Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4627 replies to this topic

#2359
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008
buna ziua tuturor,
a cumparat cineva  saltele massimo de pe massimo.ro?
caut o saltea care sa fie fabricata din componente cat mai naturale, cu o duritate medie spre mare, buna sa doarma un copil de gradinita.
majoritatea saltelelor despre care s-a vorbit pe forum au in compozitie diversi poliuretani si spume facute din produse petroliere, ce contin compusi volatili, ftalati, izocianati si alte porcarii ce ne pot afecta sanatatea.
latexul nu e o alternativa deoarece in componenta sa exista si latex sintetic(izocianati - toxic)
pana si saltele simple din arcuri au un pic de spuma poliuretanica.
dupa indelungi cautari am gasit niste saltele interesante pe massimo.ro si apreciez orientarea lor declarata catre produse ecologice(din soia), insa nu am gasit pe nimeni care sa foloseasca saltelele lor si sa emita pareri.
cred ca e important sa nu inhalam prostii 1/3 din viata si tocmai de asta solicit ajutorul userilor cu experienta ce au avut mai multe interventii pe forum.
multumesc,

#2360
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008
pikolin latex am vazut eu la salterra - showroom-ul din bucuresti; sunt importate din spania si puse pe o somiera par f moi

#2361
robertxtr

robertxtr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.04.2013
Buna, imi poate spune si mie cineva la ce trebuie sa fiu atent cand cumpar o somiera dubla160x200? Care sunt mai bune, cele cu lamele incastrate in margine sau cele prinse deasupra pe suporti din plastic mai moale,flexibil?

#2362
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 robertxtr, on 29 iulie 2013 - 12:07, said:

Buna, imi poate spune si mie cineva la ce trebuie sa fiu atent cand cumpar o somiera dubla160x200? Care sunt mai bune, cele cu lamele incastrate in margine sau cele prinse deasupra pe suporti din plastic mai moale,flexibil?
Cele mai proaste de pe piata noastra sunt in poza mai jos. Se rupe piesa din plastic si doaga cade in interior. Deci la 160 x 200 = 350 de lei aruncati. Mai are o problema cu surubul ce tine plasticul, este filetul rupt si destrama (taie) salteaua. Cred ca ar fi mai bune din poza 3 si 4 .

Attached Files



#2363
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 Pigu2007, on 17 februarie 2013 - 14:33, said:

Ce parere aveti de saltelele de la Lemet? : http://www.lemet.........


Doarme cineva pe salt. de la lemet mai mult de un an de zile ? Sa stim si noi cum se comporta in timp. Din ce am descoperit eu, salteaua are numai o parte pe care se poate dormi, aia cu" 9 zone" nu se roteste cap / picioare fiindca are numai un "suport pentru gat" . Cred ca nu numai asta ar micsora durata de viata a saltelei ..... ar mai avea ceva ascuns, In loc de rigidizare perimetrala cu poliuretan SISTEM BOX folosesc arcuri impachetate numai pe perimetru si in mijloc arcuri traditionale. Cred ca de asta au garantie numai 24 de luni.

Attached Files



#2364
meka

meka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2011
Acum vreo saptama mi s-a inradacinat ideea de a-mi schimba salteaua. Acum dormim pe o saltea Prestige, ortopedica, cumparata din Carrefour. Ca tot omul cu minte putina, cand am mobilat apartamentul, nu m-am zgarcit nici la electrocasnice nici la mobila, da cand a fost vorba de saltea am luat si eu ce am gasit.
Bun, acum incerc sa repar greseala si sa revin la normalitate.
Am pus mana pe calculator si din tasta in tasta am ajuns sa citesc sute de pagini de forumuri,  review-uri si tot felul de site-uri de specialitate. O saptamana am avut indigestie la creier de atatea informatii.
Si dupa atata teorie am trecut si la practiva. Am luat-o pe sotia mea de manuta si am dupa ce in prealabil selectasem cateva magazine target, pe care le-am tot triat, ne-am decis sa vizitam urmatoarele magazine, in ordine: salterra,  saltele-online, mobexpert, kika.
E foarte bine cand vrei sa cumperi ceva, cand intri intr-un magazin sa stii ce vrei. ee.., dar din pacate exact asta imi lipsea, si inca imi lipseste mie. Nu stiu foarte bine ce vreau
E greu sa treci de la arc ortopedic la latex, sau spuma cu memorie, e cu totul altceva. Indiferent ca s-ar putea sa-ti placa sau nu, oricum te vei simti putin ciudat la inceput.
Si chiar daca dai de o spuma pe placul tau ca tarie, elasticitate, confort, etc, tot stai in dubii, pentru ca una e sa stai 5 minute pe ea si sa-ti placa(dupa ce ai mai incercat si alte 20 de saltele) si alta e ca chiar dormi in ea. De aceea abia dupa cateva saptamani bune de somn iti poti da seama daca ai facut sau nu o alegere buna. Si nici macar atunci.

Mai intai de toate sunt constient ca orice gust, cerinta in materie de confort e relativa. O persoana care a mers numai in Rolls, va zice ca un mercedes nu prea ii place si invers, dupa ce ai mers cu caruta, dacia 1300 ti se pare ultra luxoasa. Din acelasi motiv si eu am incercat sa ignor opiniile anterioare gen, am o saltea relaxa de 10 ani si e raiul pe pamant sau, ca am mi-am aruncat tempurul la gunoi dupa o luna ca nu-mi placea.  Drept urmare ma voi limita doar la pareri comparative intre ce am probat.

Pkolin - Saltera
Dupa cum am zis primul popas si primul contact cu saltelele a fost la Salterra, unde am fost intampinati de o doamna foarte draguta car sae ne-a prezentat cateva modele Pikolin: Conde, Wassabi si Citzen Firm. M-am asezat pentru prima oara si pe o saltea cu memorie iar sezatia a for mai degraba ciudata decat placuta. Toate modelele m-au impresionat, in ordinea mentionata.
saltele-online
Un show room care aducea mai degraba a un depozit, desi e in buricul targului, si o vanzatoare fara prea mare chef de clienti. Saltele prost prezentate, si proaste. Mi-a trezit interesul doar una la vreo 1700 lei cu memorie.
Mobexpert.
Aici, intradevar e alta poveste. E showroom-ul perfect. saltele sunt prezentate impecabil si ne-am facut de cap vreo 2 ore. Le-am testat si incercat in toate pozitiile pana n-a mai rezistat sotia si a trebuit sa plecam. Din cand in cand mai venea cate un vanzator pe la noi sa ne intrebe de sanatate dar cum n-aveam chef de povesti ci doar sa simtim saltelele, pleca cum venea.
Este singurul magazin unde intradevar pretul este perfect proportional cu calitatea saltelei in perceptia noastra. In vizor ne-au intrat  cele  “americane’, new york, florida, five stars, chicago si din productia proprie double pillow premier.
Toate mi-au placut la nebunie, exact in ordinea pretului. Am mai probati si natupalmul deluxe. Mi s-a parut foarte ok fata de alte saltele din categoria ei. De departe senzatia era mult mai placuta.
Kika,
Am fost dezamagit total, nu neparat de saltele in sine ci de modul de prezentare. O dezorganizare totala. pre multe modele, puse la intamplare pe acolo, te pierdeai printre ele si multe erau similare. Prefer un magazin cu 5 modele dar prezentate bine, fata de unul cu 50 care sa ma dezorienteze total. Pot sa spun totusi ca am remarcat modelul soft europa.

Sa revenim deci la Pikolin si (by) Serta. Din pacate comparatia e oarecum incorecta.
Ziua a fost extrem de lunga si acea prima vizita de la Slaterra parca a fost in alt secol. Abia mai tin minte ce am modele probat daramite sa mai tin minte si senzatia avuta (comparativ cu cea ulterioara de la Mobexpert) Apoi, saltele serta sunt “americane” in adevaratul sens al cuvantului, adica s-au dedicat intru totul pentru a-l impresiona pe cumparator. Finisajele sunt extrem de calitative. Tesaturile folosite, mai ales la modelele mai scumpe, te faceau sa nu poti aprecia calitatea built in a saltelei din cauza finisajelor, iti luau “ochi”. Aproape c-ar fi pacat sa pun cersaf pe el. ce sa mai zis de protectie. Oricat incercam sa ignor senzatia de bine data da finisaje, chiar nu reuseam.

De departe, la calitatea finisajelor, serta ia fata pikolin. Pacat insa ca nu ma pot pronunta cu privirea la senzatia de confort dintre cele 2. Si Pikolin mi s-au parut extrem de calitative si nu pot sa nu tin cont de faptul ca preturile de la noi sunt chiar cu mult mai mici fata de preturile din afara, pentru aceleasi modele. Apoi, serta a avut un alt mare atu. In mobexpert am stat pana am lesinat, am probat saltele in toate pozitiile, spre deosebire de salterra unde proba a fost foarte pe fuga, in reprize de cateva secunde.
De aceea nu pot sa iau o decizie dupa prima zi de probe si trebuie sa mai merg cel putin o data , la ambele locati pentru proba.

O mica observatie apropo de sfatul unui antevorbitor, cum ca sa cauti saltea cu husa detasabila. Nici pe departe. O saltea buna nu se desface, nu se descoase. Vezi serta, simmons,  sealy, tempur, Morfeus, etc. se foloseste protectie de saltea care se cumpara separat. de regula sunt impermeabile si nu permit transpiratiei sa ajunga in saltea
Probabil salteaua cu husa detasabila e un compromis in cazul saltelelor low cost spre mediu. Oricum eu personal nu mi-as lua, am vazut ce sub o husa din aia si nu ma incanta deloc ideea.
Voi reveni cu noi informatii dupa urmatoare zi de testare.

Edited by meka, 12 August 2013 - 22:15.


#2365
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astept cu nerabdare.
Intre Serta si Deluxe care ti-a placut mai mult?

#2366
meka

meka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2011
Daca prin deluxe intelegi premier Double Pillow, mi s-a parut o saltea foarte buna.
Evident, calitatea materialelor nu se compara cu Serta, poate doar cu chicago, care are niste finisaje mai pamantesti.

Serta five stars - e clar o saltea de anduranta. Finisaje nu foarte fine(comparativ cu new york ex), Sensatia de confort e foarte buna si pare putin cam elastica.
New york, cea mai scumpa serta, are un top generos si te face sa te cufunzi in ea. Ai senzatia aia ca stai in puf sau pe un nor, senzatie foarte placuta, insa nu stiu daca pe termen lung e si cea mai buna optiune(senzatia moale de puf).
Cam la fel e si Florida.

Mai putin diferita e chicago. Nu stiu daca sunt diferente mari dintre maruntaiele chicago si florida, pentru ca mare parte din senzatia deconfort ti-o da topul. Chicago e putin mai aspra si mai ferma totodata. ceea ce nu-mi displace neaparat.
Premier double pillow se aseamana destul de mult cu chicago, si ca fermitate si ca senzatie de confort. E greu sa aleg intre cele 2. Pe de o parte chicago vine cu un finisaj mai special si cu un nume mai mare, pe de alta parte nici salteaua romaneasca nu e mai prejos. Poate isi mai dau cu parerea si alti utilizatori.

Oricum la orice saltea m-as uita, vreau sa regasesc senzatia aia speciala de la inceput cand te asezi pe ea. Ti se pare ca esti de 2 ori mai greu si te scufunzi incetisor in ea. Aproape ca te ia foarte usor si o ameteala placuta. Posted Image

Neaparat vreau sa mai testez saltele pikolin, sa le probez in voie, nu pe fuga. Si apropo, nu stiu cat de relevant este, dar florida si New York se pot utiliza doar pe o parte.


Ps, alocasem un buget de 2000 de lei pentru o saltea si serta iese cam mult din in decor.

Ca sa nu mai zic ca ce cumper salteaua ai nevoie si de protectie - 2,300 lei, un set nou de perne(macar 2)-200-400 lei si cel putin un set de lenjerie, de calitate , un bumbac egiptean satinat, eventual (cu) modal sau bambus, ca sa fie tacamul complet - inca 500 lei.
Deci mai trebuie sa scoti din buzunar 1000 de lei ca sa nu stirbesti din valoarea saltelei Posted Image

Edited by meka, 12 August 2013 - 23:02.


#2367
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Interesante puncte de vedere, unele mi-au scapat, asa ca multumesc inca o data.
Cand zic Deluxe, ma refer la asta: http://www.mobexpert...a-160x200-11107 - Deluxe nu este egal cu Natupalm Deluxe ? Cu impresia asta traiam pana acum in urma catorva posturi. Nu de alta dar daca caut pe site Natupalm gasesc doar un top de 5cm

#2368
meka

meka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2011
Mi.a placut mult si natupalmul deluxe. Mi s.a parut mult mai buna ca alte  spume
. Doar ca sotiei mele nu.i surade ideea unei saltele fara arcuri. Ce.i drept si eu simt lipsa senzatiei de arc dar m.as putea obisnui.


#2369
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012
UN TESUT NANOTEHNOLOGIC CONTRA TANTARILOR A APARUT IN PRODUCTIA SALTELELOR ......
http://www.consorzio...icolo.php?id=12

Attached Files



#2370
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Am avut nevoie de un top pentru saltea si am achizitionat top-ul din memory foam de la Mobexpert (cel de 5 cm care are husa identica la aspect cu husa saltelei Natupalm Deluxe).
Mare atentie!!! Incalzeste!!! Nu enorm de mult dar destul cat sa creeze un oarecare disconfort termic in noptile foarte calde. Husa nu este calitativa, are in componenta 40% bumbac si 60% poliester si, din pacate, acel poliester nu este dintr-alea concepute sa nu transmita caldura acumulata de vascoza. Am corespondat si cu cineva ce are competenta in saltele, el le-a trimis un mail asiaticilor alora in care ii intrebase despre ce anume poliesteri e vorba iar din raspunsul primit si-a dat seama ca nu este dintr-acelea ce nu transmit caldura. Pacat deci... Pentru viitorii doritori, nu achizitionati saltele memory fara garantia ca husa lor este fabricata din materiale ce nu transmit caldura (adica care formeaza o izolatie, ca sa zic asa, intre stratul de vascoza si trup). Probabil ca voi achizitiona in viitor si vreo protectie pt saltea facuta din vreun material mai serios... Acelasi sfat il am si pentru toti cei ce au saltele gen memory si care resimt un disconfort termic.

 irene6, on 27 iulie 2013 - 12:47, said:

dupa indelungi cautari am gasit niste saltele interesante pe massimo.ro si apreciez orientarea lor declarata catre produse ecologice(din soia), insa nu am gasit pe nimeni care sa foloseasca saltelele lor si sa emita pareri

Produse ecologice in ghilimele mai bine zi! Tot poliuretani sunt si alea, doar ca, in raport de cat de serios este producatorul (poliuretanilor respectivi), combinatiile intre poliuretani si uleiurile de soia sunt mai mari ori mai mici. Saltele ecologice nu prea mai sunt, cel putin nu in piata noastra. Doar alea din latex cu adevarat natural (dar oare cine da peste o mie cinci sute de euro pe o saltea din latex?!) sau alea cu par de cal si alte chestii naturale (la multe mii de eurici)

 meka, on 12 august 2013 - 22:11, said:

Mai intai de toate sunt constient ca orice gust, cerinta in materie de confort e relativa. O persoana care a mers numai in Rolls, va zice ca un mercedes nu prea ii place si invers, dupa ce ai mers cu caruta, dacia 1300 ti se pare ultra luxoasa. Din acelasi motiv si eu am incercat sa ignor opiniile anterioare gen, am o saltea relaxa de 10 ani si e raiul pe pamant sau, ca am mi-am aruncat tempurul la gunoi dupa o luna ca nu-mi placea.

Ce bine ai zis-o  Posted Image
Si, apropo, ti-am citit postarile de mai sus cu interes, realizand ca esti o persoana care ti-ai dat seama macar de cateva chestii... Parerea mea, Go Serta, nu de alta dar, orice altceva ai lua, sa nu ai ulterior pareri de rau.

Edited by Ana0181, 17 August 2013 - 16:14.


#2371
papiota

papiota

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2013
buna ziua
mi am facut cont special pentru a va adresa o intrebare intrucat am observat ca sunt cativa membri care stiu despre ce vorbesc in materie de saltele..
vreau sa -i cumpar copilului o saltea (are 3 ani) 140*200. Am buget de maximum 1600 lei. Nu vreau arcuri si as evita memory (nu ma intrebati de ce.. nu suport sa vad ca ramane forma corpului pe saltea , chiar daca stiu ca revina dupa un timp la forma initiala). deci ramane latex, spuma, si/sau cocos. Nu stiu de unde sa iau.. Am cumparat pt noi una de la previ (latex profilat 20) insa casa fiind noua nu am dormit pe ea nici macar o noapte ..
Am citit selectiv comentariile insa tot nu m am lamurit..
Va rog muuult :) maine tre sa ma duc sa o cumpar si NU STIU CE SA IAU!
multumesc anticipat

#2372
benjamin10

benjamin10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2013
Buna ziua
A folosit cineva salteaua ortopedica de la Salt Confort? Care sunt impresiile?
Multumesc!

Edited by benjamin10, 28 August 2013 - 15:33.


#2373
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

 benjamin10, on 28 august 2013 - 15:28, said:

Buna ziua
A folosit cineva salteaua ortopedica de la Salt Confort? Care sunt impresiile?
Multumesc!


Care dintre ele...confort ortopedic sau confort superortopedic..?

#2374
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Respecte tuturor!

Ce parere aveti despre saltelele Venezia M7 de la Neky http://www.nekygrup....-anatomica.html si Domafon M7 de la Domafon http://www.domafon.r...tea-domafon-m7/. Prima costa 2326, a doua 1800 (pentru 200/160/22). Despre Venezia parca am mai citit pe aici, de bine daca nu ma insel, dar nu am auzit nimic de saltelele Domafon. Domafon este un magazin din Timisoara care vinde saltele de la mai multi producatori, iar Domafon M7 probabil ca este produsa chiar de ei. La 1800 si la caracteristicile date, salteaua Domafon pare tentanta. O are cineva? Din pacate, cei de la Neky nu scriu ce densitate au buretii si nici de unde provin, ca sa putem face o comparatie mai buna.

#2375
benjamin10

benjamin10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2013

 ANM13, on 28 august 2013 - 16:18, said:



Care dintre ele...confort ortopedic sau confort superortopedic..?

Superortopedic

#2376
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 benjamin10, on 02 septembrie 2013 - 21:06, said:


Superortopedic
Si care este diferenta intre "ortopedic" si "superortopedic". Din cate stiu eu, 90% din cei ce au cumparat saltele "superortopedice" cauta "TOP" - saltea din spuma (memory, latex) fiindca nu mai pot dormi pe ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate