Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Akta Internet

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
884 replies to this topic

#1
thefinntz

thefinntz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2009
De cateva saptamani am observat o problema la viteza de download si am facut cateva teste. Daca downloadez ceva mai mare de 3-4 Gb viteza scade de la 800 kb/s la 400 kb/s uneori 300 kb/s, asta se intampla de fiecare data. Am facut reclamatii si astia imi tot spun ca problema e la mine nu la ei.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Vrajeli. Uita-te in contract si o sa vezi ca ai urmatoarea clauza:

Quote

Distribuitorul isi rezerva dreptul de a limita viteza la 1/4 din valoarea acesteia dupa depasirea traficului zilnic.


#3
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Cu ce downloadezi , poate foloseste torrent-ul si ii apare disk overloaded.
Am un prieten care are tot akta cel mai mare abonament , si nu trece de 3-4 mb a sunat si au spus ca s-a limitat viteza...

Edited by dimydesky, 30 November 2011 - 19:32.


#4
thefinntz

thefinntz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2009

View PostAnn0nyym0us, on 30th November 2011, 19:30, said:

Vrajeli. Uita-te in contract si o sa vezi ca ai urmatoarea clauza:
mda.. chestia e ca initial contractul era de 2 mb apoi au modificat ei viteza fara nicio notificare

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postthefinntz, on 30th November 2011, 19:39, said:

mda.. chestia e ca initial contractul era de 2 mb apoi au modificat ei viteza fara nicio notificare

Lasa Pc-ul oprit 12 ore, si-si va reveni la viteza initiala. Desi ei zic de limitare ca se face automat, ori au softul buguit ori o fac ei manual, pentru ca nu mereu mi se intampla.

#6
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Cam tarziu dar...
http://www.maxtv.ro/...categorie&id=21

Cam asa sunt regulile.

Din ce am observat.
Daca vrei sa downloadezi ceva, DOWNLOADEAZA si nu te oprii, restrictia nu se aplica imediat ci doar dupa vreo 2-3 ore (suficient sa tragi vrea cativa GB) si la mine se reseteaza limita de viteza pe la ora 1-2 noaptea.


Oricum se vede ca sunt cam pe langa la crearea siteurilor cei de la akta.
Aici spune ca http://www.maxtv.ro/...bcategorie&id=3
Start 8 Mb/s 33 RON 48 RON
Mediu 14 Mb/s 43 RON 58 RON
Extra 20 Mb/s 53 RON 68 RON

Nu stiu sa faca diferenta dintre 8Mb/s si 8Mbps :))

Edited by ionutzradu, 09 December 2011 - 23:17.


#7
cosmintehnic11

cosmintehnic11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.11.2011
AKTA,sunt niste jegosi la propriu!
Limitari pe Internetul fix,ma?!!??? Si voi mai stati la lichelele astea?
Am fost la un amic in comuna Plopu,Jud. Prahova si acolo este Internet si TV prin mizeria asta de provider!
Au calculatoarele cuplate prin UTP intr-o retea care orice pushtan de cartier o gandea mai bine! Daca ai un laptop si un desktop si nu ai router,MAC-ul se inregistreaza in server si esti autentificat pe baza lui,in retea (modalitate primitiva)! Schimbi cablul in celalalt computer,ciu-ciu Internet!
I-am montat amicului un router,am efectuat un colone-MAC si s-a rezolvat problema! Are net in ambele calculatoare indiferent daca cupleaza prin cablu UTP sau wireless!
De limitare nu stiam ca n-am testat si nici el nu este marele downloadator! Un cantec sau un browsing,la asta se limiteaza netul la el!
Daca intri in proprietatile placii de retea,vezi conectate calculatoarele vecinilor, FANICA,COSTICA,YUBITZIC,COCOSELU... Am ras de-am cazut pe spate! Parca era o retea de cartier din 2000!
Mizerabil mod de conectare si primitiv! Cat despre limitari,parca am fi la Vodafone!
Oricum,de toata jena,niste scarbe ordinare!
Scumpi si prosti! Sa nu va mai spun ce TV cablu ofera in comuna Plopu... la amicul meu,pe un TV CRT,cu cablul bagat direct in selectorul de canale,fara vreun spliter sau derivatie,direct "de la stalp"... "pureci" pe bani multi! Un semnal analogic de mizerie,atat in FIF cat si in UIF! Amplificatoare puse aiurea,semnal nereglat la LEVEL si SLOPE,canale cu "No Signal" la greu!
Cam asta este MIZERIA de AKTA in comuna Plopu!
Iar voi spuneti ca va limiteaza la greu pe Internet!!!
Pai,daca eu vreau sa urmaresc Prahova TV HD pe stream de net,inseamna ca nu imi asigura minimul de 2 Mb/sec ca sa vizionez un program LEGAL,dupa 1 GB de trafic de date!!!!!!!!
Si... voi le mai platiti abonament? Nu le-ati taiat inca beregata!!!???!!!
53 RON/luna plateste amicul meu pentru Internetul jegos din comuna Plopu,10 Mb/sec din care prinde 1,5 pe speedtest atat download cat si upload...banda simetrica! Restul pana la 10 Mb,nu i-a vazut niciodata ca este "la capat de linie"... motivatia jegosilor cand l-au racordat la switch-ul de pe stalp! Switch-urile sunt racordate la reteaua publica de curent prin niste "crocodili" cuplati direct sarmale de medie tensiune iar protectia contra ploii este asigurata de niste cutii artizanale din plastic sau tabla! Iarna,suporta cu stoicism frigul de -10 grade Celsius!
Asta este AKTA! Voi... le mai platiti abonament? Da???
Fantastica greseala!!!

Edited by cosmintehnic11, 10 December 2011 - 19:56.


#8
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 05.02.2002
Doar un feedback negativ, nu va bateti capul cu Akta. Nu merita!

Eu am semnat un contract fix acum doua saptamani pentru Internet + TV digital si inca nu a venit nimeni pentru instalare. Vorbim de o zona semicentrala din Bucuresti iar eu am tot cablajul tras in aparatament. Din pacate in bloc este singura optiune de telecomunicatii fixe (!?).

Serviciul de relatii cu clientii este practic inutil si imi pare rau ca in alte parti criticam Romtelecom. Fata de Akta, RTL e la alt nivel.

#9
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

View Postionutzradu, on 9th December 2011, 23:15, said:

Nu stiu sa faca diferenta dintre 8Mb/s si 8Mbps :))

Cred ca tu esti singurul care poate sa faca diferenta intre Mb/s si Mbps ...

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Vaaaleu ! Akta ! Aia sunt niste escroci ordinari pusi numai pe profit. Este de fapt o retea de cablu tv. Inteleg ca au bagat si internet ? Nasol. Tot ce stiu sa faca e sa puna cablurile cap la cap si-atat. Ofera cele mai mizerabile servicii posibile, pentru ca nu fac nici un fel de investitii si totul e bazat pe improvizatie.

#11
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007

View Postcspot, on 7th February 2012, 03:24, said:

Vaaaleu ! Akta ! Aia sunt niste escroci ordinari pusi numai pe profit. Este de fapt o retea de cablu tv. Inteleg ca au bagat si internet ? Nasol. Tot ce stiu sa faca e sa puna cablurile cap la cap si-atat. Ofera cele mai mizerabile servicii posibile, pentru ca nu fac nici un fel de investitii si totul e bazat pe improvizatie.
Posibil sa fie preluat si segmentul de Internet de catre Romtelecom.
Pana atunci neavand alt provider sunt nevoit a ramane in reteaua lor,retea in care la un abonament de 8mbps am un up de 16 mbps,ceea ce zic ca nu e de aruncat.

#12
ciubuc85

ciubuc85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.10.2011
la mizerabili astia de akta sunt si eu.iti intrerup intentionat internetul can iti e lumea mai draga.retea de rahat,servicii de asemenea.mai am o luna si le dau cu flit,iar ca sfat NU VA INCURCATI CU CEI DE LA AKTA SUNT VARZA

#13
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Eu sunt foarte mulțumit de Akta, poate merge mai bine în rural, cine știe. E parfum față de Romtelecom care se cam duce în dudă, nu a investit nimic prin zonă.

#14
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012

View Postv_condratovici, on 18 noiembrie 2012 - 22:44, said:

Eu sunt foarte mulțumit de Akta, poate merge mai bine în rural, cine știe. E parfum față de Romtelecom care se cam duce în dudă, nu a investit nimic prin zonă.

Poţi posta un speedtest ? Mulţumesc

#15
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 30.09.2012
ce ziceti ,merita 14mb/s pretul de 39lei de la akta? E ceva de capul lor? Eu sunt in zona Herculane,aici au fibra,asa mi sa comunicat

#16
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012

View Postmircea_kevin, on 29 noiembrie 2012 - 09:43, said:

ce ziceti ,merita 14mb/s pretul de 39lei de la akta? E ceva de capul lor? Eu sunt in zona Herculane,aici au fibra,asa mi sa comunicat

Dacă nu ai RDS în zonă, atunci... merită. Poţi întreba şi la Romtelecom ce viteză au pe strada ta, dacă depășește 14 Mb îţi poţi lua de la ei (asta dacă nu te deranjează upload-ul de maxim 0.93 Mb).

#17
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 30.09.2012
scartieCOM ma obliga sa iau si fixu cu abonament,macar astia imi da la 70 lei net ,telefon si cablu

#18
Arlekyn

Arlekyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2010

View PostCLaudiu1997, on 19 noiembrie 2012 - 19:14, said:

Poţi posta un speedtest ? Mulţumesc
[ http://www.speedtest.net/result/2360687030.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2360689339.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2360690803.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2360694331.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate