Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

Netrunner. O distributie promitatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#181
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Versiunea 11 a flashplayer funcționează ireproșabil la mine (Arch, flashplugin 11.2.202.394-1). Driverul video se poate să-ți facă viața amară, mai exact placa video (componentele în general)... Ia în considerare o altă placă video.

Dacă ai Lxde ai obligatoriu și Openbox, acesta este WM-ul implicit, de fapt Lxde este un Openbox cu ceva aplicații/ setări/ personalizări în plus!

#182
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nici eu nu am probleme. Nici pe Arch nici pe Ubuntu.

#183
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Probabil aveți placi video mai performante, aveți posibilitatea de a instala driverul proprietar pentru ele sau driverul Linuxului (gallium parca) e optimizat mai bine pe ele. In cazul meu, placa este His Ati Radeon X1050, 256MB GDDR 128 bit, DVI, AGP8x. In rularea oricărui fisier de pe hard, îmi merge totul perfect fără probleme, poate sa fie și un mkv de 20 de GB. In Windows, flash-urile merg pana la 720p inclusiv, dar îmi încinge sistemul. In linux, indiferent de distribuție, flash-urile mergeau extrem de prost, indiferent de browser, setările din ele, versiunea de flash, etc și tot asa îmi încălzea sistemul pana își dădea restart. In schimb aseară am stat câteva ore bune numai pe youtube și site-uri de filme online, totul merge cursiv și frumos, chiar și la 1080p cu o temperatura de 45-50 de grade. Deci mult mai bine fata și de Windows. Dar încă tot nu am reușit sa îmi dau seama cum am reușit sa îl fac sa meargă. Asta în Google Chrome, în Firefox totul merge la fel de prost.

Edited by adybratulescu, 05 August 2014 - 09:12.


#184
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Da asa este, eu am integrata de la i5 :)

#185
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e posibil ca intre timp sa fi primit vreun update la google chrome si implicit la flashplayer (care este tot integrat in chrome)

#186
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
La google Chrome, poate, desi nu am vazut, dar la flash sigur nu, pentru ca merge bine si cu HTML 5. Defapt in youtube 99% din filmulete merg cu HTML5, care in windows imi reda doar o succesiune de poze la interval de o secunda. Ma gandesc la altceva, din multitudinea de instalari si dezintalari, sau poate doar din instalarea LXDE s-a modificat pe undeva vreo setare de nici sa vreau poate nu o gaseam. Google Chrome mergea cu ultima versiune de flash (14), si cu cateva zile in urma mergea foarte prost, mult mai rau decat HTML5 si decat vresiunea 11 din Firefox. Plus ca in ultimele zile nu am vazut ca flash-ul sa isi faca update.

#187
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
A aparut Netrunner Frontier 14.1 !

http://www.netrunner-os.com/download/

#188
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Tot la adresa  de mai sus gasiti acum Netrunner Frontier 14.2 !

#189
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
A aparut si Netrunner 17 Horizon !
Are Plasma 5.4.3 ! Mi s-a parut destul de OK, dar inca nu m-a convins sa schimb 14.2 !

#190
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Azi am primit un trackball wireless Logitech M570, cu care am inlocuit vechiul trackball Microsoft care era cu fir !
Logitech-ul a functionat plug&play pe Netrunner 14.2, merge impecabil !

#191
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Netrunner Desktop bazat pe KDE Neon devine Maui 1: http://www.netrunner...s-becomes-maui/

Iata si pagina maui: https://mauilinux.org/maui-1-released/

Download: https://mauilinux.org/download/

Acum il descarc, daca apuc maine sa-l instalez o sa va spun primele impresii!

#192
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Am instalat azi Maui 1 Aurora si până acum pot sa spun ca merge impecabil!
Pe langa softurile cu care vine implicit am instalat chromium, tv-maxe, clementine, streamertuner2, smtube, calibre, convertall, lucky-backup, totul functioneaza!

Edited by kodiak, 15 August 2016 - 18:33.


#193
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mulțumim pentru feedback, ține-ne te rog la curent în continuare, și cu cele bune și cu cele rele mai puțin reușite!

#194
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
O mica scapare a celor de la Maui Linux, nu are kcalc, trebuie instalat din synaptic!

In rest numai de bine, e cel mai bun sistem linux pe care l-am folosit! Chiar nu am ce sa-i reprosez, sunt incantat de el!

#195
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
De cand n-am mai scris pe aici maui linux a trecut la versiunea 1 la 17.3 https://mauilinux.org/download/

#196
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postkodiak, on 09 martie 2017 - 21:01, said:

De cand n-am mai scris pe aici maui linux a trecut la versiunea 1 la 17.3 https://mauilinux.org/download/
Excelentă distribuție, ce să mai, merită recomandată la toată lumea mai ales că dă eroare încă de la instalare.
Bătaie de joc. Toți tăietorii de frunză la câini iau câte un *buntu și după ce schimbă trei icoane și un wallpaper, gata...au realizat o noua distribuție.
De ce aș instala mizeria asta plină de bug-uri, când pot foarte bine să instalez Kubuntu și să-l customizez cum vreau eu dacă tot vreau ceva de acest gen?

#197
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Mie nu mi-a dat nici o eroare la instalare si toate aplicatiile pe care le folosesc functioneaza normal!

#198
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
deci este foarte bunicel nu? nu l-am incercat pe ce este bazat?

Edited by stefano_nc, 11 March 2017 - 17:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate