Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Deputatul PNL Virgil Pop a fost condamnat la cinci ani de inchisoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#37
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 oaspetele, on 17th December 2011, 14:19, said:

Cristi, las-o balta. Cate amendamente la buget a adus opozitia si cate au fost aprobate ??

Da de ce vorbesti de buget ca si cum ar fi singura lege din tara asta? E norma ca acolo puterea sa faca legea, pentru ca-s calculele lor. Si au fost si amendamente acceptate, daca ai urmari. Logic ca nu puteau fi acceptate 6000 pentru ca schimbau fata bugetului cu totul, fiind majoritatea amendamente populiste.

Eu vorbesc in general, in dezbaterile din parlament. Noi avem in fata doar hotararile importante, unde e normal ca puterea sa castige, ca de aia ii putere. Dar prin parlament trec tone de legi de importanta mai mica propuse si de opozitie in functie de interes. Sa spui ca astia sunt spectatori mi se pare ca imi jignesti inteligenta.

#38
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,942
  • Înscris: 31.03.2003
Au fost adoptate 2 amendamente. Si nu stiu daca din alea peste 8000 aduse de opozitie.
Nu cred ca anul acesta vreo propunere de-a opozitiei ar fi avut succes in Parlament.

#39
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 oaspetele, on 17th December 2011, 14:35, said:

Au fost adoptate 2 amendamente. Si nu stiu daca din alea peste 8000 aduse de opozitie.
Nu cred ca anul acesta vreo propunere de-a opozitiei ar fi avut succes in Parlament.

Pai si ti se pare normal sa se vina cu 8000 de amendamente? Care-i logica? Se incearca taraganarea votarii bugetului. Asa e in fiecare an. Daca vii insa cu 50 sau cu 100 bine-documentate si coerente, eu zic ca sunt sanse mult mai bune. Doar ca nu poti tu opozitie avea pretentia sa modifici legi importante care dau peste cap calculele guvernului. De aia legile "populare" propuse de opozitie nu pot trece in parlament (pt ca in general sunt populiste si facute special sa puna guvernul in situatii stanjenitoare). Insa repet, legi cu o importanta mai scazuta la nivel national (dar poate cu importanta mare la nivel local pentru comisionul respectivului parlamentar) trec si daca-s propuse din opozitie. De-altfel, cate proiecte de lege de impact mai mic sunt propuse in grup de parlamentari din diferite partide? Destul de multe. Acolo fac ei trafic de influenta, nu la ce le indica guvernul sau partidul sa voteze in bloc.

Edited by cristi7, 17 December 2011 - 14:48.


#40
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,266
  • Înscris: 06.01.2009

 dragospas, on 17th December 2011, 10:42, said:

Cand vor ajunge la putere...pana atunci,nu vad rostul sa critici spectatorii pentru ca echipa joaca prost in teren.

atunci cand spectatorii arunca cu pietre in jucatori sau intra pe teren si le pun piedica, si ei sunt de criticat. Intr-o democratie opozitia nu e chiar lipsita de orice fel de responsabilitate.

#41
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011

 cristi7, on 16th December 2011, 14:45, said:

Primul a fost Nastase ieri, care a fost achitat.
Matusile sunt date dracului si pline de bani.  :naughty:

Smecheria cu matusica nu e inventia lui Nasty Boy. Toti tiganii ciorditori, acum comasati in clanuri, au matusi in SUA.

#42
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,266
  • Înscris: 06.01.2009
nastase e un peste mult prea mare ca sa fie -prins. Se rupe dracu lanseta.

#43
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011
Stie prea multe omul.
Iar marinarul a fost prea mult timp coleg de barca cu el.

#44
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 oaspetele, on 17th December 2011, 14:35, said:

Au fost adoptate 2 amendamente. Si nu stiu daca din alea peste 8000 aduse de opozitie.
Nu cred ca anul acesta vreo propunere de-a opozitiei ar fi avut succes in Parlament.
Prin 1640 de amendamente (20%) parlamentarii opozitiei cereau bani pentru biserici; aceasta cifra ne da o masura a seriozitatii lor.

#45
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,942
  • Înscris: 31.03.2003
Ce sa-i faci, daca asta vrea boboru...sau daca asta suna bine pentru bobor.
ok, 20% au fost populiste. Eu merg mai departe si zic 80% au fost populiste.
Dar chiar niciuna ?

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu, eu continui sa zic ca in tara unde Sile Camataru si altii ca el (clanul Corduneanu, etc) sunt lasati liberi e aberant sa-i dai unul politician pentru luare de mita (sume relativ mici) si trafic de influenta 5 ani. Trebuie facuta distinctia intre cine e un pericol public si cine nu.

Edited by utopium, 19 December 2011 - 15:55.


#47
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Unui politician dovedit fara dubiu ca a primit mita chiar si un singur leut eu i-as da cel putin 4 ani de inchisoare cu executare (cat este un mandat) precum si interdictia de a ocupa vreodata o functie publica.
Pentru ca intri in politica nu ca sa castigi bani (chiar daca par mari, salariile unui orice politician sunt mici) ci ca sa faci bine celor care te-au votat, ca sa iti pui cunostintele in slujba celor care au avut incredere in tine sa ii reprezinti; politicianul spagar nu este doar un hot ordinar ci un model, un exemplu, un formator de standarde morale pentru societate si in calitatea aceasta merita o pedeapsa pe masura.

#48
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 utopium, on 19th December 2011, 15:53, said:

Nu stiu, eu continui sa zic ca in tara unde Sile Camataru si altii ca el (clanul Corduneanu, etc) sunt lasati liberi e aberant sa-i dai unul politician pentru luare de mita (sume relativ mici) si trafic de influenta 5 ani. Trebuie facuta distinctia intre cine e un pericol public si cine nu.

Totusi, asta e eliberat dupa 9 ani si nu stim in ce conditii. Poate ca se urmareste ceva. Sa-l plaseze pe undeva, cine stie. Oricum, inca de acum o luna (coincidenta?!) a inceput inca un dosar pe numele lui, deci probabil ca se stia ca ar urma sa fie eliberat, iar dosarul respectiv va fi o lesa pentru el. Nu se stie ce se urmareste si ce alt clan ar putea fi anihilat prin miscarea asta.

In rest, sustin ce-a spus lmk. Un politician care fura, chiar si-un leu, ar tb condamnat mult mai drastic. Nu uita ca aceste clanuri exista si din cauza politicienilor.

#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007
Furtul si mita nu sunt acelasi lucru. Practic omul a primit bani ca sa faca trafic de influenta. Adica eu il cunosc pe Georgica si ii zic: "Ba Georgica, nu faci tu un contract cu Ionica, ca e baiat bun (si ma plateste bine)?". In America asta se numeste lobby (ma rog, o forma de) si e legal. La fel si in Anglia sau alte tari. Si sa fim seriosi, peste tot in lume exista trafic de influenta in politica (probabil de aia au si legalizat unele tari lobby-ul, pentru ca stiu ca nu-l poti opri). Tocmai asta e ideea politicii, odata ajuns acolo ai o influenta asupra multora, e cam demagogic sa ceri ca acea influenta sa fie folosita strict in folosul cetatenilor. Teoria suna bine, practica ne omoara. Nu stiu, mi se pare aberant sa dai 5 ani pentru o chestie care se intampla oriunde in lume, in orice sistem politic. Si problema e ca 99% din politicienii romani fac asta, dar sunt arestati doar cei la care exista un interes sa fie arestati, asta e problema pana la urma. Repet, e ca la doctori, stie toata lumea ca majoritatea primesc spaga, ar fi aberant sa te apuci sa-i arestezi si sa le dai nu stiu cati ani de inchisoare. Furtul e cu totul altceva.

#50
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,942
  • Înscris: 31.03.2003
Nu e chiar asa. De cele mai multe ori costul acestui "lobby" se regaseste in costul lucrarii respective, sau al serviciului prestat.
Adica prejudiciezi statu.
Pot sa pun pariu ca numarul pedelistilor "lobbysti" e mult mai mare decat cel al penelistilor.

Care mai e rostul licitatiilor ??

#51
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007

 oaspetele, on 19th December 2011, 18:49, said:

Nu e chiar asa. De cele mai multe ori costul acestui "lobby" se regaseste in costul lucrarii respective, sau al serviciului prestat.
Adica prejudiciezi statu.
Pot sa pun pariu ca numarul pedelistilor "lobbysti" e mult mai mare decat cel al penelistilor.

Care mai e rostul licitatiilor ??
Pai la fel se regaseste si costul campaniilor electorale in lucrarile facute. Repet o idee mai veche, nimeni nu investeste milioane de euro in campanie ca apoi sa nu acorde nici o facilitate unor apropiati ai lui/partidului care l-a sustinut. Asa functioneaza lucrurile si eu zic ca suntem ipocriti daca ne asteptam la altceva. Toti au interese proprii/de partid. PNL poate are mai putini "lobbysti" decat PDL pentru simplul fapt ca are mai putini oameni la conducerile locale si e un partid mai mic ... dar USL are deja mult mai multi ;)

Edited by utopium, 19 December 2011 - 19:39.


#52
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,942
  • Înscris: 31.03.2003
Vorbim oarecum de chestii diferite.
EVIDENT ca vor fi favorizati cei de-ai casei. Asta e de cand lumea.
Dar cand vine vorba de o lucrare de amploare, zeci si sute de milioane, licitatii nu stiu de care, eu zic ca lucrurile vor sta altfel.

Am o strada de 0,8 km de asfaltat. Valoarea nu impune o licitatie, ci doar 3 oferte. Acolo, normal, favorizez pe ala care mi-e amic.

Am o sosea de 50 km de asfaltat. Acolo se schimba treama. Licitatie, situatie de lucrari etc.
Daca firma x are cel mai bun pret, castiga. De ce sa mai riste cu spaga ??
Daca tot da spaga, inseamna ca ceva e necurat. In mod cert isi va recupera banii, ori umfland costul lucrarii cu acte aditionale, ori executand lucrarea la parametri inferiori contractului.

Pdl e prin definitie un partid de lobby-sti.

#53
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 utopium, on 19th December 2011, 18:04, said:

In America asta se numeste lobby (ma rog, o forma de) si e legal.
1. Noi nu traim in America si la noi nu este legal iar pana nu se schimba legea, ii bagam la bulău.
2. Lobby inseamna sa strangi argumente, sa faci planuri, predictii, grafice, conferinte etc care sa iti sustina punctul de vedere si pe care sa le prezinti cat mai multor politcieni cu scopul de a-i determina sa adere la punctul tau de vedere; cand insisti pe langa Virgil sa ii faciliteze lui gigel reparatia unei sosele, indiferent ca te afli in Romania sau in America, se numeste trafic de influenta (la noi, altfel in SUA) si se pedepseste tot cu bulău (vrei exemple de peste ocean? deja stiu ce sa iti caut si ti le prezint cu cea mai mare placere, daca mi le ceri).
3. Problema nu e ca 99% din politicieni fac asta ci ca noua - societatii civile, formatorilor de opinie, oamenilor inteligenti, prosti, simpli, bogati, saraci, tineri, batrani - ni se pare normal...

#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007

 lmk, on 19th December 2011, 21:24, said:

2. Lobby inseamna sa strangi argumente, sa faci planuri, predictii, grafice, conferinte etc care sa iti sustina punctul de vedere si pe care sa le prezinti cat mai multor politcieni cu scopul de a-i determina sa adere la punctul tau de vedere; cand insisti pe langa Virgil sa ii faciliteze lui gigel reparatia unei sosele, indiferent ca te afli in Romania sau in America, se numeste trafic de influenta (la noi, altfel in SUA) si se pedepseste tot cu bulău (vrei exemple de peste ocean? deja stiu ce sa iti caut si ti le prezint cu cea mai mare placere, daca mi le ceri).
3. Problema nu e ca 99% din politicieni fac asta ci ca noua - societatii civile, formatorilor de opinie, oamenilor inteligenti, prosti, simpli, bogati, saraci, tineri, batrani - ni se pare normal...
2. Mai degraba primesti niste bani de la o firma privata ca sa-i promovezi interesele ... ok, nu e acelasi lucru cu acordarea unui contract, dar ghici ce, daca vine guvernatorul Californiei si zice "Ford sunt cei mai tari" (pentru ca primeste bani pentru asta) si apoi un subordonat va avea de incheiat un contract de achizitii masini, oare nu o sa fie influentat de parerea sefului lui?
3. Eu accept anumite chestii ca si realitati omniprezente si nu cred ca suntem in etapa in care sa incepem sa ne luptam cu morile de vant. E cam la fel ca si pe strazi, o gramada de soferi depasesc viteza legala fest, unii cu 10-20 de km/h, altii cu peste 50 de km/h ... ideea e ca daca ai avea posibilitatea legala de a-i urmari pe fiecare in particular (sa zicem ca le montezi un GPS), mai mult ca sigur ca l-ai prinde pe oricare la un momentdat ca a depasit viteza legala fie si pentru intervale mici de timp, dar daca politia s-ar apuca sa faca asta doar unora ar fi clar o inechitate. Si ar fi cu atat mai inechitabil daca ai vedea ca se leaga tocmai de unul care depaseste viteza legala doar cu 10-20 km/h si si aia nu foarte des. Asa e si cu politicienii urmariti de SRI/DNA pe "alese". Toti fac trafic de influenta, dar doar unii sunt urmariti 2 ani de SRI/DNA (vezi cazul Apostu/Bica). Iar asta nu e in regula. Iar in momentul in care toti fac la fel, mi se pare ipocrit ca sa-l iei din cand in cand pe cate unul, in functie de diverse interese, si sa-l bagi la bulau 5 ani, iar eventual adversarii lui politici sa mai si vina sa arate cu degetul: "Uite, coruptii!", ca si cum el nu ar face exact la fel.

Pana la urma "normal" inseamna ce face o larga majoritate, nu ce zice legea ca e normal :) Aceiasi societate ipocrita pretinde ca miresa e virgina cand isi imbraca rochia alba de miresa, dar cate sunt? :) Trebuie sa facem distinctia intre ceea ce e considerat conform unor norme morale/legale "normal" si ceea ce e in realitate "normal". Si daca numarul celor care incalca niste norme e foarte mare, alege-i pe cei care incalca cel mai tare normele si pedepseste-i daca vrei sa dai o lectie, nu ii pedepsi pe cativa prapaditi (asa o sa zica toti: "Uite, a picat asta de fraier si smecherii aia mari stau linistiti").

Si mai ales, fa-o in spiritul legii:
Art. 227 Furtul
(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detentia altuia, fara consimtamantul acestuia, in scopul de a si-l insusi pe nedrept, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

Chiar si pentru furt calificat pedeapsa e intre unul si cinci ani. Talharia e intre 2 si 7 ani.

Deci daca omul fura 80.000 de euro, risca inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda. Fiind la prima abatere, chiar si unul care vine si iti fura 80.000 de euro prin talharie (care nu e exagerat de violenta), poate scapa cu 2 ani. Daca a primit mita 80.000 de euro, face 5 ani de inchisoare? WTF?!

Edited by utopium, 19 December 2011 - 23:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate