Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Akta Internet

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
884 replies to this topic

#379
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La Spineni e cate un MC la fiecare 5 stalpi, depinde unde nimeresti fatza de acel nod optic sau "ONT".

#380
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
si cum dracu' leaga abonatii fara sa depaseasca 100m de UTP? ca daca te nimeresti fix la mijloc (sa zicem) intre
doua noduri...sa vezi circ si panarama, distanta intre stalpii de joasa tensiune fiind de 40 sau 45 de metri, nu mai
stiu exact. deci, la un calcul pe genunchi, avem noduri la fiecare 200-225 de metri. luam varianta cea mai scurta si
zicem 200, ca sa fie toata lumea multumita. bun...

am zis ca punem casa la jumatatea distantei dintre doua noduri, deci 80 de metri dintr-un foc si asta numai pana la
stalp
!! iti mai raman doar 20 de metri de cablu cu care sa te incadrezi in limita suportata de UTP, adica 100 de metri
si de multe ori distanta intre stalpul din strada si casa e cam la 20 de metri. si ce sa vezi, trebuie si abonatului sa-i lasi
niste metri acolo, ca doar nu-si pune router-ul sau pc-ul pe peretele exterior al casei, sub streasina...

are rost sa mai luam in calcul situatia in care stalpii cu reteaua si casa abonatului sunt "peste strada"? daca mai trebuie
traversata si aia...uite cum s-au depasit 100 de metri total aiurea si ia de pune switch pe traseu!

Edited by dygey, 22 February 2019 - 15:28.


#381
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
Ti-au lasat user si parola pentru intrat pe routerul lor? Daca da, spune-mi-le si mie, te rog. La mine nu au vrut sa le dea.

#382
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
abia am semnat contractul, inca nu s-a facut instalarea. oricum, nu cred ca am cu ce sa te ajut, la tine
fiind vorba probabil de FTTH, adica fibra optica pana in casa si ONT, iar la mine in zona e retea de tip
FTTDracu'sa-iia, adica fibra optica pana la naiba stie ce stalp, mediaconvertor si apoi cablu UTP pana
in casa. la tipul asta de retea nu se (mai) ofera router, ori are abonatul scula lui, ori canci maciuca...

Edited by dygey, 22 February 2019 - 17:31.


#383
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Canci si din Cuca Marioarei.

#384
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
simpatici rau astia de la AKTA...contract semnat din 21.02 si pana azi nimic, pare-se ca nu le tre' bani.
toti se misca blana cand e vorba de instalare, chiar si Digi, numa' astia dorm pe ei. bine macar ca nu
ma grabesc, ca altfel cred ca-i luam de gat.

si uite asa mai adaugam un minus pe lista aia de mai devreme...sper sa nu continue tot in halul asta, ca
ii pot asigura inca de pe acum de o mega-distractie pe cinste. RDS si UPC stiu de ce, astia au de aflat...Posted Image

#385
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
and here we go again...long post, may become boring.

vazand ca...nimic, decid vineri sa sun la ei si aflu ca totul e bine si frumos, afara canta pasarelele si contractul meu
e putin cam inchis (asta e fost exprimarea). urmeaza obisnuitul "de ce plm" si mi se spune ca pe 25 luna trecuta s-a
incercat instalarea si pentru ca am avut telefonul inchis si pentru ca nu parea a fi nimeni in locatie contractul a fost
inchis. ma fratilor, astia sunt de-a dreptul cei mai prosti din curtea scolii, in atatia ani eu nu am vazut companie mai
dobitoaca in proceduri ca asta!!!

in primul rand, nu am cum sa am telefonul inchis, este absolut imposibil. am VoWiFi 95% din timp, iar pentru restul
de 5% cred ca e suficient faptul ca in Bucuresti acoperirea e ok, deci scoatem din discutie ipoteza ca as umbla sau
ca as locui pe coclauri. ca sa fie treaba treaba, pe numarul respectiv apelurile sunt redirectionate pe un numar de la
orange "in case of". trecem peste, am fost sunat apoi din CC si mi s-a descris cu lux de amanunte peisajul din zona
dupa ce au discutat cu aia din teren, deci de trecut p-acolo au trecut. nu sunt sigur daca aveau chef de munca...

in al doilea rand, nu am vazut niciodata o companie cu niste proceduri atat de tampite. ce mama dracului, pana si
curierul cand are sa-ti livreze ceva iti trimite un amarat de SMS, un mail, ceva..."ba bou' baltii, vezi ca in ziua cutare,
intrele orele cutare venim sa". de la RDS, intotdeauna am primit ori apel, ori SMS cand era vorba de instalare sau de
service. de la UPC la fel. si lista poate continua. astia de la AKTA? eee, ei au trei nene, nu doua ca muritorii de rand.
ei vin si probabil te suna tinand mana pe clanta usii sau a portii. nu conteaza ca nu ti-a spus nimeni sa fii acasa in
ziua aia, nu "hai ba sa mai sunam peste 10 minute sau sa-i trimitem un mesaj", nu nimic...tu tre' sa stai alea 15 zile
lucratoare (prevazute ca termen de instalare) drepti si nemiscat in fata portii, cu paine si sare, ca "poate vine AKTA"...

in al treilea rand, ca tot vorbeam de alte companii de cablu (si chiar de curierat) si de procedurile lor, nu am vazut sa
nu reincerce macar odata instalarea!!! sau livrarea, na. nu te-am gasit acasa, desi 99% e din cauza noastra? bun,
perfect: m*ie lu' client si eventual si lu' pesede, hai sictir ca noi ne-am carat. mentalitate comunista much? "lasa ba, ca
oricum e la mana noastra, tre' sa joace dupa cum ii cantam noi daca vrea chestii". not really baieti, poate ar fi timpul sa
va treziti.

poate in rural lumea e mai cu "saru-mana conasule" sau poate mai putin educata si inghite multe, da' va promite unu'
din clientii vostri (la momentul actual foarte putin probabil sa mai devina client), ca va scutura bine de tot. game's on
b*tches, game's on.

to be continued...

#386
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La tara omul e mereu acasa, cred ca pe premisa asta merg. Sau e doar Akta cea batuta in cap. Deci nu-mi merg mie prizele, dar ca sa-mi bag la Spineni net trebuie sa fie vecina mereu acolo.

#387
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Neaceasca85, on 11 martie 2019 - 11:26, said:

Sau e doar Akta cea batuta in cap.
asta clar!

e fix invers. la oras ai sanse mai mari sa gasesti pe cineva acasa, pe cand la tara mai greu. lumea se mai
duce la muncile campului, la una, la alta, pe cand la oras "probabilitatile" sunt ceva mai reduse sa nu ai pe
cine gasi in locatie.

#388
Henix

Henix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 11.12.2017

 dygey, on 11 martie 2019 - 11:16, said:

and here we go again...long post, may become boring.

vazand ca...nimic, decid vineri sa sun la ei si aflu ca totul e bine si frumos, afara canta pasarelele si contractul meu
e putin cam inchis (asta e fost exprimarea). urmeaza obisnuitul "de ce plm" si mi se spune ca pe 25 luna trecuta s-a
incercat instalarea si pentru ca am avut telefonul inchis si pentru ca nu parea a fi nimeni in locatie contractul a fost
inchis. ma fratilor, astia sunt de-a dreptul cei mai prosti din curtea scolii, in atatia ani eu nu am vazut companie mai
dobitoaca in proceduri ca asta!!!

in primul rand, nu am cum sa am telefonul inchis, este absolut imposibil. am VoWiFi 95% din timp, iar pentru restul
de 5% cred ca e suficient faptul ca in Bucuresti acoperirea e ok, deci scoatem din discutie ipoteza ca as umbla sau
ca as locui pe coclauri. ca sa fie treaba treaba, pe numarul respectiv apelurile sunt redirectionate pe un numar de la
orange "in case of". trecem peste, am fost sunat apoi din CC si mi s-a descris cu lux de amanunte peisajul din zona
dupa ce au discutat cu aia din teren, deci de trecut p-acolo au trecut. nu sunt sigur daca aveau chef de munca...

in al doilea rand, nu am vazut niciodata o companie cu niste proceduri atat de tampite. ce mama dracului, pana si
curierul cand are sa-ti livreze ceva iti trimite un amarat de SMS, un mail, ceva..."ba bou' baltii, vezi ca in ziua cutare,
intrele orele cutare venim sa". de la RDS, intotdeauna am primit ori apel, ori SMS cand era vorba de instalare sau de
service. de la UPC la fel. si lista poate continua. astia de la AKTA? eee, ei au trei nene, nu doua ca muritorii de rand.
ei vin si probabil te suna tinand mana pe clanta usii sau a portii. nu conteaza ca nu ti-a spus nimeni sa fii acasa in
ziua aia, nu "hai ba sa mai sunam peste 10 minute sau sa-i trimitem un mesaj", nu nimic...tu tre' sa stai alea 15 zile
lucratoare (prevazute ca termen de instalare) drepti si nemiscat in fata portii, cu paine si sare, ca "poate vine AKTA"...

in al treilea rand, ca tot vorbeam de alte companii de cablu (si chiar de curierat) si de procedurile lor, nu am vazut sa
nu reincerce macar odata instalarea!!! sau livrarea, na. nu te-am gasit acasa, desi 99% e din cauza noastra? bun,
perfect: m*ie lu' client si eventual si lu' pesede, hai sictir ca noi ne-am carat. mentalitate comunista much? "lasa ba, ca
oricum e la mana noastra, tre' sa joace dupa cum ii cantam noi daca vrea chestii". not really baieti, poate ar fi timpul sa
va treziti.

poate in rural lumea e mai cu "saru-mana conasule" sau poate mai putin educata si inghite multe, da' va promite unu'
din clientii vostri (la momentul actual foarte putin probabil sa mai devina client), ca va scutura bine de tot. game's on
b*tches, game's on.

to be continued...


Ai avut ghinion. Inainte de upc am avut si eu akta si tin minte ca in ziua cu instalarea m au sunat de dimineata sa ma intrebe daca gasesc pe cineva la locatie intre niste ore.
Podibil sa fi fost plictisit ala de la instalari si nu a mai venit.

#389
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Asta e unu din dezavantajele internetului fix, nu ai ce ii face la orice retea ai merge.

#390
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Poate omul vrea IP public ca are nevoie sau netul mobil merge prost acolo.

#391
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Si daca vrei ip public exista solutii. Apoi o fi mergand netul mobil prost, dar uite ca cel fix nu merge deloc pentru ca nu vin cu instalarea.

#392
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ce treaba o avea ineptiile tale despre internetul fix cu idiotii de la AKTA numai tu stii.

Edited by diZy, 12 March 2019 - 11:01.


#393
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
finalul povestii (un fel de "ba pe-a ma-tii AKTA"):

astazi se pare ca n-am mai avut telefonul inchis si au reusit sa ma sune si sa-mi spuna ca e poarta inchisa.
dupa tonul contrariat al individului, pare-se ca acest lucru este total neobisnuit, la el acasa probabil tine usa
data de pereti...in fine, trecem peste. dupa ce i-o trimit pe maica-mea sa-i deschida poarta Altetii Sale Regale
Ducele de Ethernet, il sun inapoi, sa stabilim niste treburi, ca na...

din prima, imi spune ca minunata lor "cutie de internet" (aia care va stiti inculti, retineti termenul), nu e pe stalpul
din fata casei mele, ci e pe urmatorul si ca o sa trebuiasca sa platesc cablul, adica ce depaseste 30 de metri. ii
transmit sa se calmeze, ca nu imi trebuie cablul lor si ca le-am lasat un tambur de S/FTP de 100 de metri in locatie,
trebuie doar sa-l mufeze, sa-l ancoreze si sa se care. nuuu, ca el nu pune decat cablul lui, FTP si e 2 lei pe metru.
"ba omu' lu' dumnezeii ma-tii, pune-l p-al meu, ca e net superior prastiei aleia de-o ai tu prin masina si nu-ti dau
nici macar un leu pe metru. ce dracu', al meu a fost 2,3 lei pe metru, e S/FTP si mai e si Belden, ma indoiesc de
faptul ca al tau ar fi mai bun decat asta." nimic, o tinea p-a lui sus si tare.

ok, cu prostu' nu te pui, hai sa facem ca el. ii zic "bine prietene, fii atent aci: distanta intre stalpi este de 40-45 de
metri. casa mea e la maaaaxim 10 metri de gard. luam in calcul si faptul ca stalpul Electricii nu e chiar lipit de gard,
mai adaugam un metru, ca sa fim generosi. deci total 56 de metri si am pus pe plus la socoteala. ca sa fie bine de
tot, uite sunt si mai generos: punem in total 70 de metri. sa aveti si voi loc de manevra la minunata cutie de internet,
sa mai ramana de rezerva si in casa si sa fie toata lumea multumita. deci, 30 de metri ai vostri si 40 platiti de mine,
e bine asa?" faza la care a inceput sa dea din colt in colt, "sa vedem", "da' intre stalpi sunt 50 de metri" (f*tu-i mama
lui de normativ...), etc.

ma prind ca e pus pe ciubucareala si i-o tai scurt: "bine ba, 50 de metri, na! inca 10 pana la casa. 60 pana acum, da?
am pus inca 10, ca sa fie in plus la ambele capete, deci grand total 70 de metri, ce nu ti-e clar? daca treci de lungimea
asta chiar si cu un metru, eu nu-ti platesc nimic. ai inteles sau nu?" a mai mormait ceva, total neinteligibil si am inchis.
dupa nici 30 de secunde, ma suna maica-mea...dobitocii s-au urcat in masina si p-aci ti-e drumu'!!!

(sa fiu sincer, ma prevenisera doi vecini ca sa nu le platesc cablul si sa ma iau cu ei in gura, ca nu e normal si ca ei
asa au procedat si nu au platit decat ce a trecut de gardul lor. da' am zis sa treaca de la mine, le-am pus si cablu la
dispozitie, nimic...)


morala povestii: daca vreti sa aveti d-a face cu lepre, va recomand AKTA, o firma de tot rahatu', de la personal pana
la modul de lucru. daca vreti sa platiti voi din buzunar reteaua pe care trebuia s-o faca de fapt AKTA (cum dracu' sa
platesc pentru ceva care e amplasat pe domeniul public, desi e proprietatea mea? ca sa nu mai spun nimic legat de
faptul ca acel cablu, daca vreau sa-l recuperez vreodata...ia si recupereaza daca poti), va recomand AKTA. daca vreti
sa va enervati la culme, sa stati drepti in fata lor si dupa c*ru' lor (in loc sa fie fix invers), va recomand AKTA. daca vreti
sa aveti serviciile picate cu zilele (am aflat tot de la vecini, dupa povestea de mai sus), va recomand AKTA. dar daca
nu vreti nervi si porcarii si spagari de doi lei metrul, va recomand orice altceva. pana si cu Tooway iesiti mai bine...

mi-am cumparat cam acum o ora router 4G, trafic e destul la prepay sau la Digi la abonament. si muuult mai ieftin. pentru
nevoile mele e chiar overkill. m*ie pesede.


si akta.

#394
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Incredibil la ce gainarii se preteaza, mai rau si ca retelele de cartier.

 diZy, on 12 martie 2019 - 11:00, said:

Ce treaba o avea ineptiile tale despre internetul fix cu idiotii de la AKTA numai tu stii.
Treaba e ca AKTA e internet fix, nu? Si uite ca pana la urma userul chiar la vorba mea a ajuns.

#395
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pana si pasionatii de TV de la tara prefera DTH-uri satelitare decat Akta, Pakta with the Devil.

Frate, Akta e singurul net in Spineni, din 2015 retea noua, dar nu-mi mai merg prizele din 2013 asa ca o amarata de camera IP nu mi-as putea pune si nici nu merita, cu Akta mai ales.

#396
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 dygey, on 12 martie 2019 - 17:06, said:

morala povestii: daca vreti sa aveti d-a face cu lepre, va recomand AKTA, o firma de tot rahatu'
Pacat ca-s asa gainari.
Ei nu se uita ca vine netul mobil peste ei ? Si ca e concurenta mare in rest ?
Ar fi fost bine sa fie mai atenti, un concurent in plus e bun pt. toata lumea (mai putin pt. ei dar daca ei dau faliment iar n-au rezolvat nimic).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate