Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Are cultura vreo treaba cu bogatia ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

Poll: Cultura si bogatia (93 member(s) have cast votes)

Ai nevoie de cultura ca sa devii bogat ?

  1. Da ! (31 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Nu ! (62 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#19
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostDecember, on 5th December 2011, 08:13, said:

Dupa umila mea parere, uneori cultura are stransa legatura cu bogatia. Deoarece un om bogat isi va permite sa-si trimtia copiii la scoli bune si scumpe ( nu vorbesc aici de Jean Monnet and shit) ci universitati faimoase "around the world". Un copil dintr-o familie normala nu-si va permite sa mearga sa studieze in strainatate.
Am o prietena care-i studenta la o universitate in Anglia si taica-su are o avere destul de marisoara. Ala habar n-are la ce echipa joaca Beethoven, dar nici n-are nevoie sa stie. El e bucuros ca fata stie destule si pentru el.

Cred ca trebuie definit sensul clar al cuvintelor cand se discuta in paralel despre cultura,educatie si inteligenta.

Nu prea poti fi om cult fara sa fii educat, cel putin pana la un anumit nivel, insa pentru asta nu trebuie sa fii inteligent.
Legat de topic, da cultura in sensul artelor, nu prea are treaba cu bogatia. Inteligenta si educatia, in schimb, da, in egala masura. Persoane ca Becali sau Vanghelie sunt rodul unei societati cu moravuri pervertite, dar in schimb priviti orice interviu cu persoane gen Vantu, Patriciu, Voiculescu sau altii, si veti vedea ca majoritatea sunt inteligenti si educati. Ca unii sunt si mafioti, probabil, dar asta esta alta poveste.

Edited by WhatNot, 05 December 2011 - 08:28.


#20
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006
Da, Becali si Vanghelie clar is niste needucati, dar bogati. Copiii lor insa (nu stiu de-ai lui Vanghelie insa ai lui Becali stiu sigur) sunt educati si sigur au mai multa cultura decat tot neamul lor la un loc. Avand bani la dispozitie, acesti copii sigur vor putea sa-i foloseasca in a se culturaliza. Ma rog...nu-i cea mai fericita exprimare dar sunt convins ca ati inteles ce-am vrut sa spun.

#21
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostDecember, on 5th December 2011, 09:37, said:

Da, Becali si Vanghelie clar is niste needucati, dar bogati. Copiii lor insa (nu stiu de-ai lui Vanghelie insa ai lui Becali stiu sigur) sunt educati si sigur au mai multa cultura decat tot neamul lor la un loc. Avand bani la dispozitie, acesti copii sigur vor putea sa-i foloseasca in a se culturaliza. Ma rog...nu-i cea mai fericita exprimare dar sunt convins ca ati inteles ce-am vrut sa spun.

Te referi la a se culturaliza sau a se educa ?

#22
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006
Ambele :) Dar si un copil sarac poate merge la universitati daca-i destept. Insa bogatii is mai avantajati.
Ma rog...daca copchiii is hahalere, poti fi Bill Gates ca ei tot hahalere raman. Avem atatea exemple in presa.

#23
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWhatNot, on 5th December 2011, 08:27, said:

dar in schimb priviti orice interviu cu persoane gen Vantu, Patriciu, Voiculescu sau altii, si veti vedea ca majoritatea sunt inteligenti si educati.

Nu sunt. Dau impresia ca sunt, si au o spoiala de 'cilivizatie' cat sa treaca de o privire superficiala, dar zgarie un pic cu unghia si vei vedea ca pe dedesubt sunt doar niste mardeiasi capatuiti. De altfel, diversele inregistrari cu ei cand discuta in privat varii probleme iti dau masura clara a respectivilor oameni.

#24
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostEnd-L-user, on 5th December 2011, 10:18, said:

Nu sunt. Dau impresia ca sunt, si au o spoiala de 'cilivizatie' cat sa treaca de o privire superficiala, dar zgarie un pic cu unghia si vei vedea ca pe dedesubt sunt doar niste mardeiasi capatuiti. De altfel, diversele inregistrari cu ei cand discuta in privat varii probleme iti dau masura clara a respectivilor oameni.

Opinia ta. Stiai de exemplu ca Patriciu si Voiculescu sunt profesori universitari ? Si pe vremea cand si-au luat doctoratele, nu exista Spiru, cel putin in cazul lui Patriciu stiu asta sigur.

#25
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View Postradumiki, on 4th December 2011, 17:20, said:

nu exista nici o regula.
si Vanghelie are tablouri, bijuterii si "alte prostii de-astea", dar cultura ioc.
Cum domnule, omul care a citit atitea ALMANAHE sa nu aiba cultura.

#26
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postgtk, on 4th December 2011, 19:16, said:

Intrebare oarecum lipsita de sens, care genereaza si ceva confuzie intre cultura si educatie sau inteligenta... oamenii din cultura si oamenii pasionati de cultura, tind sa fie saraci... in practica, cand se vorbeste de cultura in contexte precum activitati culturale, valori culturale, oameni de cultura - se face referire la arte si domenii umaniste: literatura, muzica, sculptura, pictura, filozofie, teatru, samd. Aceste domenii nu implica nici inteligenta si nici educatie generala, ci talent si pasiune.

Tu esti contient macar o secunda de aberatiile pe care le gandesti si scrii? Filosofia nu implica educatie? Dar cum altfel ajungi sa ii cunosti pe Platon, Aristotel, Kant si Schopenhauer? Ii visezi noaptea? Sau cum ajungi sa stii o buna parte din literatura lumii?

Domeniile astea nu implica inteligenta? Asta ar insemna ca orice idiot de pe strada ar putea intelege un text de Sadoveanu sau Ion Barbu.

Talentul nu este o forma, si inca una foarte rara, de inteligenta?

View Postgtk, on 4th December 2011, 19:16, said:

Cat despre rolul culturii(in sensul amintit mai devreme) in obtinerea bogatiei, ma tem ca lucrurile stau fix invers, indiferent ce incearca sa sugereze in mod absurd dinu patriciu sau mai stiu eu cine. Domeniile cu pricina nu au cautare, drept urmare nu se produc bani (lasam la o parte exceptiile de la regula, sau chestii precum traficul cu obiecte de arta de valoare)
Detinerea de tablouri, sculpturi, mersul la teatru sau la opera nu au cum sa-ti aduca bani. Au doar cum sa-ti ia bani. :) (ma refer la oameni obisnuiti si chestii obisnuite, nu la traficanti de arta de valoare, aia nu are treaba cu cultura)

Asta poate in tara valorilor rasturnate.


View PostWhatNot, on 5th December 2011, 09:27, said:

Cred ca trebuie definit sensul clar al cuvintelor cand se discuta in paralel despre cultura,educatie si inteligenta.

Nu prea poti fi om cult fara sa fii educat, cel putin pana la un anumit nivel, insa pentru asta nu trebuie sa fii inteligent.

Pai, hai sa definim termenii. Ce inseamna dupa parerea ta inteleigenta din moment ce esti de parere ca un om educat nu e inteligent?


View PostDecember, on 5th December 2011, 09:37, said:

Da, Becali si Vanghelie clar is niste needucati, dar bogati. Copiii lor insa (nu stiu de-ai lui Vanghelie insa ai lui Becali stiu sigur) sunt educati si sigur au mai multa cultura decat tot neamul lor la un loc. Avand bani la dispozitie, acesti copii sigur vor putea sa-i foloseasca in a se culturaliza. Ma rog...nu-i cea mai fericita exprimare dar sunt convins ca ati inteles ce-am vrut sa spun.

Educatia inseama mai mult decat a avea cunostinte intr-un domeniu care tine de cultura. Poti gasi, de exemplu, un profesor universitar la facultatea de istorie care sa nu fie tocmai educat, desi este foarte inteligent si cult. Ma indoiesc ca niste copii care cresc in medii becaliene si vangheliene vor putea fi vreodata cu adevarat educati.

View PostWhatNot, on 5th December 2011, 10:42, said:

Opinia ta. Stiai de exemplu ca Patriciu si Voiculescu sunt profesori universitari ? Si pe vremea cand si-au luat doctoratele, nu exista Spiru, cel putin in cazul lui Patriciu stiu asta sigur.

Asta nu ii face educati, ci numai scoliti.

View PostEnd-L-user, on 5th December 2011, 10:18, said:

Nu sunt. Dau impresia ca sunt, si au o spoiala de 'cilivizatie' cat sa treaca de o privire superficiala, dar zgarie un pic cu unghia si vei vedea ca pe dedesubt sunt doar niste mardeiasi capatuiti. De altfel, diversele inregistrari cu ei cand discuta in privat varii probleme iti dau masura clara a respectivilor oameni.

De acord.

#27
Bompres

Bompres

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 15.09.2011
Apropos de titlu.
Are cum sa nu.  Esti bogat, stii multe manele. Si lipesti bancnote  pe fruntea cantaretului.

#28
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postdyana25, on 5th December 2011, 12:45, said:

1.Pai, hai sa definim termenii.
2.Ce inseamna dupa parerea ta inteleigenta din moment ce esti de parere ca un om educat nu e inteligent?
3.Asta nu ii face educati, ci numai scoliti.

1. Cult- om cu cunostinte vaste din mai multe domenii, si ma refer in special la arte
    Educat - om care a beneficiat de un sistem de invatamant si a ramas cu ceva dupa absolvire
    Inteligent - om care poate sa analizeze o situatie si actioneze in consecinta, sa ia cele mai bune decizii intr-o situatie data bazat pe cunostintele sale.
2. Ai intalnit absolventi de facultate (si nu ma refer la Spiru) care sa fie prosti ca noaptea.
3. Acela este sensul cu care l-am folosit cand am spus educat. Pentru tine ce sens are scolit si ce sens are educat ?

Edited by WhatNot, 05 December 2011 - 12:37.


#29
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postdyana25, on 5th December 2011, 11:45, said:

Tu esti contient macar o secunda de aberatiile pe care le gandesti si scrii? Filosofia nu implica educatie? Dar cum altfel ajungi sa ii cunosti pe Platon, Aristotel, Kant si Schopenhauer? Ii visezi noaptea? Sau cum ajungi sa stii o buna parte din literatura lumii?

Domeniile astea nu implica inteligenta? Asta ar insemna ca orice idiot de pe strada ar putea intelege un text de Sadoveanu sau Ion Barbu.
De cand s-a facut separarea intre filozofie si stiinta (inainte stiinta fiind cunoscuta sub denumirea de filozofie a naturii), filozofia a ramas un magnet de prosti, inainte fiind un magnet de prosti si pe alocuri ceva destepti. E si normal sa fie asa, e un domeniu fenomenal de stupid care invarte pe toate partile, intrebari fara raspunsuri. In filozofie nu exista decat pareri subiective in legatura cu subiecte care nu au un raspuns obiectiv. Asta din cauza ca prostii, comit in mod natural aceeasi greseala care a tinut omenirea in intunecime timp de mii de ani: dorinta lor de a avea raspunsuri la diversele intrebari e mult mai mare decat dorinta de a avea raspunsurile corecte si obiective(pe care le ofera doar stiinta) si astfel se apuca de inventat raspunsuri in functie de cum le vine lor. Nu doar total inutil, ci si extrem de daunator.
Similar cu literatura si interpretarea ei. Se invarte pe nenumarate parti nimic altceva decat imaginatia altora pusa pe hartie. In mod total subiectiv, inutil si lipsit de orice sens.

View Postdyana25, on 5th December 2011, 11:45, said:

Asta poate in tara valorilor rasturnate.
In toate tarile. Nu exista valori obiective in afara de cele materiale.

View Postdyana25, on 5th December 2011, 11:45, said:

Talentul nu este o forma, si inca una foarte rara, de inteligenta?
Nu e o forma de inteligenta. Inteligenta tine exclusiv de abilitatea de a gandi logic, rational si a avea abilitati naturale de rezolvare a problemelor.

View Postdyana25, on 5th December 2011, 11:45, said:

Pai, hai sa definim termenii. Ce inseamna dupa parerea ta inteleigenta din moment ce esti de parere ca un om educat nu e inteligent?
Oamenii pot fi educati in sensul ca pot memora diverse cantitati de informatie, de la formule matematice la teorii fizice, economice, samd, pot memora si cum sa le aplice, dar nu au abilitatea naturala de problem solving, gandire logica, samd. Asta e motivul pentru care exista doctori cu diplome care neaga existenta sida, promoveaza tratamente pseudo-stiintifice, tot asta e motivul pt. care printre absolventii de economie exista si comunisti, samd.

View Postdyana25, on 5th December 2011, 11:45, said:

Asta nu ii face educati, ci numai scoliti.
Astea cam sunt sinonime. Sigur, educatia se poate face si in afara scolii, dar ideea ramane.

Edited by gtk, 05 December 2011 - 13:35.


#30
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostWhatNot, on 5th December 2011, 13:37, said:

1. Cult- om cu cunostinte vaste din mai multe domenii, si ma refer in special la arte
    Educat - om care a beneficiat de un sistem de invatamant si a ramas cu ceva dupa absolvire
    Inteligent - om care poate sa analizeze o situatie si actioneze in consecinta, sa ia cele mai bune decizii intr-o situatie data bazat pe cunostintele sale.
2. Ai intalnit absolventi de facultate (si nu ma refer la Spiru) care sa fie prosti ca noaptea.
3. Acela este sensul cu care l-am folosit cand am spus educat. Pentru tine ce sens are scolit si ce sens are educat ?

Un om care are cunostinte si atat nu e un om cult. Daca are si un sistem prin care sa faca legatura intre cunostinte, plus o intelegere a notiunilor pe care le cunoaste, cu siguranta ca e cult. E si inteligent, altfel nu poate intelege si nu poate face legaturile necesare.

Definitia ta pentru educat e definitia mea pentru scolit. Un om educat e un om manierat. Se poate ca un om cu niste maniere perfecte sa nu fi facut scoala, dar trebuie sa fi trait intr-un mediu foarte bun. Este posibil si ca un om scolit sa fie de fapt needucat, situatia e des intalnita la noi. In cazul unora a avea o diploma nu schimba nimic altceva decat salariul.

View Postgtk, on 5th December 2011, 14:30, said:

De cand s-a facut separarea intre filozofie si stiinta (inainte stiinta fiind cunoscuta sub denumirea de filozofie a naturii), filozofia a ramas un magnet de prosti, inainte fiind un magnet de prosti si pe alocuri ceva destepti. E si normal sa fie asa, e un domeniu fenomenal de stupid care invarte pe toate partile, intrebari fara raspunsuri. In filozofie nu exista decat pareri subiective in legatura cu subiecte care nu au un raspuns obiectiv. Asta din cauza ca prostii, comit in mod natural aceeasi greseala care a tinut omenirea in intunecime timp de mii de ani: dorinta lor de a avea raspunsuri la diversele intrebari e mult mai mare decat dorinta de a avea raspunsurile corecte si obiective(pe care le ofera doar stiinta) si astfel se apuca de inventat raspunsuri in functie de cum le vine lor. Nu doar total inutil, ci si extrem de daunator.
Similar cu literatura si interpretarea ei. Se invarte pe nenumarate parti nimic altceva decat imaginatia altora pusa pe hartie. In mod total subiectiv, inutil si lipsit de orice sens.

Ai dreptate. Kant, Shakespeare,Tolstoi, Dostoievski, Michelangelo, Bernini, Beethoven, Joyce, Proust si multi altii din domeniul filosofiei, literaturii si artelor plastice au fost niste cretini interesati sa tina lumea in intunecime. A, da, si cei care ii gusta sunt niste intunecati, evident.

View Postgtk, on 5th December 2011, 14:30, said:

In toate tarile. Nu exista valori obiective in afara de cele materiale.

E cineva aici care cunoaste bine Germania si poate va vrea sa ne spuna cate ceva despre tara asta. Desi sunt convinsa ca pe tine nu te poate convinge nimic.

View Postgtk, on 5th December 2011, 14:30, said:

Nu e o forma de inteligenta. Inteligenta tine exclusiv de abilitatea de a gandi logic, rational si a avea abilitati naturale de rezolvare a problemelor.

Inteligenta inseamna mult mai mult decat a fi logic si rational,  e chiar trist sa ai dezvoltata numai capacitatea asta. In literatura si filosofie e nevoie de multa logica si ratiune. Sa vorbeasca cei care cunosc.

View Postgtk, on 5th December 2011, 14:30, said:

Oamenii pot fi educati in sensul ca pot memora diverse cantitati de informatie, de la formule matematice la teorii fizice, economice, samd, pot memora si cum sa le aplice, dar nu au abilitatea naturala de problem solving, gandire logica, samd. Asta e motivul pentru care exista doctori cu diplome care neaga existenta sida, promoveaza tratamente pseudo-stiintifice, tot asta e motivul pt. care printre absolventii de economie exista si comunisti, samd. .

Pe cand altii au abilitatea naturala de problem solving, am vazut.

View Postgtk, on 5th December 2011, 14:30, said:

Astea cam sunt sinonime. Sigur, educatia se poate face si in afara scolii, dar ideea ramane.

Nu sunt sinonime.

Edited by dyana25, 05 December 2011 - 16:37.


#31
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postioana_c, on 5th December 2011, 07:40, said:

Ei ... Tu asociezi ideea de valoare exclusiv cu o anumite cantitate de bani? E adevarat ca oamenii din categoriile enumerate de tine rareori fac averi uriase, dar de aici pana la a decreta ca ceea ce stiu nu are nici un fel de valoare e cale cam lunga.
Pentru a deveni bogat sau extrem de bogat este nevoie sa fii istet/isteata - in sensul bun al cuvantului, adica sa reusesti sa vezi cu "ochii mintii" - sa vezi oportunitatile acolo unde altii spun si cred ca ele nu exista. Bineanteles ca sunt necesare si alte "ingrediente". Cum ar fi: multa putere de a munci, pasiune, determinare, dorinta continua de a invata, sanatate de "fier", perseverenta, vointa etc.
O persoana culta poate deveni bogata?
Da.
O persoana lipsita de cultura poate deveni bogata?
Da.

#32
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010
legatura intre cultura si bogatie este, dar nu e obligatoriu...
sa nu uitam ca in unele cercuri nu intri oricat de multi bani ai, iti trebuie cultura + educatie + background familial cu traditie + bani

#33
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

View Postgtk, on 5th December 2011, 13:30, said:

De cand s-a facut separarea intre filozofie si stiinta (inainte stiinta fiind cunoscuta sub denumirea de filozofie a naturii), filozofia a ramas un magnet de prosti, inainte fiind un magnet de prosti si pe alocuri ceva destepti. E si normal sa fie asa, e un domeniu fenomenal de stupid care invarte pe toate partile, intrebari fara raspunsuri. In filozofie nu exista decat pareri subiective in legatura cu subiecte care nu au un raspuns obiectiv. Asta din cauza ca prostii, comit in mod natural aceeasi greseala care a tinut omenirea in intunecime timp de mii de ani: dorinta lor de a avea raspunsuri la diversele intrebari e mult mai mare decat dorinta de a avea raspunsurile corecte si obiective(pe care le ofera doar stiinta) si astfel se apuca de inventat raspunsuri in functie de cum le vine lor. Nu doar total inutil, ci si extrem de daunator.
Similar cu literatura si interpretarea ei. Se invarte pe nenumarate parti nimic altceva decat imaginatia altora pusa pe hartie. In mod total subiectiv, inutil si lipsit de orice sens.
Filozofia este expresia curiozitatii umane in fata a ceea ce este si i se intampla omului in lumea asta. Daca nu ar fi existat de-a lungul istoriei "prosti" care sa-si puna intrebari "inutile", stiinta nici nu ar fi aparut. La un moment dat, niste prosti din Grecia antica au inceput sa se intrebe ce e la originea lucurilor, ce e timpul si alte asemenea chestii inutile si daunatoare, dat fiind ca ei n-au gasit raspunsurile corecte.
La fel, alt idiot, pe numele sau Homer, a inceput sa spuna povesti despre unii care s-au batut pentru o tipa. Dupa aia au venit alti prosti si au inceput sa invarta chestia asta pe toate fetele si pana la urma a aparut literatura, dovada ca mintea umana e creativa si ca se poate ridica deasupra mizeriilor cotidiene. Si uite asa, mai cu o poveste, mai cu o pictura, oamenii au construit civilizatii si culturi.  

View Postgtk, on 5th December 2011, 13:30, said:

In toate tarile. Nu exista valori obiective in afara de cele materiale.
Valorile care raman nu sunt decat rareori cele materiale. In tarile in care oamenii sunt constienti de importanta obiectiva a valorilor culturale, acestea sunt protejate si promovate tocmai pentru ca se stie ca ele alcatuiesc de fapt esenta si personalitatea popoarelor respective. Nimeni nu neaga importanta valorii pe care o au anumite bunuri materiale, dar ele singure nu ne fac sa fim mai mult decat o masa de indivizi preocupati sa-si umple burta, intelegi?
Dupa razboi, cand Berlin-ul era in ruine si oamenii traiau pe strazi si in pivnite, fara curent, apa si caldura, printre primele chestii care s-au repus rapid pe picioare au fost Filarmonica si teatrele. Niste prosti s-au adunat intr-o maghernita inghetata si au inceput sa editeze carti pentru ca oamenii voiau sa citeasca, asa a aparut una din cele mai mari edituri europene care azi face afaceri de milioane. In inchisorile comuniste din Romania au existat oameni care s-au salvat din infern prin cultura, prin discutii despre literatura, muzica, istorie si altele de genul asta. Ceea ce iti da cultura (in sensul de suma a unor valori imateriale) nu-ti poate lua nimeni, niciodata.

View Postgtk, on 5th December 2011, 13:30, said:

Astea cam sunt sinonime. Sigur, educatia se poate face si in afara scolii, dar ideea ramane.
A fi educat nu e totuna cu a fi scolit, e mult mai mult. Un om educat e un om cu o cultura generala suficient de solida incat sa-l ridice deasupra mediei si care stie sa se comporte si sa relationeze in mod adecvat in orice loc si situatie s-ar afla. De exemplu, un inginer capabil care nu are notiuni de cultura generala si baga cutitul in gura la masa nu e un om educat. Nu e foarte greu sa ajungi un om scolit, dar e incredibil de greu, uneori imposibil, sa ajungi un tip educat.

Edited by ioana_c, 06 December 2011 - 09:14.


#34
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postdyana25, on 5th December 2011, 17:35, said:

Ai dreptate. Kant, Shakespeare,Tolstoi, Dostoievski, Michelangelo, Bernini, Beethoven, Joyce, Proust si multi altii din domeniul filosofiei, literaturii si artelor plastice au fost niste cretini interesati sa tina lumea in intunecime. A, da, si cei care ii gusta sunt niste intunecati, evident.

Contributia lor colectiva la progresul omenirii devine palida daca este pusa langa cea a unor oameni ca Fourier, Laplace, Tesla sau Westinghouse luati individual.

View Postioana_c, on 6th December 2011, 10:13, said:

A fi educat nu e totuna cu a fi scolit, e mult mai mult. Un om educat e un om cu o cultura generala suficient de solida incat sa-l ridice deasupra mediei si care stie sa se comporte si sa relationeze in mod adecvat in orice loc si situatie s-ar afla. De exemplu, un inginer capabil care nu are notiuni de cultura generala si baga cutitul in gura la masa nu e un om educat. Nu e foarte greu sa ajungi un om scolit, dar e incredibil de greu, uneori imposibil, sa ajungi un tip educat.

Inginerul e deasupra filosofului sau artistului oricand, prin natura practica si pragmatica a abilitatilor sale. De exemplu, daca Picasso nu ar fi devenit pictor si ar fi devenit inginer, chiar si unul fara performante extraordinare, consider ca lumea ar fi fost mai castigata.  Macar facea ceva practic si folositor. Asa, a mazgalit niste panze la care se tot holbeaza hipsteri parveniti cu pretentii de intelectuali de vreo 80 de ani incoace.

[ http://www.meh.ro/wp-content/uploads/2011/12/meh.ro8821-455x606.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WhatNot, 06 December 2011 - 10:55.


#35
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostWhatNot, on 6th December 2011, 10:50, said:

Contributia lor colectiva la progresul omenirii devine palida daca este pusa langa cea a unor oameni ca Fourier, Laplace, Tesla sau Westinghouse luati individual.

Inginerul e deasupra filosofului sau artistului oricand, prin natura practica si pragmatica a abilitatilor sale. De exemplu, daca Picasso nu ar fi devenit pictor si ar fi devenit inginer, chiar si unul fara performante extraordinare, consider ca lumea ar fi fost mai castigata.  Macar facea ceva practic si folositor. Asa, a mazgalit niste panze la care se tot holbeaza hipsteri parveniti cu pretentii de intelectuali de vreo 80 de ani incoace.

[ http://www.meh.ro/wp-content/uploads/2011/12/meh.ro8821-455x606.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ideile care modeleaza o societate nu sunt mai putin importante decat stiinta.

Folositoare sunt si lucrurile nepractice. E trist si lisit de inteligenta sa reduci lumea la practic, pragmatic si material.

#36
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostWhatNot, on 6th December 2011, 09:50, said:

Asa, a mazgalit niste panze la care se tot holbeaza hipsteri parveniti cu pretentii de intelectuali de vreo 80 de ani incoace.
Fascistoidule lipsit de rafinament, nu exista o exprimare mai frumoasa si subtila a sentimentelor/gāndurilor umane precum ARTA!
Si ea a contribuit la progresul omenirii...perioada renascentista īti spune ceva, sau Michelangelo si da Vinci nu erau decāt niste hipsteri pretentiosi?  :console:

Specimene ca tine īmi inspira frica...

Edited by SophistiKat, 15 December 2011 - 21:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate