Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Akta Internet

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
884 replies to this topic

#415
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Oltul este preluat.

#416
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Am văzut....norocosule.

Edit....
Se pare că Digi a cumpărat o parte din asocierea akta.
ATTP Telecomunicații....
Am văzut că sediul e prin Cluj deci slabe speranțe pentru zona mea.

Edited by mariusr1976, 15 March 2019 - 12:38.


#417
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Probabil doar ATTP-ul ala a mai construit noi retele Akta cum e cea din 2015 de la Spineni, retea destul de profi, pe cand Akta in rest o ramas cu switch-urile la PET-ul de bere.

#418
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Nu cred... La mine e din 2016 . Retea de fibra trasa prin pamant aproximativ 4 km.

#419
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View Postmarcel201, on 14 martie 2019 - 20:27, said:

macar ăștia știu să se comporte cu clienții în cele mai multe cazuri și știu că un client nu trebuie să facă eforturi pentru a se abonat la ei ci invers, ei sa facă toate facilitățile că eu să mă pot abona și să fiu mulțumit. Sper sa fie adevărată vestea.  
Pe naiba, si la RDS e la fel, vezi Neaceasca85 care mai mult a cersit sa fie abonat decat sa vrea cei de la rds sa ii faca abonament de net. Unde mai pui si ca el e la oras.

Edited by LunaCrystal, 16 March 2019 - 19:01.


#420
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostLunaCrystal, on 16 martie 2019 - 19:00, said:

Pe naiba, si la RDS e la fel, vezi Neaceasca85 care mai mult a cersit sa fie abonat decat sa vrea cei de la rds sa ii faca abonament de net. Unde mai pui si ca el e la oras.
Probabil nu avea reteaua pe aproape. Reteaua akta trece pe la poarta mea dar nu ma abonez fiindca nu cred ca merita sa dau 52 de lei pentru 50 mb/s.

#421
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Pai nu merita, eu am 1000 mbps cu 39 lei la RDS.

View PostLunaCrystal, on 16 martie 2019 - 19:00, said:

Pe naiba, si la RDS e la fel, vezi Neaceasca85 care mai mult a cersit sa fie abonat decat sa vrea cei de la rds sa ii faca abonament de net. Unde mai pui si ca el e la oras.
Lasa ca la tara au stalpi, nu va fi o problema sa traga fibra (daca nu o folosesc pe cea actuala) si sa lege pe cine vrea.

#422
v46is

v46is

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.11.2014
Exista cumva o solutie de DynamicDNS la Akta cum exista la RDS setabila din digiromania.ro  cu <numeales>.go.ro ?

#423
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Ma indoiesc ca s-au gandit la asta.

#424
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Ce să înțeleg eu din asta? Merită să fac scandal Aktei pentru viteze? Se poate oare rezolva ceva?..need help

Attached Files



#425
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Mai exista ăștia? La mine nu cred că mai au abonați. O rețea trasa 5 km prin pământ apoi 5 pe stâlpi eon și fără abonați.


#426
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postmariusr1976, on 21 iulie 2019 - 20:39, said:

Mai exista ăștia? La mine nu cred că mai au abonați. O rețea trasa 5 km prin pământ apoi 5 pe stâlpi eon și fără abonați.
Mai există:)))..Știi cum e asta? Gunoaie gunoaie dar măcar au investit..spre doesebire de granzi unde trag fibră câte 7 operatiori pt un singur abonat și au zone în care au sute de abonați dar încă o ard cu adsl-uri..în fine..până la ceva mai bun merg și ăștia, au servici de cacao in ultimul timp dar mna.., oare dacă vreau să trag de un upc/rds/telekom/orange să modernizeze/să tragă rețea că are balta peste în localitate ce aș trebui sa fac? Că innebunesc cu net prost

#427
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Sunt curios daca UPC va începe să miște ceva ,dar tare mă tem că va fi în felul consacrat Vodafone,mult zgomot pentru nimic.
Eu zic că păcat de rețeaua făcută ,de prefera abonatul sa stea pe adsl Telekom in loc de fibra akta.


#428
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postmariusr1976, on 22 iulie 2019 - 17:57, said:

Sunt curios daca UPC va începe să miște ceva ,dar tare mă tem că va fi în felul consacrat Vodafone,mult zgomot pentru nimic.
Eu zic că păcat de rețeaua făcută ,de prefera abonatul sa stea pe adsl Telekom in loc de fibra akta.
Tocmai, vorbisem cu tehnicianul zonal si cica au 3 abonati to satul Posted Image))..of of, in schimb pe niste sarme telekom are peste 150 de abonati, numai pe strada mea sunt 15 si nimic modernizare..ei fac modernizare unde deja e upc/rcs-rds si unde oricum nu au clienti..da in plm saraci clienti de la mine din sat care au abonamente de 20 de ani la ei..tot pe sarma comunista ii tin? care e logica? e o bataie de joc sa fi client vechi aparent, numai bunicamea da 150-180lei pe luna la telekom pt un fix si tv..ca mai au si tarife handicapate rau pe extern..in fine, oameni sunt de vina, degaba vreau eu fibra daca ei se complac in sarma proasta.
App de akta, deci atat intern/extern am ping bun, viteza nu e wow dar ''merge pt rural'', decat alternativa de 16mbps down/1up de la telekom...

Attached Files



#429
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Telecom7nicatii CFR? Aduc internetul pe fibra CFR?

#430
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postkhristian78, on 23 iulie 2019 - 09:59, said:

Telecom7nicatii CFR? Aduc internetul pe fibra CFR?
Da, de lângă calea ferată vine netu' pe infrastructura lor până în Cleja 1-2km, apoi din "centru" ăla, pleacă pe infrastructura lor în Cleja, in valea mică  și în al 3-lea sat, Gheorghe doja unde locuiesc și eu, app, eu sunt la capăt de rețea, la 200m de casa mea vine fibra, intră intr-o cutie metalică așa mai maricica un cablu de fibră optică galben, de acolo până la mine, pleacă netu' pe utp cat5e, un switch la câțiva stâlpi distanță și unul fix în fața casei mele.
Ei zic că inclusiv și struțo cămila de la mine e retea gigabit ready..bine, fizic e ilogic dar cine sunt eu să comentez unui tehnician/inginer? :))
În fine, eu nu înțeleg cum naiba dau ăștia cablu, deci aveam 45 de canale, pe unele apăreau sigla orange, pe altele telekom, gen mesajele alea de alertă, toate în purici vai de capul lor..nu înțeleg de ce e atât de naspa calitatea televiziuni, gen, în Cleja și Valea mică este upc și oferă internet de 500mbps că am testat, tv exact ca in oraș, quality, m-aș trece la ei dar, nuj cum naiba au reușit că s-au oprit cu infrastructura la limita cu Gheorghe Doja, de 2 ani cam așa, doar cum am mai zis, are balta pește aici în loc..dacă vin eu cu serviciile lor calitative pe lângă ce mai e sigur iau 200+ de abonati și moare telekomu, oare mai fac ei investiții până ii preiau vdf de tot? Nuj, aș face cerere, sesizări să tragă habar n-am, e frustrant să ai servicii proaste și să mai dai și destui bani, când uni la 1km de tine au servicii excelente...


#431
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Adevarul e ca tv- ul akta e jale,dar poate ce am vazut eu. Nu stiu cum e la mine in localitate dar am vazut in loc. Udesti,Suceava tv de la ei.....jale nene zici ca esti din nou in timpul transmisiei alb-negru terestre si cu releul la capatul lumi.

#432
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postmariusr1976, on 23 iulie 2019 - 12:51, said:

Adevarul e ca tv- ul akta e jale,dar poate ce am vazut eu. Nu stiu cum e la mine in localitate dar am vazut in loc. Udesti,Suceava tv de la ei.....jale nene zici ca esti din nou in timpul transmisiei alb-negru terestre si cu releul la capatul lumi.
Eu nu înțeleg, și 45 de canale, și un sfert nu mergeau că aveau probleme la retransmisie, se blocau etc, restu purici, mamaie are tv de la orange prin satelit, doamne, e sticlă..la 14 lei pe luna 70-80 canale, eu dadeam 40.5 lei pentru 45 de canale puricoase...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate