Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Feriti-va de BCR - Banca Pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#109
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Interesant, mie mi s-a zis de catre un reprezentant BCR ca nu se poate micsora suma contractata dar nu m-am interesat sa vad daca e asa sau nu pt ca nu am de gand sa fac asa ceva. Exact ce spuneam, nu poti sa ai baza in ce ti se psune din sucursale.

#110
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
poza contract

#111
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
http://fbx.ro/npc57l...lv7ix0f010e   aici e un link cu o poza cu privire la modificarea contractului, ca sa te convingi ca reprezentantul bcr era un mancator de popcorn la mana a doua, un coate goale, un habarnist ....a dat cu muci in cravata!
   a si ca sa il vezi pe taticul escrocilor uite aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Evpwao_2oF0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dragi romani nu incercati sa faceti asemenea tip de contract  pentru ca este o mare tapa....doar nu credeti ca o sa va imbogatitii sau o sa faceti un profit infloritor punand sume mici la banca de genul bcr bpl economisire creditare....noi ramani nu am invatat nimic din trecut...in 92 a fost caritasul , la finele anului 2000 FNI se prabusea....iar acuma e o escrocherie cu acte...ce naiba atata timp cat bani sunt la banca ei fac jocul.

#112
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Eu nu inteleg cum puteti compara BCR-BPL cu FNI si Caritas, ce treaba au una cu alta? Acolo puneai niste bani pe care nu ii mai vedeai inapoi pe cand aici primesti o dobanda pt sumele depuse de tine + prima de la stat, daca respectivul contract e dus la bun sfarsit. Ca sunt destui incompetenti care lucreaza in banci si ne complica noua viata, asta e altceva. In momentul de fata depozitele obisnuite au o dobanda prea mica pt a merita sa economisesti asa. Pt cineva care isi permite sa economiseasca macar 600-700 ron pe luna, e foarte ok ca o parte din acei bani sa ii folosesti pt un contract de acesta pt ca dobanda medie pt o periaoda de 5 ani e de aproximativ 8.5 %, ceea ce e mult mai mult decat obtii la un depozit obisnuit. Daca ii tii la saltea, nu primesti nicio dobanda asa ca nu vad cum ar fi cineva mai castigat daca economiseste la saltea. Eu am produsul asta de mai putin de un an si nu am de gand sa reziliez contractul inainte de termen pt ca nu e deloc rentabil sa faci asta.

#113
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013

Quote

Eu nu inteleg cum puteti compara BCR-BPL cu FNI si Caritas, ce treaba au una cu alta? Acolo puneai niste bani pe care nu ii mai vedeai inapoi

Quote



#114
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
,,Eu nu inteleg cum puteti compara BCR-BPL cu FNI si Caritas, ce treaba au una cu alta? Acolo puneai niste bani pe care nu ii mai vedeai inapoi,,

   Pai da prietene acolo puneai niste bani pe care nu ii mai primeai inapoi...dar romanu de unde sa stie , ca daca stia nu mai punea bani la ei.De accea e bine ca romanu sa fie informat inainte de a se baga la asa ceva
   Aaa tu ai doar 1 an de contract bcr bpl si speri ca te vei imbogati

,,Pt cineva care isi permite sa economiseasca macar 600-700 ron pe luna, e foarte ok ca o parte din acei bani sa ii folosesti pt un contract de acesta pt ca dobanda medie pt o periaoda de 5 ani e de aproximativ 8.5 %,,


   Iar induci in eroare lumea cu cacatul asta de contract....ca sa ai randament maxim si sa obiti prima de la stat max 250 euro si asa mai departe, trebuie sa economisesti undeva la maxim 400 lei/luna si dobanda pe care ti-o da banca e de 3 % pe an pe care oricum o pierzi cu comisioanele lor anuale , intretinere cont , mentenanta , impozit la stat pt ca ai bani in banca .

   Tu esti unul din romani ca daca ar mai fi odata caritasul sau FNI ai face aceiasi greseala
   Si mai moale cu bcr bpl ca vad ca le cam ti partea

Edited by TheGrudge, 21 August 2013 - 10:50.
Limbaj


#115
CNP77

CNP77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 02.08.2013
NU inteleg de ce nimeni nu pune problema si in felul urmator:

Inselaciune -cum altfel se poate descrie ce a facut angajata banci?? Cred ca ar fi utila o plangere la Politie.

#116
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013

View PostAlexstars07, on 15 august 2013 - 09:05, said:

   Esti cam incet la minte ,ori nu te pricepi la calcule ,ori vrei sa prostesti pe alti

Normal ca daca ar fi stiut oamenii ca nu isi mai primeau banii inapoi, nu i-ar mai fi depus dar asta nu are legatura cu produsul asta de economisire pt ca aici iti primesti banii inapoi.Nu, nu astept sa ma imbogatesc de pe urma produsului asta, numai cei ca tine cred ca bancile au rolul de a iti oferi dobanzi care sa te imbogateasca si apoi fac ca toti dracii cand isi dau seama ca de fapt nu o sa se intample asta. Dar ma astept sa economisesc niste bani la care sa primesc o dobanda mai buna decat la un depozit obisnuit. Comisioanele pt perioada contractuala de 5 ani la o suma contractata de 60.000 ron sunt de vreo 800 ron iar dobanda + primele de la stat inseamna vreo 7000 ron. Eu nu am zis sa depui 600-700 ron pe luna la un contract de asta, mai ales in conditiile in care mai mult de 4500 ron pe an nu are rost ca oricum nu primesti decat maxim echivalentul a 250 euro pe an (25% dobanda pt suma depusa intr-un an). Ideea era sa nu depui toti banii pe care iti permiti sa ii economisesti lunar intr-un astfel de contract pt a avea o rezerva in caz de o urgenta, astfel nu vei fi nevoit sa reziliezi contractul asta si sa pierzi primele de la stat.

Deci, sa vedem exact cine dezinformeaza. Comisioanele sunt de 1% din suma contractata + 28 lei (comision de administrare) pe fiecare an de contract. Nu balivernele pe care le-ai scris tu acolo. Cat despre impozite, nu ai ce impozite sa platesti. Doar acea dobanda de 3% de la banca e impozabila, in rest statul nu se atinge de banii tai la un astfel de contract. Asta nu e un produs care sa te imbogateasca dar daca il duci la bun sfarsit, o dobanda medie anuala de 8.5% e decenta, clar mai buna decat la un depozit.

Pt ceilalti cititori ai acestui forum, nu depuneti toate economiile dumnavoastra intr-un astfel de produs pt ca nu aveti acces la bani decat dupa 5 ani (cu exceptia situatiilor cand vreti sa ii folositi pt amenajari ale casei, atunci ii puteti folosi dupa 18 luni dar la ce birocratie si incompetenta e si la BCR, mai bine ii lasati acolo 5 ani si apoi ii scoateti). Nu e nici pe departe un produs perfect dar trebuie comparat cu alte produse de economisire de pe piata si atunci se observa ca dobanda e mai buna aici. Daca va permiteti sa economisiti si printr-un astfel de produs dar in paralel si printr-un depozit bancar sau la saltea (pt a nu va tine toti banii blocati timp de 5 ani), atunci merita sa contractati asa ceva. Daca nu, mai bine gasiti alte variante care implica o perioada de economisire mai scurta.

Edited by TheGrudge, 21 August 2013 - 10:57.
Limbaj


#117
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
Numele titlului este   FERITI-VA DE BCR BPL  

,,Daca va permiteti sa economisiti si printr-un astfel de produs dar in paralel si printr-un depozit bancar sau la saltea (pt a nu va tine toti banii blocati timp de 5 ani), atunci merita sa contractati asa ceva. Daca nu, mai bine gasiti alte variante care implica o perioada de economisire mai scurta.,,

tu tot cosideri ca merita  romani sa contacteze asa ceva, pe cand eu le spun  sa nu incerce un asemenea produs sub nici o forma,pur si simplu sa se fereasca de bcr bpl....nu vezi ca numai oameni necajiti cu contracte de la bcr plm bpl numai tu ii susti.

Edited by TheGrudge, 21 August 2013 - 10:54.
Limbaj


#118
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
AlexSmarcaz tu ai si vreun argument sa se fereasca lumea de astia ? Evan ti-a argumentat frumos si la subiect

Edited by TheGrudge, 21 August 2013 - 10:57.
Limbaj


#119
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
Citeste bine tot forumul cap coada si poate gasesti argumentele de care ai nevoie. evan  nu argumenteaza el dezinformeaza, cum au mai spus si alti mai sus.

Edited by TheGrudge, 21 August 2013 - 10:58.
Limbaj


#120
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAlexstars07, on 19 august 2013 - 21:41, said:

lion virtual nu ai mai postat  aici pana acum. Citeste bine tot forumul cap coada si poate gasesti argumentele de care ai nevoie. evan  nu argumenteaza el dezinformeaza, cum au mai spus si alti mai sus. De ce il pupi pe evan??

Nici eu nu am postat pe-aici, dar incercarile tale agramate si stravezii de a te lipi la un grup provoacă greata. Omul își spune o părere, de unde atâta incrancenare împotriva lui? De ce e prost sau tampit doar ca are o alta părere decât tine?

Edited by TheGrudge, 21 August 2013 - 10:58.
Limbaj


#121
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Daaaa, eu nu argumentez, asa e. Pai calculele matematice nu sunt argumente, sunt dezinformari. Argument e sa spui ca e teapa si atat Posted Image)))

Edited by TheGrudge, 21 August 2013 - 10:58.
Limbaj, Offtopic


#122
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View PostEvan86, on 19 august 2013 - 23:25, said:

Daaaa, eu nu argumentez, asa e. Pai calculele matematice nu sunt argumente, sunt dezinformari. Argument e sa spui ca e teapa si atat Posted Image)))
Devine foarte amuzant sa stai sa citesti comentariile altor membri ai forumului la adresa inteligentului Posted Image)
evan, ce uiti sa spui este ca acele calculate minunate nu contin ceva foarte relevant. Ma refer la plata primei de la stat, care se face cu 2 ani intarziere. Daca ai prinde asta in calculul tau, ai vedea ca nu mai ai randamentul ala asa grozav care il tot lauzi.

Parca ziceai ca esti de un 1 an in sistem. Eu zic sa mai astepti inainte sa te lauzi cu ce economisire grozava faci tu.

#123
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
S-a vb pe aici de faptul ca se vireaza cu intarziere banii, dar de virat se vireaza pana la urma asa ca randamentul nu e afectat mai deloc pt ca cei 3% de la banca oricum nu contribuie prea mult la suma totala, si mai sunt si impozabili. E doar 8.4% randament, poate asa iti convine mai mult.
Iar eu nu m-am laudat cu nimic, am zis doar ca e un produs ok, nu ca e ceva extraordinar. Si cum alternative mai bune nu prea sunt, ma multumesc cu ce primesc de la astia. Asa ca nu mai exagera aiurea doar ca sa te dai mai destept decat esti.

#124
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View PostEvan86, on 20 august 2013 - 23:37, said:

S-a vb pe aici de faptul ca se vireaza cu intarziere banii, dar de virat se vireaza pana la urma asa ca randamentul nu e afectat mai deloc pt ca cei 3% de la banca oricum nu contribuie prea mult la suma totala, si mai sunt si impozabili. E doar 8.4% randament, poate asa iti convine mai mult.
Iar eu nu m-am laudat cu nimic, am zis doar ca e un produs ok, nu ca e ceva extraordinar. Si cum alternative mai bune nu prea sunt, ma multumesc cu ce primesc de la astia. Asa ca nu mai exagera aiurea doar ca sa te dai mai destept decat esti.
Cred ca suferi de un optimism incurabil...
Cum poti sa spui ca daca 1000 euro/an iti intra cu intarziere de 2 ani, randamentul iti scade de la 8.5% doar la 8.4% ?
Ca tot ziceai ca dai ca argumente calcule...
Pai hai sa-ti zic asa, la o prima vedere, tu pierzi 30 euro/an in anul 2, 60 euro/an in anul 3,4 si 5. (ma refer la dobanda aia de 3% pt prima de stat neplatita)
La un calcul simplu, rezulta 210 euro.... Adica mai exact 210x4.5= 945 ron. Deci profitul ala de 2500 suplimentar fata de un depozit obisnuit, se reduce la vreo 1600...
Mai scade din astia si  500 euro, care revin ultimilor 2 ani (adica 2250 ron), care o sa-i primesti la sfantul asteapta, dupa ce contractul ti-a expirat.
Chiar, ce o sa faci ? O sa-ti convina sa tii contractul inca 2 ani (si sa platesti garla de taxe si comisioane de administrare, la care BCR este experta), ca sa primesti astia 2250 ?
Deci, in cazul asta ai 28x2 =56 ron, la care adaugi 4.5ron x 24= 108 (taxa administrare cont curent "minunat") total 156 ron . Deci mai rama 1450 ron in plus...
Care sunt iarasi discutabili...
Si ii obtii nu in 5, ci in 7 ani. Deci, daca refaci calculele pt 7 ani, nu pt 5, cred ca nu mai ramane mare branza din "minunatul produs BPL".

In plus, ai un depozit inflexibil, la care orice faci esti penalizat foarte tare.

Deci, ce mai ramane din aia 8.5% atat de laudati ? Cred ca randamentul real scade bine de tot, unde va la 5-6.5 % maxim...

Edited by Dornan, 21 August 2013 - 10:53.


#125
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Off, ce fel ai de a pune problema. Intarzierea de 2 ani a fost intr-un singur an, asta nu inseamna ca toate primele de la stat se vor vira cu aceeasi intarziere, au fost si ani in care s-au virat banii cu o intarziere mai mica. Iar apoi tu faci calculele aiurea pt ca in primul rand dobanda aia de 3% e impozabila deci reala e aproximativ 2.5%. Iar in al doilea rand tu primesti dobanda pt sumele depuse de tine, singurii bani pe care i-ai pierde ar fi 2.5% din prima de la stat de 250 euro, adica aproximativ 6 euro in anul 2 si cate aproximativ 12 euro in anii 3,4 si 5 daca presupunem ca intr-adevar s-ar vira banii cu 2 ani intarziere pana la finalul contractului. Adica sub 50 de euro per total, aproximativ 200 ron. Asa ca randamentul nu scade nici pe departe cum vrei tu sa sugerezi, ramane peste 8%.
Alta eroare e cea in care sugerezi ca trebuie sa tii contractul inca 2 ani pt a primi dobanda de la stat restanta. Nu exista asa ceva, daca tu ti-ai dus contractul la bun sfarsit, iti vei primi toti banii. Dupa 5 ani iti retragi toata suma din cont si apoi iti vor fi virate si eventualele prime restante pt ca asta scrie in contract.

Am inteles, tu ai o problema cu produsul asta, o atat de mare problema incat esti in stare sa faci si calcule fictive ca sa il discreditezi. Eu, dupa ce am luat in calcul si partile pozitive si partile negative, am ajuns la concluzia ca nu am o problema cu produsul asta, chiar daca are evident si minusuri. Asa ca lasa lumea sa citeasca tot ce s-a scris pe aici si sa decida dupa propria judecata daca sunt interesati sau nu de acest produs in loc sa tot incerci sa ne convingi ce prost e, cu atata ambitie de parca viitorul tau ar depinde de asta.

#126
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View PostEvan86, on 21 august 2013 - 11:18, said:

Off, ce fel ai de a pune problema. Intarzierea de 2 ani a fost intr-un singur an, asta nu inseamna ca toate primele de la stat se vor vira cu aceeasi intarziere, au fost si ani in care s-au virat banii cu o intarziere mai mica. Iar apoi tu faci calculele aiurea pt ca in primul rand dobanda aia de 3% e impozabila deci reala e aproximativ 2.5%.
ok, daca vrei sa fim rigurosi, atunci este 2.52%. Ceea ce inseamna 6.3 in anul 2, plus 12.6 in anii urmatorii.

View PostEvan86, on 21 august 2013 - 11:18, said:

Iar in al doilea rand tu primesti dobanda pt sumele depuse de tine, singurii bani pe care i-ai pierde ar fi 2.5% din prima de la stat de 250 euro, adica aproximativ 6 euro in anul 2 si cate aproximativ 12 euro in anii 3,4 si 5 daca presupunem ca intr-adevar s-ar vira banii cu 2 ani intarziere pana la finalul contractului. Adica sub 50 de euro per total, aproximativ 200 ron.
Tinand seama de capitalizare sare spre 60-70 de euro. Apropo, euro este 4.5, nu 4 cum il pui tu cand calculezi pierderile.
Adica lejer spre 300 de ron. Poate chiar mai mult.

View PostEvan86, on 21 august 2013 - 11:18, said:

Asa ca randamentul nu scade nici pe departe cum vrei tu sa sugerezi, ramane peste 8%.
Alta eroare e cea in care sugerezi ca trebuie sa tii contractul inca 2 ani pt a primi dobanda de la stat restanta. Nu exista asa ceva, daca tu ti-ai dus contractul la bun sfarsit, iti vei primi toti banii. Dupa 5 ani iti retragi toata suma din cont si apoi iti vor fi virate si eventualele prime restante pt ca asta scrie in contract.
Ai date concrete ? Cum s-a livrat in alti ani ?
Eu am doar datele din contractul meu, care asta arata. Intarzieri de 2 ani si peste.
La 5 ani iti retragi toata suma, fara prima de stat nelivrata inca. Deci, probabil pe ultimii 2 ani, cum arata statistica.
Scrie undeva in contract ca banca se angajeaza sa-ti dea tie suma contractata ? Daca da, sa-mi dai si mie te rog paragraful exact.
Ma tem ca banca nu-ti garanteaza asa ceva.
Spui ca iti vor fi virate apoi... Unde moncher ? Intr-un cont, desigur.
Si contul ala crezi ca e gratis la BCR ?
Deci, oricum ramane 24x4.5 = 108.
Plus cei 300 de mai sus, ajungem la ceva in jur de 100 euro...
si chiar daca ar fi cum zici tu, doar undeva in jur de 200 ron (ceea ce este insa aproape exclus, tinand seama de conditii), tot nu inseaman 0.01% pierdere.
Scade bine de tot sub cei 8.4% lansati de tine complet din burta.

Si repet, calculul de profit se face atunci pe mai mult de 5 ani. Deci, ajunge unde ti-am spus eu la 5-6 %.
Adica fix ceea ce poti obtine si in alta parte, fara conditiile draconice de la BPL.

View PostEvan86, on 21 august 2013 - 11:18, said:

Am inteles, tu ai o problema cu produsul asta, o atat de mare problema incat esti in stare sa faci si calcule fictive ca sa il discreditezi. Eu, dupa ce am luat in calcul si partile pozitive si partile negative, am ajuns la concluzia ca nu am o problema cu produsul asta, chiar daca are evident si minusuri. Asa ca lasa lumea sa citeasca tot ce s-a scris pe aici si sa decida dupa propria judecata daca sunt interesati sau nu de acest produs in loc sa tot incerci sa ne convingi ce prost e, cu atata ambitie de parca viitorul tau ar depinde de asta.
Am impresia ca tu ai o dragoste nefireasca pt produsul asta, care te face sa faci calcule fictive doar ca sa-l lauzi fara nici o logica.

Ce crezi tu ai spus de 'nspe mii de ori pana acum. Sa lasam sa citeasca lumea si altceva decat declaratiile tale de dragoste pt un produs bancar prost.
Apropo de viitor, al tau depinde de BPL? Ca doar asa se explica inversunarea ta stranie....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate