Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Intoarcere in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011

View Postforeign, on 13th May 2012, 02:02, said:

Buna tuturor! Cred ca sunt in masura sa va scriu cate ceva pe aceasta tema deoarece o parte din famila mea (sotia si 2 copii unul de 9 ani si unul de 4) sau intors in Ro dupa 10 ani de trait in Europa. Eu am decis sa mai raman inca un an pe aici pentru a mai face ceva bani. Copii s-au nascut aici,au mers la scoala si gradinita aici. Pot spune ca fetita de 4 ani s-a integrat perfect la gradinita,cu baiatul este putin mai greu deoarece materia este f incarcata. In cateva saptamani de de la intoarcere inevitabilul s-a produs si am avut probleme cu cele trei mari institutii ale statului;politie,tribunal,spital despre care pot sune ca nu s-au schimbat absolut cu nimic fata de acum 10 ani.Deci dezamagit complet.Desi sotia a vrut sa plece imediat am zis sa mai dam o sansa visului nostru de a ne intoarce acasa.Eu merg destul de des acasa,dar cand mergi in vizita totul pare ok. Acum dupa aproape un an de trait in Ro situatia parca ca s-a mai asezat ,nu ca s-ar fi schimbat tara in mai bine, pur si simplu au inceput sa se acomodeze.Cu cateva saptamani in urma am fost vizitat de familie aici si am fost curios ce reactie o sa aiba copiii si am fost surprins sa vad ca abia asteptau sa se intoarca acasa.O diferena majora pentru copii este ca acolo au prieteni nu doar colegi, asa cum sune-a cineva mai inainte.In concluzie cred ca social e mai bine acasa, dar financiar e dezastru. In cazul meu cred ca m,am cam grabit cu intoarcerea in Ro ,de aceea cred ca o sa fiu nevoit sa-mi aduc familia inapoi. Dar visul meu va ramane tot de a ma intoarce acasa.


foreign in ce tara esti?
mergi cu ce iti spune tie instinctul.  eu zic sa ii chemi inapoi si sa pastrezi si ce ai pe aici in romanika.  sa fi si in luntre si pe punte.  scoala in vest, vacante in est.  cea mai buna alegere.  sunt in aceeasi situatie ca si tine, numai ca tu esti norocos si esti deja in vestul europei.  bafta si lumina la minte!

#56
foreign

foreign

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2012
sunt in Irlanda unde pana nu demult a fost o viata f buna si comparativ cu alte tari din ce mai aud,cred ca aici e inca bine (cel putin pentru cei care avem o vechime).

#57
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Nu te intoarce.Aici totul este praf ofera-le copiilor tai un viitor bun acolo.Aici in Romania se invata mult dar degeaba dupa ce termini scoala faci si o facultate sau doua si realizezi ca lucrezi pe 10 milioane adica 250 de euro lunar...Si pentru ca e mult de invatat jumatate din viata ti se duce pe scoala plus stres si alte lucruri ca sa fi un elev bun iar dupa aceea ti se ofera oportunitatea nu de a lucra ci de a pleca.

#58
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostCristi-MAN, on 9th April 2012, 00:03, said:

Oare unde e mai bine? In Romania sau in Spania? In niciuna. Oricum sa zici bine mersi ca ai ajuns in Spania si nu in vreo tara gen Brazilia, Venezuela sau Nigeria unde jaful, rapitul si impuscatul in cap sunt la ele acasa. Deci sa ma pun in situatia ta, desi am fost in afara dar ca turist nu ca muncitor: 1)daca as avea copil m-as intoarce in tara ca sa faca scoala unde trebuie ca altfel pierdut scrie pe el.
Nu eºti la curent. Sistemul de învãþãmânt românesc e la pãmânt.

#59
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011

View PostOriginalCopy, on 14th May 2012, 09:12, said:

Nu eºti la curent. Sistemul de învãþãmânt românesc e la pãmânt.


asa e, eu nu stiu de ce tot spuneti ca se invata in Romania.  o mizerie totala.  in toate tarile sunt elevi dotati si restul.  idea e ca ce tot te zbati in Romanika sa dai copiii la meditatii, sa sufere mizeria, etc. si pe urma sa speri ca poate va face o facultate sau gasi munca in strainatate.
Desteapta-te Roamane!  Hotii, politicienii din Romania au nevoie de sclavi.  Odraslele lor fac scoala la scoli private sau strainatate si cind cresc mostenesc Romania.  Restul sunteti viermi in propria tara.

#60
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Ca sa vezi super ideea unui politician deabea intrat ministru al invatamantului.La una din facultatile foarte bune din tara Babes-Bolyai a hotarat ca Nu se mai merita sa plateasca atatia bani pentru studentii de la buget deci totusi cei care invata pentru ca intr-o sectie sunt doar 15 locuri bugetate pentru cei care se tin de facultate si au si rezultate el a hotarat asa primii 5 studenti sa ramana la buget iar restu de 10 studenti sa plateasca jumatate din taxa adica taxa fiind de 3000 de lei/an sa plateasca 1500 lei/an.Ti se pare Corect? Mie unul nu ca-mi bat capul sa invat sa am medie destul de mare pentru buget si cand vad ca mai trebe sa dau si bani nu prea ma mai atrage iar sa faci concurenta din cei 300 de studenti sa fie doar 5 care nu platesc mi se pare o aberatie.imediat vor scoate si locurile la camin si vor lasa ca sa se intre doar cu bani.Asta-i legea-n Romania n-ai ce-i face  :deadtongue:

#61
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cum zicea cineva mai sus, personal cred ca un copil roman trebuie sa creasca in Romania unde are si prieteni nu numai colegi, apoi facultatea obligatoriu afara.

#62
popadan131

popadan131

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2012
sunt multi pe aici carora ar trebui sa le fie rusine...nu pot sa cred ceea ce citesc aici...parca ro ar fi ultima gaura a europei...mai taceti din gura...sunt pe aici 20 30 de fomisti carora nu l ea mers bine in ro si acuma nu se mai opresc din critica...ce credeti ca in spania e mai bine...va inselati amarnic,,,dar de mereu o sa va placa sa i pupati pe altii in cur oriunde a ti fii.Acuma iese la suprafata toata coruptia care este aici,si pot sa va spun ca e mare...iRo va ajunge mult mai bine decat spania...decat fraierii astia care se credeau cei mai tari din eu,o sa ajunga sa manance iara sobolani ca acu 30 40 de ani...

#63
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Curios,n-am stiut ca spaniolii mancau in anii 80 sobolani.Omul cat traieste tot invata.Posted Image

#64
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostOriginalCopy, on 14 mai 2012 - 08:12, said:

Nu eşti la curent. Sistemul de învăţământ românesc e la pământ.

E totusi mult mai sus decat cel american, vorbim de nivelul preuniversitar.

Intr-a sasea, americanii citesc cu voce tare si raspund la intrebari foarte generale, nici vorba sa invete gramatica sau notiuni mai aprofundate de teoria literaturii. La mate sunt undeva pe la nivelul clasei a IV-a romanesti. Teme nu au sau, daca au, se fac in 10 minute maximum. Limbi straine nu invata. Singura chestie la care sunt mai buni e muzica, pot studia, daca vor, un instrument.

Edited by River_Song, 26 January 2013 - 17:16.


#65
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostRiver_Song, on 26 ianuarie 2013 - 17:13, said:

E totusi mult mai sus decat cel american, vorbim de nivelul preuniversitar.
Hai că ţi-ai găsit cu cine să compari un sistem de învăţământ. Americanii sunt proşti prin definiţie.

Alege un alt punct de referinţă dacă ai câtuşi de aspiraţie la ceva mai bun pentru ţara ta.

#66
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
Situatia e cam la fel si la mine, tot asa, la nivel preuniversitar. Nu care cumva sa li se dea 5 (CINCI) exercitii de matematica peste week-end  ca e dezastru, fac plangere la conducerea scolii, vin cu parintii ca ii streseaza, ca ii forteaza, ca le rapeste din viata personala, etc, etc. Si vorbim de clasa a7-a!!

Dar basically in scoala inveti cam cat are nevoie societatea sa inveti, ca doar ea iti plateste studiile. Avantajul tarilor dezvoltate este ca la nivelele superioare atrag inteligente din alte tari prin conditii muuuult mai bune. La universitati, masterate si phd-uri se schimba radical proportiile indigeni/straini, pe masura ce nivelul e mai ridicat.

Avantajul esticilor, ca nu numai romanii au atitudinea asta fata de invatat, e ca sunt educati de mici sa isi faca dracului scoala la timpul ei, si nu pierd vremea "sa se regaseasca" sau sa se distreze vreo 3-5 ani pe nu stiu unde ca abia apoi, POATE sa mai faca vreo scoala de nivel superior. Insa nu numai esticii au atitudinea asta. Indie, paki, si vin tare din urma chinezii. Pazea!

#67
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Vai ce chestie, în clasa a 7-a se face mai multă (cantitativ) școală în România decît în alte părți. Nu-i bai, se schimbă lucrurile, mai ales calitativ cînd vine vorba de învățămîntul universitar. Adică ce contează în final.

#68
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
nu inteleg de unde e stereotipul asta cu ca ar exista scoala in Romania.

Voi nu intelegeti ca de cativa ani jumatate din elevii de liceu pica BAC-ul ?  Sau ca un elev de clasa a 8-a roman , cu 10 pe linie , e mult sub nivelul unui analfabet din strainatate ?

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthellen2012, on 15 martie 2013 - 14:02, said:

Voi nu intelegeti ca de cativa ani jumatate din elevii de liceu pica BAC-ul ?
Aia inclusi fortat in liceu o data cu desfiintarea scolilor profesionale.

#70
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
80% pica bacul. Toti astia sa fie veniti de la scolile profesionale?

Totusi, sa spunem ca unul cu 10 pe linie din Ro e sub nivelul unui analfabet din strainatate e o aberatie.
Cunosc elev de clasa a doua care era cel mai slab din clasa lui. Cand a plecat in Spania cu parintii aia de la scoala spaniola l-au evaluat si au zis ca e prea destept si l-au trecut direct in clasa a 5-a.

Edited by Tipiric, 15 March 2013 - 16:38.


#71
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009

View Postmufa, on 28 ianuarie 2013 - 13:56, said:

Vai ce chestie, în clasa a 7-a se face mai multă (cantitativ) școală în România decît în alte părți. Nu-i bai, se schimbă lucrurile, mai ales calitativ cînd vine vorba de învățămîntul universitar. Adică ce contează în final.

Quote

nu inteleg de unde e stereotipul asta cu ca ar exista scoala in Romania.

Voi nu intelegeti ca de cativa ani jumatate din elevii de liceu pica BAC-ul ?  Sau ca un elev de clasa a 8-a roman , cu 10 pe linie , e mult sub nivelul unui analfabet din strainatate ?

Exagerati.
Trebuie sa aratam ca am facut scoala si suntem mai buni ca altii, sa ne ramana si noua macar un motiv de mandrie.
E simplu, ii facem pe ceilalti prosti (“prin definitie” cum spunea cineva foarte destept mai demult) si gata, prin contrast, noi romanii suntem destepti. Rezolvat. Putem visa linistiti.
Aici nu e locul de analizat Inavatamantul, care e bun si care rau. Cei care emigreaza /intorc sunt persoane care au beneficiat mai mult sau mai putin de un cadru in care au avut ocazia sa invete ceva. Cat au invatat si la ce le-a folosit e problema fiecaruia.
Cred ca toata lumea stie bancul cu politaiul, limbile straine si “la ce i-au folosit?”.
Invata copii romani mai mult ca alte natii intr-a 6-a, 7-a, etc? Bravo lor, hai sa-i vedem dupa liceu. Sau dupa facultate.
Prostii aia din vest vor avea intotdeauna un avantaj fata de noi, astia foarte destepti adica, din est: stiu mai bine cum merg treburile la ei, sunt familiarizati cu mediul specific, inteleg incomparabil mai bine limba si obiceiurile. Pe plan profesional, chiar daca stiu mai putine lucruri in general, le stiu in felul in care trebuie acolo, metode de lucru, calcul sau tratament, proceduri, etc, lucruri care noua la inceput ne sunt necunoscute. Trebuie ceva timp pana le pricepem si asta e motiv de discriminare la angajare si la salariu.
Ei au minimizat intrucatva invatamantul, chiar cel universitar pentru ca au pus problema altfel: omul invata concret ceea ce trebuie, toate detaliile si indemanarea de a lucra la locul de munca. Are nevoie doar de o baza solida pe care sa se poata construi, rapid.
Au si functii clar definite de “aprendice”,  “in-training”, junior, intermediate, mid-senior, senior, etc. De aici rezulta si faptul, foarte suparator pentru multi tineri ca “experienta bate scoala”.
Am intalnit destule situatii in care persoana cu functie de conducere, coordonare (nivel inalt!) in companie mare nu avea cine stie ce scoala, uneori numai un certificat de un an dupa liceu, si uneori nici macar localnic nu era ci emigrant de culoare. Stia ce trebuie facut, in timp ce un absolvent de inginerie, plus MBA se incurca in hartii.

#72
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007
Total de acord cu tine, Rosebud. Ar trebui sa ne-ntrebam mai des de ce traim dracului atat de prost, fiind atat de "destepti".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate