

Edited by gelunechifor, 18 January 2012 - 20:10.


#27
rbruma

rbruma

    Active Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 19.10.2010

View Postgelunechifor, on 18th January 2012, 20:09, said:

Cred ca ai dreptate..... inaintea sistemului juridic ar trebui o constitutie neinterpretabila :cursing:

Nu exista lege neinterpretabila. Ai control de constitutionalitate pentru ca judecatorii Curtii Supreme a Statelor Unite au "interpretat" constitutia in Marbury vs Madison in sensul ca o lege poate fi declarata neconstitutionala, de ex. Pana atunci nu aveai asa ceva. Din interpretarea aia s-a nascut toata traditia controlului judiciar al actelor parlamentului, ceea ce noua azi ni se pare evident dar atunci a reprezentat o revolutie, ceva aproape de neimaginat (la 1803).

#28
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postgelunechifor, on 18th January 2012, 20:09, said:

Cred ca ai dreptate..... inaintea sistemului juridic ar trebui o constitutie neinterpretabila :cursing:

e simplu asta. educi de mici copiii cum sa inteleaga constitutia si lumea in general, sa fie toti identici si gata, s-a rezolvat.
daca vrei sa intelegi procesul prin care se face asta citeste Minunata Lume Noua de Aldous Huxley. :yes:

#29
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postgelunechifor, on 18th January 2012, 14:12, said:

Cum orice peste de la cap se impute, cred ca baza tuturor kkturilor care se petrec intr-o tara pleaca de la lipsa unui sistem juridic care nu lasa loc de interpretari si care sa fie respectat (sau impus a fi respectat) de catre orice cetatean al tarii.
Exista in lume un sistem juridic,cit mai apropiat de perfectiune si pliabil pe Romania in asa fel incit sa fie copiat/aplicat la virgula?
"Exista in lume un sistem juridic,cit mai apropiat de perfectiune si pliabil pe Romania in asa fel incit sa fie copiat/aplicat la virgula?"
Nu. Nu exista. E adevarat parlamentarii ar trebui sa lucreze cu mult mai multa atentie.

#30
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostPollux, on 18th January 2012, 20:41, said:

educi de mici copiii cum sa inteleaga constitutia si lumea in general, sa fie toti identici si gata, s-a rezolvat.
Pe ai tăi doar, eu o să-i învăț că sunt unici și, dacă își pun mintea, pot fi cei mai buni.

#31
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postcosty_ytsoc, on 18th January 2012, 14:37, said:

4 cuvinte am de spus: teoria formelor fara fond



      Maiorescu, azi te-ar contrazice sigur. Aceasta teorie nu se mai aplica in societatea informationala si intr-o economie tot mai globalizata. Nu societatea e de vina! Nu societatea e de vina! Nu societatea e de vina!

View Postrbruma, on 18th January 2012, 20:39, said:

Nu exista lege neinterpretabila. Ai control de constitutionalitate pentru ca judecatorii Curtii Supreme a Statelor Unite au "interpretat" constitutia in Marbury vs Madison in sensul ca o lege poate fi declarata neconstitutionala, de ex. Pana atunci nu aveai asa ceva. Din interpretarea aia s-a nascut toata traditia controlului judiciar al actelor parlamentului, ceea ce noua azi ni se pare evident dar atunci a reprezentat o revolutie, ceva aproape de neimaginat (la 1803).



     Pai vezi, om cult si te complaci sa tii cu "looserii" astia? Fii demn!

#32
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrbruma, on 18th January 2012, 20:39, said:

Nu exista lege neinterpretabila. Ai control de constitutionalitate pentru ca judecatorii Curtii Supreme a Statelor Unite au "interpretat" constitutia in Marbury vs Madison in sensul ca o lege poate fi declarata neconstitutionala, de ex. Pana atunci nu aveai asa ceva. Din interpretarea aia s-a nascut toata traditia controlului judiciar al actelor parlamentului, ceea ce noua azi ni se pare evident dar atunci a reprezentat o revolutie, ceva aproape de neimaginat (la 1803).
In regula , atunci o constitutie care sa nu poata fi interpretata tendentios(ca si legile de-altfel) .

#33
rbruma

rbruma

    Active Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 19.10.2010

View Postgelunechifor, on 19th January 2012, 09:17, said:

In regula , atunci o constitutie care sa nu poata fi interpretata tendentios(ca si legile de-altfel) .

Un caz real:  :deadtongue:

Unul in California l-a dat in judecata pe Diavol pentru tulburarea linistii. Omul spunea ca Dracu' nu il lasa sa doarma, vorbeste noaptea tare, etc. Legea e clara: Un astfel de individ trebuie amendat. Reclamantul si-a depus toate actele in regula, a respectat toate procedurile, etc. Curtea a trebuit sa se pronunte.

(Daca nu stii sau nu banuiesti cum s-a pronuntat, iti spun :) Perfect legal!)

Ideea e ca what-is-out-there e o imensitate de cazuri, legea trebuie interpretata si daca un judecator din rea-vointa vrea sa o interpreteze intr-o anumita directie, o va interpreta.

#34
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postgelunechifor, on 19th January 2012, 09:17, said:

In regula , atunci o constitutie care sa nu poata fi interpretata tendentios(ca si legile de-altfel) .

"Tendentios", oficial, e treaba Inaltelor Curti, pe post de arbitri ai judecatorilor. Dar, in fapt, judecatorii o iau pe gheata mult mai rar decat au oamenii imaginea, Ziarele urla ca din gura de sarpe cu 1-2 cazuri o data la 3 luni (alde babe condamnate pentru furt de paine) ale cate unui judecator da' uita sa prezinte restul de vreo 1000 (sau mai mult!!) de solutii decente sau aproape decente date de fiecare judecator in timpul asta.

#35
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
sistemul juridic romanesc e bun, mai bun decat multe altele... problemele sunt mai degraba de natura tehnica... problema interpretabilitatii legilor apare cam peste tot, iar americanii bat recorduri...

#36
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,059
  • Înscris: 31.07.2007

View PostNemesis-, on 18th January 2012, 14:22, said:

lol exact, gandeste-te ca sunt cazuri in care se ajunge la interpretari fara nici o logica doar pt a atinge scopul!

practic poate legea sa spuna ca daca 2 = 2 primesti 5 ani de puscarie, cand handicapatii pusi s-o aplice iti zic in fata ca 2 nu e 2  :death:

Ai de mine! Despre ce vorbesti draga?

In principiu fiecare sistem are plusurile si minusurile sale, nu exista un sistem perfect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate