Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

sotul meu, maniac de curatenie tot timpul gaseste ceva de comentat

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#19
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007

 Catifea, on 26th December 2011, 17:04, said:

Mi se pare ca sotul tau vrea sa faca pe seful si atita tot. Pentru ca undeva intr-un colt al mintii sale stie ca nu prea are pe ce sa se bazeze sa se dea rotund (el e angajat la firma ta, banii sint ai tai, casa e a mamei tale), pare ca incearca sa compenseze mereu asta cu apucaturi maniacale. Sincer, asa cum ai descris tu lucrurile problema este a lui.
Daca isi iubeste copilul, l-ar vedea si dupa divort si lucrurile nu s-ar schimba. Mi-e teama insa ca mititelul sa nu fie arma lui impotriva ta. Stiu ca suna dur, dar... Avind copilul, isi permite, zice ca nu il vei lasa.
In primul rind ar trebui sa discuti cu el, calm, fara lacrimi si tinguieli. Ca sa-ti fie mai usor, ai putea nota pe o hirtiuta lucrurile care te deranjeaza. Pune acolo ce aduci tu in relatie si ce aduce el, pozitive si negative si vezi daca da cu plus sau cu minus, la fiecare in parte. Si apoi discutati ca sa vedeti cum puteti ajusta. Eventual urmatorul pas ar fi la un psihoterapeut specializat pe cupluri, banii am inteles ca nu sint o problema pentru voi.
Daca el chiar nu si nu, ia masuri, dar anunta-l. Taie-i din accesul la bani si spune-i ca-l poate recistiga doar cind este dispus sa stea de vorba si sa gasiti solutii impreuna. Nu se poate ca unul sa fie vesnic nemultumit, dar sa aiba in acelasi timp toate privilegiile din lume.
cam asa vad si eu lucrurile, dar nu vrea sub nici o forma sa discute, ieri am inceput sa dicut cu el si mi-a zis ca daca nu tac pleaca, si a plecat cateva ore.. zice ca eu am probleme nu el, de psihoterapeut nici nu vrea sa auda, el nu se exteriorizeaza deloc, problemele nu le dicuta cu nimeni, nici macar cu mine iar pe internet nu a intrat niciodata...

#20
Catifea

Catifea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 28.10.2011
Draga mea, atunci nu-ti ramine altceva decit sa actionezi. Insusi faptul ca tu ai venit aici sa vorbesti despre ce se intimpla imi arata ca vrei sa faci ceva. Nu pari sa cauti scuze pentru a-i tolera in continuare comportamentul.
Crezi ca baiatelul tau va fi fericit cu o mama terorizata toata viata de un tata complexat, cu aere de sef si mare santajist emotional?
Daca ai vrea sa aplici o metoda-soc, data viitoare cind pleaca, lasa-l plecat. Nu-l mai primi in casa pina nu se aseaza cu tine sa discute. Daca ti-e teama asa, atunci pur si simplu mai taie-i din bani. Iar pe mama ta, daca vrea sa vinda si sa se mute, las-o sa faca asa. El nu are cum sa se impotriveasca.
Mama ta ar putea sa-i impuna si ea ceva mai mult respect. In locul ei, eu nu l-as mai fi primit in casa de mult daca nici sa salute nu stie.

Edited by Catifea, 26 December 2011 - 17:18.


#21
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006
+1@Catifea.
Sunteti de 14 ani impreuna. Asa a fost de la inceput?

#22
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,340
  • Înscris: 14.06.2006
Sotul tau nu-i un copil de 12 ani sa-i iei cablul de la playstation sa nu se mai joace. Ori arunci playstation-ul ori il lasi sa se joace in continuare.

#23
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Propunei sa se duca la un doctor psiholog, psihoterapeut. Daca nu vrea deloc, inainteaza ideea cu divortul si vezi ce reactie are.

#24
Catifea

Catifea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 28.10.2011

 December, on 26th December 2011, 15:19, said:

Sotul tau nu-i un copil de 12 ani sa-i iei cablul de la playstation sa nu se mai joace. Ori arunci playstation-ul ori il lasi sa se joace in continuare.

Privilegiile sint privilegii oricind. La orice virsta, mai putin cu bebelusii si copiii foarte mici, intii incerci sa discuti, propui, intr-o ambianta calma, sa vina fiecare cu solutii. Daca nu se poate asa, mergi mai drastic.
Ceea ce spui tu este ca, in cazul unui adult, e ori totul ori nimic. Chiar crezi ca diplomatia si negocierea (ca instrument prin care doua persoane aflate in conflict incearca sa ajunga la un armistitiu si chiar un tratat de pace) ar trebui excluse dintr-o relatie?

#25
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,340
  • Înscris: 14.06.2006

 Catifea, on 26th December 2011, 17:23, said:

Chiar crezi ca diplomatia si negocierea (ca instrument prin care doua persoane aflate in conflict incearca sa ajunga la un armistitiu si chiar un tratat de pace) ar trebui excluse dintr-o relatie?
La ce povesteste fata asta, da.

#26
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007

 Icefirealchemy, on 26th December 2011, 17:19, said:

+1@Catifea.
Sunteti de 14 ani impreuna. Asa a fost de la inceput?
nu a fost de la inceput asa de irascibil, dar cand eram gravida mai tot timpul statea posomorat si nu-i ardea de nimic ca se umezea in baie intr-un colt si nu gaseam cauza si atunci am zic ca e bolnav, ca-i trebuie tratament de specialitate Iar acum si-a luat-o rau de tot in cap, s-a intamplat si la serviciu de fata cu clientii sa ma ia peste picior si sa-mi zica ..iar ai gresit

#27
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010

 AnielaX, on 26th December 2011, 17:28, said:

nu a fost de la inceput asa de irascibil, dar cand eram gravida mai tot timpul statea posomorat si nu-i ardea de nimic ca se umezea in baie intr-un colt si nu gaseam cauza si atunci am zic ca e bolnav, ca-i trebuie tratament de specialitate Iar acum si-a luat-o rau de tot in cap, s-a intamplat si la serviciu de fata cu clientii sa ma ia peste picior si sa-mi zica ..iar ai gresit
Si esti sigura ca n-are pe altcineva?

#28
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007

 Pharrell25, on 26th December 2011, 17:41, said:

Si esti sigura ca n-are pe altcineva?
nu are ca nu vad cand s-ar putea vedea, ca el singur nu pleaca mai mult de 2 ore, cand in general se duce la sala

#29
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
:) ok

#30
Catifea

Catifea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 28.10.2011

 AnielaX, on 26th December 2011, 16:49, said:

nu are ca nu vad cand s-ar putea vedea, ca el singur nu pleaca mai mult de 2 ore, cand in general se duce la sala

Ai ramine suprinsa cum se pot strecura oamenii cind chiar vor cu adevarat. Doua ore ar fi suficiente...
Nu incerc sa te imping spre paranoia, dar nu exclude nici o posibilitate si, totodata, incearca sa-ti cultivi tu calmul.
:)

#31
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
o sa ma duc sa-i iau imputernicirea de la conturi, o sa faca show cand o sa vada, ca ma intereseaza doar banii..Aveti idee extras de cont si sa-i ridic imputernicirea se poate doar de la sucursala unde am contul deschis sau de la orice sucursala?


 Catifea, on 26th December 2011, 18:55, said:

Ai ramine suprinsa cum se pot strecura oamenii cind chiar vor cu adevarat. Doua ore ar fi suficiente...
Nu incerc sa te imping spre paranoia, dar nu exclude nici o posibilitate si, totodata, incearca sa-ti cultivi tu calmul.
:)
calma nu prea pot sa fiu... nu stiu cum sa procedez, cand poate o sa incerce sa se impace cu mine, ca nu-i mai suport caracterul Chiar azi mi-au zis niste prieteni ca s-au suparat cand au venit la noi si el in loc sa stea cu ei s-a dus sa faca baie, dar e pe stilul lui... Mi se rupe sufletul cand il vad cu puiul nostru si saracul copil m-a tot vazut plangand din ajun pana acum

#32
Catifea

Catifea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 28.10.2011
Aniela, adica o sa arunce pisica lui moarta in curtea ta. Tu ii vei explica frumos ca te intereseaza sa discutati si sa gasiti o solutie. Daca el nu poate face asta, tie iti ramine sa te descurci cum stii tu.
Nu ma pricep la chestiuni bancare de-astea, poate stie cineva de pe aici.
Bafta si ai incredere in tine.

 AnielaX, on 26th December 2011, 17:07, said:

calma nu prea pot sa fiu... nu stiu cum sa procedez, cand poate o sa incerce sa se impace cu mine, ca nu-i mai suport caracterul Chiar azi mi-au zis niste prieteni ca s-au suparat cand au venit la noi si el in loc sa stea cu ei s-a dus sa faca baie, dar e pe stilul lui... Mi se rupe sufletul cand il vad cu puiul nostru si saracul copil m-a tot vazut plangand din ajun pana acum

Omului astuia chiar nu-i pasa de nimic si sfideaza orice?
Calma cit poti, nu te stresa sa fii calma. :lol:
Cit despre impacat, doar nu-l lasa sa te manipuleze. Negociere, solutii, si apoi sa se tina de ce zice. Nu se tine, pierde iar. Doar asa mai functioneaza cind se ajunge aici.
Era o carte foarte buna pe care am citit-o cu ceva vreme in urma, de psihologia cuplului. Ti-as recomanda-o, stiu ca mie mi-a clarificat multe lucruri la un moment dat, doar sa-mi amintesc cum se numea....

#33
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Futei una sa se linisteasca.

#34
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Tu cum arati si cum a "trecut" sarcina peste tine?
Ma gandesc, daca s-o fi insurat cu mica sirena si acum e nevoit sa doarma cu Moby-Dick... poate l-as intelege putin.
Tu de ce nu mergi la sala cu el ?

#35
Catifea

Catifea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 28.10.2011

 Mig VWFan, on 26th December 2011, 17:19, said:

Tu cum arati si cum a "trecut" sarcina peste tine?
Ma gandesc, daca s-o fi insurat cu mica sirena si acum e nevoit sa doarma cu Moby-Dick... poate l-as intelege putin.
Tu de ce nu mergi la sala cu el ?

Adica daca ea s-a ingrasat, el, in loc sa-i spuna ce nu-i convine, trebuie sa-i scoata ochii maica-sii, IN CASA CUI STA, sa stearga usa de cite ori sare ciinele pe ea?
Nimic nu justifica un asemenea comportament.
Dar prietenii cu ce i-au gresit cind i-au venit in vizita?

#36
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 Catifea, on 26th December 2011, 19:21, said:


Nu, omul e un psihopat, asta e clar.
Dar intotdeauna e bine sa asculti ambele pareri...

Edited by Mig VWFan, 26 December 2011 - 19:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate