Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

placa sunet dedicata mai este necesara?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
polic3e

polic3e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2005
Salutare!

Am si eu o mica nedumerire..:

Am pe placa de baza: MSI P67A-C45 B3 , audio de la Realtek ALC892.
Aceasta este conectata la un home cinema (Samsung HT-TX35-) prin fibra.
Cat de mult mai poate influenta calitatea audio, o placa dedicata, avand in vedere ca home cinema-ul isi decodeaza singur sunetul (decodor Dolby Digital, Dolby Prologic II,Digital Surround)?
Realtek-ul are si optiunea de 24bit/192khz dar cand o selectez nu se mai aude nimic, iar la 24/96khz nu se mai aude sub-wooferul.
Are cineva idee de ce? nu suporta home cinema-ul?

Multumesc.

Edited by polic3e, 19 December 2011 - 15:22.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 06.01.2008
Nu le prea am cu domeniul asta, dar intuitia imi spune ca e o diferenta relativ mare intre Realtek ALC892 si un Xonar Essence One de exemplu.

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu cred ca daca sistemul e conectat prin fibra optica primeste semnal digital care este decodat de sistem. daca il conectai analog era importanta placa pt ca ea converteste din digital in analog.

#4
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Realtek sunt fleasca fata de o placa de sunet dedicata. Mai ales ca tu ai si un sistem home cinema.
Se observa clar si in casti si in boxe mutarea de pe realtek pe placa de sunet!
E ca si cum ai avea IPhone 4 dar tu defapt tii o cartela in el, si aceea cu zero credit si astepti sa te sune altii pentru ca tu nu mai ai bani.

Asa e si cu sitemul tau. Cumpara-ti cu incredere o placa de sunet si o sa observi diferenta ca de la cer la pamant intre o placa de sunet (sa nu fac si reclama de care tip si model) si petarda de realtek cu hecta mega giga tera dolby, sorround, khz,

Edited by d4m4g3, 20 February 2012 - 20:30.
fara citat


#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 05.12.2002
Vorbind de o conexiune DIGITALA, in mod normal nu ar trebui sa existe absolut nici un fel de diferenta intre o placa de sunet on-board si una extrem de scumpa, deoarece decodarea semnalului o face sistemul audio.

Daca exista diferenta, exista din cauza prost-procesarii (SRS, surround, efecte, etc.), care ar trebui dezactivata.

E normal ca la casti sau boxe (conectate pe analogic) sa fie o diferenta pt. ca, in acest caz, placa de sunet face decodarea si conteaza calitatea componentelor.

Edited by Alice, 19 December 2011 - 16:17.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,611
  • Înscris: 17.08.2007
In situatia ta nu este nevoie de o alta placa de sunet facand decodarea in receiver.

#7
polic3e

polic3e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2005
Multumesc pentru raspunsuri!
la acelasi lucru m-am gandit si eu... iar acum am confirmarea!
intr-adevar.. cuvantul cheie este ''DIGITAL''

Am observat ca in functie de ce anume ascult se modifica formatul (semn ca exista o colaborare buna intre placa si receiver) : pentru mp3-uri si filme divx, xvid.. se aude in dolby pro logic 2, daca ma uit la un film/concert blue-ray se schimba in DTS.

Concluzia ar fi ca ajungi la o calitate audio buna chiar daca ai placa de sunet integrata, dar care are iesire optica catre un receiver cu decodare proprie.

#8
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

 loveparade, on 19th December 2011, 16:01, said:

Realtek sunt fleasca fata de o placa de sunet dedicata. Mai ales ca tu ai si un sistem home cinema.
Se observa clar si in casti si in boxe mutarea de pe realtek pe placa de sunet!
E ca si cum ai avea IPhone 4 dar tu defapt tii o cartela in el, si aceea cu zero credit si astepti sa te sune altii pentru ca tu nu mai ai bani.

Asa e si cu sitemul tau. Cumpara-ti cu incredere o placa de sunet si o sa observi diferenta ca de la cer la pamant intre o placa de sunet (sa nu fac si reclama de care tip si model) si petarda de realtek cu hecta mega giga tera dolby, sorround, khz,

Nu e asa cum zici tu. Realtek® ALC892 8-Channel High Definition Audio CODEC face praf  Creative Sound Blaster Audigy SE, 7.1 surround la orice. Le-am comparat eu, si dupa comparatie am renuntat la Creative audigy SE. Se aude mai bine pe ALC892 si la home cinema si la casti si la statie. In plus  Realtek® ALC892 are amplificare integrata pentru casti ceea ce placa dedicata nu are + mai multe optiuni pe care nu are rost sa le enumar. Daca nu ai studio audio nu se merita placa dedicata. Cele integrate castiga din ce in ce mai mult teren, cel putin eu am ramas surprins de calitatea sunetului la placa audio Realtek® ALC892 integrata.

#9
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Esti praf. Sau urechile tale sunt praf.

#10
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

 loveparade, on 20th February 2012, 18:35, said:

Esti praf. Sau urechile tale sunt praf.

AM urechile foarte bune stai linistit. Testează-le si dupaia spuneti părerea. Nu vorbi în necunostintă de cauză.
Eu le-am testat si ce am constatat am spun. Onboardul ăsta pur si simplu e mai bun ca audigy SE că pe asta o am. Alte placi de sunet probabil sunt mai bune dar repet Creative Audigy SE e mai proasta la calitatea sunetului cât mai ales la soft si setări decât Realtek ALC892.

Edited by K-X-T, 20 February 2012 - 19:04.


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,225
  • Înscris: 30.08.2006
Daca ai optiunea sa dezactivezi sunetul in bios atunci poti sa vezi daca mai ai semnal digital in iesirea optica.
Eu am un ALC 890 onboard si se aude infundat fata de un Audigy SE.Nu se compara solutiile onboard fata de ceva dedicat.

#12
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Cipul audio mai depinde si pe ce placa de baza e implementat si cum e implementat.

De Asus Xonar DG ? ce ziceti e buna? E mai buna ca Creative Audigy SE ?

Edited by K-X-T, 20 February 2012 - 20:59.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Stiti voi ceva dar nu pe de-a-intregul. Intr-adevar nu prea exista diferente  de calitate(la auditie) intre semnalul digital scos de o placa de sunet on-board sau dedicate sau chiar scos de majoritatea mediaplayerelor. Situatia se schimba radical in cazul CD playerelor bune sau a DVD playerelor mai scumpe. Calitatea semnalului digital tine si de "transport" adica de tot algoritmul(device-uri ,chip-uri ,unitati optice) ce "iau" bitii aia de pe suportul respectiv(HDD sau disc fizic) si il trimit mai departe via cablu digital .

#14
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
eu folosesc un creative audigy 2 zs si nu l am schimbat de ani de zile. duce f mult si nu are rost.

#15
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

 loveparade, on 20th February 2012, 18:35, said:

Esti praf. Sau urechile tale sunt praf.
Cred că am aceeași părere ca și a ta.
Eu am Creative Audigy SoundBlaster SE de cca 4-5 ani. Am folosit-o cam tot atât timp. Însă acum cca doi ani când mi-am facut alt pc pe componente, am lăsat placa dedicată pe vechiul pc iar pe noul pc am ascultat la integrata "Realtek ALC 1200 8 -Channel High-Definition Audio CODEC ". Am ascultat cca 4 luni pe integrată până mi-a venit să iau Creativ-ul și să-l instalez pe noul pc, că oricum cel vechi stătea degeaba că nu-l folosea nimeni. Diferența este foarte mare: la "Realtek ALC 1200 8 -Channel High-Definition Audio CODEC " sunetele erau nedefinite, parcă se pierdeau pe drum. Când ascultai o muzică cu multe instrumente in acelasi timp, se auzeau niște zgomote,mai degrabă, o încurcătură de instrumente. Pe când la Creative SE se poate face distincția la fiecare instrument folosit (chitară, pian, etc) iar sunetul este mai puternic și mai precis, plus bass-ul mult mai bun. Folosesc un sistem 5.1 Genius, o pereche de căști Pionner s280 (parcă) și o pereche de căști Sennheiser HD 448 și la toate se cunoaște o diferență in bine cu Creative SE.
  Probabil cine spune că la el se auzea mai bine integrata decât Creative-ul SE, atunci ori avea căștile/sistemul audio/placa sunet la pământ, ori are simțul auzului "avariat" (probabil de la atâtea de "BUM BUM BUM" de prin discoteci/localuri/etc).

Edited by TurocK, 23 February 2012 - 21:55.


#16
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 05.12.2002

 edigee, on 21st February 2012, 11:58, said:

Stiti voi ceva dar nu pe de-a-intregul. Intr-adevar nu prea exista diferente  de calitate(la auditie) intre semnalul digital scos de o placa de sunet on-board sau dedicate sau chiar scos de majoritatea mediaplayerelor. Situatia se schimba radical in cazul CD playerelor bune sau a DVD playerelor mai scumpe. Calitatea semnalului digital tine si de "transport" adica de tot algoritmul(device-uri ,chip-uri ,unitati optice) ce "iau" bitii aia de pe suportul respectiv(HDD sau disc fizic) si il trimit mai departe via cablu digital .

#1 Cuvantul cheie este DIGITAL cu tot ce tine de el - corectie de erori, sincronizare, etc.
Atata timp cat vorbim de un mediu magnetic/flash/etc (presupunem ca la mediile optice pot aparea erori de citire), sunetul NU ARE VOIE sa fie diferit, indiferent de echipamentele folosite.

#2 Un codec este un codec. Diferenta intre implementari poate fi uriasa, pe o placa de baza sa se auda sublim iar pe alta execrabil. Si driverele pot face o mare diferenta.
Sunt si placi de sunet on-board cu adevarat exceptionale, de exemplu implementarea SoundStorm de pe Abit NF7-S 2.0.

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

 Alice, on 23rd February 2012, 21:57, said:

#1 Cuvantul cheie este DIGITAL cu tot ce tine de el - corectie de erori, sincronizare, etc.
Atata timp cat vorbim de un mediu magnetic/flash/etc (presupunem ca la mediile optice pot aparea erori de citire), sunetul NU ARE VOIE sa fie diferit, indiferent de echipamentele folosite.
Nu e vorba de erorile de citire ci de modul in care informatia digitala e preluata si transmisa mai departe . Acolo exista mari diferente de exemplu intre o placa de sunet sau un mediaplayer si un CD player bun. Se poate verifica foarte simplu "urechiometric" ,atat de mari sunt diferentele.

#18
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
ALC892 pe placa de baza de la Asus  se aude la fel de bine poate chiar mai bine decat audigy meu SE. Am avut si alte placi cu audio integrat si stiu ce vorbesc. Nu are zgomot duce in frecvente foarte bine. ii lipseste doar bass boostul de la vechiul audigy SE.

Chestia e ca nu pot sa montez AUDIgy SE pe win 7 64 biti pentru ca cei de la creative nu s-au obosit sa mai faca drivere noi.

Ce intrebam mai sus de ASUS SONAR DG daca o are cineva si daca are bass bosst?? similar cu audigy SE ? si daca se aude mai bine sa stiu daca merita investiia. Pe mine ma intereseaza bass bosstul in special pentru casti. La audigy aveam ceva de genul la 60Hz bass bosst de 60 la suta. Oricum audigy SE era praf pe langa statie. Daca bagam castile in statia sony si mai apoi in audigy SE se auzeau mai prost de 10 ori castile in Audigy SE dar totusi ma obisnuisem cu ea.

Pe mine ma intereseaza o placa audio dedicata care sa aiba bass frumos pentru casti si sa il pot regla cum vreau eu. Din reviewuri pe net nu am cum sa-mi dau seama. Poate are cineva Asus Xonar DG sa-mi spuna ce si cum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate