Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4615 replies to this topic

#3889
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postproagro, on 23 noiembrie 2018 - 23:56, said:

m-am uitat pe link-ul pus de tine , Jysk  ,   acel topper nu e mare scula de bascula  deoarece spuma aia cu memorie e cam dubioasa ;  spun asta pentru ca are doar 30kg/m3 cam jumatate din cat ar trebui sa aiba o ...............
pana la urma trebuie si astia de la jysk sa traiasca si ei si sa manance si ei o paine  ; daca ar merge pe calitate ok i-ar costa dublu acel topper sa-l produca
se bazeaza ca oamenii nu sunt informati
Mie mi se pare mai dubios siteul  acela scrie spuma cu memori pret 50 lei si atat ,dimensiuni nimic.
Se gaseste pe undeva spuma cu memorie de cumparat? ca eramai simplu luam de o grosime de 7-8 cm o puneam pe salteaua tare si scapam mai ieftin.

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:26.
eliminare spam din citat


#3890
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Fa-le o sesizare. Eu ti-am dat link-ul pentru specificatiile tehnice ale spumei

#3891
ILuzoriu

ILuzoriu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2005
Salut,

A venit vremea sa-mi schimb si eu salteaua si mi-am indreptat atentia catre aceasta https://shop.casesig...180x200x30.html, care pare a avea un pret decent pentru specificatiile date.

A avut cineva experiente cu saltelele de la Saltsib? Vi se pare ok?

Multumesc anticipat!

#3892
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostILuzoriu, on 27 noiembrie 2018 - 11:41, said:

Salut,

A venit vremea sa-mi schimb si eu salteaua si mi-am indreptat atentia catre aceasta https://shop.casesig...180x200x30.html, care pare a avea un pret decent pentru specificatiile date.

A avut cineva experiente cu saltelele de la Saltsib? Vi se pare ok?

Multumesc anticipat!

Probeaz-o undeva daca poti asa e cel mai bine ,ca asa sa o iei dupa net sau din
auzite nu faci nimic, ce e placut pentru unul poate fi neplacut pentru tine.

#3893
madalinafloca

madalinafloca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.08.2018
Am o saltea ortopedica de peste 1 an cumparata de pe www.vai.ro, este foarte confortabila. Are 10 cm spuma cu memorie, dorm bine si nu s-au format gropi sau denivelari. Mi-au placut si serviciile oferite de ei, sunt prompti si rabdatori (am o mie de intrebari de obicei :D) Recomand cu drag

#3894
madalinafloca

madalinafloca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.08.2018
scuze, am gresit. sunt 5 cm de spuma cu memorie din cei 25 cm in total. salteaua mi-am facut-o la comanda

#3895
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004

View PostUn-ZeU, on 25 noiembrie 2018 - 02:35, said:

Se gaseste pe undeva spuma cu memorie de cumparat? ca eramai simplu luam de o grosime de 7-8 cm o puneam pe salteaua tare si scapam mai ieftin.

In cautarile mele de saltele am dat peste link, poate te ajuta.

Are cineva saltele Ekon-91 "Standard" ? Ma tenteaza dar nu stiu care duritate si grosime sa o aleg. Nu am cum sa le probez; ~65 kg, dorm pe lateral, uneori burta, plus probleme coloana. Din "teorie" ar trebui sa o aleg pe cea mai moale din practica nu prea am fost fan saltele moi.

#3896
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
salut ; m-am uitat pe site-ul celor de la ekon , si am analizat si salteau pe care o doresti tu ,
ce iti recomand , sa faci un efort financiar si sa alegi urmatoarea gama de acolo care are husa detasabila  ; te va ajuta in timp
legat de duritate cred ca cel mai bine ar fi sa mergi si sa stai pe ea 20-30 de minute

#3897
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.expert-saltele.ro/wp-content/uploads/2014/06/Saltea-Belen-SuperLux-ortopedic-400x300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am cumparat aceasta saltea Super Lux Ortopedic Royal Flex Mob cu 3 ani garantie de aici: https://www.expert-s...tional-150x190/
*Transportul pana la domiciliu este inclus in pret.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 December 2018 - 19:42.


#3898
cinita

cinita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.10.2016
Salutare, in cautarea unei saltele (160x200) cat mai potrivita nevoilor mele, am parcurs aceste pagini aproape de la inceput si as vrea sa adresez cateva intrebari membrilor cu mai multa experienta.

In momentul de fata folosesc o saltea de la Saltexmob cu arcuri impachetate individual. O am de putin peste 3 ani, insa aceasta a inceput sa se deformeze, motiv pentru care as dori sa o schimb cu ceva mai bun.

In urma mai multor vizite in cateva magazine de profil, le voi enumera mai jos (nu neaparat in ordinea preferintelor) cu fiecare model de saltea care mi-a captat atentia. De mentionat faptul ca majoritatea saltlelor de mai jos sunt similare in materie de continut (arcuri impachetate plus un strat de spuma), ce recomandari de achizitie ati face?

1. Somproduct - American Dream Memory, 34 cm la 2963 RON - https://www.somprodu...cm-grosime.html
2. Jysk - Dreamzone S70, 24 cm la 1800 RON - https://jysk.ro/dorm...d-s70-dreamzone
3. Salterra (preturi cam mari pentru bugetul meu insa daca e de departe cea mai calitativa, voi lua in considerare):
                  - Regina Pikolin, 32 cm la 3599 RON - https://salterra.ro/...ltele-160x200cm
                  - Milenium Pikolin, 30 cm la 4589 RON - https://salterra.ro/...ltele-160x200cm
4. Lemet / Lem's - Saltea California, 27 cm la 2285 RON cu specificatiile mai jos - http://www.lemet.ro/...le/saltele.html
grosimea arcului este 2,1 mm iar inaltimea, 20 cm;
grosimea spumei este de 5 cm de spuma + 3 cm spuma cu memorie;
aceasta saltea nu poate fi folosita pe ambele fete;
numarul arcurilor pentru salteaua 160x200 este de 26X32 (832).


Printre comercianti, am mai vizitat Ikea si Dormeo, insa niciunul din produsele lor nu mi-a trezit interesul.

Asadar, avand in vedere renumele fiecarui comerciant de mai sus, desigur pretul si modelul saltelelor prezentate, ce recomandari de achizitie ati face?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#3899
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Prima MARE Recomandare : Roteste salteaua de 2-3 pe an, oricare ar fi salteaua pe care o vei detine
o curiozitate : de ce esti setat pe saltelele cu arcuri impachetate ?  singurul motiv ar fi faptul ca salteaua s-ar aerisi mai bine la interior
ti-am adresat intrebarea asta pentru ca eu personal nu inteleg acest aspect deoarece contactul tau cu salteaua va fi prin intermediul husei , iar sub acea husa se afla un strat de 5 -10 cm de burete / spuma poliuretanica  ( citeste cu atentie descrierea fiecarei saltele pe care ai prezentat-o mai sus )
Evita jisk si dormeo
Alege-o pe cea mai ieftina si cu conditiile de garantie cele mai normale ; citeste cu atentie garantia .
Incearca si de la mobexpert sau ikea saltelele latex , nu sunt rele
Eu personal o am asa ceva : .................

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:25.
spam


#3900
cinita

cinita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.10.2016
Multumesc pentru raspuns. In timpul vizitei la Salterra, am incercat atat saltea din latex cat si din spuma cu memorie. M-am simtit bine pe cea din latex insa nu bine incat sa pot da 6000 de lei pe ea. Cat despre saltelele cu arcuri, imi place faptul ca simt sustinere (raspuns din partea saltelei) in orice pozitie as sta. Mai mult de atat, spuma cu memorie de deasupra arcurilor adauga un mare plus de confort per total.

Tinand cont de recomandarea de a o alege pe cea mai accesibila ca pret, eliminand Jysk, raman la salteaua de la Lemet - California. Ce parere aveti de specificatiile acesteia?

grosimea arcului este 2,1 mm iar inaltimea, 20 cm;
grosimea spumei este de 5 cm de spuma + 3 cm spuma cu memorie;
aceasta saltea nu poate fi folosita pe ambele fete;
numarul arcurilor pentru salteaua 160x200 este de 26X32 (832).

Garantia este de 2 ani si exista si posibilitatea returnarii saltelei in termen de 10 zile de la achizitie. Nu pot spune ca ma bucura acest lucru deoarece nu am siguranta ca nu a mai dormit nimeni pe ea inaintea mea.

Cat despre sfatul de a roti salteaua cu regularitate, fac asta si cu actuala saltea, insa nu a impiedicat formarea denivelarilor, mici dar exista.

Multumesc inca o data!

#3901
dycsyil02zlx

dycsyil02zlx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2018

View Postcinita, on 17 ianuarie 2019 - 19:15, said:

Multumesc pentru raspuns. In timpul vizitei la Salterra, am incercat atat saltea din latex cat si din spuma cu memorie. M-am simtit bine pe cea din latex insa nu bine incat sa pot da 6000 de lei pe ea. Cat despre saltelele cu arcuri, imi place faptul ca simt sustinere (raspuns din partea saltelei) in orice pozitie as sta. Mai mult de atat, spuma cu memorie de deasupra arcurilor adauga un mare plus de confort per total.

Tinand cont de recomandarea de a o alege pe cea mai accesibila ca pret, eliminand Jysk, raman la salteaua de la Lemet - California. Ce parere aveti de specificatiile acesteia?

grosimea arcului este 2,1 mm iar inaltimea, 20 cm;
grosimea spumei este de 5 cm de spuma + 3 cm spuma cu memorie;
aceasta saltea nu poate fi folosita pe ambele fete;
numarul arcurilor pentru salteaua 160x200 este de 26X32 (832).

Garantia este de 2 ani si exista si posibilitatea returnarii saltelei in termen de 10 zile de la achizitie. Nu pot spune ca ma bucura acest lucru deoarece nu am siguranta ca nu a mai dormit nimeni pe ea inaintea mea.

Cat despre sfatul de a roti salteaua cu regularitate, fac asta si cu actuala saltea, insa nu a impiedicat formarea denivelarilor, mici dar exista.

Multumesc inca o data!
Ce sfat pot sa va dau in privinta saltelelor de la pikolin cu arcuri este urmatorul...nu veti regreta niciodata banii investiti,o investitie in relaxare si somn linistit .Detin o saltea de 30 cm ,de trei ani ,eu avand o greutate considerabila,si multumesc pikolin pentru calitatea si confortul oferit. Avand si o operatie de hernie de disc de ceva ani salteaua aceasta este o minunatie, fara sa exagerez cu nimic.Mult succes la cumparaturi

#3902
adin67

adin67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.05.2008
Daca nu este prea tarziu ptr o opinie, eu m-as orienta spre o combinatie(pana in 3mii lei) din arcuri individuale-pocket, placa de cocos, placa de spuma poliuretanica si deaupra latex natural(cu husa de bumbac,poliester sau bambus) cu fata vara- iarna. Depinde si de greutatea persoanei/lor care o vor folosi. Eu unu as ocoli spuma de memorie&bureti si alte substante nocive de acest gen.

Edited by adin67, 27 January 2019 - 19:28.


#3903
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Posted Image))))
De unde ai scos-o pe asta cu spuma de memorie & bureti care sunt niste substante nocive ?
Stii ce e ala paradox ?
Mai sus ai recomandat placa de spuma poliuretanica ( burete )   apoi ai blamat-o spunand ca e nociva
Ii vazut vreodata sau ai citit vreo ...........  ;   sa stii ca lucrurile au mai evoluat , in sensul ca au aparut si produse calitative si care nu sunt nocive
Iti recomand sa cauti atunci cand iti cumperi urmatoarea saltea sa fie o .............
Eu ti-am dat doar un exemplu , sa stii ca si unele saltelele pe care le gasesti la Jysk  Samproduct etc respecta acest standard ( Oeko-tex standard 100 )
A aparut si in domeniul asta concurenta si drept urmare cei care vor sa ramana trebuie sa fie cat mai ok , sa respecte anumite standarde etc
Citeste , documenteaza-te si achizitioneaza un produs cat mai bine informat

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:24.
spam


#3904
adin67

adin67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.05.2008

View Postproagro, on 28 ianuarie 2019 - 00:43, said:

Iti recomand sa cauti atunci cand iti cumperi urmatoarea saltea sa fie o ..............
Eu ti-am dat doar un exemplu , sa stii ca si unele saltelele pe care le gasesti la Jysk  Samproduct etc respecta acest standard ( Oeko-tex standard 100 )

Sunt intradevar saltele de bagat in seama si la Jysk, eu chiar dorm pe unadintre ele si e foarte ok plus un topper de latex(care impreuna asigura sustinere si confort). Crede-ma ca sunt destul de bine informat, poate nu chiar ca tine care observ ca esti un fel de guru al saltelelor pe aici. Ce vroiam sa scot in evidenta din postarea anterioara era legat de faptul ca daca se doreste ceva mai de calitate in alegerea saltelelor ar fi recomandabil sa se ocoleasca saltelele din spuma de memorie si fel de fel de straturi(placi) din bureti inferiori. Normal ca la modul general vorbind si spuma poliuretanica e tot un burete dar credeam ca se subintelege,  ptr ca nu prea am vazut saltele fara spuma poliuretanica(ptr ca ii confera rezistenta si elasticitate in functie de densitatea materialului) dar din pacate pe langa, producatorii ca sa taie din costuri mai adauga fel de fel de alte straturi din materiale sintetice cel putin dubioase, necalitative.

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:24.


#3905
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Folosesc o saltea tip Relaxa Mizil de aprox 40 ani, 25 cm,  am o greutate de aprox 85 kg, este de tipul -tare-.
Desi intoarsa pe toate partile si-a format -adancituri- si a venit momentul sa o schimb.
Pana la achizitionarea unui nou produs am aplicat o saltea din pasla peste vechea -Relaxa-
Am probat saltele mai de top ce au fost cumparate de amici, dar nu m-a satisfacut NIMIC pana acum.
Totusi am -concluzionat- ca sateaua cu memorie- nu m-i se potriveste.
Doresc o saltea -ferma-, cu arcuri sanatoase si la un pret rezonabil.
Consider ca produsele testate pana acum nu corespund cerintelor mele si au preturi nejustificate -tehnologic-

Edited by ProdanV, 28 January 2019 - 20:12.


#3906
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Te voi contrazice , in sensul ca este putin probabil sa gasesti ceva de calitate si ieftin
Stii ce am invatat cand mi-am cautat o saltea , ca o .............. de calitate  costa , costa peste 100 E la 1.6x2m  ; mai ales daca mai este si detasabila si pretul asta se regaseste in pretul final al saltelei
Iarasi mai e la fel de adevarat ca parintii nostri au dormit zeci de ani pe saltele relaxa de la mizil si n-au avut nimic ; sau chiar pe saltele umplute cu lana sau paie
Cred ca suntem o generalie comoda , careia ii place confortul
si asta stiu si firmele care vand astfel de produse
Ceed ca toate declara ca au cel mai bun produs , cu o tehnologie noua si inovatoare care va face minuni

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:23.
spam


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate