Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

probleme genunchi

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
salutare! de cateva zile ma doare un genunchi... nu ma doare tot timpul ci doar atunci cand il indoi si trec peste un anumit unghi, apare o senzatie de parca este scrantit si se aude cum face si "poc" osul. parca este o bucatica de os de la genunchi care la un anumit unghi sare de pe locul ei si revine dand o senzatie urata plus sunetul (aproape identic cu cel facut cand trosnesti degetele de la maini, doar ca mai slab). nu am cazut si nici nu l-am fortat. ce credeti ca am? multumesc!

ps: simt durerea si noaptea atunci cand indoi genunchiul.

nu intodeauna ma doare cand il indoi, mai sunt cateva cazuri cand merge ca uns insa rar.

Edited by rasistu, 09 November 2011 - 07:42.


#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
In astfel de cazuri ar fi util de stiut varsta si, eventual, localitatea de bastina.
:)
Evident ca datele problemei sunt insuficiente pentru a incerca un diagnostic, ca sa nu mai vorbim de faptul ca pe un forum nu se pun. Diagnostice.
Asa ca maxim un sfat : consulta un ortoped. Sau daca ai oroare de medici, poti incerca la un kinetoterapeut cu experienta.

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
varsta 20 si stau umpic mai jos de bucuresti. o sa consult medic dar poate stie cineva de pe forum ce este.

#4
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Stai prea mult la PC cu genunchii in aceeasi pozitie. Problema tineretului din Bucuresti. :console:
Ai dat de dracu.
1. Nu mai stai cu orele la PC cu genunchii in aceasi pozitie
2. Faci miscare cel putin 30-60 minute pe zi, gen mers pe jos.
3. Urci scarile incet ca sa nu-ti faci genunchii mai praf.
4. Te duci la medic sa-ti dea suplimente pentru intarirea articulatilor.
5.Slabesti daca esti "pufos" ca sa reduci forta de apasare asupra genunchilor.

Edited by dgamma, 09 November 2011 - 09:54.


#5
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

 dgamma, on 9th November 2011, 09:51, said:

Stai prea mult la PC cu genunchii in aceeasi pozitie. Problema tineretului din Bucuresti. :console:
Ai dat de dracu.
1. Nu mai stai cu orele la PC cu genunchii in aceasi pozitie da, stau la pc mult.
2. Faci miscare cel putin 30-60 minute pe zi, gen mers pe jos. in general fac miscare, cu bicicleta sau mers pe jos dar nu zilnic
3. Urci scarile incet ca sa nu-ti faci genunchii mai praf.
4. Te duci la medic sa-ti dea suplimente pentru intarirea articulatilor.
5.Slabesti daca esti "pufos" ca sa reduci forta de apasare asupra genunchilor. da, am 80kg la 1,75 m. trebuie sa slabesc neaparat!


#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 24.06.2006

 rasistu, on 9th November 2011, 05:37, said:

salutare! de cateva zile ma doare un genunchi... nu ma doare tot timpul ci doar atunci cand il indoi si trec peste un anumit unghi, apare o senzatie de parca este scrantit si se aude cum face si "poc" osul. parca este o bucatica de os de la genunchi care la un anumit unghi sare de pe locul ei si revine dand o senzatie urata plus sunetul (aproape identic cu cel facut cand trosnesti degetele de la maini, doar ca mai slab). nu am cazut si nici nu l-am fortat. ce credeti ca am? multumesc!

ps: simt durerea si noaptea atunci cand indoi genunchiul.

nu intodeauna ma doare cand il indoi, mai sunt cateva cazuri cand merge ca uns insa rar.
cu simptome asemanatoare am ajuns sa fiu operat la genunchi, diagnosticul dupa examenul de rezonanta magnetica: ruptura de menisc intern asociata cu chist + ruptura de ligament anterior incrucisat

asta fara sa practic sporturi cu predispunere la asa ceva

#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
da, ma programeaza maicamea la rmn la ea la policlinica... sper sa nu am asa ceva. operatia cum a fost si in cat timp ti-ai revenit?

#8
tiptil_subtil

tiptil_subtil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.06.2007
eu am alta problema cu genunchii

cand stau pe vine si ma ridic imi trosnesc foarte tare, nu se aude un singur sunet ca si cum ar freca os pe os ci mai multe sunete succesive ca atunci cand strangi in mana o foaie de hartie si fosneste (nu e chiar sunetul ala, dar nu am gasit o comparatie mai buna) sau ca atunci cand ai o creanga verde in mana, o indoi incet si incepe sa paraie

de durut, doar foarte putin, numai cand ma ridic de jos, nu am probleme de mobilitate, doar de "zgomot"

cam ce ar putea sa fie?

#9
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
vad ca apare durerea cand stau intins in pat pe o parte. la verticala daca indoi nu apare...

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 24.06.2006

 rasistu, on 9th November 2011, 08:23, said:

... sper sa nu am asa ceva. operatia cum a fost si in cat timp ti-ai revenit?
sper si eu, ca la operatie, nu-i o placere, am stat 24 de ore-n spital, gheata multa  la genunchi vreo luna (asta cred ca depinde de organism), n-am luat nici un calmant dupa ce-am iesit din spital, n-am pus curul in carucior, dupa vreo saptamana am inceput sa calc cu piciorul in cauza, dupa inca una am folosit doar o carja, la 2 luni si jumatate am inceput sa lucrez, la 6 luni si jumatate de la operatie inca-l mai simt (am 20 de ani pe un picior :rolleyes: ), recuperarea conform spuselor medicului poate sa dureze si un an

sanatate

#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Nu te grabi cu LIA sau alte chestii. Daca poti sa faci acel RMN, e super.
De asemenea, cam tanar pentru probleme de cartilaj.
Dar consultul coroborat cu examinarea RMN o sa iti aduca un raspuns.

#12
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
iti doresc recuperare completa! sper sa nu am decat ceva minor care sa se rezolve prin medicamente/odihna. la 16 ani am cazut cu o motoreta pe drum de piatra, de atunci am o durere la genunchi daca stau intr-o pozitie mult timp, mai ales cand stau pe scaun... in plus eu pedalez mult vara, si nu doar plimbare usoara, ma duc la padure, pe campuri etc de storc toata transpiratia din mine. bine, in ultima vreme am lasat-o mai moale, am la bicicleta un sistem care nu ma lasa sa bag piciorul brusc in ea, se numeste.....pinion tocit  :roflmaofast: . inca ceva, dorm in pantaloni scurti langa perete, oare o fi vreo raceala de la peretele rece?

Edited by rasistu, 09 November 2011 - 11:35.


#13
tiptil_subtil

tiptil_subtil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.06.2007

 tiptil_subtil, on 9th November 2011, 10:36, said:

eu am alta problema cu genunchii

cand stau pe vine si ma ridic imi trosnesc foarte tare, nu se aude un singur sunet ca si cum ar freca os pe os ci mai multe sunete succesive ca atunci cand strangi in mana o foaie de hartie si fosneste (nu e chiar sunetul ala, dar nu am gasit o comparatie mai buna) sau ca atunci cand ai o creanga verde in mana, o indoi incet si incepe sa paraie

de durut, doar foarte putin, numai cand ma ridic de jos, nu am probleme de mobilitate, doar de "zgomot"

cam ce ar putea sa fie?

nici un raspuns?  :console:

#14
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 tiptil_subtil, on 16th November 2011, 15:48, said:

nici un raspuns?  :console:

Nu esti bun de hot, ca trezesti toata casa :)

#15
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
am facut RMN-ul. din nastere am un pliu la rotula. cand fac efort mi se acumuleaza niste lichid si asa "agata" la miscare. mi-a recomandat antiinflamator cand fac efort.

genunchii mei sunt ok, cartilajul este intreg si nu au fost afectati cu nimic de cazatura aia de am arat drumul cu genunchii. bine ca nu e ceva mai grav. numai bine tuturor!

@tiptil_subtil recomand sa faci un rmn, e cel mai bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate