Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#2395
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012

 TehCube, on 09 septembrie 2013 - 16:00, said:

am ajuns sa cumpar... NatuPalm. Posted Image
Si o intrebare, pentru cei care au/au avut Deluxe/NatuPalm, ceva sfaturi despre protectie saltea sau alte norme de intrebuintare, tips and tricks etc? Posted Image
Sa o foloseti cu placere si sa ai partea de un somn cat mai odihnitor.

De regretat nu o sa regreti o am eu de anu trecut din vara si e ok. Am si o problema la coloana si sunt si mai solid am 96-100kg depinde de perioada cand cresc cand scad. Ce-ti recomand e simplu din cand in cand sa o rotesti astfel incat partea ta de la cap devine partea de la picioare e prietenei si tot asa, (atentie nu o intorci pe partea cealalta adica sa nu ajunga partea de memorie de 7cm cea cu partea moale pe somiera). Eu o rotesc cand imi aduc aminte, si nu e prea des (in primele 2-3 luni o roteam cam de 2 ori pe luna, acuma insa 1 data cam la luna sau chiar la 2 luni) .
Protectie inca nu mi-am luat ca daca e o problema scot husa saltelei si o spal, asa ca nu am la ce folosi protectia (si eu de regula dimineata cand ma trezesc am pijamalele cum le scoti din masina cand le speli, , Un simplu cearsaf si gata. Protectia de saltea e ca si cum ai scaune de piele la masina si ii pui husa sa nu se murdareasca.
In tot acest an de cand o am scapat de cateva ori de niste crize de spate pe care nu le ratam cu vechea saltea. Ce-ti recomand e ca cel putin in primele 2 luni sa aerisesti f bine camera, ca sa se duca mirosul din saltea.
Sa incerci acuma cand se raceste sa lasi camera cu geamul deschis 1-2 ore decinde cum preferi de racoare in camera Posted Image si salteaua sa nu aiba decat cearsaful pe ea si pe urma sa te pui la somn si o sa zici ca ai alta saltea de fiecare data. (astept sa imi spui cum ti se pare, o sa iti dispara senzatia aceea de afundare (eu "uit" geamul deschis si prin noiembrie la sfarsit si e super dar asta e alta discutie)

Edited by marius_optimist, 14 September 2013 - 12:55.


#2396
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Merci frumos, am sa tin cont.
Asa o tin momentan, cu un cearseaf si cam atat. Nici prietenei nu ii surade ideea de protectie, doar ca toti de prin magazine mi-au zis ca "asa se face". Si ma gandeam ca poate e vreun motiv ascuns, ca de patat salteaua, chiar daca sa zicem ca se pateaza, nu-i un capat de lume. Prefer sa ma bucur de ea.

Si da, inteleg chestia cu racoarea. Am vazut ca mai comenta cineva (nu stiu daca in threadul asta), despre top de la natupalm cum ca ar retine caldura, dar de fapt e din cauza ca memory foam-ul este termosensibil, si cand ajunge la temperatura corpului se inmoaie si mai mult. Presupun ca d-aia dispare senzatia de afundare, pentru ca dureaza mai mult procesul daca i-a scazut temperatura saltelei. Si e destul de evident ca salteaua in tine nu retine caldura, pentru ca daca misti un picior/o mana de pe locul unde s-a "stabilit", e foarte racoroasa oriunde altundeva, deci se incalzeste doar unde are contact cu corpul.
Oricum, Am sa incerc, sa vad cum se simte ca m-ai facut curios. :D

Multumesc frumos.

#2397
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 TehCube, on 14 septembrie 2013 - 13:00, said:

Am vazut ca mai comenta cineva (nu stiu daca in threadul asta), despre top de la natupalm cum ca ar retine caldura, dar de fapt e din cauza ca memory foam-ul este termosensibil

Da, eu am comentat despre topul natupalm. Insa nu spuneam ca "retine caldura", spuneam ca husa acelui top (dealtfel identica ca aspect cu husa saltelei Deluxe Natupam) incalzeste (pentru a citi integral postarea mea, ea se afla in fruntea paginei anterioare, 133). Crede-ma ca, dormind pe diverse saltele tip memory, stiu sa fac diferenta dintre o husa care nu lasa sa treaca caldura si una care lasa. Actualmente dorm pe o saltea tip memory a carei husa este din categoria celor pe care nu se simte discomfort termic. Topul natupalm il cumparasem pentru mama mea pe care, fiind imobilizata la pat in spital, voiam cumva sa o protejez de "escare" stiind faptul ca vascoza este materialul cu cele mai mari performante in reducerea presiunii. Mama mea mi s-a plans ca se supraincalzeste. Mai tarziu, dupa ce mama a iesit din spital, tot vorbind cu ea daca se incalzeste ori ba, i-am luat topul natupalm sa dorm si pe el sa vad cum e... si da, incalzeste... acel fenomen de supraincalzire nu il resimt si pe salteaua mea memory (ce-i drept una de calitate foarte inalta). Pentru a se intelege mai bine cum e faza cu materialele astea memory, precizez ca o vascoza, fiind un material termosensibil, ia (la suprafata) caldura corpului asezat pe ea (de exemplu 37 grade la un om normal)... va dati seama ca, daca in noptile calduroase am avea constant sub noi o temperatura similara cu a corpului sau chiar mai mare (lucru ce ar putea fi determinat de o husa necalitativa), atunci confortul termic general resimtit nu ar fi prea ok. O husa ce pune oarecum o bariera termica intre stratul de vascoza si corpul nostru face diferenta intre a simti o supraincalzire ori a o nu simti. Dat fiind ca persoane de pe acest topic ce au achizitionat saltele natupalm nu s-au plans de fenomenul de supraincalzire de care vorbesc, presupun deci ca poate husa top-lui natupam este diferita (in sensul ca poate are o calitate mai proasta), chiar de este asemanatoare optic cu husa saltelei Deluxe.

#2398
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Am inteles. Eu nu am zis-o in nume de rau si sper ca nu am jignit. Din contra. Ziceam ca si eu am observat fenomenul. Nu cred ca husa e termoizolanta deloc tocmai pentru ca ei lauda calitatile termosensibile ale spumei, deci nu vad de ce ar fi izolat-o de corp. Se si simte ca este foarte poroasa husa aia "organica".

Deci eu ziceam de fapt ca sunt de parere ca incalizrea respectiva e intentionata, pentru a atinge gradul optim de "modelare" al spumei. Si da, inteleg ca ar putea deranja vara.

Edited by TehCube, 14 September 2013 - 16:24.


#2399
giostana

giostana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.04.2006

 LL13G, on 09 septembrie 2013 - 21:04, said:

Acu vreo 2 ani cand am luat saltea mi-au placut arcurile impachetate de la in depozit prin Ghencea, dar nu mai tin minte marca, erau turcesti. Nu eram prea convins ca rezista in timp. Am ramas si acum la gandul cu ele, dar nu vroiam nici in ruptul capului cu arcuri. Acum nu as mai elimna arcurile impachetate.

Este cumva vorba de saltele de la Istikbal sau bellona?
Am fost si eu in weekend la magazinele din Ghencea. Caut tot o saltea pe baza de arcuri. Vreau una cat mai rigida cu putinta.
Pe incercate cea mai rigida mi s-a parut salteaua superotopedica lux de la saltx. Are arcuri bonell de 2.2 mm, burete intre fiecare 2 randuri de arcuri, capitonata cu pasla, vata si burete.
A incercat cineva salteaua asta?

Din pacate vanzatorii de saltele nu dau crietetii concrete din care sa poti apercia mai bine duritatea. De la producator la producator superortopedica e mai moale sau mai dura.
In plus nici nu sunt detaliate toate specificatiile tehnice.
Din ce am mai citit pe net am intocmit o lisita cu principalele criterii(personale) de evaluare ale duritatii (si confortului) saltelelor pe arcuri:
- arc bonnell (mai dure decat poket springs)
- diametrul sarmei arcului (de preferat peste 2.2 mm)
- numarul de spire
- inaltimea arcului
- diametrul arcului
- nr arcuri/mp2 ( referinta ~ 120 acruci/mp2)
- grosimea si densitatea straturilor de captusire.

Singurele saltele mai rigide pe care le-am vazut sunt unele pe care dorm chinezii in general. Au fost aduse din china, nimic high tech, doar arcuri mai groase. M-am gandit sa comandat de acolo, dar transportul si durata ingreuneaza treaba asta...

Stiti cumva saltele cu arcuri mai groase de 2.3 mm?

#2400
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 giostana, on 16 septembrie 2013 - 13:18, said:

Stiti cumva saltele cu arcuri mai groase de 2.3 mm?

Greu probabil sa gasesti mai groase. Majoritatea producatorilor folosesc arcuri cu sarma de 1.4, 1,6, 1,8 maxim 2- 2.2 mm. Daca nu ma insel, grosimea cea mai mare folosita la arcuri pentru saltele tip bonnel este de 2.4 mm dar niciodata nu tin minte sa fi vazut eu vreo saltea care sa scrie ca are asa ceva. Succes la cautari.

#2401
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Pe alea de la SalteX scrie.
Am avut eu superortopedica. A tinut cat a tinut dar la un moment dat am indoit-o prea mult (o tineam ridicata ca sa mai aspir sub ea, ca statea pe placaj nu pe lamele), si cred ca am rupt prin ea niste ceva, ca dup-aia aparusera deja foarte multe puncte de presiune, si degeaba am rotit-o si intors-o pe toate partile ca nu s-a mai putut dormi bine pe ea.

Si oricum, nu te astepta sa te tina foarte mult. Se simteau arcurile prin ea in maim ulte locatii, nu doar pe portiunea unde fusese indoita. As zice ca vreo 3 ani te tine ok, dar dupa-aia pe la 5 ani o sa cauti sa o schimbi (ceea ce nu e neaparat un lucru rau, mai ales avand in vedere pretul).

Ce as recomanda:
1. Incearca California (sau ceva si mai dur) de la DomusFlex, asta daca ai norocul sa gasesti un magazin sau ceva de prezentare. California am in Brasov, si e acolo de vreo 11 ani, nu are nici pe dracu'. Am dormit pe ea cel putin 5 ani dupa care mult mai rar dar in continuare e in stare foarte buna. Asta e din clasa semi-ortopedica dar e destul de tare. Ca si pret e undeva pe la 1000-1200ron parca (160x200), si e la fel, cu arcuri ne-impachetate.
Dar as zice sa suni inainte sa mergi la orice sediu de-al lor, ca eu am avut surpriza de a ajunge la doua adrese unde nu exista niciun magazin. Se pare ca la magazinul de la fabrica ai cele mai multe sanse (dar nici asa 100%). :D
2. Incearca Daisy de la Mobexpert. Nu e cu arcuri, ci cu poliuretan si latex, dar e una din cele mai dure saltele pe care le-am testat, si cred ca in timp te tine mai mult latexul decat arcurile ne-impachetate. Poti cauta mai multe opinii pe tema asta, dar ca duritate crede-ma ca nu vei fi dezamagit. Singura problema e ca e vreo 1600ron la 160x200.

Edited by TehCube, 16 September 2013 - 20:46.


#2402
SilviuDan

SilviuDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
Poate cineva sa-mi spuna ceva despre aceasta firma:
http://www.calma.ro/...unea-160x200_cm

Multumesc...

As vrea o saltea de 160x200 sub 2100 RON.

#2403
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Ofera cam putine salteaua la pretul asta.
Iti recomand sa te reorientezi spre altceva.

#2404
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Ca si design se pare ca vor sa "imite" Serta (cat-de-cat).
Daca te intereseaza astea fara arcuri mai poti incerca:

- iMemory Silver de la Dormeo
- Fitness Memory 4M sau Memory Deluxe de la saltele-online
- Deluxe Natupalm de la Mobexpert

Toate se invart pe la 2100.

#2405
SilviuDan

SilviuDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
Pai cea de la Dormeo mi se pare ok, dar mi s-a parut ca cei care au mai scris pe forum nu li se par ok. De aceea m-am gandit sa le evit.
Dar da, iMemory Silver de la Dormeo este si in buget si este cam ce vreau.
Cea de la Saltea Fitness Memory 4 mi se pare ok, dar... tratarea aceea bio anti-acarieni nu stiu cat tine in timp.

Iar Delux Natupalm, din ce inteleg, este o mini saltea care se pune peste o saltea normal, si eu nu vreau asta.

Asa ca ar trebui sa aleg intre cele 2 de mai sus sa zicem 3 cu cea de la calma.ro.

Edited by SilviuDan, 20 September 2013 - 14:13.


#2406
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E o mica confuzie aici care am avut-o si eu, legat de Natupalm.
Salteaua in sine se cheama Deluxe, dar daca te uiti la poze vezi ca pe ea scrie Natupalm. O fi vreun third party sau materialul in sine.
Pe langa asta mai este si topul de saltea care se cheama Natupalm, la care te refereai tu mai sus.

Daca apuci sa testezi mai multe dintre ele sa revii te rog cu opinii, incerc si eu sa ma hotarasc la una de 160x200, dar cam greu..

#2407
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Nu nu, ala e doar top-ul.
Salteaua in sine are tot Eliocell ca si miez (parca, nu stiu sigur), si visco-foam deasupra, care seamana cu memory foam dar imi pare ceva mai vascoasa, cam ca plastelina asa.

Singura problema e ca depaseste putin bugetul. Dar trebuie neaparat sa stai si pe asta, se simte complet diferit fata de restul. Nu neaparat mai bine, dupa gusturile fiecaruia.
http://www.mobexpert...a-160x200-11107

Cat despre dormeo, si eu am citit tot felu' de pareri despre ele, dar se refereau la cele mai ieftine. Asta are 15 ani garantie pentru forma, deci mai mult de-atat nu poti cere de la nimeni. Oricum ideal ar fi sa o schimbi dupa 5-7 ani in functie de posibilitati, din ce-am inteles.

#2408
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Revin cu un update, am gasit un link unde chipurile explica ce-i Natupalm-ul.

#2409
SilviuDan

SilviuDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
Am inteles. Multumesc pentru clarificari.

#2410
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
TehCube  sau Marius, o intrebare doua legate de Deluxe daca se poate:

- voi o aveti pe somiera? presupun ca n-ar trebui sa am probleme daca am direct placa (n-am somiera)
- cum a functionat treaba cu transportul? Eu vreau sa-mi iau una de 160x200 care e 2225 RON - te-ai inteles cu ei acolo sau s-au oferit ei direct sa-ti ofere si transportul gratis? Mi se pare aiurea la 2000+ sa-mi mai ceara si bani de transport

#2411
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am pe placa de lemn. Se simte putin mai tare decat in magazin, dar diferenta e aproape insesizabila. Mi-am dat seama doar ieri dupa ce m-am obisnuit cu a mea deja, cand m-am pus pe cea din magazin iar.

Cu transportul te poti intelege sigur, dar trebuie sa ai 'curajul' sa intrebi/negociezi.
Eu cand am intrebat prima oara daca "la banii astia e inclus transportul" a stat putin pe ganduri, a zis ca rezolvam cumva, etc (asta pentru ca dansa credea ca ma refer la cea de 160x200). Cand am zis ca vreau la 180 a zis ca sigur e inclus transportul nicio problema (desi tot nu ajungeam la pragul lor 2500, era 2450).
Oricum, transportul lor la 2500++ron include si asamblare, iar la salteaua asta nu prea ai ce asambla, asa ca poti zice si de asta daca stramba din nas.

#2412
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mersi frumos pentru raspunsul prompt.
Apropo cum e cu garantia?

Edited by afterdarkgl, 22 September 2013 - 14:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate