Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Are cultura vreo treaba cu bogatia ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

Poll: Cultura si bogatia (93 member(s) have cast votes)

Ai nevoie de cultura ca sa devii bogat ?

  1. Da ! (31 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Nu ! (62 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#55
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

 theMisuser, on 16th December 2011, 12:38, said:

Cand aud de cultura imi vine sa pun mana pe pistol.

p.s. citat din cine ghici :)


Constantin Dutu  :thumbup:

#56
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007

 ady1981, on 16th December 2011, 15:49, said:

Constantin Dutu  :thumbup:
Nice try :)

Ii dau cuvantul unui anonim de pe net :

Quote

Afirmatia ca “atunci cand aud de cultura imi vine sa pun mana pe pistol” este o afirmatie care ii placea lui Hermann Goering, de fapt o citare gresita dintr-o replica a unui personaj secundar dintr-o piesa de teatru scrisa de Hans Johst, seful Uniunii Scriitorilor din Germania nazista. Replica era: ” De cate ori aud cuvantul cultura…imi vine sa ridic piedica de la Browningul meu”.Nu am auzit ca Goebbels, singurul lider politic nazist cu studii superioare (filosofie), sa fi facut vreodata asa o afirmatie.
Asa cum spuneam mai sus, autorul nu e chiar asa important, ideea a supravietuit prin sine insasi (cu modificarile/adaptarile de transmise orala).

#57
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Citat din cine ghici?

 LordRaptor, on 16th December 2011, 12:42, said:

Din cine?
Adica necunoscut sau anonim cu porecla: abramburel 25-Ian-2007 10:37
"Afirmatia ca "atunci cand aud de cultura imi vine sa pun mana pe pistol" este o afirmatie care ii placea lui Hermann Goering, de fapt o citare gresita dintr-o replica a unui personaj secundar dintr-o piesa de teatru scrisa de Hans Johst, seful Uniunii Scriitorilor din Germania nazista. Replica era: " De cate ori aud cuvantul cultura...imi vine sa ridic piedica de la Browningul meu".
Nu am auzit ca Goebbels, singurul lider politic nazist cu studii superioare (filosofie), sa fi facut vreodata asa o afirmatie."

In legatura cu: "Are cultura vreo treaba cu bogatia? Ai nevoie de cultura ca sa devii bogat ?"

- intamplator sau nu, cei care au raspuns Da! - Au dreptate,
- dar la fel de intamplator sau nu, si cei care au raspuns Nu! - Au dreptate.
Foarte ciudat, nu-i asa?

Edited by poadol, 18 December 2011 - 01:07.


#58
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 11.05.2006

 YourNightmare, on 4th December 2011, 17:54, said:

Sondajul nu se refera doar la Romania ci la lume in general !

Argumentati alegerea facuta !

Daca vorbesti in general, inteleg ca intrebi daca ai nevoie de cultura ca sa faci avere in mod legal, nu furand.

Raspunsul meu este: sunt corelate dar nu e relatie de cauzalitate intre ele. Mai bine zis: o parte dintre calitatile de care ai nevoie pentru a ajunge bogat pot face ca o persoana sa fie interesata si de a-si spori cultura proprie. Exemple de astfel de calitati:

- curiozitatea, dorinta de a vedea / experimenta lucruri noi
- perseverenta (aproape nimeni n-a ajuns bogat din prima incercare).
- puterea de convingere (esentiala - nu poti ajunge bogat daca nu convingi oamenii sa investeasca in ideile pe care le ai). Ca sa ai putere de convingere trebuie sa fii in stare si sa te exprimi corect si elocvent.

Mai sunt si alte calitati de care ai nevoie pentru a ajunge bogat (inclusiv norocul!) dar care nu cred ca au legatura cu inclinarea spre cultura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate