Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Netrunner. O distributie promitatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#1
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Va ofer spre dezbatere un subiect nou, legat de aceasta distributie Netrunner OS.

Cautand alternative la Ubuntu (din motive clare - nu-mi place Unity) am rascolit netul pana am ajuns la aceasta distributie relativ nou aparuta. Dezvoltatorul ei este Blue-Systems.com din Germania, probabil veti spune "si ce e asa deosebit" ei bine, deosebita este abordarea lor, au scos din distributia lor MONO lasand KDE-ul sa-si faca treaba si sa respire...

Imediat dupa instalare verificand resursele consumate am fost placut surprins sa vad consumul de doar 234MB RAM, am zis WOW pentru KDE... Apoi am inceput sa ma joc cu aplicatiile, meniurile, s.a.m.d. Totul merge foarte repede, aplicatiile raspund instant fara intarzieri, lipsa erori & crash-uri s.a.m.d.
Momentan se lucreaza de la inceputul lunii noiembrie la versiunea 4 a Netrunner ce o sa aibe la baza Ubuntu 11.10, din ce am citit aceasta este in stadiul RC dar versiunea curenta este 3.2 bazata din ce observ pe Ubuntu 10.10 si mai are ceva parti din 11.04 in depozite... In distributie se gasesc deasemeni aplicatii de baza in GNOME cu ar fi NetworkManager Applet care inlocuieste KNetwork Manager dar si alte aplicatii binecunoscute Clementine, Audacious, Firefox, Thunderbird, Pidgin, etc.

Cei carora nu va place directia pe care au luat-o sau cum arata celelalte distributii bazate pe Ubuntu cu Unity, GNOME, sau chiar KDE (Kubuntu in special) puteti sa incercati Netrunner, pare sa ocupe foarte bine locul lasat pe piata de cei de la Linux Mint prin nedezvoltarea versiunilor bazate pe KDE.

Astept comentariile voastre, eu unul inca ma joc cu acest Netrunner OS, dar am acea senzatie de "dragoste la prima vedere" - probabil sa raman cu ea, mai ales daca o sa apara si o versiune 5 bazata pe Ubuntu 12.04 si o sa aibe 5 ani suport...

Edited by 13YTe, 12 December 2011 - 19:41.


#2
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
No bine, l-am pus la descarcat, sa vedem ce-i poate pielea  :D !

#3
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Post13YTe, on 12th December 2011, 19:31, said:

...
Pe rand:
1. ce zici de http://pinguyos.com/ ?
2. orice derivat al Ubuntu va avea 5 ani de suport de vreme ce ii foloseste pachetele si repo-urile

Spor !

#4
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
1. Pinguy OS - o distributie foarte buna ce are utilizatorii ei, dar nu e pe gustul meu, cel putin nu ultimele 2 versiuni aparute...
2. De acord, nici n-am spus ca Netrunner este singurul, doar ca o viitoare versiune 5 ar putea fi ideala pentru cei care vor ceva cu suport pe termen lung si care sa fie structurata in modul in care este acest Netrunner.
De asta e frumos conceptul de OpenSource, incurajeaza diversitatea si avem de unde sa alegem iar cand ceva nu ne convine putem sa corectam/recream acel ceva...
De cateva zile ma joc cu Netrunner si ceea ce am observat este ca directia si abordarea autorului sunt foarte bune, cu putin polish cred ca o sa aibe succes printre cei care vor ceva prietenos (mediul KDE - apropiat de/catre utilizator), care realizeaza o punte intre KDE si GNOME (GTK), foarte flexibil si configurabil (atat KDE cat si Ubuntu si-au facut un renume din asta), cu suport si drivere cuprinzatoare (iau in calcul faptul ca e bazat pe kubuntu), etc.
Am mai reusit sa aflu ca in putin timp (chestiune de zile) o sa apara si versiunea 4, care o sa fie si mai atractiva.
Mi-am dat corijenta pe el si a iesit ceea ce se vede in printscreen-ul atasat  :naughty: - nu-mi sariti in cap nu a fost intentia mea sa copii windows, ci doar am vrut sa imbin diverse elemente (printre care si decoratiile de la ferestre) si sa iasa ceva pliat pe gustul meu, butoane mai mari sa nu stau sa le caut cu lupa dar si cu un aspect placut...
Attached File  Printscreen.png   566.92K   273 downloads

Edited by 13YTe, 14 December 2011 - 01:21.


#5
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Utilizare placuta din partea mea ! :)

#6
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Netrunner 4.0 RC este oficial lansat, puteti sa-l testati, eu unul am inceput deja descarcarea... totusi serverul lor e inchis iar torrent-ul merge al naibi de greu... Sper ca pana diseara sa-l instalez si testez.
Anuntul complet aici

#7
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 01.02.2006
Netrunner 4.0 la doar 24 ore dupa RC :D

#8
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Realmente superba distributia finala, se misca intr-un mare fel. Aspectul nu e de lepadat, baietii sunt foarte receptivi si dupa ce am facut o propunere sa se adopte tema seven (by vicko) pentru window decoration, asa au si facut, acum fiind default in distributia finala. Daca merg pe panta asta vor castiga multi useri care nu se mai regasesc acum in unity sau gnome shell... practic distributia asta are sanse bune sa se afirme. Sa vedem totusi daca nu se vor lasa pe-o ureche cum s-a mai intamplat cu multe alte proiecte frumoase... Daca apuca varianta 5 si sa fie bazata pe Kubuntu 12.04 cu suport de 5 ani sunt asigurat pe viitor  :naughty:
Dar hai gata cu visarea... Happy New Year SOFTPEDIA!

Edited by 13YTe, 31 December 2011 - 15:52.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post13YTe, on 31st December 2011, 15:51, said:

superba distributia finala
Pai care-i meritul lor, ca au pus trei pachete acolo ? Daca dispare maine Kubuntu care mai e obiectul muncii lor ?

#10
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Incearca distributia, sa vezi ce fel se misca fara mono, sa vezi cum integreaza aplicatiile GTK si dupa vorbim despre merit... Pana acum, o aplicatie GTK pe KDE arata ca un cur scuzati-mi expresia, KDE-ul se misca destul de greoi cu mono prin el s.a.m.d. De ce sa ne punem problema daca dispare Kubuntu, oricum daca ai acces la Ubuntu obtii kubuntu prin adaugarea KDE-ului deci nu conteaza prea mult, iar daca ar disparea si ubuntu ar putea sa se axeze pe Debian... deci nu vad care e relevanta... totusi important e ca o sa atraga si mai multi utilizatori noi, tot mediul linux are de castigat.

Edited by 13YTe, 31 December 2011 - 16:36.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Aplicatiile scrise pentru GTK+ sunt diferite fata de cele pentru KDE si e normal. Sunt mici programele ce unifica cumva temele, nu au inventat ei nimic. Iar Mono nu-i ceva default pentru KDE. Acesta functioneaza foarte bine si fara el. Iar toate acestea le ai in orice distributie.
Daca-ti place tie asta, e ok. Eu nu ma bazez pe asa ceva, unde nici documentatie nu au.

View Post13YTe, on 31st December 2011, 16:35, said:

tot mediul linux are de castigat.
In teorie da. In realitate producatorii de software fug de astfel de distributii obscure fiindca isi baga coda pe ici pe colo prin distributia de baza si nu mai seamna deloc cu ea iar ei se bazeaza pe niste biblioteci instalate default, pe niste cai s.a.m.d. ori asta inseamna kit-uri dedicate si tot asa. Nebunie.

Edited by neagu_laurentiu, 31 December 2011 - 16:49.


#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
prin lansarea a foarte multe distributii linuxul nu are sigur de castigat.
daca tot le au asa de bine cu informatica mai bine puneau osul sa faca un program de IM care sa suporte toate facilitatile Y! (text, video, voce)

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrich1974, on 31st December 2011, 16:56, said:

mai bine puneau osul sa faca un program
Nu-s programatori cei cu distributiile. Doar iau de la programatori, compileaza si fac kit-ul. E necesara si munca asta, sa umbli pe le fiecare etc. dar de aici pana la a programa e cale lunga. Vorbesc de marea majoritate, nu de toti cei implicati.

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
inteleg eu asta, dar ar fi mult mai folositor sa apara programe cat mai multe si de calitate. programe profesionale cad, im...
mie nu-mi iese din cap cum este facut VMWare....cu adevarat profesional.
eu asta as incerca sa spun tuturor pasionatilor de linux: daca tot sunteti pasionati de informatica, incercati sa invatati sa scrieti programe de calitate pentru acest sistem de operare. asta ar aduce un mare beneficiu linuxului.

Edited by rich1974, 31 December 2011 - 19:28.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
VMware are in spate o echipa de profesionisti, angajati ce produc software comercial. Ca sa-si promoveze marfa ofera si varianta gratuita dar e alta poveste. Si nu e singurul produs bun disponibil sub Linux, sunt destule.
Linux-ul e compus atit din amatori, profesionisti dar si din cei care strica firma ca sa zic asa. Asta-i farmecul, aici e locul tuturor.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Vorbiti de mono asta ? http://www.mono-project.com/Main_Page
Daca da, nu vad ce legatura are cu KDE'ul.

#17
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Da, despre acel mono se vorbeste. "Material" de studiu AICI. Ce legatura are, pai din cate s-a observat in timp, se misca destul de greu programele care au la baza mono, deci cei de la Netrunner au decis inlaturarea lui din distributia lor si se vede asta cu ochiul liber, ce legatura are cu KDE-ul - in general este bagat pe gat impreuna cu alte softuri ce au nevoie de mono si de aia strica mediul de lucru KDE, acesta parand destul de lenes.
Eu nu vad unde e problema in ati face software incluzand toate bibliotecile necesare by default, de ce trebuie sa mizezi ca altcineva ti le include in distributie?!?
Acum revenind la subiect, e vorba si de preferinte, unora poate le place sa aibe un OS care sa se miste si sa arate bine, sa aibe suport bun s.a.m.d. - eu am ales Netrunner dupa cautari indelungate a unui inlocuitor pentru Ubuntu, care se indepartase de cerintele mele referitoare la mediul de lucru, dar care sa aibe la baza Ubuntu (deoarece are support si drivere din plin)... Dupa luni de agonie in care nu am stiut pe ce distributie sa migrez am descoperit acest proiect si am zis ca merita incercat... Pana acum in aproximativ o luna de utilizare n-am avut probleme cu distributia in cauza.

Edited by 13YTe, 04 January 2012 - 11:53.


#18
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Se pare ca Netrunner o sa devina un colaborator apropiat (sa nu zic principalul colaborator) in dezvoltarea viitoarelor versiuni de LinuxMint ce o sa utilizeze ca mediu grafic KDE-ul, Clement a semnat un contract de sponsorizare cu Blue Systems, cei care sunt la baza proiectului Netrunner.
O speculatie ce o putem face este ca pe viitor Netrunner ar putea deveni divizia ce integreaza KDE in LinuxMint.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate