Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#3853
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
stratul ala de cocs nu se taseaza?

#3854
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Vrei saltea din latex , mobexpert si gata
stratul ala de fibre de cocos e un strat de umplutura care are rolul cel mai probabil de a reduce costurile ; de a face salteaua sa coste mai putin , ca si cost de productie
Marketing  si economie =   un produs revolutionar care promite   marea cu sarea

Edited by proagro, 10 October 2018 - 21:51.


#3855
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
@proagro Daca zici tu asa o fi Posted Image

@LL13G din ce am observat eu nu; dupa cum ziceam, am dat saltea de 2300 lei (din marele Mobexpert) pe una de 1800, pentru un motiv foarte simplu, dorm mai bine pe ea, si m-a mai lasat spatele (durerea) semnificativ.
Daca derulezi destul de in spate pe thread ai sa vezi ca scriam (aveam alt user pe vremea aia, afterdarkgl) si cand mi-am luat Natupalm-ul, deci nu mananc ciocolata Posted Image

Edited by Hybr1d, 10 October 2018 - 22:32.


#3856
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
ce saltea aveai de la mobexpert ?

#3857
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Scrie 6 posturi mai sus, mi-ai si raspuns. Aparent n-ai citit foarte bine.

#3858
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
gata am gasit  :  Natupalm Deluxe
Natupalm Deluxe din ce vad nu e chiar ceva calitativ in sensul ca nu are nimic deosebit acea saltea ;  o spuma cu memorie , de vreo 7 cm care iti distruge destul de mult spatele pentru ca este f moale si cam atat , sub ea e un burete despre care nu ni se spune mai nimic  
totusi daca ai timp sau iti aduci vreodata aminte cand ajungi prin mobexpert sa incerci si varianta lor LATEX ;  incerc-o si compar-o cu cea pe care ai cumparat-o tu acum si de care esti mutumit ; vei constata ca nu e deloc rea asta de care iti spun eu .

#3859
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Nu contest ca ceea ce recomanzi este bun, doar ca n-am mai stat sa testez saltele de data asta, avand experienta dormitului pe asta cu cocos+latex.
Acum, bau bau-uri din alea gen camp magnetic si alte aberatii prind la mintile mai slabe probabil, eu mi-am luat pentru cele 2 componente si pentru ca ma simteam bine pe ea.

Despre Natupalm, ce sa zic, eram mai tanar, parea sa fie factorul comun laudat pe diverse forumuri si bloguri, asa ca na, mi-am luat si eu. Mi s-a parut cam moale dar a fost la compromis cu sotia Posted Image Acum pot sa-i scot ochii cu asta Posted Image

Edited by Hybr1d, 10 October 2018 - 23:01.


#3860
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postproagro, on 10 octombrie 2018 - 22:48, said:

gata am gasit  :  Natupalm Deluxe
Natupalm Deluxe din ce vad nu e chiar ceva calitativ in sensul ca nu are nimic deosebit acea saltea ;  o spuma cu memorie , de vreo 7 cm care iti distruge destul de mult spatele pentru ca este f moale si cam atat , sub ea e un burete despre care nu ni se spune mai nimic  
totusi daca ai timp sau iti aduci vreodata aminte cand ajungi prin mobexpert sa incerci si varianta lor LATEX ;  incerc-o si compar-o cu cea pe care ai cumparat-o tu acum si de care esti mutumit ; vei constata ca nu e deloc rea asta de care iti spun eu .
Din cate stiu eu saltelele ortopedice sau tari nu sunt recomandate decat cloer cu pb. E adevarac ca nici moi puf nu sunt recomandate insa.

#3861
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
saltelele astea la vare faci tu referire nu le-as recoamnda nici macar animalelor ;
aici vb de lucruri de calitate nu de produse nefericite
cred ca produsele la care faci tu refererire se mai fabrica inca , sunt cele care au preturi de 400-500-600 ron etc , si care sunt  "super scanduri"

#3862
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Parerea mea, salteaua pe care dormi bine este cea mai buna

#3863
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 11.04.2013
As dori si eu o recomandare.
Sunt o persoana cu distrofie musculara deci mobilitate redusa.
Am avut o saltea de spital din Austria vreo 10 and, a fost excelenta, no name dar cred ca era latex natural,
apoi una din Italia la comanda mai groasa cu memory a fost okish vreo 5 ani, apoi am cumparat o saltea Invacare
care e foarte Buna dar nu pentru mine, e pres rigida si marginea e mai tare ca sezutul.
As dori sa cumpar o saltea latex duritate medie, 90x200.
Ce ma sfatuiti?

PS: Care e diferenta intre latex natural si cel artificial?

Edited by florini78, 29 October 2018 - 21:24.


#3864
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Daca poti sa mergi la mobexpert si incearca una din saltelele lor LATEX , vezi cum te simti , stai minim jumatate de ora pe ea ; daca ti se pare ok ia-o !
Daca stii sau poti citi vreun parametru fizic de pe una din saltelele pe care le-ai avut pana acum poti incerca aici : ..............
Iti poti face orice vrei , important e sa stii ce sa ceri , Link-ul pe care ti l-am recomandat te ajuta daca stii ceva despre salteaua pe care o doresti .
Ultima saltea pe care ai avut-o este asta : http://www.aparateme...form-excel.html  
Daca e asta . nu ai incercat sa rotesti cele doua placi din care este fabricata salteaua ; vad ca una din placi este mai dura si una mai moale

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:27.
spam


#3865
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 11.04.2013
Nu e ca cea din poze nu are doua fete,si 5 cm din margini e mai tare,
am incercat-o destul dar e facuta sa stai pe spate si eu pot sa dorm doar pe dreapta.
Din pacate nu pot sa testez inainte de achizitie.
Salteaua din Austria cred ca a fost facuta pentru CAS ul lor, nu are eticheta, este doar o bucata de burete de foarte buna calitate.

Edited by florini78, 29 October 2018 - 23:00.


#3866
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010

 proagro, on 29 octombrie 2018 - 22:04, said:

Daca stii sau poti citi vreun parametru fizic de pe una din saltelele pe care le-ai avut pana acum poti incerca aici : ...........
Iti poti face orice vrei , important e sa stii ce sa ceri , Link-ul pe care ti l-am recomandat te ajuta daca stii ceva despre salteaua pe care o doresti .
Daca e doar un burete de foarte buna calitate , ti-am dat un link mai sus pentru burete ,  incearca sa suni acolo si sa explici despre ce e vorba, poate te pot ajuta

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:27.
spam


#3867
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Recent, mi-am achiziționat un pat de la mobexpert, din pacate dimensiunea saltele recomandate este de 154 cu 204. Somiera care se potriveste este tip fundație si ar avea 152 cm deci 2 cm din lateralul saltelei va sta in afara. Bănuiesc că o saltea standard 160x200 iese din schema, asa ca trebuie să comand cel mai probabil tot de la ei. Ce am văzut ok este Premier Hard https://mobexpert.ro...t=8793135579196 la care au dimensiunile astea. La serta variantelr cu latex, pe lângă faptul că sunt foarte scumpe, mi se par prea moi. Am mai dormit pe topper de la dormeo cu spuma de 7 cm si de multe ori a doua zi mă doare spatele, nu stiu daca de vina este si forma anatomică a spatelui, am un S mai pronunțat. De asemenea mi-a mai placut la ikea Hidrasund https://m.ikea.com/r...s/art/80372685/ dar au numai 160x200. As mai avea de incercat si saltele de la salterra. Ceva recomandări?

#3868
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostEagle Raider, on 05 noiembrie 2018 - 00:09, said:

Recent, mi-am achiziționat un pat de la mobexpert, din pacate dimensiunea saltele recomandate este de 154 cu 204. Somiera care se potriveste este tip fundație si ar avea 152 cm deci 2 cm din lateralul saltelei va sta in afara. Bănuiesc că o saltea standard 160x200 iese din schema, asa ca trebuie să comand cel mai probabil tot de la ei. Ce am văzut ok este Premier Hard https://mobexpert.ro...t=8793135579196 la care au dimensiunile astea. La serta variantelr cu latex, pe lângă faptul că sunt foarte scumpe, mi se par prea moi. Am mai dormit pe topper de la dormeo cu spuma de 7 cm si de multe ori a doua zi mă doare spatele, nu stiu daca de vina este si forma anatomică a spatelui, am un S mai pronunțat. De asemenea mi-a mai placut la ikea Hidrasund https://m.ikea.com/r...s/art/80372685/ dar au numai 160x200. As mai avea de incercat si saltele de la salterra. Ceva recomandări?

Breh, tinind cont ca e vorba de sanatatea lu matale si nu a vecinului la 7 case mai incolo, parca nu m-as scarpina cu mina altuia. Nu de alta da odihna pare sa fie un factor important...zic
N-ar fi mai recomandat sa probezi solutiile la fata locului?

#3869
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
probat, dar alea cateva minute nu sunt relevante...

#3870
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Cum va pare salteaua asta?
https://purple.com/m...ontent=hoboahle

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

CalinMMM

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate