Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4627 răspunsuri în acest subiect

#2341
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 326
  • Înscris: 01.04.2008

 MembruAnonim, on 05 iulie 2013 - 16:35, said:

Bun, hai ca a trecut un an de la achizitie, sa imi dau cu parerea despre a mea. Natupalm, de la Mobexpert, aia de 20cm.

Ma bucur ca a revenit cineva cu o parere!!!
Am achizitionat de curand o astfel de saltea si, sub rezerva faptului ca nu am apucat sa dorm pe ea mai mult decat cateva nopti, sunt multumita pana la acest moment. Din pacate, pe forum nu prea a mai revenit lumea cu pareri dupa o mai indelunga utilizare, asa ca a fost o decizie la risc, pe baza nevoii urgente si a probelor pe care am reusit sa le facem la fata locului. Din gama cu arcuri mi s-au parut bune si Diamond si Premier, cele din gama Serta mi s-au parut putin cam moi pentru spatele meu cu probleme, asa ca Natupalmul ramanea cam singura varianta. Dorinta mea este sa-si pastreze caracteristicile cat mai mult timp, pentru ca pretul nu e chiar mic a.i sa fie usor sa achizitionez o noua saltea in 2-3 ani.

Legat de achizitia propriu-zisa - va recomand sa va informati voi cat mai mult posibil, pentru ca in magazin veti gasi informatii contradictorii sau prea putin pertinente/avizate. Salteaua a venit ambalata in folie, fara cutie sau mai multe documente decat un certificat de garantie general. Nu am avut probleme la "umflare", a avut un miros caracteristic puternic cam 2 zile, mai persista si acum, dar mult diminuat.

Editat de elena_j, 08 iulie 2013 - 10:10.


#2342
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 Noapte_Buna, on 09 iulie 2013 - 22:48, said:

.........-sursa Wikipedia Posted Image Mai zi ceva acum de recomandarea mea cu saltea Latex Posted Image Diferenta dintre feltru si vatelina este ca feltru este o pasla din lana de o densitate mare pe cand vatelina  este un material pufo din lana ,bumbac sau sintetic.......
Salut ! Vad ca nici nu cunosti si nici nu te dai batut. Nu poti sa te inspiri numai din sursa Wikipedia. Uite eu, ca sa fie mai clar ce se asterne asupra arcurilor, latexului, spumei cu "memory" ori fara ......am mers la o fabrica specializata in asa ceva. Se numeste "ovattificio davotex". Mai jos o sa vezi niste poze cu materia prima care o foloseste pentru asternutul asupra interiorului saltelelor, ca salteaua sa fie mai rezistenta, mai moale, mai placuta. .... Deci ca sa stii, feltru este nu numai lana, este de obicei un amestec care este scarmanat prin niste masini (carduri) speciale si  tratate termic trecand prin soba unde bucatile de poliester se topesc si prind intre ele toate deseurile textile. La voi ele dupa card ajung direct pe saltea. Eu inteleg, ca sa produci o saltea ieftina nu poti sa folosesti materii prime scumpe, ca bumbacul, lana merinos, tigae ....ori sintetic - poliester. Ele au culoare alba sau galbena, nu neagra ca vatelina de pe saltelele voastre.

Fișiere atașate



#2343
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 05 iulie 2013 - 16:35, said:

Bun, hai ca a trecut un an de la achizitie, sa imi dau cu parerea despre a mea. Natupalm, de la Mobexpert, aia de 20cm. Acum dupa un an, mi se pare cam cea mai buna saltea pe care am dormit pana acum. Intotdeauna cand plec la hoteluri, la parinti, la prieteni, ma rog, unde mai apuc sa dorm in deplasare, intotdeauna tanjesc dupa salteaua mea de acasa. Foarte confortabila, dorm si ma odihnesc foarte bine pe ea. Deci spuma cu memorie rullz Posted Image. Singurul "defect"pe care i l-as putea gasi este ca vara spuma tine destul de cald, daca e foarte cald afara, nu te racoreste, dar e super confortabila. Oricum daca e foarte cald in casa dau drumul la AC, deci de asta am trecut defect in ghilimele, mi se pare unul minor, dar totusi trebuie mentionat. Altceva nu am ce sa ii reprosez. Am luat si doua perne din acelasi material/gama si si de ele sunt multumit. Pana acum nu s-a deformat, nu am gauri, adancituri sau zone mai putin resonsive. O sa vedem si mai departe, revin si peste inca un an Posted Image

Salut, care e de 20cm? Pe site la ei vad doar de 5cm?
Si inca o intrebare, se pune direct pe pat? Mi se pare foarte subtire daca ne referim la cea de 5cm.

Editat de afterdarkgl, 13 iulie 2013 - 17:16.


#2344
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 326
  • Înscris: 01.04.2008
@afterdarkgl - cea de 20 cm se numeste Natupalm Deluxe. Ce ai vazut la 5 cm este probabil un top din memoru foam care se pune peste saltea (pentru un plus de confort).

http://www.mobexpert...a-160x200-11107

#2345
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc Elena.

#2346
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai Natupalm sunt doar 2. Deluxe e a mea, de 20 cm.

#2347
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Natupalm a ramas doar una, cea de 20 cm. Varianta Supreme nu se mai fabrica/comercializeaza. Exista o saltea Premium, tot de la Visco-Pro, cu straturi mai groase de poliuretan si memory foam si o husa umpluta cu puf de gasca parca. Nu au publicat-o pe site, e aceasta/similara cu aceasta:

http://www.visco-pro...m_mattress1.php

#2348
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu intrebasem pentru ca, cautand pe site-ul de la mobex nu gaseam decat 1 varianta de Natupalm, varianta subtire. Am vazut ca de fapt se cheama Deluxe mai sus.

#2349
soulb0und

soulb0und

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 28.02.2012
Poate cineva sa traga o concluzie la acest subiect, pt ca eu am citit primele 30-40 pagini si am uitat ce scria in primele si nici nu m-am lamurit. Ma intereseaza sa cumpar o saltea in buget 1000-1500 maxim 2000 RON . Poate sa recomande cineva (ca si concluzie la discutiile de aici) o saltea sau un tip de saltea? Multumesc.

#2350
Fritz_1

Fritz_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 02.05.2013

 soulb0und, on 19 iulie 2013 - 14:44, said:

Poate cineva sa traga o concluzie la acest subiect, pt ca eu am citit primele 30-40 pagini si am uitat ce scria in primele si nici nu m-am lamurit. Ma intereseaza sa cumpar o saltea in buget 1000-1500 maxim 2000 RON . Poate sa recomande cineva (ca si concluzie la discutiile de aici) o saltea sau un tip de saltea? Multumesc.

Eu am Chicago de la Mobexpert (Gama Serta). De vreo 2-3 luni. Sunt foarte multumit! Din pacate e peste bugetul tau..;-(

#2351
soulb0und

soulb0und

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 28.02.2012
Ce ati recomanda intre:
- HÖVÅG de la Ikea
- fibra siliconica de la green :
- pufina de la Lem's
Multumesc.

Editat de soulb0und, 20 iulie 2013 - 15:05.


#2352
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Eu ti-as recomanda de la green future, argento memory sau daca ai buget ceva mai mare, nanofibra.

#2353
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.601
  • Înscris: 17.08.2007
Dupa aprope 4 ani salteaua mea cu arcuri impachetate individual necesita inlocuire, deja s-a deformat iremediabil si ne doare spatele.
In ultimele zile am vizitat Previ, Dormeo si Mobexpert si ni s-a parut ca ne-ar placea o saltea cu spume cu memorie.

Problema este ca ce ne-a placut la Previ era vreo 2300 RON, la MObexpert era una de tot cam 2300 iar la Dormeo au ei una 12+2 care pare in regula dar mi se pare ca e cam subtirica (15cm).

Aveti vreo recomandare de alt showroom serios unde ne-am mai putea duce sa vedem si sa ne incadram lla un buget de 2000 ron ?

#2354
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.521
  • Înscris: 08.08.2006

 atupi, on 23 iulie 2013 - 18:52, said:

Dupa aprope 4 ani salteaua mea cu arcuri impachetate individual necesita inlocuire, deja s-a deformat iremediabil si ne doare spatele.
In ultimele zile am vizitat Previ, Dormeo si Mobexpert si ni s-a parut ca ne-ar placea o saltea cu spume cu memorie.

Problema este ca ce ne-a placut la Previ era vreo 2300 RON, la MObexpert era una de tot cam 2300 iar la Dormeo au ei una 12+2 care pare in regula dar mi se pare ca e cam subtirica (15cm).

Aveti vreo recomandare de alt showroom serios unde ne-am mai putea duce sa vedem si sa ne incadram lla un buget de 2000 ron ?
ce saltea aveati, adica cea care s-a deformat dupa 4 ani? daca ti-e teama ca e reclama negativa sau cea spune-mi macar in pvt, ca sunt curios :)

#2355
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.601
  • Înscris: 17.08.2007
Este o saltea luata din comuna Pantelimon direct de la fabrica. Daca retin bine fabrica era intr-o margine de Pantelimon intr-o fosta ferma de pasari sau ceva de genul asta. Nu mai stiu cum se numeste producatorul, poate Saltex ? Este adevarat ca am dat putin sub 600ron dar la momentul respectiv se cam terminasera banii dupa renovare.

#2356
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Citeste ce am scris mai sus. Ti-o recomand cu incredere din propria experienta si costa 1574 din cate imi aduc aminte. Daca te tine punga este ceva mai bun la aprox 2200.
Apropo, eu am o saltea cu arcuri simpla de mizil de 8 ani si inca e buna. Posted Image ...

#2357
robertxtr

robertxtr

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 08.04.2013
Buna ziua, sunt dn sibiu si de cateva luni ma tot interesez de o saltea de dim 160x200cm.Am fost si in show room la brasov unde sunt comercializate saltele de pe ramedepat.ro, care mi s-au parut de calitate.Am gasit in sibiu la Mobila Staer saltele , de la un producator din Timisoara parac NYK se numeste, lucreaza cu materile iport italia.Am vazut una spuma plus memory de 3 cm si husa cu ioni de argint la 1900 de lei.Mi s-a parut cea mai pe placul meu dintre toate , dar sunt curios daca stratul acela nu e cam mic, nu se tasesaza in timp.Cica ar avea 10 ani garantie.
Am mai gasit unproducator local, Adflex, are magazinul casa di angelli unde fac saltele personalizate din orice material,si a zis ca poate sa faca saltea cu spuma iar pe fiecare parte 2.5 cm de latex la pretul de 1650 ron.Husa ar fi destasabila si de calitate.Sunt curios, nu e prea mic acel strat de latex ca sa se simta ceva confort?

Editat de robertxtr, 25 iulie 2013 - 09:28.


#2358
ciubakapt

ciubakapt

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 10.03.2010
Are cineva saltele Pikolin? Ce informatii aveti despre ele?
Multumesc mult!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate