Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Nu mai rezist, nu mai am rabdare

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#109
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Ce-i mai bine, sa previi sau sa combati ?

O palma la cur, la timpul potrivit, te poate scuti de necazuri mari.

#110
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 Loox, on 21st December 2011, 20:11, said:

Enigel, tu esti halucinanta, superficiala si vezi viata ca o telenovela se pare. Cred ca daca ti-ai lua o palma de la parinti sau iubit in caz ca ai unul, ai avea nevoie de multe sedinte la psiholog sa-ti revii. Nu am fost si nu sunt timid, dimpotriva, nu am dat niciodata un pumn(nu m-am batut cu nimeni), nu o sa fiu bataus de copii pentru ca voi comunica cu ei ca si cu niste prieteni, proprii mei elevi. Ai o impresie foarte falsa despre mine datorita gandirii inguste pe care o ai. Si iti spun inca o data sa termini cu caracterizarile tampite de psiholog ratat, nu se potriveste nimic din ce zici.


Acuma astept sa-mi ia si mie Adadoi apararea, sunt si eu copil ca el  :lol: .

Adadoi, copilul astalalt :D le intoarce din condei ;-), iar tu ai uitat ce a scris fix la inceput, mesajul #5:

Cred ca trebuie sa-l si atingi din cand in cand, sa-l lasi sa se pise pe el daca nu-si invinge "teama" de veceu, sa nu-i dai mancare pana nu-si strange jucariile, samd. Nu trebuie sa fii violenta, ci doar autoritara. Pe mine mama ma lua de ciuf daca nu-mi faceam patul, apoi imi dadea o palma, apoi cand ajungeam sa ma tavalesc pe jos imi dadea un sut in cur... La un moment dat ma ridicam si faceam ce trebuie sa fac, pentru ca am fost crescut intr-un mediu comunicativ si autoritar in acelasi timp. Cand era de preteneala, era, cand era de ordine, la fel. Trebuie sa ajunga sa discearna intre rasfat si rusine, intre joaca si penibil.
Nu stiu cat sunt in masura sa spun asta, pentru ca nu sunt nici mama nici tata, dar un parinte trebuie sa fie prieten si stapan cu copilul sau, sa nu-i dea mura in gura si sa nu-l laude excesiv in fata altora, sa-l rasfete. E suficienta o mangaiere si o atitudine grijulie ca sa-si dea seama ca il ajuti si ca trebuie sa te respecte. Prea multa dragalasenie in 99% din cazuri dauneaza.




Deci, e mult mai mult decat ca sustine bataia si, citez, cate un "sut in cur", atunci cand isi da cu presupusul in legatura cu educarea unui pici de 4 ani ....
Sa spui ca un copil de 4 ani trebuie lasat sa faca pe el daca nu-si invinge teama de veceu e oribil chiar si pentru un copilas de douaj de ani :cigar:.


Si, uite, fiindca l-ai mangaiat pe crestet :-)), acuma o tot tine ca surda pe mormant cu "redresarea fizica"  :thumbdown:   in loc sa se duca sa-si dea drumul pe bicicleta de la Babele si sa tipe tare pana la poale, cum atat de frumos si plina de grija l-am sfatuit deunazi :-)). Zau ca are nevoie :).

Edited by Enigel, 21 December 2011 - 20:53.


#111
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011

 Enigel, on 21st December 2011, 20:51, said:

Sa spui ca un copil de 4 ani trebuie lasat sa faca pe el daca nu-si invinge teama de veceu e oribil chiar si pentru un copilas de douaj de ani :cigar:.
Se vede ca n-ai copii. Al meu asa a priceput ca nu mai merge treaba cu pampersii. Si asta pe la 2 ani .

#112
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

 Loox, on 21st December 2011, 15:58, said:

Din moment ce tu afirmi ca eu sunt pro bataie si atat, cand de fapt eu sunt pro vorba buna si comunicare si in ultima instanta bataia, inseamna ca nu ma respecti .

N-am spus ca esti pro bataie , am spus ca te-ai crispat pe acest subiect . Vreau sa aud si altceva de la tine inafara de asta.
Asta am inteles deja, de fapt sunt singura care a zis ca nu-i o drama o palma la fund.

Iar dpdv a ceea ce inseamna respect, ai probleme. De acolo si modul in care vezi educatia.
Mori de frica ca pierzi autoritatea in fata sotiei sau a copilului.
Respectul se pierde exact prin aceasta atitudinea a ta, de a baga pumnul in gura oricaruia care te contrazice.
La tine pina si a avea o alta opinie e lipsa de respect.

Dar cum ti-am spus, aici nu te poti impune, mie nu poti sa-mi comanzi ce sa spun si ce nu, ce sa cred despre tine si ce nu.

 Loox, on 21st December 2011, 15:58, said:

pentru ca nu incurajez exlusiv bataia dar nici exclusiv vorbaraia infinita fara rezultate.

pai are rezultate daca stii cum sa pui problema, iar eu vorbeam si de comportamentul parintelui si de atitudine si asta nu e vorbarie infinita.
sunt mai multi factori care determina neascultarea si odata schimbata atitudinea parintelui se schimba si copilul.



 adadoi, on 21st December 2011, 18:20, said:

Loox vrea să spună că e nevoie de disciplină și că o palmă nu strică, după ce toate celelalte metode de discplinare au eșuat. S-a exprimat prost la început, și acum sunteți toți atât de înverșunați că nu mai vedeți pădurea de copaci.

asta am inteles deja, dar l-am provocat sa spuna si altceva inafara de asta si vad ca o tine pe-a lui.

nici nu conteaza palma aia la fund, o putem exclude, el oricum are o atitudine rigida, cel putin asa pare din ce posteaza si cu asta nu eram de acord, nu cu amarita aia palma.

Edited by yasmi, 22 December 2011 - 08:18.


#113
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Loox, on 21st December 2011, 20:11, said:

Fix 20 am, na...oricum, nu stiu ce relevanta are. Tot ce am spus aici imi apartine, este gandirea mea, ce o consider matura, bazata pe ce am vazut pana acum cat am trait. Degeaba educi copilul doar cu bataia ca mai tarziu chiar daca ti se pare ca te asculta, face dupa capul lui, ca n-a avut cine sa-i dea un sfat sa se fereasca mai tarziu de acea situatie. Ca urmare nu sunt de acord cu asta, ci cu primarea comunicarii si relatie amicala, caaaaare, cand se duce un pic de rapa, sa fie redresata fizic. Astfel spus, cunosc multe persoane, copii ca mine (daca sunt considerat copil) cat si oameni in toata regula, care au primit bataie si nu sunt catusi de putin deplasati psihic (plang si ei, le e mila de un caine jigarit de pe strada, dau si de pomana la amarati, au si ei la randul lor familii implinite).  

Enigel, tu esti halucinanta, superficiala si vezi viata ca o telenovela se pare. Cred ca daca ti-ai lua o palma de la parinti sau iubit in caz ca ai unul, ai avea nevoie de multe sedinte la psiholog sa-ti revii. Nu am fost si nu sunt timid, dimpotriva, nu am dat niciodata un pumn(nu m-am batut cu nimeni), nu o sa fiu bataus de copii pentru ca voi comunica cu ei ca si cu niste prieteni, proprii mei elevi. Ai o impresie foarte falsa despre mine datorita gandirii inguste pe care o ai. Si iti spun inca o data sa termini cu caracterizarile tampite de psiholog ratat, nu se potriveste nimic din ce zici.

mai ușor cu epitetele, cred c-am atras deja atenția. Poate nu-ți dai seama: nu ești în poiană, unde ăla care strigă mai tare are dreptate.
"Redresatul fizic" e o tâmpenie. Una cât casa. Uite, ai venit, ai spus o prostie, n-ai fost înțeles și ai primit o corecție: rezultatul a fost că te-ai enervat și mai tare, te-ai chitit pe cât de telenovelistic vedem viața și s-a dus pe apa sâmpetei discuția. Acum, imaginează-ți că ai 5 ani, că nu-ți place spanacul, că maică-ta îți dă două ca să termini din farfurie. O să mănânci spanacul ăla, fie de frică, fie ca să n-o superi și mai tare, și probabil data viitoare nici n-o să mai comentezi, dar o să rămâi cu impresia că nimeni nu te înțelege și că spanacul e cu adevărat oribil. Dacă în loc de palmă ar mai fi pus pe spanac niște smântână, dacă ți-ar fi arătat cât de puternic se face Popeye, dacă ți-ar fi permis să iei doar trei linguri, e posibil să fi început să-ți placă.
Toată chestia e să știi ce vrei: să termine din farfurie (aka să facă ce spui tu fără discuții și întrebări), sau să înțeleagă că are nevoie de spanac (că ce-i spui, ce-i dai, ce-i faci e numai pentru că-i vrei binele). Priorități.


 Enigel, on 21st December 2011, 20:51, said:

Acuma astept sa-mi ia si mie Adadoi apararea, sunt si eu copil ca el  :lol: .

Adadoi, copilul astalalt :D le intoarce din condei ;-), iar tu ai uitat ce a scris fix la inceput, mesajul #5:

Cred ca trebuie sa-l si atingi din cand in cand, sa-l lasi sa se pise pe el daca nu-si invinge "teama" de veceu, sa nu-i dai mancare pana nu-si strange jucariile, samd. Nu trebuie sa fii violenta, ci doar autoritara. Pe mine mama ma lua de ciuf daca nu-mi faceam patul, apoi imi dadea o palma, apoi cand ajungeam sa ma tavalesc pe jos imi dadea un sut in cur... La un moment dat ma ridicam si faceam ce trebuie sa fac, pentru ca am fost crescut intr-un mediu comunicativ si autoritar in acelasi timp. Cand era de preteneala, era, cand era de ordine, la fel. Trebuie sa ajunga sa discearna intre rasfat si rusine, intre joaca si penibil.
Nu stiu cat sunt in masura sa spun asta, pentru ca nu sunt nici mama nici tata, dar un parinte trebuie sa fie prieten si stapan cu copilul sau, sa nu-i dea mura in gura si sa nu-l laude excesiv in fata altora, sa-l rasfete. E suficienta o mangaiere si o atitudine grijulie ca sa-si dea seama ca il ajuti si ca trebuie sa te respecte. Prea multa dragalasenie in 99% din cazuri dauneaza.




Deci, e mult mai mult decat ca sustine bataia si, citez, cate un "sut in cur", atunci cand isi da cu presupusul in legatura cu educarea unui pici de 4 ani ....
Sa spui ca un copil de 4 ani trebuie lasat sa faca pe el daca nu-si invinge teama de veceu e oribil chiar si pentru un copilas de douaj de ani :cigar:.


Si, uite, fiindca l-ai mangaiat pe crestet :-)), acuma o tot tine ca surda pe mormant cu "redresarea fizica"  :thumbdown:   in loc sa se duca sa-si dea drumul pe bicicleta de la Babele si sa tipe tare pana la poale, cum atat de frumos si plina de grija l-am sfatuit deunazi :-)). Zau ca are nevoie :).

N-am uitat deloc ce-a scris, dar am văzut mesajul "la rece". Este mesajul unui copil care și-a luat-o rar și justificat, cel puțin din punctul lui de vedere; de-aia nu i se pare mare șmecherie să încaseze: știa la ce să se aștepte. Mai văd și că a resimțit acut palmele mă-sii, probabil mult mai acut decât unul care mânca bătaie zilnic, și că e clar pentru el că erau ultima soluție. Nu am uitat nici cât de grozavă și de matură eram la 20 de ani, cum le știam pe toate ca un om mare și cum mi-am schimbat părerile: stai calm, exact așa o să facă și el. La 20 de ani n-ai nici o fobie, nu înțelegi deci nici o fobie; nu te doare nimic, ți se pare deci că toți cei care se plâng de dureri sunt niște miorlăiți... Așteaptă doar să i se pună în brațe o franzelă de trei kile jumate care să depindă total de el.
Un copil de 4 ani nu pățește nimic dacă face pe el de câteva ori, cu condiția să nu fie umilit pe tema asta. Cel mai probabil va alege singur să-și învingă teama de veceu, cum spui tu, din motivul foarte simplu că vrea să facă ce fac toți cei din jurul lui. Da, există cazuri în care discuțiile și explicațiile n-au nici un rost: în criză.
Și mai lasă-mă cu mângâiatul pe creștet, ai și tu 20 de ani?

 yasmi, on 22nd December 2011, 08:25, said:

N-am spus ca esti pro bataie , am spus ca te-ai crispat pe acest subiect . Vreau sa aud si altceva de la tine inafara de asta.
Asta am inteles deja, de fapt sunt singura care a zis ca nu-i o drama o palma la fund.

Iar dpdv a ceea ce inseamna respect, ai probleme. De acolo si modul in care vezi educatia.
Mori de frica ca pierzi autoritatea in fata sotiei sau a copilului.
Respectul se pierde exact prin aceasta atitudinea a ta, de a baga pumnul in gura oricaruia care te contrazice.
La tine pina si a avea o alta opinie e lipsa de respect.

Dar cum ti-am spus, aici nu te poti impune, mie nu poti sa-mi comanzi ce sa spun si ce nu, ce sa cred despre tine si ce nu.



pai are rezultate daca stii cum sa pui problema, iar eu vorbeam si de comportamentul parintelui si de atitudine si asta nu e vorbarie infinita.
sunt mai multi factori care determina neascultarea si odata schimbata atitudinea parintelui se schimba si copilul.





asta am inteles deja, dar l-am provocat sa spuna si altceva inafara de asta si vad ca o tine pe-a lui.

nici nu conteaza palma aia la fund, o putem exclude, el oricum are o atitudine rigida, cel putin asa pare din ce posteaza si cu asta nu eram de acord, nu cu amarita aia palma.

Femeie, are 20 de ani, e singurul mod în care-și poate impune autoritatea lui pește, i se pare deci singurul corect și eficient. Bineînțeles că are o atitudine rigidă, scrie în fișa postului că la 20 de ani tre' să fii intolerant și rigid, că tu ești cel mai deștept, mai matur șamd. Ai răbdare cu el.

Edited by adadoi, 22 December 2011 - 09:05.


#114
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Femeie, are 20 de ani, e singurul mod în care-și poate impune autoritatea lui pește, i se pare deci singurul corect și eficient. Bineînțeles că are o atitudine rigidă, scrie în fișa postului că la 20 de ani tre' să fii intolerant și rigid, că tu ești cel mai deștept, mai matur șamd. Ai răbdare cu el.


Io am crezut ca vorbesc cu un parinte care are copii. Pai zicea ceva si de sotie. Are sotie la 20 de ani ??
Daca are 20 de ani, sa -l preocupe alte subiecte.

 adadoi, on 22nd December 2011, 09:04, said:

Uite, ai venit, ai spus o prostie, n-ai fost înțeles și ai primit o corecție: rezultatul a fost că te-ai enervat și mai tare, te-ai chitit pe cât de telenovelistic vedem viața și s-a dus pe apa sâmpetei discuția. Acum, imaginează-ți că ai 5 ani, că nu-ți place spanacul, că maică-ta îți dă două ca să termini din farfurie. O să mănânci spanacul ăla, fie de frică, fie ca să n-o superi și mai tare, și probabil data viitoare nici n-o să mai comentezi, dar o să rămâi cu impresia că nimeni nu te înțelege și că spanacul e cu adevărat oribil. Dacă în loc de palmă ar mai fi pus pe spanac niște smântână, dacă ți-ar fi arătat cât de puternic se face Popeye, dacă ți-ar fi permis să iei doar trei linguri, e posibil să fi început să-ți placă.
Toată chestia e să știi ce vrei: să termine din farfurie (aka să facă ce spui tu fără discuții și întrebări), sau să înțeleagă că are nevoie de spanac (că ce-i spui, ce-i dai, ce-i faci e numai pentru că-i vrei binele). Priorități.

Foarte bine punctat.

Edited by yasmi, 22 December 2011 - 10:06.


#115
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 yasmi, on 22nd December 2011, 10:07, said:

Io am crezut ca vorbesc cu un parinte care are copii. Pai zicea ceva si de sotie. Are sotie la 20 de ani ??
Daca are 20 de ani, sa -l preocupe alte subiecte.

N-are, mamă, decât o grămadă de timp liber și de păreri ferme :D


" sa-l preocupe alte subiecte."? Dacă vorbește de gagici și de crâșme, ziceți că "tinerii din ziua de azi". Dacă-și bagă nasu' la copii, ziceți că "tu să taci, că ești mic și nu știi pe unde se pișă găina". Cine să vă mai înțeleagă?

#116
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

 adadoi, on 22nd December 2011, 10:11, said:

N-are, mamă, decât o grămadă de timp liber și de păreri ferme :D


" sa-l preocupe alte subiecte."? Dacă vorbește de gagici și de crâșme, ziceți că "tinerii din ziua de azi". Dacă-și bagă nasu' la copii, ziceți că "tu să taci, că ești mic și nu știi pe unde se pișă găina". Cine să vă mai înțeleagă?

numa mie mi se pare ciudat ca are o sotie ipotetica fata de care stie el cum sa se comporte si niste copii pe care ii educa deja ??

sa se preocupe de sex, agatat gagici , alea, alea.

@ putea sa-si exprime parerea dpdv al copilului, ca lui asa i se pare ok sau nu , dar sa joace rolul parintelui care stie el ce face....nah, e ciudat. -_-

Edited by yasmi, 22 December 2011 - 10:15.


#117
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
yasmi, fii seriosă, te rog, și amintește-ți. La 20 de ani și tu îți băgai nasu' în chestii pe care doar credeai că le înțelegi, și te simțeai perfect capabilă să dai sfaturi despre cum ar trebui făcut ceva. Știai mai bine decât un prof cum ar trebui stăpânită o clasă, că doar ai avut și tu profi, mai bine decât maică-ta cum se face ciorba de pește, că ea o face prea sărată, mai bine decât administratorul de bloc când se face curățenia de primăvară, mai bine decât vară-ta cum ar trebui educat nepotu-tău care-i prea răsfățat etc. Poate aveai dreptate, poate nu, da' amintește-ți că nici măcar nu-ți puneai problema că ai putea greși.

#118
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 yasmi, on 22nd December 2011, 10:13, said:

numa mie mi se pare ciudat ca are o sotie ipotetica fata de care stie el cum sa se comporte si niste copii pe care ii educa deja ??

sa se preocupe de sex, agatat gagici , alea, alea.

@ putea sa-si exprime parerea dpdv al copilului, ca lui asa i se pare ok sau nu , dar sa joace rolul parintelui care stie el ce face....nah, e ciudat. -_-
Tu m-ai intrebat cum as face cu sotia, si ti-am raspuns. La fel am scris si in posturi, ca daca as fi parinte, as face aia, daca as avea copii de 4 ani, as face aia. Daca scriu la 20 de ani despre cum ar trebui educat un copil, nu mi se pare anormal. Acum 30j de ani erau multi parinti aveau si sub 20 de ani , acum eu nu mai am cum sa imi dau cu parerea, nu?

In rest, sa stii ca am o viata de tanar "in parametri", cu sex, prietena, cluburi, distractie si restul. Doar ca acum nu stiu de ce naiba m-a mancat in fund sa trancanesc pe subiectul asta, caci stiam de la inceput ca n-o sa se ajunga decat la polemici. . .

Quote

@ putea sa-si exprime parerea dpdv al copilului,
Dpdv al copilului de 4 ani? :lol:

Edited by Loox, 22 December 2011 - 10:46.


#119
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Il apreciez pe loox ca se baga si-n  discutii parintesti, din asta deduc ca-l preocupa si altceva, nu doar femei, alcool, sticle si borcane..

Quote

In rest, sa stii ca am o viata de tanar "in parametri", cu sex, prietena, cluburi, distractie si restul. Doar ca acum nu stiu de ce naiba m-a mancat in fund sa trancanesc pe subiectul asta, caci stiam de la inceput ca n-o sa se ajunga decat la polemici. . .

Ei, lasa si tu de la tine acuma.

#120
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Loox, on 22nd December 2011, 10:44, said:

Dpdv al copilului de 4 ani? :lol:

îți dai seama ce jignire... :D

#121
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

 Loox, on 22nd December 2011, 10:44, said:

Tu m-ai intrebat cum as face cu sotia, si ti-am raspuns. La fel am scris si in posturi, ca daca as fi parinte,


Dpdv al copilului de 4 ani? :lol:

uite ca ai raspuns singur, nu dpdv al copilului de 4 ani ci din al celui care a fost in postura de copil.
nu ai folosit "daca as fi" nici "as face", te-ai exprimat ca si cind ai o sotie, ai o experienta de acest gen si cresti un copil.
nu mai fa pe prostu ca ramai asa.

 adadoi, on 22nd December 2011, 10:16, said:

yasmi, fii seriosă, te rog, și amintește-ți. La 20 de ani și tu îți băgai nasu' în chestii pe care doar credeai că le înțelegi, și te simțeai perfect capabilă să dai sfaturi despre cum ar trebui făcut ceva. Știai mai bine decât un prof cum ar trebui stăpânită o clasă, că doar ai avut și tu profi, mai bine decât maică-ta cum se face ciorba de pește, că ea o face prea sărată, mai bine decât administratorul de bloc când se face curățenia de primăvară, mai bine decât vară-ta cum ar trebui educat nepotu-tău care-i prea răsfățat etc. Poate aveai dreptate, poate nu, da' amintește-ți că nici măcar nu-ți puneai problema că ai putea greși.

da mah, da nu ma dadeam maritata cu copil .
pareri avem toti, dar sa te contrezi ca si cind ai si trai asta....

si vrea si respect virtual ca pt unu cu nevasta si copil  :lol:

Edited by yasmi, 22 December 2011 - 11:04.


#122
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

Nu am uitat nici cât de grozavă și de matură eram la 20 de ani, cum le știam pe toate ca un om mare și cum mi-am schimbat părerile: stai calm, exact așa o să facă și el. La 20 de ani n-ai nici o fobie, nu înțelegi deci nici o fobie; nu te doare nimic, ți se pare deci că toți cei care se plâng de dureri sunt niște miorlăiți... Așteaptă doar să i se pună în brațe o franzelă de trei kile jumate care să depindă total de el.


Adadoi, ar fi minunat sa fie asa cum zici tu :). Din nefericire, cati din cei care se pomenesc cu franzele de trei kile jumate in brate uita ce prostii propovaduiau la douaj de ani?...



Quote

Un copil de 4 ani nu pățește nimic dacă face pe el de câteva ori, cu condiția să nu fie umilit pe tema asta. Cel mai probabil va alege singur să-și învingă teama de veceu, cum spui tu, din motivul foarte simplu că vrea să facă ce fac toți cei din jurul lui.


Pai, insasi metoda aleasa e umilitoare: "ti-e frica? Ia sa vad daca faci pe tine de cateva ori, tot frica o sa-ti fie sa te duci la baie?"
Mai bine ii dai cu polonicu' in cap fiindca nu mananca spanac, decat sa il lasi sa faca pe el fiindca nu vrei sa il intelegi ca i-i frica sa mearga la baie.

#123
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Sunteti cam penibili, stiati?

Indiferent care e parerea lui Loox, voi (in afara de adadoi care se vede de la o posta ca-i cu capul pe umeri) nu sunteit capabili sa intelegeti ca doi oameni diferiti pot impartasi 2 opinii diferite fara sa fie una gresita si una neaparat corecta. Lucrurile sunt relative, adevarul poate fi undeva pe la mijloc, nu exista un singur detinator al adevarului suprem. Degeaba aveti 10 copii si va laudati cu metodele voastre in ceea ce priveste educatia lor, daca pe forum faceti ASA, cazand ireversibil in penibil (pentru ca de la niste femei mature, cu experienta, se presupune ca ai alte pretentii decat de la un adolescent, nu?).

Chiar zilele trecute mustram o tipa de 20 ani pt ca se lua de niste copii de 15 ani ca ascultau manele, in conditiile in care si ea, la 15 ani, asculta manele. Va seamana a ceea ce se intampla aici? Ipocrizie.

Inca ceva. De ce modul de gandire al lui Loox coincide neaparat varstei si lipsei de experienta? Ce, la 50 ani nu sunt parinti care-si altoiesc copiii? Ce, nu sunt parinti care au 10 copii si inca si-i mai altoiesc?

Edited by malls, 22 December 2011 - 11:36.


#124
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

 malls, on 22nd December 2011, 11:32, said:

Inca ceva. De ce modul de gandire al lui Loox coincide neaparat varstei si lipsei de experienta?

Nu coincide, tocmai asta-i problema ca-s multi adulti care gindesc asa, iar eu cel putin n-am fost atenta la virsta lui, credeam ca e adult cu idei severe.

Edited by yasmi, 22 December 2011 - 11:51.


#125
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
malls, lucrurile nu sunt relative, iar adevarul e unul singur :).
Si fiindca tot iti place sa vorbim de Loox :D., il prefer pe el, care crede ferm in adevarul lui si ne bate pe-aicea pentru el :-)), unuia care sta cu fundul in doua luntrii si da dreptate tuturor.


Quote

Ce, la 50 ani nu sunt parinti care-si altoiesc copiii? Ce, nu sunt parinti care au 10 copii si inca si-i mai altoiesc?


Ai inteles tot :-)).

#126
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Enigel, on 22nd December 2011, 12:24, said:

Pai, insasi metoda aleasa e umilitoare: "ti-e frica? Ia sa vad daca faci pe tine de cateva ori, tot frica o sa-ti fie sa te duci la baie?"
Mai bine ii dai cu polonicu' in cap fiindca nu mananca spanac, decat sa il lasi sa faca pe el fiindca nu vrei sa il intelegi ca i-i frica sa mearga la baie.

e chestie de atitudine, evident. E una să spui "ești un prost dacă ți-e frică", și cu totul alta să spui "bine, faci cum vrei, poate ai dreptate". Între noi fie vorba, un copil de 4 ani care are fobie de mers la baie are probleme mult mai mari decât asta (e aproximativ ok, până la 2 ani, da' dacă și la 4 o are trebuie mers la psiholog). Problema e falsă, sunt foarte puțin copii cu fobia aia la 4 ani, majoritatea sunt răsfățați și atunci e mai bine să-l lași să facă pe el, să vadă că nu-i convine.

 malls, on 22nd December 2011, 12:32, said:

Inca ceva. De ce modul de gandire al lui Loox coincide neaparat varstei si lipsei de experienta? Ce, la 50 ani nu sunt parinti care-si altoiesc copiii? Ce, nu sunt parinti care au 10 copii si inca si-i mai altoiesc?

nu coincide "neapărat" vârstei, e doar caracteristic vârstei. Da, sunt părinți de 50 de ani care-și altoiesc copii, dar majoritatea celor care la 20 ar plezni un mucos care urlă și se dă cu curu' de pământ realizează la 25-30 că e o chestiune mai complicată. Știi, lipsă de răbdare, în definitiv nu-i al lor, de ce să-l suporte? Cam cum înjuri la 30 de ani pensionarii care se plimbă toată ziua cu autobuzul în loc să stea acasă, da' te răzgândești la 60, când singura chestie pe care o ai acasă e nevasta care se plânge de hemoroizi și vecinu' care ascultă ramstein la maxim.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate