Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

E plina piata romaneasca de site-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Probabil.

Eu am un dubiu desi nu e in ton cu topicul.
De ce google nu imi ia ca linkuri toate siteurile care mi le gaseste yahoo, a avand linkuri catre mine?

#56
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Pai te dai rotunda sau rotund pe aici pe forum cu optimizarea si nu sti nici macar atata lucru?  :nonobad:

#57
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
ma bag si eu acum la sfarstiul discutiei deoarece abia acum am apucat sa aflu de acest post, mai mult kiar incercad sa imi fac user am aflat ca am unu facut demult nu imi amintesc cand dar a mers parola asta e bine :)

Deci:

1. EU folosesc cardul pe net cu suucces alaturi de e-currencies
2. Daca faci un site si pui adsense pe el sa nu crezi ca te imbogasesti, cauta si tu top adsesne keyword list ca sa vezi cam ce se cauta :P
3. mai erau de cuvandata cate ceva pe aic
4. am idei destule atat pentru zona ro cat si pentu international, nu reusesc sa le fac pe toate, dar pastrez ideile pentru mine ca incet incet le fac eu pe toate.

#58
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Eu decît să tot culeg mărunțiș, un dolărel azi, unu mîine, aș fi mulțumit să gasesc măcar un client serios pe lună la care să fac un site serios, și să-mi iasă și mie de un venit de om normal.

Nu mai vb de patronu român, ca am mai deschis un topic pe această temă.
Vreau să spun că cele mai tîmpite idei și prejudecăți românești sînt valabile și în legătură cu netu. Adică dacă un patron se hotărește să aibă prezență pe web, nu se datorează faptului că își dă seama de utilitatea aceasta, ci o face doar pt că o auzit că așa e la modă acum, sau că și alt coleg/preten și-o tras și el pagină web. De aici și ideea că acea pagină web tre nu tre să fie nu știu ce (acolo numele firmei și nr de telefon) dar important este să fie cît mai eftină. Mulți nici nu cunosc noțiunea de site, și care ar trebui să aibă (pt o firmă care se respectă) minim 3 pag. Comandă doar o pagină. Mai cere-i atunci la boul de patron bani și pt SEO, promovare, bla bla bla, adică chestii care nu se văd.

Ar fi o piață bună și aici, dacă web-ul ar fi privit la noi la adevărata valoare. Atunci și web designerii și web masterii...

În urmă cu cîțiva ani s-a ținut în Franța campionatul mondial (sau european, nu mai știu precis) de gimnastică. La tribună în ditamai sala, era agățat un bannnneeer uriaș cu sponsorul principal. Ce credeți că era scris cu litere uriașe?... numele firmei și adresa de web, atît. No other comments. Merci pt atenție și răbdare :)

#59
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postadd, on Oct 4 2005, 15:46, said:

intradevar unul din motivele pentru care nu merge publicitatea online e ca nu avem carduri, si daca avem, nu le folosim decat sa scoatem cash din bancomat.


Inerția tîmpită a românului, dragă. Banc Post o scos Taifunu de 3 ani, dar cîți știu asta?...
Majoritatea folosesc cardu o dată pe lună să scoată salaru din bancă. Nici comerțanții nu se prea omoară să-și instaleze terminale în magazine, cu care să plătești direct.
Ar trebui ca comisionu de scoatere din bancomat să nu fie 2 la mie, ci 20%, sau cea mai mare bancnotă în circulație să fie cea de 10 mii lei (1 leu).
Scuze, da unii nu progresează decît cu picioare în fund.

Quote

eu de exemplu nu cumpar cu cardul de pe net :

1. pt ca sunt putine saituri care nu iau comision la tranzactii
2. ca vreau sa vad ce cumpar ca romanii sunt neseriosi si te trezesti cu surprize.

(3.) N-am bani pe card

Ce să mai vorbesc de comerțul online la noi. Seriozitate? O fi la unii, dar dacă și comerțu clasic se bazează pe dictonu "Vă mulțumin că ați fost fraieri și ați cumpătat de la noi"... cine să aibă încredere în cel online.
Mergi la magazin, vrei să iei un electrocasnic (că tot sînt la modă acu teleurile și aspiratoarele luate în rate) dar dacă nu caști ochii, cînd ajungi acasă vezi că nu-l poți băga în priză, pt că fișa e cu 3 lamele dispuse triunghiular și se mai și alimentează la 120V, 60 Hz.
Și din nou revin la boul de patron român interesat nu să-ți vîndă ceva util și de care să te bucuri, ci doar să se umfle el cît mai repede cu cîți mai mulți $.
Cine să aibă atunci încredere în comerțu online?

#60
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002
In privinta calitatii, webul romanesc este in criza datorita lipsei oamenilor de calitate care lucreaza in domeniul web-development. Nu avem inca un lider in domeniu web-designului, care sa ii motiveze si sa ii ridice pe toti ceilalti.

In privinta cantitatii, iarasi este in criza, foarte multe dintre firmele existente, nu au un site web, iar daca il au , este foarte probabil sa fie prost din cauza a ce am spus mai sus. Site prost->Vanzarile nu cresc->Managerul devine neinteresat. Multe dintre cele care au nu il promoveaza ca un mod de informare a clientilor, chiar nu il promoveaza deloc.

In privinta noilor idei, afara continutul video e in plina explozie.

Exista mult loc pe piata romaneasca, atat pentru developeri de calitate, cat si pentru situri bune. Cea mai buna parte a internetului romanesc este in acest moment zona de ecommerce.

#61
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002

View PostNigel, on Jan 14 2006, 18:56, said:

Adică dacă un patron se hotărește să aibă prezență pe web, nu se datorează faptului că își dă seama de utilitatea aceasta, ci o face doar pt că o auzit că așa e la modă acum, sau că și alt coleg/preten și-o tras și el pagină web. De aici și ideea că acea pagină web tre nu tre să fie nu știu ce (acolo numele firmei și nr de telefon) dar important este să fie cît mai eftină.

Foarte adevarat!

#62
south

south

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 15.01.2006
Exista site-uri romanesti geniale,dar bineinteles ca este plin si de uscaturi. Cine nu are in ziua de azi site? Intr-un fel este plina, pentru ca sunt acoperite mai toate domeniile de activitate, dar mai mult ca numar, nu si din punct de vedere al informatiilor pe care le contin.

#63
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View PostAlien Code, on Jan 15 2006, 20:28, said:

In privinta calitatii, webul romanesc este in criza datorita lipsei oamenilor de calitate care lucreaza in domeniul web-development. Nu avem inca un lider in domeniu web-designului, care sa ii motiveze si sa ii ridice pe toti ceilalti.

In privinta cantitatii, iarasi este in criza, foarte multe dintre firmele existente, nu au un site web, iar daca il au , este foarte probabil sa fie prost din cauza a ce am spus mai sus. Site prost->Vanzarile nu cresc->Managerul devine neinteresat. Multe dintre cele care au nu il promoveaza ca un mod de informare a clientilor, chiar nu il promoveaza deloc.

In privinta noilor idei, afara continutul video e in plina explozie.

Exista mult loc pe piata romaneasca, atat pentru developeri de calitate, cat si pentru situri bune. Cea mai buna parte a internetului romanesc este in acest moment zona de ecommerce.

Cred că există destui web designeri români cu talent, experiență și rafinement (eu cel puțin deocamdată, nu mă număr printre ei) dar aceștie sînt nevoiți să lucreze pt export, sau au și plecat ei cu totul deja de aici.
Nu poți face artă și profesionalism cu un patron care sare în sus ce ars dacă îi ceri mai mult de 100 euro pe un site serios.

Și hai să-ți dau un exemplu concret, de situl unei firme la care am lucrat cîteva luni, mai demult, ca inginer proiectant. Vorbesc de o firmă cu cifră de afaceri de sute mil pe lună, zeci de angajați. Cum te-ai aștepta să arate situl ei? Ei bine este ăsta. Eu nu m-aș face de rușine cu așa site, dar cine poartă vina pt această situație? Patronul care habar nu are ce înseamnă un site profesional și din zgîrcenie angajează un începător? sau deisgnerul ăla (precis un începător) care atît de începător este că a omis să pună pe site părtea cea mai importantă, adică informațiile de contact ale firmei  :lol:

#64
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002

View PostNigel, on Jan 15 2006, 23:37, said:

Cred că există destui web designeri români cu talent, experiență și rafinement (eu cel puțin deocamdată, nu mă număr printre ei) dar aceștie sînt nevoiți să lucreze pt export, sau au și plecat ei cu totul deja de aici.
True

Cei care dau vina pe patroni pentru ca nu au experienta in domeniul siturilor pe internet, si nu stiu ce vor, si daca vor o vor gresit, lasand la o parte aspectul financiar, au dreptate numai partial.  Nu ne putem astepta de la ei sa stie prea multe deoarece asta e treaba noastra.

Treaba lor are dea face cu stocuri, personal, intrari, salarii :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate