Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

placa sunet dedicata mai este necesara?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostK-X-T, on 3rd March 2012, 21:58, said:

ALC892 pe placa de baza de la Asus  se aude la fel de bine poate chiar mai bine decat audigy meu SE. Am avut si alte placi cu audio integrat si stiu ce vorbesc. Nu are zgomot duce in frecvente foarte bine. ii lipseste doar bass boostul de la vechiul audigy SE.

Eu am Realtek ALC 1200 8 -Channel High-Definition Audio CODEC  pe o placa de baza ASUS. Este mai praf decat placa dedicata

View PostK-X-T, on 3rd March 2012, 21:58, said:

Chestia e ca nu pot sa montez AUDIgy SE pe win 7 64 biti pentru ca cei de la creative nu s-au obosit sa mai faca drivere noi.

De unde scoti ineptiile astea? De unde pana unde nu are Creative drivere pt. Sb SE pt Win7 64bit? Ia uite AICI.
O scurta descriere la driverul respectiv:
This download supports the following audio devices only:
?Sound Blaster Live! 24-bit
?Sound Blaster Audigy Value/SE/LS
?Sound Blaster 5.1 VX

Requirements:?Microsoft Windows 7 64-bit, Windows 7 32-bit, Windows Vista 64-bit with Service Pack 1 (SP1) or Windows Vista 32-bit with SP1
?Sound Blaster audio devices listed above"

View PostK-X-T, on 3rd March 2012, 21:58, said:

Ce intrebam mai sus de ASUS SONAR DG daca o are cineva si daca are bass bosst?? similar cu audigy SE ? si daca se aude mai bine sa stiu daca merita investiia. Pe mine ma intereseaza bass bosstul in special pentru casti. La audigy aveam ceva de genul la 60Hz bass bosst de 60 la suta. Oricum audigy SE era praf pe langa statie. Daca bagam castile in statia sony si mai apoi in audigy SE se auzeau mai prost de 10 ori castile in Audigy SE dar totusi ma obisnuisem cu ea.

Pe mine ma intereseaza o placa audio dedicata care sa aiba bass frumos pentru casti si sa il pot regla cum vreau eu. Din reviewuri pe net nu am cum sa-mi dau seama. Poate are cineva Asus Xonar DG sa-mi spuna ce si cum.

Eu niociodata n-am folosit Bass Bosst, (orice enhancement, denatureaza sunetul si este valabil la orice placa sunet) nici la sistemul 5.1 nici la casti. Asta pentru ca se aude bassul destul de puternic fara sa-l mai activez.
Multora le place sa asculte cu bass exagerat ca nici nu se mai intelege bine muzica/melodia de la atata bum bum exagerat. Probabil dupa asta catalogheaza ei o placa de sunet buna sau nu. Zic si eu.

Edited by TurocK, 04 March 2012 - 14:03.


#20
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View PostTurocK, on 4th March 2012, 13:58, said:

Eu am Realtek ALC 1200 8 -Channel High-Definition Audio CODEC  pe o placa de baza ASUS. Este mai praf decat placa dedicata



De unde scoti ineptiile astea? De unde pana unde nu are Creative drivere pt. Sb SE pt Win7 64bit? Ia uite AICI.
O scurta descriere la driverul respectiv:
This download supports the following audio devices only:
?Sound Blaster Live! 24-bit
?Sound Blaster Audigy Value/SE/LS
?Sound Blaster 5.1 VX

Requirements:?Microsoft Windows 7 64-bit, Windows 7 32-bit, Windows Vista 64-bit with Service Pack 1 (SP1) or Windows Vista 32-bit with SP1
?Sound Blaster audio devices listed above"



Eu niociodata n-am folosit Bass Bosst, (orice enhancement, denatureaza sunetul si este valabil la orice placa sunet) nici la sistemul 5.1 nici la casti. Asta pentru ca se aude bassul destul de puternic fara sa-l mai activez.
Multora le place sa asculte cu bass exagerat ca nici nu se mai intelege bine muzica/melodia de la atata bum bum exagerat. Probabil dupa asta catalogheaza ei o placa de sunet buna sau nu. Zic si eu.


Am montat astăzi audigy SE pe noul pc. După ce că am observat azi că nu are conectori pentru front panelul hd audio al carcasei driverele de pe situl creative sunt praf. La restart uită setările iar culmea ce mă interesa pe mine adica funcția de bass boost nu merge in win 7 ultimate 64.
Am încercat și cu drivere modate dar și alea au probleme. Mi-a dat crash windowsul din cauza ei am și scoso am bagato la locul ei în vechiul pc.

M-am ofticat și am dat comandă la Asus DG. Sper să meargă driverele macar. și măcar are conector de front panel.

Eu fără bass boost nu pot să ascult la căști. Sună prea plat. Enhancere de suntet sunt dfxuri și alte tâmpenii, egalizatorul plăcii și funcția de bass boost e chiar utilă atunci când nu ai niciun sistem separat de reglaj.

#21
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostK-X-T, on 4th March 2012, 18:04, said:

Am montat astăzi audigy SE pe noul pc. După ce că am observat azi că nu are conectori pentru front panelul hd audio al carcasei driverele de pe situl creative sunt praf. La restart uită setările iar culmea ce mă interesa pe mine adica funcția de bass boost nu merge in win 7 ultimate 64.

La început spuneai ca nu poți instala placa sunet pentru că nu ai driver pentru sistemul Windows 7 64bit. Acum spui ca nu se salveaza setarile de sunet.  Cineva care n-a avut de-a face cu placa asta de sunet, sau n-a folosit-o prea mult, tinde să-ți dea dreptate. Dar nu înțeleg de ce încerci cu tot dinadinsul să ponegrești aceasta placă, fără să aduci și argumente reale.
1. La mine se salveaza totul in Audio Control Panel (32-bit) din control panel.
2. Placa nu are conector standard pentru audio front panel-ul al carcasei dar asta nu înseamnă că nu se poate conecta. Eu folosesc și audio front panel al carcasei, cu aceasta placa sunet.
Caută și tu pe internet să vezi cum se face. Este ușor și nu-ți trebuie cunoștiințe mari de...electronică.

View PostK-X-T, on 4th March 2012, 18:04, said:

Am încercat și cu drivere modate dar și alea au probleme. Mi-a dat crash windowsul din cauza ei am și scoso am bagato la locul ei în vechiul pc.
M-am ofticat și am dat comandă la Asus DG. Sper să meargă driverele macar. și măcar are conector de front panel.
Eu fără bass boost nu pot să ascult la căști. Sună prea plat. Enhancere de suntet sunt dfxuri și alte tâmpenii, egalizatorul plăcii și funcția de bass boost e chiar utilă atunci când nu ai niciun sistem separat de reglaj.

Deci tu instalezi drivere MODATE /HACK-UITE și blamezi tot placa  de sunet că-i praf că-ți dă driverele modate sistemul peste cap? Hai că-i tare asta.
PS; Claritatea audio nu constă doar în bass puternic și cât mai pronunțat..."bum bum bum" să-ți vibreze biroull/ferestrele, podeaua și să asculti la maxim niște zgomote ce intra în reverberatii (sau cum s-or numi) de-ți strică difuzoarele și nici nu mai înțelegi nimic din muzică (cum ascultă cocalarii).

Edited by TurocK, 04 March 2012 - 19:34.


#22
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Nu am ponegrit in niciun fel placa. E o placa excelenta dar  suportul pentru win 7 ultimate 64 biti lasa de dorit. Poate pe alte variante de windows o merge dar pe asta nu prea. AM instalat driverele modate ca m-am gandit ca or fi mai bine dar dau crash. Nu am stat sa le dau de cap.

La inceput nu am instalato pentru ca am cautat drivere si nu am gasit. Acum am instalato de proba si driverele oficiale si fac probleme pe sistemul meu de operare. Nu se salveaza setarile. Inchid line in si microfonul si ele la restart se deschid singure. Bass boostul nu merge, etc.

Vlc playerul face figuri cu placa. Se aude foarte nasol sunetul in filme.. banuiesc ca tot de la drivere ca pe xp mergea perfect.

In ultima parte te contrazic. CALITATEA AUDIO A UNEI PLACI AUDIO ESTE DATA SI DE BASSUL PE care il poate da fara distorsiuni. iar CREATIVE AUDIGY SE NU excela la acest capitol dar macar avea bass boostul ala infim acolo. Lucrul asta conteaza foarte mult pentru castile bagate direct in placa audio, mai ales daca castile sunt facute pentru bass.

avantajele onboardului asa cum le vad eu.
realteku Alc 892 are mai multe setari decat augigy, merge perfect pe windows 7 si asta este un mare plus.
are amplificaor pentru casti (desii se mareste un pic zgomotul de fond cand e activat)
zgomotul de fond e imperceptibil la fel ca audigy SE


Avantajul suprem  la audigy SE este ca distorsiunile incep pe la 85 % (are filtrare mai buna a sunetului) din volum iar la  Alc 892 pe la 60% din volum. Pe mine nu ma intereseaza chestia asta pentru ca nu trec de 40 la suta din volum cel mai mult il tin la 20 %.
Alt avantaj era bass boostul (mult mult mai anemic ca cel al statiei dar asta este la finalii aia minusculi).

Oricum in 2 zile o sa imi vina ASUS xonar DG si o sa fac o comparatie intre ele.

#23
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostK-X-T, on 4th March 2012, 19:57, said:

...

Oricum in 2 zile o sa imi vina ASUS xonar DG si o sa fac o comparatie intre ele.

Când îți vine placa sunet să pui un review/părere aici pe forum. O comparatie între ce ai tu integrat, Audigy Se si asta Asus. Sunt curios. Mulțumesc în prealabil

#24
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Mi-au cam dat batai placile astea.

Instalarea Asusului Xonar DG a decurs fara probleme. Are suport pentru front panel AC 97 sau HD audio. Driverele merg impecabil.

Sincer pentru cine nu are echipamente ultrasofisticate raman la parerea ca realteku 892 isi face treaba foarte bine.

Asus XONAR DG nu are bass boostul asteptat.. doar din egalizator. Se aude acceptabil.
Amplificatorul incorporat pentru casti isi face treaba bine numai ca e un foarte foarte foarte mic zgomot de font cand e activat. Setarile sunt ok. Muzica se aude ok dar sincer diferenta dintre ea si realtekul 892 integrat nu este chiar de la cer la pamant. Este diferenta insa dar foarte mica in muzica filme si jocuri.

Ce imi place la ASUS XONAR DG fata de realtek si fata de audigy este ca la volum maxim nu are nicio distorsiune. Adica nu are volumul maxim prea maxim.. mai mult decat poate duce. La 100% volum nicio distorsiune pe cand la realtek la 60 %deja incepea gajaiala iar la CReative Audigy SE de la 70-80 % incepeau sa nu se mai inteleaga bassul cu inaltele.

Am testat toata placile cu cablu jack to jack si loop intre line out si line-in/microfon.

Totusi la audigy au fost unele probleme in sensul ca aplicatia RMAA a gasit cu greu potrivirea din line out, line in si recording volume. Am incercat in toata modurile posibile dar banuiesc ca calitatea inregistrata de test are deaface mai mult cu calitatea cipului pe line in decat pe line out. Oricum este  sub asus ceea ce a inregistrat programul de teste desii in day life sunt cam la fel la calitatea audio.

Parerea mea pur subiectiva in daily-use.

1 Asus Xonar DG
2 Realtek 892 cam la egalitate cu Creative audigy SE. Aici tin cont si de suportul pentru windows 7 si de facilitati.
Placa audigy SE nu este defecta are un an jumate aproape. Rezultatele alea chiar asa au iesit in test. Nu avea egalizator bass boost activat.. am tinut cont de toate. Pur si simplu asa a iesit. Nu stiu in ce masura sunt testele relevante.. Pentru mine conteaza urehea mai mult.

Concluzia la care am ajuns azi este ca poate o placa de 500-600 de lei poate sa miste castile cum face jakul din statia sony poate nici chiar aia.
Pentru userii obisnuiti diferenta dintre o integrata si un low budget sound card este mai mica decat pare. Chiar nu mai stiu ce sa zic. Suna cam la fel.. mult mai prost toate insa ca iesirea pentru casti a statiei sony  :deadtongue:

Punctul forte al audigy ramane bass boostul care banuiesc ca e implementat fizic nu e din software facut. Pacat ca cei de la creative nu au mai scos un model upgradat pentru anii 2012 sau macar drivere impecabile.

Attached Files


Edited by K-X-T, 06 March 2012 - 22:02.


#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,519
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare celor de pe aici.

Ca raspuns la intrebarea topicului, da, este necesara, audio jack-ul onboard nu suna asa cum un audiofil isi doreste. Drept urmare, in 2007 cand am luat un PC cu placa de baza Gygabyte si audio integrat Realtek, am luat vechea Creative Sound Blaster Live Value din PC-ul din anul 2000 (care nu avea audio integrat si cred ca era mai bine asa) si am montat-o pe acela.

Vechiul PC Dual Core 2,13 Ghz cu (maxim) 2 GB RAM nu a mai facut fata cerintelor Youtube HD HTML 5  de astazi, asa ca am luat un PC Asus cu I 5 la 3,6 Ghz si 4 GB de RAM (upgradabil). Video integrat, iesire HDMI care nu era prezenta in 2007.

Noul PC ma multumeste in afara de sunet unde ma dezamageste din nou si nu stiu ce sa-i fac, mai ales ca PC-ul e comandat la E-Mag si in garantie, garantia e pe sistemul nu viola sigiliul dar imi vine sa-l violez din cauza sunetului.

Am aruncat un ochi in noul PC, observ doar sloturi mici(or fi mai multe, am observat doar unul), in PC-ul vechi din 2007 observ ca exista 2 sloturi mici PCI-E si 3 sloturi mari care probabil sunt PCI simplu, fara E.

Placa de sunet SB Live din 2000 fiind pe slot PCI(slot mare sau lung), banuiesc ca nu se mai potriveste pe PC-ul de azi care are doar slot mic(scurt), iar pe Cel.RO am vazut Creative Sound Blaster Bulk care are slot mic.

Daca slotul mare e PCI iar cel mic e PCI-E, daca PC-ul nou are doar PCI-E, nu se mai potriveste vechea placa de sunet SB Live pe el. PC-ul nou nu mai are nici porturi clasice de mouse si tastatura, acestea sunt USB. Are 4 locase in carcasa pentru placi suplimentare, dar nu cred ca am sanse la un sunet mai bun decat cumparand o placa dedicata noua. Posted Image

Folosesc un sistem 2:1 la PC, cu intrare pe jack de casti, sistem Home Cinema am doar la televizorul LCD unde nu am fir de net sa leg desktopul Asus prin HDMI la televizor si astfel sa se auda mai bine.

#26
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pfiuu, lasand la o parte salata de PCI-uri, mai lungi, mai scurte, violuri, etc., ce parere ai de-o placa de sunet pe USB, ca s-au inventat si astea ?!
Iar daca sistemul ala 2.1 e vreun din ala de 2 - 300lei, nu te mai complica...

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,519
  • Înscris: 14.10.2008
E un Genius din 2000, cu subwoofer bunicel dar in carcasa de plastic, la TV am un Philips 5:1 din 2007 cu carcasa de lemn la subwoofer dar acolo nu pot scoate sunet de pe net, TV-ul nu e Smart, pentru PC trebuie cablu de net si tastatura-mouse wireless.

La PC onboardurile nu-mi plac cum suna, Realtek nu avea bass, acum Microsoft asta are bass dar nu are inalte, face varza si mixajele de voci din melodii. SB Live! vechi se aude perfect dar prea tare ca volum, da usor in distors pe bass.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate