Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Intoarcere in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 MembruAnonim, on 18th December 2011, 14:28, said:

Mie nu mi se pare chiar asa saracie lucie pe aici
Traiesti in cucul muntilor? Daca nu, sa stii ca bani de facut figuri vor fi intotdeauna, ca asa e romanul si al` mai sarac, baga cartofi cu paine si rupe cocktailuri la mall.

#20
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
Si eu am compil de virsta ta si merge la gradinita.   La virsta asta, da, are asa zis prieteni la gradinita, dar acasa nu are decit pe sorsa mai mare.  Acum ca ne-am mutat in alta zona nu mai are nici “prietenii” de joaca unde stateam.  Lumea tine copii in casa pe aici, nu ii vezi pe afara, si la mine e cald, de mineca scurta.
Deci asta nu ar trebui sa fie problema majora.
Dar tu mai Andrei, de 2 ani nu ai gasit un curs de formare ceva?  Ma uit si eu si vad ca au si spaniolii tot felul de scoli de limba, de formare si reformare profesionala, alocatie pentru copil, ajutor la chirie cind ai venit mic, alte ajutoare si asa mai departe.
Cel putin ai unde sa ceri.  In Romania iti da 10 euro/luna ca ajutor, sau cel putin asta vad si eu la televizor ca reporteaza astia.
Cauta si tu sa vezi ce ajutoare si pregatiri poti face pe acolo si pe urma mai vezi.  Eu asa as face, as cauta tot ce se da, si se da ca nu te lasa aia sa mori de foame, dar in Romania e cam nasol cu ajutoarele.  Poate altii stiu mai bine, ce ziceti baieti?

Mult succes.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Loox, on 18th December 2011, 16:40, said:

Traiesti in cucul muntilor? Daca nu, sa stii ca bani de facut figuri vor fi intotdeauna, ca asa e romanul si al` mai sarac, baga cartofi cu paine si rupe cocktailuri la mall.

Poate ca autorul mesajului va trebui sa detalieze la ce s-a referit cand a spus saracie lucie, pentru ca e o diferenta intre saracie lucie si oamenii de proasta calitate mentionati de tine care nu au paine pe masa dar merg la mall. Repet, nu mi se pare chiar asa o saracie lucie pe aici.

#22
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
Spuneti voi mai baieti care lucrati in Romania ce munciti si cit faceti.  Ce cheltuieli aveti si cum va descurcati cu banii sa intelegem si noi mai bine si sa putem face o comparatie.  Eu unul nu am vazut saracie lucie cind am venit in vacanta asta iarna pe vremea asta.  Magazinele pline de oameni, faceau cumparaturi in draci, bine imbracati, toti cu masini, etc.  De asta ma simteam sarac fata de ei.  Barem aveau o casa sau apartament, cosurile pline de mincare si nu vedeam pe nimeni ca plinge.  Acum ma gindeam si ma gindesc ce serviciuri au oamenii astia de pot traii asa frumos in Romania si ce salarii au.  Tare as vrea sa inteleg ca sa stiu si eu ce sa fac: ori ramin pe aici printre straini ori imi dau sperante ca nu ar fi mai rau daca m-as intoarce in Romania, ca si Adrian din Spania.  Acum ma gindesc ca tot prin Vest ar fi mai bine chit ca e chiria mare, dar iti da ajutor statul pentru copii si chirie la o adica.  Ce spuneti?  Noi cu cine sa votam?  PDL, USL sau Partidul Poporului lui DD?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
PP al lui Dan Diaconescu ? mi-ar fi si rusine sa scriu asa ceva.

#24
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
nu e rusine pentru cei care au votat pina acum de 2o de ani aceeasi securisti care va rid in fata?
ce alternativa rationala aveti decit orice schimbare ar fi ea?  
daca credeti ca ai votat bine pina acum, atunci votati incontinuare tot pe aia pe care i-ati votat pina acum.  eu unul am fost plecat si nici de aici nu as fi putut vota pe cei care v-au condus pina acum.
irationalitatea asta este cea mai dezamagitoare imagine a romanilor ramasi in Romania.  tare sinistru, tare...cu ce te ocupi amice?  eu sint afara, dar tu ce coci pe acolo?

#25
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
Pupati moastele, ca Isus a facut vin din apa, ca si atia:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K7a8JJzXTkc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai daca nu va place, atunci votati DD. Partidul Poporului!

#26
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 flexis, on 19th December 2011, 00:43, said:

Acum ma gindesc ca tot prin Vest ar fi mai bine chit ca e chiria mare, dar iti da ajutor statul pentru copii si chirie la o adica.
spune-mi si mie in care parte a vestului se mai practica asta, ca mie mi-au taiat alocatia la copil de anul trecut

#27
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Nu vreti voi sa mutati politica si celelalte balarii in Poiana? Nu mai faceti offtopic aici!

@andrei Si parerea mea e ca mai bine vi aici. Ok, sunt de acord, serviciile si societatea sunt mai nasoale dar macar va permiteti sa traiti bine fara grijea zilei de maine, pe cand acolo e cam scump si va ajungeti cu greu cu banii. Stii tu vorba aia: decat codas la oras mai bine in satul tau fruntas. Gandeste-te si la copil. E mai sanatos pentru el sa aiba o copilarie frumoasa cu prieteni de joaca.
Oricum acum nu mai e de emigrat in Spania. Asta e clar.

#28
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 andrei2901, on 17th December 2011, 13:40, said:

Ne-am gandit ca eu cum sunt inginer constructor am sa gasesc ceva de munca in Romania chiar daca pe un salariu muuuuult mai mic decat ar trebui in timp voi reusi sa ma ridic in domeniul asta. Va rugam un sfat daca se poate sau ce ati face voi in locul nostru?
Inteleg ca venitul sotiei ar ramane acelasi daca va intoarceti? Daca da, cu banii o sa fie ok dar nu stiu cat o sa va mai placa mentalitatea si nesimtirea multora de pe aici.
Ing constructor cu ce specializare? Cel mai mult se cauta ing pe instalatii, apa-canal, drumuri. Daca esti dispus la relocare (executie) eu zic ca gasesti repejor de munca la min 1000€ net.
Bafta,

#29
andrei2901

andrei2901

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2008
Nu stiu prin alte tari din vest cum e, dar in Spania astia nu mai platesc nici un ajutor social decat la persoane cu dizabilitati (si nu ma incadrez, din fericire).
Singura chestie care se plateste este somajul (daca ai lucrat cu acte) si atat. Nici pentru cetatenii spanioli nu mai asigura nimic statul.
Specializarea mea e Constructii Civile, Industriale si Agricole.

Edited by andrei2901, 19 December 2011 - 12:14.


#30
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Ai putea sa inchiriezi un apartament doar pentru tine cu cei 450 de euro , pe langa Madrid , si asa poti avea intimitate .
Este drept , ar trebui sa muti fata la alta scoala , insa poate cu ocazia asta ar avea si colegi mai prietenosi .

Ai spus ca platesti 300 euro la apartamentul din tara , dar o parte din ei se platesc din chirie cat esti aici , daca te duci in Romania acea parte din chirie trebuie sa o pui din buzunar .
Si apoi imagineaza-ti ca esti in tara si sotia ta ar ramane fara acel venit de 1300 pe luna , orice este posibil , iar tu nu ai gasit inca de munca  .
Eu cred ca v-ar fi enorm de greu .
Este drept acelasi lucru se poate intampla si aici , insa aici sotia ta are mai multe sanse sa gaseasca de munca in cazul in care ar fi nevoie , sa speram ca nu o sa fie nevoie .

Cati ani aveti ?
Te intreb deoarece daca unul dintre voi are sub 26 de ani puteti beneficia de un ajutor de aproximativ 230 de euro pe luna pentru chirie , inchiriind cu contract pe numele celui care are sub 26 de ani .

Daca te intereseaza acest aspect am un prieten care a depus actele pentru acest ajutor si a primit aprobarea si urmeaza sa primeasca banii din urma pe un an si ceva .
El inchiriase un apartament cu 400 de euro pe numele sau iar cand i-am spus de acest ajutor a schimbat contractul de inchiriere pe numele prietenei sale care are 23 de ani , el are mai mult de 26 de ani , si acum asteapta sa-i dea banii .

Despre mancare , este asemanatoare cu a noastra , iar daca nu te-ai obisnuit cum ai spus , sant magazine romanesti destule de unde poti cumpara alimente , dar asta o stii si tu desigur .

Parerea mea este ca ar trebui sa ramai in continuare aici , sa inchiriezi ceva doar pentru voi , vei vedea ca te vei simti altfel cand locuiti singuri , si sa cauti in continuare de munca , sa uiti pentru moment ca esti inginer , sant multi care sant si muncesc in alte domenii , deoarece asa cum a mai spus cineva mai sus , si a spus un mare adevar , cand se va imbunatati situatia in Romania in Spania o sa fie mult mai bine .

Asa cum nu poti compara Spania cu Germania nu poti compara nici Romania cu Spania , nici in acest moment si nici peste 5-10 ani .

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 teknotronik, on 19th December 2011, 21:43, said:

sa uiti pentru moment ca esti inginer
IMHO, un sfat nu tocmai bun.
Eu zic ca ar trebui sa se lupte sa-si echivaleze studiile si sa caute un internship pe profesia lui, la o companie de profil.

E pacat sa ai pregatire universitara si sa te multumesti cu munca de jos, cand cu efort si tenacitate, daca esti cu adevarat bun, in timp se poate prinde un job adevarat, bine platit, in domeniu.

#32
andrei2901

andrei2901

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2008
Multumesc teknotronik! Insa si eu si sotia mea avem 30 de ani deci nu avem dreptul la acest ajutor. Iar in ceea ce priveste ingineria eu de la inceput nu am venit aici sa fiu inginer si crede-ma ca nu fac pretentii, insa nu mai gasesc nimic si multi dintre cunoscutii mei si-au pierdut locul de munca si s-au intors acasa. Eu am mai zabovit un pic avand venitul sotiei, insa nu prea merge asa. Si da stiu ca sunt magazine romanesti pe aici insa mie nu mi se pare ca se poate compara cu ce se gaseste in tara.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 andrei2901, on 20th December 2011, 00:33, said:

Iar in ceea ce priveste ingineria eu de la inceput nu am venit aici sa fiu inginer

Nasol! Din cate cunosc eu, miile de ingineri, medici, programatori etc romani care lucreaza in Occident au preferat sa traga super-tare ca sa poate munci si castiga salarii bune de tot, in profesia lor. In loc sa te gandesti sa te intorci in tara, nu mai bine ai lua cateva mii de euro/luna pe un post de inginer? Intrebare retorica, of course ;)
De exemplu aici, in Finlanda, un inginer constructor fara foarte multa experienta are intre 3500 si 4500 euro/luna. In Spania cat are?

Edited by Bogdan R, 20 December 2011 - 00:50.


#34
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Debutant aprox 1.000 euro/luna net, cu experienra 1.500-2.000 net. Problema e ca e greu sa iti gasesti ceva cu atat mai putin in constructii - domeniul lui - unde sectorul e la pamant. Alta inginerie el nu poate face. Au si ei inginerii lor care sunt someri.

#35
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 Bogdan R, on 19th December 2011, 23:36, said:

IMHO, un sfat nu tocmai bun.
Eu zic ca ar trebui sa se lupte sa-si echivaleze studiile si sa caute un internship pe profesia lui, la o companie de profil.

E pacat sa ai pregatire universitara si sa te multumesti cu munca de jos, cand cu efort si tenacitate, daca esti cu adevarat bun, in timp se poate prinde un job adevarat, bine platit, in domeniu.

Finlanda este la multi ani distanta de Spania .
Doar cei care traim in Spania stim ca in acest moment , ca roman , sa prinzi un post de inginer in constructii ai la fel de multe sanse ca si jucand la loterie , si crede-ma ca nu exagerez .
Din acest motiv am spus sa uite deocamdata de inginer in Spania .

Quote

Multumesc teknotronik! Insa si eu si sotia mea avem 30 de ani deci nu avem dreptul la acest ajutor. Iar in ceea ce priveste ingineria eu de la inceput nu am venit aici sa fiu inginer si crede-ma ca nu fac pretentii, insa nu mai gasesc nimic si multi dintre cunoscutii mei si-au pierdut locul de munca si s-au intors acasa. Eu am mai zabovit un pic avand venitul sotiei, insa nu prea merge asa. Si da stiu ca sunt magazine romanesti pe aici insa mie nu mi se pare ca se poate compara cu ce se gaseste in tara.

Uneori eu am nevoie de mai multi oameni la munca .
La ce te pricepi ? ( practic , teorie presupun ca nu duci lipsa )
In ce zona locuiesti in Madrid ?

Eu cele mai multe lucrari le fac in Puerta del Hierro , Moraleja si Arturo Soria - Garcia Noblejas , dar practic ma misc peste tot prin Madrid .
Acum pana dupa sarbatori cu baietii pe care-i am ma descurc sa finalizez anul , nu am nevoie de altcineva , insa pe viitor orice este posibil .

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Tipiric, on 21st December 2011, 03:32, said:

Debutant aprox 1.000 euro/luna net,
Formidabil de putin! Mai putin decat o femeie de serviciu din tarile nordice :wacko:
IMHO Spania nu e o destinatie prea buna pentru un inginer, salariile mari in domeniu se iau in SUA, UK, Canada, Australia, Tarile Arabe...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate