Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

Intoarcere in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
andrei2901

andrei2901

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2008
Buna tuturor!
Sunt si eu unul dintre romanii care nu au mai putut rezista in romania cand a venit criza. Am plecat in Spania, Madrid. Sunt aici de aprox. 2 ani timp in care am lucrat doar 1 an si fara acte si am mai lucrat pe ici pe colo foarte putin. Intre timp a venit si familia mea aici (sotia si fetita mea de 5 ani). Sotia mea lucreaza de acasa pe internet si castiga cam 1300 euro pe luna insa eu nu mai gasesc nimic de munca de 6 luni si din acest motiv ne gandim sa ne intoarcem in Romania. Nu pot spune ca ne-am obisnuit cu stilul de viata spaniol si nici cu mancarea de aici desi pot sa spun ca sunt foarte placut impresionat de tot ce inseamna Spania si civilizatia de aici. Acum locuim impreuna cu un spaniol in casa lui unde noi avem inchiriate 2 camere si o baie. Problema e ca ne-am cam saturat sa tragem matu de coada pe aici si cum nu avem venituri cat sa ne putem bucura de toate din aceasta metropola ne-am gandit sa ne intoarcem acasa unde avem un apartament al nostru si unde cu salariu sotiei am putem trai, zic eu, mai bine decat in Madrid. Ne-am gandit ca eu cum sunt inginer constructor am sa gasesc ceva de munca in Romania chiar daca pe un salariu muuuuult mai mic decat ar trebui in timp voi reusi sa ma ridic in domeniul asta. Va rugam un sfat daca se poate sau ce ati face voi in locul nostru?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Sunt curios ce lucreaza sotia online de castiga 1300 EUR?

#3
andrei2901

andrei2901

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2008

View PostLensFlare, on 17th December 2011, 14:57, said:

Sunt curios ce lucreaza sotia online de castiga 1300 EUR?
Asta nu cred ca e relevant dar face traduceri online. Sotia mea a facut facultatea de litere specializare Engleza - Germana.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu cum e in Spania, dar te asigur ca in Romania nu se mai construieste nimic :(

#5
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Nu stiu experienta dvs in domeniul ingineriei in constructii dar sunt sanse sa gasiti un post in executie-din primavara pe un salar   de la 500e.La ora actuala in afara Bucurestiului singurul investitor in constructii este statul,deci cautati o firma portocalie.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu vad ce sa gasesti aici pe specializarea ta, poate sa lucrezi tot in afara domeniului tau ca si in Spania.

#7
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Stai acolo ca stai bine. Daca-ti permiti sa traiesti, acolo cum poti, sa te poti intretine si sa-i asiguri educatie copilului, n-are rost sa vii incoa. Inginer constructor zici? Pai nu prea ai sanse, domeniul constructiilor e mort de tot, iti spun din experienta personala. Nu se mai construieste aproape nimic, doar se vinde, ce e la gata se vinde greu, ce e la rosu si mai greu. Si chiar prin absurd daca gasesti job aici, pe cat crezi ca lucrezi? Mai mult de 2000 lei nici sa nu visezi, iar sotia, probabil 1000 lei. Repet, daca gasiti de lucru, putin probabil.


View Postlemar, on 17th December 2011, 14:29, said:

salar
Se zice "salariu", `r-ar naiba in ea de limba.  :deadtongue:

Edited by Loox, 17 December 2011 - 14:39.


#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Sotia lui castiga 1.300 de euro/luna fie ca sta in Spania fie ca sta la Baicoi. Ideea e ca sa vina in tara sa stea in casa lor ca e mai ieftin si le ajung cei 1.300 de euro sa traiasca decent. La Madrid cu banii astia e cam greu pentru 3 persoane. Se mai construieste cate ceva in Ro, nu e complet blocat, dar greu sa te angajezi ca piata e plina de constructori cu experienta plus cei care au terminat facultatea in ultimii ani. Acum nu stiu ce stii tu sa faci dar cred ca daca ai ceva vointa ai putea sa te agati de ceva munca in constructii in Ro chiar daca e la betoane, zidarie, etc. Oricum nici Spania nu sta mai bine ca Ro in domeniul asta. Mai merge cu renovarile totusi.
Cu fata cum faceti acolo? Nu ati dat-o la scoala? Daca nu si ramaneti pe acolo, trebuie sa iei in considerare sa o dai la scoala neaparat. La aia e obligatoriu de la 2 ani. Daca nu, va decad din drepturile parintesti si ramaneti fara copil.

Eu daca as fi in locul tau as veni in tara. Constructori acum se cauta in tarile arabe dar ca sa ajungi acolo trebuie sa ai minim 3-5 ani experienta.

Edited by dan84, 17 December 2011 - 15:43.


#9
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostLoox, on 17th December 2011, 14:36, said:

Se zice "salariu", `r-ar naiba in ea de limba.  :deadtongue:

Salar este perfect corect in limba romana. 'R-ar naiba in ea de limba.

Edited by Arkouda, 17 December 2011 - 15:34.


#10
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011

View PostCourage, on 17th December 2011, 14:09, said:

in Romania nu se mai construieste nimic :(
Cum nu?! Nu se construieste viitorul?!  :mellow:
Iar Boc zicea ceva de cules roadele in 2010 din araturile din 2009, cules amanat insa pentru 2011, iar acum pentru 2012, cand mandri nostii puliticieni vor decreta in campaniile electorale ca porcul zboara cu covrigul in coada iar maidanezul la abator.
Porcul lor, fireste, daca iar sunteti neatenti si nu cititi literele mici.

On: aici e praf stelar dar cu 1300 euro garantati te-ai descurca.

Edited by Sarcastic, 17 December 2011 - 15:50.


#11
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View PostArkouda, on 17th December 2011, 15:33, said:

Salar este perfect corect in limba romana. 'R-ar naiba in ea de limba.
Nu, nu in romana, in limba meltenilor sau a coclitilor, da.

#12
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Ai dreaq cocliti de la Academia Romana.

Edited by Arkouda, 17 December 2011 - 23:34.


#13
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
pai eu in locul tau as face ce am facut si in locul meu. am plecat din ro si nu ma mai intorc acolo ever. strange din dinti, fa lista cu obiective, pune-le pe hartie sa le vizualizezi, si cauta orice modalitate de a te integra acolo unde ai ales sa traiesti. cel mai  important, cred, in momente de cumpana, este sa te gandesti la motivele care te.au determinat sa faci pasul ala. Daca iti par la fel de actuale, inseamna ca e inca o decizie buna. Tine-te de ea ca e mai buna. Pana sa fie bine in ro, o sa fie mult mai devreme bine si in spania. Mult succes!

#14
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
Ma cam sperii mai Andrei.  Si eu vreau sa revin in Romania si cam tot asa am ca venit, in jur de 1300 euro as avea de cheltuiala.  De cite ori am revenit in Romania in vacanta, zau, m-am simtit sarac.  Da, mi-a ajuns sa am de toate ca veneam in vacanta si nu ma uitam ca una sau alta costa mai mult decit cum eram obisnuit.  Ma gindesc ca ar fi de ajuns pentru o familie cu 2 copii, insa eu intentionez sa ma stabilesc in Europa de Vest iar Spania ar fi fost printre tarile preferate ca mai inteleg limba si in scurt timp as fi fluent.  La periferie sau orase mici vad ca si chiriile sint mai mici, deci 1300 nu ar fi rau, iar preturile la mincare aud ca ar fi mai mici in Spania ca Romanaia.  O sa urmaresc cu interes subiectul asta si sa vedem ce mai zic si altii.
Acum chestia este ca pe unii ne atrag mizeria in care am fost nascuti, dar dupa un timp iar ni se face de duca.  Acum nu ai putea venii si tu in vizita temporar sa vezi care e atmosfera si pe urma daca vezi ca nu merge sa lasi o portita deschisa sa te intorci in Spania?
Ar fi bine ca cei care iti dau sfaturi sau pareri sa spuna si in ce tara locuiesc si cam cit au ei venit pe luna.  Sunt cam scheptic ca cei care vin pe aici pe forum ar avea venituri mai mari de 1300 euro/luna.  
Craciun fericit la toti!

#15
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Gandeste-te la copil, caci indiferent unde alegeti sa stati, e de preferat sa termine scoala in acelasi sistem de invatamant in care a inceput-o. Daca face acolo 3 ani si apoi il aduci aici, e pierdut...sistemele sunt foarte diferite(in sensul ca la noi e mult mai greu) si o sa-l zapacesti de tot. Am niste prieteni care au adus copilul in tara in clasa a 4-a...deja se rupese firul iar acum, chiar daca a recuperat chestiile elementare, e inca mediocru.

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
eu as spune sa te intorci .... in Romania de bine de rau vei gasi ceva de lucru (nu musai pe specialitatea ta, dar pe acolo) si-ti va fi mai usor ca macar nu ai bariera limbii si a faptului ca nu esti cetatean (orice ai spune intre 2 persoane cu acceasi pregatire si pentru aceeasi leafa un spaniol va angaja tot un spaniol si nu un roman sau alt emigrant).

#17
andrei2901

andrei2901

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2008
Salut din nou!
Multumesc celor care mi-au raspuns. Scuzati eventualele greseli gramaticale pe care le-am facut sau am sa le fac (altii sa nu le faca :nonobad: ). Fetita mea merge la scoala si profesoara ei zice ca se descurca bine insa nu are prieteni are doar colegi. Asta e un motiv in plus pentru a veni in RO. Acasa desi cand a plecat avea doar 3,5 ani avea cateva prietene de joaca si in afara gradinitei.
Aici cu ce face sotia abia ne descurcam si ni s-a cam urat cu "binele" asta. Plus ca nu se intrevede nici o posibilitate de un trai mai decent somajul e extraordinar de mare. Nu as sfatui pe nimeni acum sa vina in Spania. E ffff greu sa gasesti ceva de lucru. Eu am venit aici ca am o ruda care m-a tinut la ea pana am putut eu inchiria altceva. Conditiile in care stam nu sunt prea stralucite (450 euro, fara intimitate, fetita nu are camera ei, samd) desi toti cunoscutii de pe aici ne-au spus ca am nimerit BINE cu spaniolul asta. Sa inchiriem noi singuri un apartament nu intra in discutie. Chiriile pleaca de la 500 euro plus cheltuieli. Ce nu v-am mai spus e ca la apartamentul din tara eu platesc rate de 300 euro pe luna. Apartamentul e inchiriat in momentul de fata si se elibereaza in martie deci pana atunci mai stam aici. Poate se intampla o minune.  
Si am fost asta vara acasa si am vazut conditiile din Ro ( am stat 1luna jumatate) si intradevar e saracie lucie in tara insa nu va puteti inchipui ce bine e sa stai in casa TA dupa ce 1 an jumate nu ai stiut ce e aia intimitate decat la baie :), si preturile sunt cam la fel plus ca mancarea e mult mai variata si mai sanatoasa.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Si am fost asta vara acasa si am vazut conditiile din Ro ( am stat 1luna jumatate) si intradevar e saracie lucie in tara insa nu va puteti inchipui ce bine e sa stai in casa TA dupa ce 1 an jumate nu ai stiut ce e aia intimitate decat la baie , si preturile sunt cam la fel plus ca mancarea e mult mai variata si mai sanatoasa.

Mie nu mi se pare chiar asa saracie lucie pe aici iar mancarea e foarte variata, nu neaparat si sanatoasa. Aia sanatoasa nu e asa variata si e scumpa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate