Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Usturoiul salbatic

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
Azi am observat in piata o leguma pe care nu o mai vazusem. Mi s-a spus ca este leurda. Auzisem de ea. Am intrebat cum se foloseste. Vanzatorul mi-a zis ca este asemanatoare cu usturoiul; este chiar usturoi salbatic.
Leguma arata asa: este de dimensiuni mici(4-5 cm), lunguiete (precum morcovul) si se aseamana la culoare cu ridichea alba (de mici dimensiuni). Inspre partea mai groasa sunt niste fire ca niste mustati.
Ajuns acasa mai intai am  am gustat din radacina; avea gust de usturoi dar mai putin pregnant. Apoi am inceput sa ma documentez pe net. Astfel am aflat - in cele din urma- ca existe diferente intre leurda si usturoiul salbatic. Pe net multi le aseamana. Poate si pentru ca la ambele plantele se folosesc (vara) frunzele drept condiment care totusi difera ca forma; cele de leurda sunt mai late iar cele de usturoi sunt rotunde si subtiri.

Acum sunt nedumerit: ce am cumparat? Leurda sau usturoi? Inclin sa cred ca totusi am luat usturoi.
As vrea sa cultiv dar nu am teren; sper sa gasesc undeva. Vreau sa fac asta pentru ca cred ca a fost o intamplare ca am gasit aceasta leguma.

Deci: stie cineva cum se cultiva? Poate creste si la ghiveci in balcon?

#2
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu stiu daca poate creste si in ghiveci! Poti incerca!
Nu este o intamplare ca ai gasit aceasta leguma. Cred ca nu stiai cum arata.
Acum, ca ai "fotografiat-o" deja, o vei recunoaste mai des pe tarabele din piete.
Cred ca e vorba de leurda.

Numai bine!

#3
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 19.01.2008
Creste in padure. Am vazut eu sigur.
Am auzit ca se face salata din frunze, dar nu am avut ocazia sa mananc.

#4
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 Turnatoriu_de_orza, on 7th January 2012, 21:06, said:

Azi am observat in piata o leguma pe care nu o mai vazusem. Mi s-a spus ca este leurda. Auzisem de ea. Am intrebat cum se foloseste. Vanzatorul mi-a zis ca este asemanatoare cu usturoiul; este chiar usturoi salbatic.
Leguma arata asa: este de dimensiuni mici(4-5 cm), lunguiete (precum morcovul) si se aseamana la culoare cu ridichea alba (de mici dimensiuni). Inspre partea mai groasa sunt niste fire ca niste mustati.
Ajuns acasa mai intai am  am gustat din radacina; avea gust de usturoi dar mai putin pregnant. Apoi am inceput sa ma documentez pe net. Astfel am aflat - in cele din urma- ca existe diferente intre leurda si usturoiul salbatic. Pe net multi le aseamana. Poate si pentru ca la ambele plantele se folosesc (vara) frunzele drept condiment care totusi difera ca forma; cele de leurda sunt mai late iar cele de usturoi sunt rotunde si subtiri.

Acum sunt nedumerit: ce am cumparat? Leurda sau usturoi? Inclin sa cred ca totusi am luat usturoi.
As vrea sa cultiv dar nu am teren; sper sa gasesc undeva. Vreau sa fac asta pentru ca cred ca a fost o intamplare ca am gasit aceasta leguma.

Deci: stie cineva cum se cultiva? Poate creste si la ghiveci in balcon?

Usturoi salbatic http://en.wikipedia..../Allium_vineale si leurda http://en.wikipedia..../Allium_ursinum, desi popular si leurda se numeste si usturoi salbatic.

Cu mai putine amanunte, insa in romaneste http://ro.wikipedia....turoi_sălbatic si http://ro.wikipedia..../Allium_ursinum.

Pune si tu o poza cu ce ai cumparat, poate ne dumirim. Pe de alta parte, leurda sau usturoi salbatic in ianuarie?!

#5
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 Aprilia, on 7th January 2012, 22:54, said:

Pune si tu o poza cu ce ai cumparat, poate ne dumirim. Pe de alta parte, leurda sau usturoi salbatic in ianuarie?!
Buna ideea. Ma conformez.

Da, azi l-am cumparat.
In unele articole de pe net se spune ca uneori se consuma si tulpinele/radacinele. Curios lucru!

P.S. Efectiv nu am vazut pana acum asa ceva in piata din orasul meu; capitala de judet si destul de bogata in legume si fructe. Cand umblu prin magazine
si prin piata sunt cu ochii in patru; sunt chiar cautator de noutati; nu neaparat sa cumpar. Chiar intru in conflict cu unii vanzatori care au credinta ca oricine intra in magazin a venit chitit sa cumpere :nonobad: Nici prin market nu am vazut. Aici nu exclud sa-mi fi scapat vreun raion pe care sa-l fi vizitat in mare viteza...

Attached Files



#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
leurda nu are radacina "ca morcovul", ci bulb, deci nu e ceea ce ai cumparat tu.

purul (cealalta planta cunoscut aca usturoi salbatic) nu stiu ce tip de radacina are, deci... poate despre ea e vorba.

#7
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Purul e Allium rotundum (conform DEX), deci tot neam cu usturoiul și ceapa. Ce văd în poza de mai sus seamănă a rădăcinoasă, deci poate fi rudă cu păstârnacul sau ridichea. E ciudat că are aromă de usturoi.

Edited by Rabbit, 08 January 2012 - 00:10.


#8
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 Rabbit, on 8th January 2012, 00:08, said:

Ce văd în poza de mai sus seamănă a rădăcinoasă, deci poate fi rudă cu păstârnacul sau ridichea. E ciudat că are aromă de usturoi.

Va asigur ca nu este nicio gluma.
Am intrat deja la banuieli. Nu-mi place sa mananc ceva despre care nu stiu clar despre ce este vorba. Unele plante pot fi daunatoare daca se consuma in cantitati mari.
Apoi ma gandesc ca tipul care a adus la vanzare produsul nu ar fi fost nebun sa vanda produse otravitoare.
Oricum nu mai mananc pana nu ma lamuresc.

Edited by Turnatoriu_de_orza, 08 January 2012 - 10:25.


#9
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 Turnatoriu_de_orza, on 8th January 2012, 10:24, said:

Va asigur ca nu este nicio gluma.
Am intrat deja la banuieli. Nu-mi place sa mananc ceva despre care nu stiu clar despre ce este vorba. Unele plante pot fi daunatoare daca se consuma in cantitati mari.
Apoi ma gandesc ca tipul care a adus la vanzare produsul nu ar fi fost nebun sa vanda produse otravitoare.
Oricum nu mai mananc pana nu ma lamuresc.

Adevarul e ca Allium nu sint radacinoase.
In piata vind taranii fel de de fel de legume, al caror nume poate fi unul regional, deci Google nu ne ajuta nici el prea mult. Cind  te mai duci in piata intreaba pe cineva care cumpara cum se numeste si la ce il foloseste, poate te lamureste sau uita-te si pe alte tarabe si intreaba si acolo despre leguma cu pricina.
Cit despre otravitor sau nu, nici eu nu cred ca gasesti la piata plante care sa fie toxice, nici macar ciuperci nu mai vind decit de cultura.
Prima oara cind ma duc la piata intreb si eu de usturoi salbatic si va tin la curent.

#10
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Mie mi se pare ca planta din fotografie arata ca un catel de usturoi !

Din fotografie nu-mi dau seama ce dimensiuni are !

#11
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Dar tu ai văzut în viața ta un cățel de usturoi?

#12
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Am si mancat azi  :D !

Nu lua in considerare radacinile alea lungi, uita-te numai la corpul plantei, mie mi se pare ca seamana cu cateii de usturoi din centrul capatanei, aia care nu sunt curbati !

Edited by kodiak, 08 January 2012 - 23:54.


#13
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
OK, m-am uitat iarăși și am tras din nou concluzia că n-ai văzut în viața ta un cățel de usturoi.

Nu te mira de reacția mea, gândește-te cum ai fi reacționat tu dacă mi-ai fi arătat hipopotam, iar eu aș fi susținut că arată a struț. Au amândouă sânge cald și coloană vertebrală, dar... :D

Edited by Rabbit, 09 January 2012 - 01:58.


#14
mikiugor

mikiugor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.06.2010
Aisorul / usturoiul salbatic / leurda sau cum i-o mai fi zicand este o planta de la care se consuma frunzele. Ceea ce areti in poza nu este leurda cu siguranta.

#15
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Ar putea fi totuși Allium ursinum -> http://luirig.alterv...m...m=41&pos=45
Se consumă și rădăcinile chiar dacă prin piețe de obicei sunt comercializate doar frunzele.

Cum era rădăcina în secțiune?

#16
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 Aries(ro), on 9th January 2012, 11:35, said:

Ar putea fi totuși Allium ursinum -> http://luirig.alterv...m...m=41&pos=45
Se consumă și rădăcinile chiar dacă prin piețe de obicei sunt comercializate doar frunzele.

Cum era rădăcina în secțiune?

Pai Allium ursinum este leurda.

Edited by Aprilia, 09 January 2012 - 18:55.


#17
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Rabbit, mie tot mi se pare ca arata ca un catel de usturoi  :D !

Uite un catel de usturoi de la mine de acasa pus linga planta aia !

Attached Files


Edited by kodiak, 09 January 2012 - 19:05.


#18
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
usturoiul salbatic e leurde.se consuma primavara pana la inflorire doar frunzele.foarte gustoase.se poate face si ciorba din ele la fel cu cea de salata.eu prefer sa le mananc crude in salata.ajuta la memorie si detoxifierea sangelui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate