Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Intoarcere in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009

View PostBogdan R, on 22nd December 2011, 17:12, said:

Formidabil de putin! Mai putin decat o femeie de serviciu din tarile nordice :wacko:
IMHO Spania nu e o destinatie prea buna pentru un inginer, salariile mari in domeniu se iau in SUA, UK, Canada, Australia, Tarile Arabe...

Depinde de ceea ce face si ce stie acel inginer. De acord ca 1000 e putin, dar depinde de tara, in Ro e nici jumate pe atat. In tarile de care vorbesti, inginerii nu sunt simpli absolventi de facultate, trebuie sa traga tare ca sa aiba dreptul a se numi asa, pe deasupra numarul e relativ limitat. Au salarii mari si pentru ca "fac" banii aia. Tot in tarile alea, un masinist sau un sudor bun poate castiga mai mult ca un inginer, si 5000 pe luna. Dar si cheltuielile sunt pe masura.

Quote

E pacat sa ai pregatire universitara si sa te multumesti cu munca de jos, cand cu efort si tenacitate, daca esti cu adevarat bun, in timp se poate prinde un job adevarat, bine platit, in domeniu.

Asta-i regula numarul 1 dar uneori fie nu se poate, fie ca exista alte cai de a prinde "un job adevarat, bine platit". Statistic, in vest oamenii isi schimba de cateva ori in viata ocupatia sau domeniul de baza, nu toti fac "cariera" intr-un domeniu, ci mai degraba "cariere" mai scurte in domenii inrudite. E o viata mai plina si mai interesanta.
Valabil si pentru doctori... :P

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 22nd December 2011, 16:58, said:

Depinde de ceea ce face si ce stie acel inginer. De acord ca 1000 e putin, dar depinde de tara, in Ro e nici jumate pe atat.
Sunt si in Romania ingineri care castiga bine, muuuult peste 1000 e/luna. Normal ca depinde ce stie acel inginer, daca are o specializare mai speciala etc

View PostRosebud09, on 22nd December 2011, 16:58, said:

Asta-i regula numarul 1 dar uneori fie nu se poate, fie ca exista alte cai de a prinde "un job adevarat, bine platit". Statistic, in vest oamenii isi schimba de cateva ori in viata ocupatia sau domeniul de baza..
Depinde, unele profesii necesita studii indelungate si formare continua, cam greu ca dupa cativa ani de avocatura sa te faci pilot de elicoptere, apoi medic stomatolog, apoi profesor de filosofie, apoi inginer petrolist.
Intr-adevar domeniile nu sunt inrudite, am exagerat si eu :lol:

Acum pe bune, in Romania scoala e destul de ieftina si se intra usor la facultate. IMHO e pacat sa faci studii intr-un domeniu bine platit afara, sa pleci si totusi sa nu profesezi (ma refer mai ales la medici, ingineri petrolisti sau de mina etc).

#39
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009

View PostBogdan R, on 22nd December 2011, 17:14, said:

1. Sunt si in Romania ingineri care castiga bine, muuuult peste 1000 e/luna. Normal ca depinde ce stie acel inginer, daca are o specializare mai speciala etc


2. Depinde, unele profesii necesita studii indelungate si formare continua, cam greu ca dupa cativa ani de avocatura sa te faci pilot de elicoptere, apoi medic stomatolog, apoi profesor de filosofie, apoi inginer petrolist.
Intr-adevar domeniile nu sunt inrudite, am exagerat si eu :lol:

Acum pe bune, in Romania scoala e destul de ieftina si se intra usor la facultate. IMHO e pacat sa faci studii intr-un domeniu bine platit afara, sa pleci si totusi sa nu profesezi (ma refer mai ales la medici, ingineri petrolisti sau de mina etc).

N-am de lucru si-ti raspund ... :D

1. Depinde mai putin de ce specializare "speciala" are, de fapt pana la urma toti sunt specializati in ceva,  (si nimeni nu e de neinlocuit!) depinde mai mult de ala care plateste si de media salariilor in domeniu si in general in tara sau regiunea aia. Daca salariul pentru cineva in specialitatea aia, in domeniul x, cu vechimea y si responsabilitatile z este sa zicem 4000, daca firma nu plateste asemanator se va confrunta cu probleme de personal. Cand e criza si clientii se imbulzesc e relativ (normal) de inteles ca angajatorul sa vrea sa plateasca mai putin. Nu-ti convine, vorba aia, du-te si cauta. Asa se ajunge la 1000 E in Spania... In Ro, ca si in alta parte, depinde de profitabilitatea firmei. In IT sau chiar constructii unde se poate jongla mult mai usor cu preturile de vanzare, e loc si pentru salarii bune. Problema apare atunci cand pentru fix aceeasi munca salariul este extrem de diferit (cum era inainte diferenta intre angajatii administrativi din banci si restul muritorilor cu aceeasi ocupatie). Daca unii ingineri castiga 300 euro si altii 3000, pentru responsabilitati asemanatoare, mai devreme sau mai tarziu societatea va suferi.
2. Ai exagerat intr-adevar pentru ca ai enumerat numai profesiuni care necesita studii superioare sau/si pregatire indelungata. Am dat exemplul cu masinistii si muncitorii care pot castiga mai mult decat unii cu "studii", dar nu e nevoie sa ne gandim numai la meserii manuale, sunt foarte multe ocupatii care nu necesita multa scoala, dar desigur necesita ceva abilitati specifce. Asa se face ca unii ingineri sau chiar medici opteaza pentru management, lucru in vanzari, asigurari, chiar intretinere de echipamente and they're happy ever after :peacefingers:

#40
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
@Bogdan R atentie, ce a zis Tipiric e vorba de salariul net si chiar a specificat asta. Net inseamna banii pe care ii bagi in buzunar dupa ce platesti taxele la stat care de regula sunt pe la 45-60%, depinde de stat, de profesie, etc.
Tu cam faci o varza intre comparatiile salariale daca spui ca un inginer in Ro sare muuult de 1.000 euro. E debutant? Nici pe departe. Are cel putin 5 ani in spate si sigur lucreaza intr-un domeniu profitabil. Salariul unui inginer debutant in Buc e vreo 500 euro.
Mai zici ca un inginer constructor debutant in Finlanda are 3.500-4.500. Sunt sigur e salariul brut ca daca ar fi net ar trebui ca un inginer romanas sa aiba macar 7.000 euro, ceea ce nu cred nici in ruptul capului, asta daca nu cumva preturile nu sunt x3 pe acolo.
Deci 3.500 minus ~50% impozit vine vreo 1750 net pe luna, deci cam tot pe acolo daca mai pui si preturile sensibil mai mari in tarile nordice.

Nu zic ca Spania e o tara foarte atractiva d.p.d.v. al salariilor. Nu, dar e atractiva (a fost de fapt) romanilor din alte puncte de vedere. In Madrid cam la atat se poate astepta un inginer debutant (fara experienta) 900-1.100 euro pe luna NET. Daca se tine de treaba, e istet si nu freaca matzu pe acolo dupa vreo 3 ani poate ajunge pe la 1.700 net. In est, Barcelona si Valencia, zonele cele mai industrializate se ia ceva mai mult +20-30%. Ce spun acum e pur teoretic, ca in practica e aproape imposibil sa iti gasesti ceva mai ales in constructii. In IT totusi se cauta si e cam lipsa de IT-isti pe acolo. (Aviz pentru Andrei. Vezi ca are un user pe aici - OriginalCopy - un curs gratuit de php. Poate reusesti sa te reprofilezi si ajungi sa lucrezi si tu ca sotia freelancing :naughty: )

Si da, in tarile arabe si in Australia e de plecat acum, dar nu stiu cat o mai tine si pe la ei. La arabi marele avantaj e ca la salarii nu se percep taxe. :naughty:

#41
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007

View Postdan210, on 19th December 2011, 11:33, said:

spune-mi si mie in care parte a vestului se mai practica asta, ca mie mi-au taiat alocatia la copil de anul trecut

Eu la sfarsitul lui octombrie tocmai am facut cerere pentru alocatia copilului si culmea!! S-a aprobat! Incepand din ianuarie o primim si retroactiv! Mai depune odata cererea cu salariile pe 2010.

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdan84, on 23rd December 2011, 19:55, said:

e vorba de salariul net si chiar a specificat asta. Net inseamna banii pe care ii bagi in buzunar dupa ce platesti taxele la stat care de regula sunt pe la 45-60%, depinde de stat, de profesie, etc.
Mai zici ca un inginer constructor debutant in Finlanda are 3.500-4.500. Sunt sigur e salariul brut ca daca ar fi net ar trebui ca un inginer romanas sa aiba macar 7.000 euro, ceea ce nu cred nici in ruptul capului, asta daca nu cumva preturile nu sunt x3 pe acolo.
Deci 3.500 minus ~50% impozit ?????? vine vreo 1750 net pe luna, deci cam tot pe acolo daca mai pui si preturile sensibil mai mari in tarile nordice.
Evident, la salariul brut ma refeream.
In Finlanda la 3500 brut, fara deduceri, platesti impozit 24.5% deci ramai net cu peste 2600 euro lunar. Daca ai deduceri ramai cu mai mult.

View Postdan84, on 23rd December 2011, 19:55, said:

Tu cam faci o varza intre comparatiile salariale daca spui ca un inginer in Ro sare muuult de 1.000 euro. E debutant? Nici pe departe. Are cel putin 5 ani in spate si sigur lucreaza intr-un domeniu profitabil. Salariul unui inginer debutant in Buc e vreo 500 euro.
Citeste cu atentie, nu am spus ca un inginer  (orice inginer) din Ro sare muuuult de 1000 euro ci sunt si in Romania ingineri (deci unii ingineri, nu toti) care castiga suma respectiva

Edited by Bogdan R, 25 December 2011 - 19:51.


#43
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postandrei2901, on 17th December 2011, 14:40, said:

Va rugam un sfat daca se poate sau ce ati face voi in locul nostru?

Orice ai alege vei pierde pe o parte si vei cistiga pe alta, insa nu neaparat in egala masura. Stiu ca in Spania e aproape imposibil de gasit de lucru si dupa ce au ridicat si dreptul la munca e si foarte complicat pentru angajatori.
Nu stiu ce sa zic cu chiriile, eu plateam 600 euro pentru un apartament cu 3 camere, pe malul marii, stiu ca se gaseau si cu 400 de euro un pic mai departe de mare; sigur ca in orice capitala chiriile sint mai mari, insa daca vrei sa ramii in Spania o solutie ar fi sa va mutati intr-un oras/ sat unde e ma ieftin sa traiti si fetita isi poate continua scoala. Daca te intorci, tot dai 300 euro rata la casa, pe care acum ii scoti din chirie probabil.

De ce nu cauti o garsoniera pt sotie si fata, iar tu te intorci in Romania si iti cauti ceva de munca?! Macar asa iti poti da seama si cum e cu re-adaptarea la patria mama. Nici aici nu e usor sa iti gasesti de munca, poate n-ar fi rau sa incepi sa cauti; cel mai simplu e sa te recomande cineva din interior la o firma, ca altfel e destul de complicat sa iti gasesti.

Sau sa iti cauti altundeva in UE sau in tarile arabe si sotia sa ramina cel putin un timp la Madrid.

Daca ai plecat din Romania si din alte motive decit cele economice, intoarcerea va fi foarte dificila.

#44
andrei2901

andrei2901

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2008
Am venit in Spania strict din motive financiare. Nu mai aveam bani de mancare.
De aceea am decis ca ne vom intoarce in Ro si intre timp am vorbit acasa cu niste prieteni si imi voi gasi eu ceva si de munca chiar daca la inceput nu pe foatre multi bani. Vom pleca in primavara cand se dezmorteste domeniul constructiilor.
Multumesc mult pentru sfaturi!

#45
Cristi-MAN

Cristi-MAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.10.2008
Oare unde e mai bine? In Romania sau in Spania? In niciuna. Oricum sa zici bine mersi ca ai ajuns in Spania si nu in vreo tara gen Brazilia, Venezuela sau Nigeria unde jaful, rapitul si impuscatul in cap sunt la ele acasa. Deci sa ma pun in situatia ta, desi am fost in afara dar ca turist nu ca muncitor: 1)daca as avea copil m-as intoarce in tara ca sa faca scoala unde trebuie ca altfel pierdut scrie pe el.
2)Daca n-as avea copil nu as mai da prin Romania, insa totusi acest lucru e greu de tot de facut, pt ca iti lasi aici familie, rude deci tot ce ai.
Cu parere de rau iti spun ca domeniul constructiilor a cam devenit istorie pe aici. Mai bine te apuci de agricultura aici in RO la tine acasa, ca din asta faci bani (acum depinde).
Multa lume pleaca in Spania sau mai stiu pe unde ca aici nu e bine. Pai ce aici se moare de foame? Ca doar n-om fi in Somalia sau Sudan, insa poate o sa ajungem ca ei. Toti fugim peste tot in afara insa pentru tara noastra saraca nu facem nimic, nu luptam, stam si ne uitam la politicieni cum isi umplu carutele de bani. :habarnam:  Pai atunci de unde sa fie bine. Eu cu 1000 de RON lunar sunt multumit. Bafta mai departe .

#46
Hamrun

Hamrun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2010
Buna , eu personal as zice sa te intorci in romania. De ce? Financiar cred ca v-ar fi mai bine , ca cu cei 1300E veti avea un trai decent. In al doilea rand cred ca starea ta de spirit nu e chear buna, daca mergi acasa cred ca o sa va mai reincarcati bateriile, sa va bucurati de intimitate si de compania prietenilor si a familiei sa cereti in continuare sfaturi si sa fiti in cautare . Dupa ce va linistiti, va mai hraniti sufletele si recreati mintile , va puneti din nou pe cautat de data asta de acasa sau acasa. Nu pot sa dau pre multe sfaturi , eu zic ceea ce simpt si eu , locuesc impreuna cu sotia si 2 copii in Cayman Islands, am tot 30 de ani si sunt bucar de meserie. Peste 3 luni ne intoarcem si noi in Romania . Efectiv ne-am saturat de locul asta de munca si de insula asta . Nu e rau,dar e o monotonie fara cuvinte , facem cam aceles lucruri de 6 ani . Salariile au fost super bune la inceput (10000 USD ptru amndoi) au mai scazut intre timp si cheltuelile cu copii au crescut enorm. Nu e usor la varsta asta in timpurile astea sa mai ai si copii , sa incerci sa cauti cele mai bune solutii. Va doresc succes. Sa stiti ca nu e usor  nicaieri, decat daca nu ai nimic ,adica nevasta, copii ,... dar nici aia nu e viata. Respect.

#47
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Toti fugim peste tot in afara insa pentru tara noastra saraca nu facem nimic, nu luptam, stam si ne uitam la politicieni cum isi umplu carutele de bani.  Pai atunci de unde sa fie bine. Eu cu 1000 de RON lunar sunt multumit.
apai esti tu multumit. io nu. parca as sta si io intr-un bloc care nu-i proiectat pe vremea lu' ceasca unde nu se fura becurile saptamanal din casa scarii, parca as manca un steak din cand in cand intr-un steak house si nu gratar facut din aurolaci, parca as mere si io cu o masina pe care nu scrie dacia, daewoo sau alte minunatii din categoria asta, iar de ma duc in concediu undeva, parca as sta si io intr-un hotel unde buda nu-i pe hol samd.
toate cele bafta maxima de obtinut cu 1000 aia de roni.
si pan' la urma ce draq de "obligatie" am io fata de "tara noastra(?) saraca" sa repar tot ce strica haiducii cu largul concurs a vreo 90% din minunatul popor?

#48
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View Postpierre_de_timp, on 18th December 2011, 04:10, said:

. Pana sa fie bine in ro, o sa fie mult mai devreme bine si in spania. Mult succes!

+1

Ramai frate acolo, e o tara frumoasa, cu istorie si personalitate, sunt si destui romani pe acolo, nu e ca si cum ai fi picat in Papua Noua Guinee.
Zicea cineva ceva de starea ta psihica care nu e chiar buna. Intoarce-te in Romania ca sa vezi cum va ajunge de-a dreptul proasta.

#49
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
In primul rand pleaca din Madrid capital si NU te du in oraselele sateliti de pe corridorul Henares sau Mostoles.

Alege o localitate din nordul Spaniei, unde inca mai merge economia (Asturias, Tara Bascilor, Catalunia). Evita zonele de litoral si cele agriculturale din sud si sud-est unde e saracie lucie si e plin de romani care se bat pe putinele joburi. Recomand calduros Oviedo, Bilbao, Santander, Gijon, Victoria. Nu vor crapa de foame niciodata iar granita cu Franta e relativ aproape si iti va da niste calcule suplimentare.

Nu te intoarce in Romania cat inca ai venitul sotiei. Romania e Evul Mediu. Ai plecat de foame, nu te intoarce de fraier, vei fi dezamagit crunt si ultimul lucru de care ai nevoie e o depresie la pachet cu disperarea. Ai un copil mic, gandeste-te la prioritatile lui, la nivelul de educatie, la serviciile publice si la mentalitate. Spania are inca poate cele mai bune servicii sociale din Europa.

Da-te de alta ca autonom si inscrie-te la orice curs gratuit de formare profesionala, in special pe IT. Ar fi bine sa va echivalati studiile amandoi, stii bine ca spaniolii sunt praf la limbi straine.

Suie-ti CV-ul pe infojobs, tecnoempleo, trabajar.com, segundamano, milanuncios. Peste tot.

In ultima instanta, cand vei vrea sa pleci neaparat, du-te in alta tara, poate chiar in afara Europei, de exemplu undeva in America de Sud unde economia nu e moarta. Orice ai face, scoate-ti Romania din minte definitiv, ai emigrat pentru mai bine, nu pentru groaznic.

Curaj  :peacefingers:

#50
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
Romania e primitiva, Europa dusa de criza, America e in colaps, in Australia e invazie de iepuri, Rusia e plina de mafioti, China e suprapopulata si in Japonia te zguduie si iti vine apoi tzunami peste, singura solutie de imigrare ramane in spatiu !

#51
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

View Postbanat, on 25th April 2012, 11:21, said:

Romania e primitiva, Europa dusa de criza, America e in colaps, in Australia e invazie de iepuri, Rusia e plina de mafioti, China e suprapopulata si in Japonia te zguduie si iti vine apoi tzunami peste, singura solutie de imigrare ramane in spatiu !
Nu trebuie sa ajungem chiar atat de departe,mai sunt locuri bune pe Terra unde sa se aciueze fiecare,oricum cel mai mare rau posibil,parerea mea,este intoarcerea acasa chiar in eventualitatea faptului ca ai strans o gramada de bani si sa- i investesti !Sa fii sigur ca vor avea grija"hienele" de acolo sa te toace sistematic pana te vei intoarce cu traista in bat(si cand spun "hiene" ma refer incepand de la prieteni si pana la institutiile guvernamentale),Romania este o tara bolnava,majoritatea celor ramasi acolo au o mentalitate bolnava, dezvoltata de regimurile neocomuniste de dupa  89,condusa de dorinta de a empata si de a parveni cu orice pret,o Romanie cuprinsa de o criza morala si nu economica,careia ii va trebui 2 generatii pt. a-si recastiga demnitatea unei tari care se vrea europeana.

Edited by zobarr69, 25 April 2012 - 13:52.


#52
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
A trecut ceva vreme.  Sper ca omul sa fie in viata ca parca tare parea suparat.  E nasol cind esti in menghina.  De plecat si de venit e usor, dar daca nu ai la ciorap ceva rezerve e cam nasol sa iti dai ulitmul sfant pe tren. :console:

#53
foreign

foreign

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2012
Buna tuturor! Cred ca sunt in masura sa va scriu cate ceva pe aceasta tema deoarece o parte din famila mea (sotia si 2 copii unul de 9 ani si unul de 4) sau intors in Ro dupa 10 ani de trait in Europa. Eu am decis sa mai raman inca un an pe aici pentru a mai face ceva bani. Copii s-au nascut aici,au mers la scoala si gradinita aici. Pot spune ca fetita de 4 ani s-a integrat perfect la gradinita,cu baiatul este putin mai greu deoarece materia este f incarcata. In cateva saptamani de de la intoarcere inevitabilul s-a produs si am avut probleme cu cele trei mari institutii ale statului;politie,tribunal,spital despre care pot sune ca nu s-au schimbat absolut cu nimic fata de acum 10 ani.Deci dezamagit complet.Desi sotia a vrut sa plece imediat am zis sa mai dam o sansa visului nostru de a ne intoarce acasa.Eu merg destul de des acasa,dar cand mergi in vizita totul pare ok. Acum dupa aproape un an de trait in Ro situatia parca ca s-a mai asezat ,nu ca s-ar fi schimbat tara in mai bine, pur si simplu au inceput sa se acomodeze.Cu cateva saptamani in urma am fost vizitat de familie aici si am fost curios ce reactie o sa aiba copiii si am fost surprins sa vad ca abia asteptau sa se intoarca acasa.O diferena majora pentru copii este ca acolo au prieteni nu doar colegi, asa cum sune-a cineva mai inainte.In concluzie cred ca social e mai bine acasa, dar financiar e dezastru. In cazul meu cred ca m,am cam grabit cu intoarcerea in Ro ,de aceea cred ca o sa fiu nevoit sa-mi aduc familia inapoi. Dar visul meu va ramane tot de a ma intoarce acasa.

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postforeign, on 13th May 2012, 02:02, said:

O diferena majora pentru copii este ca acolo au prieteni nu doar colegi, asa cum sune-a cineva mai inainte.
Eh, nu exagera. Copiii isi fac usor prieteni, oriunde. Vad asta la al meu, cel mare.
Pentru adulti e ceva mai dificil, insa se poate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate