Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Logica divina...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
SinNombre

SinNombre

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,321
  • Înscris: 18.11.2011
Ok, stim povestea...Un dumnezeu si numai unul, omniscient, omnipotent, omniprezent, cu multiple personalitati, bla bla...

Intrebarea mea e, avand toate aceste calitati enuntate mai sus, nu a putut concepe un plan mai bun - mai simplu sau mai rational - pentru salvarea prostimii (vreau sa zic... omenirii) decat impreunarea, intr`un colt obscur si uitat de lume, populat cu "numere" catusi de putin influente sau importante, cu o tarancuta, iar apoi condamnarea bastardului la salvarea umanitatii ? De ce s`a nascut pe aleea din spate ? Ce plauzibilitate pot avea, in ast context, mesajele discipolilor domniei sale, avand in vedere (si aici corectati`ma daca gresesc) faptul ca erau de joasa casta ?

Apoi... imi inchipui ca majoritatea fapturilor de la momentul crucificarii erau la o apreciabila distanta in afara sferei de cunoastere a religiei proaspat intemeiate, motiv pentru care, dupa executie, ar fi populat, neconditionat, focurile iadului. Pana si azi, mii de ani dupa, fac pariu ca exista colturi de lume care n`au auzit inca Povestea. Se vor clatina, pesemne, temeinic balamalele portilor infernului, mult timp de acum inainte.

God, bad planning mate.
Time to refresh your resumes.

#2
bazaraie

bazaraie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.12.2011

View PostSinNombre, on 5th January 2012, 02:06, said:

(vreau sa zic... omenirii)

ai zis foarte bine prostimii,dzeu are dea face in special cu prosti,din punctul lui de vedere

20Înțelepciunea strigă pe ulițe, își înalță glasul în piețe:
Până când veți iubi prostia, proștilor?
Întoarceți-vă să ascultați mustrările mele!  solomon pilde 1:20



View PostSinNombre, on 5th January 2012, 02:06, said:

Intrebarea mea e,

reformuleaz-o simplu,mai mult ai divagat,adica ai luat-o pe aratura si ai pus vreo 200 de intrebari ne-bune in loc de una buna

12 utilizatori citesc acest subiect (8 utilizatori neautentificați și 2 anonimi)

Edited by bazaraie, 05 January 2012 - 02:33.


#3
SinNombre

SinNombre

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,321
  • Înscris: 18.11.2011

View Postbazaraie, on 5th January 2012, 02:23, said:

mai mult ai divagat
Isus m`a invatat.

#4
SinNombre

SinNombre

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,321
  • Înscris: 18.11.2011
1 reply ?
Dumnezeu mi`e potrivnic.

#5
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

View PostSinNombre, on 5th January 2012, 02:06, said:

Ok, stim povestea...Un dumnezeu si numai unul, omniscient, omnipotent, omniprezent, cu multiple personalitati, bla bla...

Intrebarea mea e, avand toate aceste calitati enuntate mai sus, nu a putut concepe un plan mai bun - mai simplu sau mai rational - pentru salvarea prostimii (vreau sa zic... omenirii) decat impreunarea, intr`un colt obscur si uitat de lume, populat cu "numere" catusi de putin influente sau importante, cu o tarancuta, iar apoi condamnarea bastardului la salvarea umanitatii ? De ce s`a nascut pe aleea din spate ? Ce plauzibilitate pot avea, in ast context, mesajele discipolilor domniei sale, avand in vedere (si aici corectati`ma daca gresesc) faptul ca erau de joasa casta ?

Apoi... imi inchipui ca majoritatea fapturilor de la momentul crucificarii erau la o apreciabila distanta in afara sferei de cunoastere a religiei proaspat intemeiate, motiv pentru care, dupa executie, ar fi populat, neconditionat, focurile iadului. Pana si azi, mii de ani dupa, fac pariu ca exista colturi de lume care n`au auzit inca Povestea. Se vor clatina, pesemne, temeinic balamalele portilor infernului, mult timp de acum inainte.

God, bad planning mate.
Time to refresh your resumes.
Are vreo treaba dimensiunea timp in povestea ta? Si apoi, impune cineva, ceva, cuiva?
Ce boala inseamna credinta, are legatura cu libertatea?  Faptul ca tu nu esti credincios dar iti dai cu parerea despre credinta nu te califica ca fiind in tema.
O parere merge. Atat.

#6
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostSinNombre, on 5th January 2012, 02:06, said:

1.
Intrebarea mea e, avand toate aceste calitati enuntate mai sus, nu a putut concepe un plan mai bun - mai simplu sau mai rational - pentru salvarea prostimii (vreau sa zic... omenirii) decat impreunarea, intr`un colt obscur si uitat de lume, populat cu "numere" catusi de putin influente sau importante, cu o tarancuta, iar apoi condamnarea bastardului la salvarea umanitatii ? De ce s`a nascut pe aleea din spate ? Ce plauzibilitate pot avea, in ast context, mesajele discipolilor domniei sale, avand in vedere (si aici corectati`ma daca gresesc) faptul ca erau de joasa casta ?

2.
Apoi... imi inchipui ca majoritatea fapturilor de la momentul crucificarii erau la o apreciabila distanta in afara sferei de cunoastere a religiei proaspat intemeiate, motiv pentru care, dupa executie, ar fi populat, neconditionat, focurile iadului. Pana si azi, mii de ani dupa, fac pariu ca exista colturi de lume care n`au auzit inca Povestea. Se vor clatina, pesemne, temeinic balamalele portilor infernului, mult timp de acum inainte.

God, bad planning mate.
Time to refresh your resumes.

1. buna intrebare. chiar nu exista un plan mai bun pentru salvare decat ca insusi Dumnezeu sa devina om, umil pe deasupra? asta a si fost piatra de poticnire a ...apropo, esti evreu? raspunsul meu e urmatorul: nu stiu daca exista un plan mai bun dar stiu ca asta a fost bun. e si de bun simt, daca stam sa ne gandim: pai daca tu ai avea un invatator care da din gura ca asa si pe dincolo, ca uite asa trebe facut si dres...pai n-ai fi vrut sa-ti dea totusi si proba practica a invataturii lui? sa-ti arate adica ca el poate si astfel sa te convingi ca cutare lucru e posibil?

2. si ti se pare nedrept? de ce? sa zicem ca unii n-au auzit. si ce? au vreun merit oarecare pentru a merge in rai?

Edited by nuda, 23 January 2012 - 00:17.


#7
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View PostSinNombre, on 16th January 2012, 19:31, said:

1 reply ?
Dumnezeu mi`e potrivnic.
Dumnezeu nu ti-e potrivnic, SinNombre.
Nici macar tu nu esti (n-ai cum sa fii) potrivnic lui Dumnezeu.
Doar ai ratacit calea...

Dan

Edited by dan_slack, 23 January 2012 - 01:32.


#8
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,131
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdan_slack, on 23rd January 2012, 01:21, said:

Dumnezeu nu ti-e potrivnic, SinNombre.
Nici macar tu nu esti (n-ai cum sa fii) potrivnic lui Dumnezeu.
Doar ai ratacit calea...

Dan

de unde stii tu toate astea?

#9
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,887
  • Înscris: 10.02.2011

View PostSinNombre, on 5th January 2012, 02:06, said:

Ok, stim povestea...Un dumnezeu si numai unul, omniscient, omnipotent, omniprezent, cu multiple personalitati, bla bla...
Nu va mai pierdeti vremea pe forumuri. :deadtongue:


View PostSinNombre, on 5th January 2012, 02:06, said:

Intrebarea mea e...

nu a putut ?

De ce s`a nascut pe aleea din spate ?

Ce plauzibilitate  ?

Apoi...

imi inchipui ca majoritatea fapturilor

fac pariu
Chiar ca ai pus vreo 200 de intrebari in loc de una singura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate